Joan
20.07.05,18:44
Môže podnikateľ FO-malý závod, dať opakovane zamestnancovi zmluvu na dobu

určitú na 1.rok aj s 3.mesačnou skúšobnou dobou?
endrju
20.07.05,16:52
Môže podnikateľ FO-malý závod, dať opakovane zamestnancovi zmluvu na dobu

určitú na 1.rok aj s 3.mesačnou skúšobnou dobou?
Joan, vidím, že na Porade si nový (nová?). Vitaj medzi nami.
Odporúčam odpoveď na takúto otázku skutočne pohľadať.
Na túto tému bolo napísané skutočne veľmi veľa diskusných príspevkov. Veľmi stručná odpoveď znie "nie je to vyslovene zakázané, ale nie je to ani veľmi vhodné". Existujú "čistejšie" riešenia.:)
Joan
20.07.05,17:08
Skutočne som "nová", tak ma prosím ospravedlňte, našla som naozaj dosť o zmluvách na dobu určitú, ale potrebovala som vyjadrenie ku skúšobnej dobe. Polepším sa!!!
endrju
20.07.05,17:26
Joan, netreba sa ospravedlňovať. Nikto učený z neba nespadol.
Skúšobná doba je preto "skúšobnou" aby, sa zistilo či si zúčastnené strany "padnú" do oka alebo nie. Zákonník práce hovorí o maximálne 3 mesačnej skúšobnej dobe. Aj keď nehovorí o zákaze jej opakovania, tak je to "nefér" zo strany zamestnávateľa predkladať zamestnancovi znovu zmluvu na dobu určitú a ešte so skúšobnou dobou. Avšak život nie je možné vždy "napasovať" do pravidiel zo zákona. Takže, ak sa to zdá zamestnávateľovi ako jediné správne riešenie a zamestnanec bude ochotný zmluvu podpísať aj za takýchto podmienok, neexistuje vyslovený zákaz takéhoto postupu.
Paula
20.07.05,17:27
V tejto téme nie som doma....klikni si na "mzdové účtovníctvo...." na hlavnej stránke Porady a potom klikni na "hľadať", otvorí sa ti okienko. Napíš do neho "skúšobná". Rozbalí sa ti veľa tém. :)
P.S.: dík endrju :) za radu na otázku... aspoň návod na hľadanie som dodala :D
zukana
21.07.05,07:13
Joan, netreba sa ospravedlňovať. Nikto učený z neba nespadol.
Skúšobná doba je preto "skúšobnou" aby, sa zistilo či si zúčastnené strany "padnú" do oka alebo nie. Zákonník práce hovorí o maximálne 3 mesačnej skúšobnej dobe. Aj keď nehovorí o zákaze jej opakovania, tak je to "nefér" zo strany zamestnávateľa predkladať zamestnancovi znovu zmluvu na dobu určitú a ešte so skúšobnou dobou. Avšak život nie je možné vždy "napasovať" do pravidiel zo zákona. Takže, ak sa to zdá zamestnávateľovi ako jediné správne riešenie a zamestnanec bude ochotný zmluvu podpísať aj za takýchto podmienok, neexistuje vyslovený zákaz takéhoto postupu.
Nechápem, prečo po uplynutí doby, na ktorú bol pracovný pomer uzavretý dáva ten istý zamestnávateľ tomu istému zamestnancovi novú pracovnú zmluvu. Podľa mňa by bolo jednoduchšie, ak sa blíži termín ukončenia pracovného pomeru, aby sa napísala dohoda o predĺžení tejto doby. Dohodu podpíše zamestnávateľ aj zamestnanec, jeden exzemlár si nechá zamestnávateľ a druhý zamestnanec. Takáto dohoda sa stáva súčasťou zmluvy. Nezabudni na podpisy a dátum podpísania.
hana.m.
21.07.05,08:24
Joan, netreba sa ospravedlňovať. Nikto učený z neba nespadol.
Skúšobná doba je preto "skúšobnou" aby, sa zistilo či si zúčastnené strany "padnú" do oka alebo nie. Zákonník práce hovorí o maximálne 3 mesačnej skúšobnej dobe. Aj keď nehovorí o zákaze jej opakovania, tak je to "nefér" zo strany zamestnávateľa predkladať zamestnancovi znovu zmluvu na dobu určitú a ešte so skúšobnou dobou. Avšak život nie je možné vždy "napasovať" do pravidiel zo zákona. Takže, ak sa to zdá zamestnávateľovi ako jediné správne riešenie a zamestnanec bude ochotný zmluvu podpísať aj za takýchto podmienok, neexistuje vyslovený zákaz takéhoto postupu.
Ja som mala kontrolu z inšpektorátu práce na uzatvárané pracovné zmluvy. K opakovaniu pracovnej zmluvy na dobu určitú nemali výhrady. K opakovaniu skúšobnej lehoty áno. Dôvodnili to tým, že ak ide o to isté pracovné miesto, zamestnávateľ už vie ako zamestnanec pracuje v danej pozícii. Ak mu predlžuje, resp. obnovuje, pracovný pomer je s jeho prácou spokojný. Podľa nich ide zo strany zamestnávateľa o "zneužívanie ZP". Ak by však šlo o inú pracovnú pozíciu, mohla by byť opätovne dohodnutá skúšobná lehota. Sankcie nedali, dali to len do zápisu...