asus-asus
21.05.09,11:54
1Ked mam doma na CD a DVD nosicoch ulozene programy do PC,nejde o rozsirovanie cize trestne konanie?
2Ked mam doma na CD a DVD nosicoch ulozene programy do PC,ale trial verzie (demo verzie)a k tomu je prilozene serialove cislo(pripadne crack)?
3Ked mam v PC nainstalovane programy- cracknute a pod(notebook),ktory som kupil z ruky a neviem o tom ze to je tak urobene?
Dakujem za odbornu radu.V autorskom zakone to myslim nieje,tak podrobne rozpisane...
misoft
21.05.09,15:40
K bodu 1) Môžeš si urobiť 1 kópiu (zálohu) software.
K bodu 2) Pokiaľ máš TRIAL verzie uložené, ale nemáš na PC = OK, pokiaľ je k tomu sériové číslo od distribútora software = OK, crack = trestné (pirátska kópia).
K bodu 3) Myslím, že každý cracknutý software je pirátsky.
asus-asus
22.05.09,08:11
k 3 bodu: ja viem ze je piratsky,ale ja mozem byt stihany ked o tom som nevedel ze v kupenom notase boli taketo programy?
Andy Kralik
22.05.09,11:23
ak si kupil notebook aj s programami, mal si k nim dostat licenciu. ak ju nemas, nemas programy legalne

podla mojho nazoru, nik nebude skumat ci si programy nainstaloval sam alebo niekto iny, ale ci vies preukazat ich licenciu - licencnu nalepku, fakturu k programu,...
Andy Kralik
22.05.09,11:24
Btw.. pozor, su programy ktorych licencia nie je legalne prenosna.
buchač
22.05.09,11:54
k 3 bodu: ja viem ze je piratsky,ale ja mozem byt stihany ked o tom som nevedel ze v kupenom notase boli taketo programy?

http://www.porada.sk/1017025-post6.html

- neznalosť zákona neospravedlňuje !!!

- čo si urobil preto , aby si tieto programy neodstránil ?

- prečo si ich neodstránil , keď vieš , že sú nelegálne ?

atď


Andy KralikRe: Autorske prava-pre odbornika,pravnika

ak si kupil notebook aj s programami, mal si k nim dostat licenciu. ak ju nemas, nemas programy legalne podla mojho nazoru, nik nebude skumat ci si programy nainstaloval sam alebo niekto iny, ale ci vies preukazat ich licenciu - licencnu nalepku, fakturu k programu,...
tiez si myslím , zákon skôr nabehne na väčšie ryby ...
Andy Kralik
22.05.09,20:36
V kazdom pripade si clovek ma uvedomovat co robi a co moze legalne pouzivat. Rovnako ako si ma uvedomovat co skutocne kupuje, a za akych podmienok. Pretoze ak by doslo na lamanie chleba, vyhovarat sa moc nepomoze. Ako uz bolo povedane - neznalost zakona neospravedlnuje. A licencia programu nie je kniha ktoru mozes hocikomu predat, darovat. Je to v podstate zmluva a moze mat svoje specifika.
sthruska
23.05.09,05:35
Kópií programu si môžeš urobiť ľubovoľné množstvo. Bez ohľadu na to, čo je napísané v licenčných podmienkach. V skutočnosti totiž kupuješ licenciu na program.
charonme
26.05.09,07:21
Ked tu uz niekto dava "jasne" odpovede co je a co nie je legalne tak by bolo dobre sa odvolat aj na konkretny paragraf.
Andy Kralik
26.05.09,08:26
Pokúsim sa dať diskusiu na vecnú konkrétnu úroveň.
Problematiku autorských prav reguluje zákon 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon)

Problematiku počítačových programov v ňom regulujú nasledujúce ustanovenia (ak som niečo zabudol alebo zle interpretujem, budem rád keď ma doplníte - nie som odborník priamo z odboru ani právnik): Myslím že znenie je celkom jasné.

618/2003 Z.z.
ZÁKON o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon)
novelizovaná: 84/2007 Z.z., 220/2007 Z.z., 453/2008 Z.z.

§ 7
Dielo
(1) Predmetom autorského práva je literárne a iné umelecké dielo a vedecké dielo, ktoré je výsledkom vlastnej tvorivej duševnej činnosti autora, najmä a) slovesné dielo a počítačový program, ...

§ 24
Vyhotovenie rozmnoženiny zverejneného diela
(1) Rozmnoženinu zverejneného diela môže fyzická osoba vyhotoviť bez súhlasu autora pre svoju osobnú potrebu a na účel, ktorý nie je priamo ani nepriamo obchodný; za také použitie nevzniká povinnosť uhradiť autorovi odmenu.
(2) Rozmnoženinu zverejneného diela prenesením tohto diela na papier alebo na podobný podklad....
(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa nevzťahujú na
a) architektonické dielo vo forme projektovej dokumentácie stavby alebo konštrukcie stavby,
b) celé literárne dielo ani na jeho podstatnú časť,
c) celé kartografické dielo ani na jeho podstatnú časť,
d) hudobné dielo zaznamenané v písomnej podobe,
e) počítačový program, ak nie je ustanovené inak,
f) databázu v elektronickej forme.

§ 35
Rozmnožovanie a úprava počítačového programu
(1) Oprávnený užívateľ rozmnoženiny počítačového programu môže bez súhlasu autora vyhotoviť rozmnoženinu tejto rozmnoženiny počítačového programu alebo vykonať na nej úpravu alebo preklad, ak je takáto rozmnoženina, úprava alebo preklad nevyhnutný na
...
b) nahradenie oprávnene nadobudnutej rozmnoženiny počítačového programu (záložná rozmnoženina).
...
(3) Ak sa ďalšie použitie rozmnoženiny počítačového programu podľa odseku 1 stane neoprávneným, každá takáto rozmnoženina, úprava alebo preklad sa musí znehodnotiť.

Licenčná zmluva
§ 40
(1) Licenčnou zmluvou udeľuje autor nadobúdateľovi súhlas na použitie diela (ďalej len "licencia"). Licenčná zmluva musí obsahovať spôsob použitia diela, rozsah licencie, čas, na ktorý autor licenciu udeľuje, alebo spôsob jeho určenia a odmenu alebo spôsob jej určenia, ak sa autor s nadobúdateľom nedohodol na bezodplatnom poskytnutí licencie.

§ 41
Použitia diela
(1) V licenčnej zmluve autor s nadobúdateľom dohodne, na aký spôsob použitia diela alebo jednotlivé spôsoby použitia diela (§ 18 ods. 2) udeľuje autor licenciu.

§ 42
Rozsah licencie
(1) Autor s nadobúdateľom môže v licenčnej zmluve dohodnúť, že udeľuje licenciu v neobmedzenom rozsahu.
(2) Ak sa autor s nadobúdateľom dohodne, že licenciu udeľuje v obmedzenom rozsahu, licenčná zmluva musí obsahovať územné alebo vecné vymedzenie rozsahu licencie.

§ 44
Nakladanie s licenciou
(1) Nadobúdateľ je oprávnený udeliť tretej osobe súhlas na použitie diela v rozsahu udelenej licencie (ďalej len "sublicencia") len so súhlasom autora; ...
(2) Nadobúdateľ môže licenciu zmluvou postúpiť len s predchádzajúcim písomným súhlasom autora; o postúpení licencie a o osobe postupníka je povinný informovať autora bez zbytočného odkladu...

§ 46
Prechod licencie a zánik licencie
(2) Smrťou fyzickej osoby, ktorej bola udelená licencia, prechádzajú práva a povinnosti z licenčnej zmluvy na dedičov; zmluva môže takýto prechod práv a povinností na dedičov vylúčiť.
Martina-BA
28.05.09,14:40
Najvacsie postihy su vtedy, ak by si mal z rozsirovania programov nejaky osoh - napr. by si na tom zarabal.
Ak to mas len tak doma, tak urcite nikdy nepojdes na dozivotie ;)
pistik71
28.05.09,15:10
myslim ze:
1. To je zaloha (kopia za ucelom zalohy)
2. Ak ich nepouzivas a crack nepouzijes (nenainstalujes) tak je to ok (v licencnych podmienkach ze vatsinou zakaz pozmenovania kodu, ktory robi crack)
3. To ta neospravedlnuje, pripadne ak by doslo k sudu (to len teoreticky) tak je to na tvojom pravnikovi aky je sikovny :-)
Andy Kralik
28.05.09,21:20
myslim ze:
1. To je zaloha (kopia za ucelom zalohy)


Ale pozor na to - v pripade pocitacoveho programu je v zakone presne definovane ze zalohu moze vyhotovit len opravneny uzivatel. A ak sa takato zaloha stane neopravnenou, musi sa znehodnotit.
pistik71
29.05.09,14:35
Ale pozor na to - v pripade pocitacoveho programu je v zakone presne definovane ze zalohu moze vyhotovit len opravneny uzivatel. A ak sa takato zaloha stane neopravnenou, musi sa znehodnotit.

No jasne, program ma sused, spravil si opravnenu zalohu a odlozil si ju v mojom supliku. Je niekde problem? ;)
Samozrejme, to len ako priklad ze sa to da zdovodnit, resp. ak to viete nielen zdovodnit, ale aj preukazat.

Ale ako tu uz bolo povedane, zatial postihovali len tych, co vytvarali cierne kopie a predavali ich.

Na druhej strane keby riadne pritvrdili (a nebol by to problem), tak by ludia zacali pouzivat free programy a o platene by stracali zaujem - hlavne doma, a tym by sa to dostalo aj do firemneho prostredia kde sa vatsina sw kupuje.
charonme
01.06.09,14:13
v licencnych podmienkach ze vatsinou zakaz pozmenovania kodu, ktory robi crack Treba sa pozriet, ako je v zakone upravene uzatvaranie zmluv (v suvislosti s tymi licenciami), pretoze kliknutie na tlacitko "suhlasim" este nemusi automaticky znamenat, ze vznika pravne platny zmluvny vztah. To zavisi na tom, co hovori zakon. Mam dojem, ze nas slovensky zakon neumoznuje taketo uzatvaranie zmluv, ale ak si niekto mysli ze umoznuje, tak sem s tym paragrafom! Dalsia vec je to, ze ked uz by bola uzavreta pravne platna zmluva, tak aj obsah zalezi na tom, co zakon umoznuje a co nie. Niektore veci sa napriklad nedaju zmluvne zakazat, pretoze to zakon niekedy aj priamo zakazuje (napr. pozri §35, ods, 4 autorskeho zakona)