liliana06
21.05.09,11:32
Dobrý deň.
Som živnostník a zároveň aj zamestnanec. Chcela by som sa informovať, ako je to teraz z odvodmi do zdravotnej a sociálnej poisťovni.
Moja hrubá mzda predstavuje 354,50 eur. Za rok so podávala daňové priznanie nulové nakoľko som ešte v roku 2008 nemala žiadne príjmy zo živnosti. Musím platiť do zdravotnej poisťovni a do sociálnej poisťovni odvody???????????
Ešte jedna otázka, keď sa niekto rozhodne byť živnostníkom musí hneď platiť odvody do zdravotnej poisťovni odvody za seba????
A čo do sociálnej poisťovni????? Aký musí byť príjem, aby už musel platiť.


Ďakujem.
hanelie
21.05.09,09:53
Ešte jedna otázka, keď sa niekto rozhodne byť živnostníkom musí hneď platiť odvody do zdravotnej poisťovni odvody za seba????
nemusí - ak je zároveň zamestnancom


A čo do sociálnej poisťovni????? Aký musí byť príjem, aby už musel platiť.
príjem od: 12 x MM /brutto
mzdarka renca
21.05.09,10:47
Ešte doplním, že povinnosť platiť poistné záleží pri SP od výšky základu dane napr. za rok 2009 z DP podaného v roku 2010.
ZP-preddavky a prípadný nedoplatok tiež záleží od výsledku RZZP za rok 2009.
veronikasad
21.05.09,11:01
Dobrý deň.
Som živnostník a zároveň aj zamestnanec. Chcela by som sa informovať, ako je to teraz z odvodmi do zdravotnej a sociálnej poisťovni.
Moja hrubá mzda predstavuje 354,50 eur. Za rok so podávala daňové priznanie nulové nakoľko som ešte v roku 2008 nemala žiadne príjmy zo živnosti. Musím platiť do zdravotnej poisťovni a do sociálnej poisťovni odvody???????????
Ešte jedna otázka, keď sa niekto rozhodne byť živnostníkom musí hneď platiť odvody do zdravotnej poisťovni odvody za seba????
A čo do sociálnej poisťovni????? Aký musí byť príjem, aby už musel platiť.


Ďakujem.
Za rok 2008 si mala nulové príjem = tržby, alebo zisk ?

Povinným platitelom od 1.7.2009 sa staneš, ak tvoje tržby za rok 2008 presiahli 12-násobok min.mzdy /12x295,50€/

V zdravotnej poisťovni si začínajúca SZČO - do termínu na podanie RZZP za predch. kal. rok /30.6./ môže určiť vymeriavací základ 0 a nemusí platiť preddavky na zdr.poistenie.

Výška preddavkov od 1.7. nasl. kal. roka závisí od roč.zúčt.zdr.poistenia
grammatika
25.05.09,06:48
Zaujímalo by ma, ak SZČO podniká len časť roka (10-12/2008) a za toto obdobie podnikania mal príjem cca.40000,-SK, nemá teda povinnosť sa stať povinným platiteľom poistného na SP?
12-násobok minim.mzdy sa berie teda za celý rok, aj keď podnikal len časť roka?
Ďakujem, je to možno smiešna otázka ale metie ma to.
veronikasad
25.05.09,06:50
Zaujímalo by ma, ak SZČO podniká len časť roka (10-12/2008) a za toto obdobie podnikania mal príjem cca.40000,-SK, nemá teda povinnosť sa stať povinným platiteľom poistného na SP?
12-násobok minim.mzdy sa berie teda za celý rok, aj keď podnikal len časť roka?
Ďakujem, je to možno smiešna otázka ale metie ma to.
Ak píšeš o príjem = tržby /nie zisk/, nie je povinný od 1.7.09 prihlásiť sa v SP ako povinný platitel odvodov. Podmienkou je príjem vo výške 12-násobku min. mzdy /12x295,50€/, bez ohľadu na to, či podnikal celý rok, alebo jeden mesiac.
grammatika
25.05.09,06:55
ďakujem, potrebovala som si to uistiť, Ste skvelá!