Silvia7777
21.05.09,12:50
Sme s.r.o. a máme zamestnanca, ktorému sa v marci 2009 narodilo dieťa. Poberá len minimálnu mzdu. Može mu byť poskytnutý daňový bonus, aj keď nemá žiadne preddavky na daň z príjmov zo záv. činnosti?
Ako to bude prebiehať?
Firma mu vyplatí daňový bonus cez výplatu a potom daňový úrad pošle firme túto sumu na účet?
Je to správne?
ďakujem
drobeceva
21.05.09,10:52
Sme s.r.o. a máme zamestnanca, ktorému sa v marci 2009 narodilo dieťa. Poberá len minimálnu mzdu. Može mu byť poskytnutý daňový bonus, aj keď nemá žiadne preddavky na daň z príjmov zo záv. činnosti?
Ako to bude prebiehať?
Firma mu vyplatí daňový bonus cez výplatu a potom daňový úrad pošle firme túto sumu na účet?
Je to správne?
ďakujem
Nárok na DB po predložení rodného listu už má za mesiac marec. Ak nemáte žiadne preddavky, požiadate DÚ o vyplatenú sumu DB.
Tamila
21.05.09,10:53
Nárok na daňový bonus má zamestnanec, ak má v mesiaci minimálne polovicu minimálnej mzdy, teda nemusí mať žiaden preddavok na daň. Daňový úrad Vám tento bonus vráti na účet po predložení štvrťročného prehľadu o dani zo závislej činnosti.
veronikasad
21.05.09,10:54
Sme s.r.o. a máme zamestnanca, ktorému sa v marci 2009 narodilo dieťa. Poberá len minimálnu mzdu. Može mu byť poskytnutý daňový bonus, aj keď nemá žiadne preddavky na daň z príjmov zo záv. činnosti?
Ako to bude prebiehať?
Firma mu vyplatí daňový bonus cez výplatu a potom daňový úrad pošle firme túto sumu na účet?
Je to správne?
ďakujem
nárok na DB mu vznikol už za mesiac marec 2009. Podmienkou je výška príjmu aspoň vo výške 1/2 min.mzdy.
Ak ste mu ho nevyplatili vo výplate za mesiac marec, doplatiť mu ho teraz už nemôžete. Doplatíte ho až v ročnom zúčtovaní dane za rok 2009.
Ak nemáte viacerých zamestnancov, ktorým ste zrazili daň a nemôžete si z tejto dane DB započítať, vyplatíte to z vlastných prostriedkov zamestnávateľa. Daňový úrad Vám vyplatenú sumu vráti po podaní prehľadu za II.Q.09
JanoL
22.05.09,03:49
Dovolím si upozorniť aj na možnosť doplatenia daňového bonusu v priebehu zdaňovacieho obdobia. Podľa pokynov DRSR
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_par40_0408.pdf

Viď príklad č. 8

Jano
Zuzy
22.05.09,08:36
Zamestnanec má uzatvorenú PZ na dobu určitú od 4.5.2009 do 31.10.2009. Môžem mu vyplatiť daňový bonus?
veronikasad
22.05.09,08:38
Zamestnanec má uzatvorenú PZ na dobu určitú od 4.5.2009 do 31.10.2009. Môžem mu vyplatiť daňový bonus?
ak splní podmienky pre výplatu v danom mesiaci, ano
Ludula
10.06.09,08:46
Máme pracovníka, ktorý sa oženil 9. mája 2009. So svojou manželkou ma dieťa ktoré sa im narodilo ešte pred rokom, ale DB sa mu nevyplácal nakoľko menovaní nežili v spoločnej domácnosti.
Chcem sa opýtať odkedy bude mať pracovník nárok na DB či už za máj alebo jún 2009 a aké doklady treby doložiť, či stači len kópia rodného listu dieťaťa a sobášneho listu.
Ludula
ivka70
10.06.09,08:56
Máme pracovníka, ktorý sa oženil 9. mája 2009. So svojou manželkou ma dieťa ktoré sa im narodilo ešte pred rokom, ale DB sa mu nevyplácal nakoľko menovaní nežili v spoločnej domácnosti.
Chcem sa opýtať odkedy bude mať pracovník nárok na DB či už za máj alebo jún 2009 a aké doklady treby doložiť, či stači len kópia rodného listu dieťaťa a sobášneho listu.
Ludula

Odkedy budu spolu zit v spolocnej domacnosti :)
Staci kopia rodneho listu. Sobasny nepotrebujes.
31Jankal
10.06.09,09:06
Dobrý den. Bude sa zvyšovať DB k 1.júlu 2009? Dakujem
mzdarka renca
10.06.09,10:07
Dobrý den. Bude sa zvyšovať DB k 1.júlu 2009? Dakujem
áno, o 67 centov na 19,99EUR
willma
10.06.09,10:11
áno, o 67 centov na 19,99EURmimotemyto si zas užijeme:D
mzdarka renca
10.06.09,10:37
mimotemyto si zas užijeme:D
a hlavne sa nabalíme:D:D:D
proc
15.06.09,15:53
Dá sa daňovy bonus rozdeliť tri mesiace matka a zvyšok otec.
veronikasad
15.06.09,15:57
Dá sa daňovy bonus rozdeliť tri mesiace matka a zvyšok otec.
doba poberania ano, "deti" nie
J+K
30.06.09,10:57
A teraz reagujem na to, že deti sa deliť nesmú .

Zamestnankyňa ide pracovať len na dohodu o vykonaní práce na jeden mesiac, príjem bude mať dostatočný, aby mohla dostať daňový bonus.
Chce však bonus len na jedno dieťa - vlastné z prvého manželstva, nechce bonus na druhé dieťa - vlastné, ale už s druhom . Vraj poberá bonus druh, nechce to na jeden mesiac meniť.

Musím ju donútiť, aby si druh daňový bonus na jeden mesiac zastavil, vyplatím jej bonus na obe jej deti a až bude o mesiac bez práce, bonus na ich spoločné dieťa si opäť uplatní druh /žijú v spoločnej domácnosti, je to jeho vlastné dieťa/?

Ja chápem , že zákon je zákon, len tu je to fakt proti logike , zdá sa to každému kopec zbytočnej byrokracie , ale asi je to tak nevyhnutné .
veronikasad
30.06.09,12:12
A teraz reagujem na to, že deti sa deliť nesmú .

Zamestnankyňa ide pracovať len na dohodu o vykonaní práce na jeden mesiac, príjem bude mať dostatočný, aby mohla dostať daňový bonus.
Chce však bonus len na jedno dieťa - vlastné z prvého manželstva, nechce bonus na druhé dieťa - vlastné, ale už s druhom . Vraj poberá bonus druh, nechce to na jeden mesiac meniť.

Musím ju donútiť, aby si druh daňový bonus na jeden mesiac zastavil, vyplatím jej bonus na obe jej deti a až bude o mesiac bez práce, bonus na ich spoločné dieťa si opäť uplatní druh /žijú v spoločnej domácnosti, je to jeho vlastné dieťa/?

Ja chápem , že zákon je zákon, len tu je to fakt proti logike , zdá sa to každému kopec zbytočnej byrokracie , ale asi je to tak nevyhnutné .
Zaujímavá situácia. Matka si uplatní DB na svoje vlastné dieťa, na ktoré druh nemá nárok. Mne by z toho vyplývalo, že DB na druhé dieťa môže zostať u druha. Napíš dotaz na DR SR, ak ťa nesúri spracovanie výplat. Som zvedavá na ich názor.
J+K
06.07.09,10:19
Zaujímavá situácia. Matka si uplatní DB na svoje vlastné dieťa, na ktoré druh nemá nárok. Mne by z toho vyplývalo, že DB na druhé dieťa môže zostať u druha. Napíš dotaz na DR SR, ak ťa nesúri spracovanie výplat. Som zvedavá na ich názor.


Tak dnes som dostala stanovisko daňového úradu a deti deliť nesmiem, nuž vyplatím bonus na obe deti zamestnankyni a až príde o prácu, potom bonus na spoločné dieťa si opäť uplatní druh . Čo už ...
londay
08.07.09,11:16
Dobrý deň,
má nárok zamestnanec na daňový bonus ak bol celý mesiac PN ale počas mesiaca mal nepeňažný príjem - poukážky a tento príjem bol v hodnote polovice min. mzdy.
Ďakujem za odpoveď.
willma
08.07.09,11:47
pokiaľ som dobre študovala a sledovala poradu na vyplatenie DB je potrebné poberať určitú výšku mzdy v priemernom celoročnom merítku, Takže nevidím dôvod nevyplatiť aj za mesiac keď bol na PN ak v celoročnom podmienku splnil.
Benko
08.07.09,13:36
Zamestnanec má v júni odrobené 7 dní hrubá mzda 99 EUR a vyplatila som mu aj daňový bonus. Prosím vás, mohla som alebo nemohla?
veronikasad
08.07.09,13:40
Zamestnanec má v júni odrobené 7 dní hrubá mzda 99 EUR a vyplatila som mu aj daňový bonus. Prosím vás, mohla som alebo nemohla?
Za mesiac jun mu nevznikol nárok na DB, jeho príjem nedosiahol 1/2 min.mzdy
Benko
09.07.09,14:40
Ďakujem za radu, ešte som to stihla prerobiť.
Zuzy
23.11.09,09:27
Dobrý deň prajem, prosila by som odpoveď na moju otázku, lebo asi som to zbabrala. Totiž zamestnankyňa mala uzatvorenú prac. zmluvu od 4.5.2009 do 31.10.2009 ale dňom 31.7.2009 jej skončil pracovný pomer v skúš. dobe, a ja som jej vyplatila daňové bonusy vo všetkých 3 mesiacoch. Mala na ne vôbec nárok, keď nedosiahla aspoň 6násobok min. mzdy? Za odpovede ďakujem
veronikasad
23.11.09,09:29
Dobrý deň prajem, prosila by som odpoveď na moju otázku, lebo asi som to zbabrala. Totiž zamestnankyňa mala uzatvorenú prac. zmluvu od 4.5.2009 do 31.10.2009 ale dňom 31.7.2009 jej skončil pracovný pomer v skúš. dobe, a ja som jej vyplatila daňové bonusy vo všetkých 3 mesiacoch. Mala na ne vôbec nárok, keď nedosiahla aspoň 6násobok min. mzdy? Za odpovede ďakujem
Na výplatu DB mala nárok, ak jej príjem v danom mesiaci dosiahol 1/2 mesačnej min. mzdy a splnila ostatné podmienky.

Podmienka 6-násobku min.mzdy sa sleduje, ak by žiadala o doplatenie DB za chýbajúce mesiace v RZD alebo pri podaní DP.
vikinka
23.11.09,09:33
6-násobok sa posudzuje za celé zdaňovacie obdobie,pri mesačnom vyplácaní daň.bonusu sa posudzuje výška mzdy za mesiac, za ktorý sa DB vypláca,ak mala mzdu vo výške 1/2 minim.mzdy tak mala nárok na DB.
Zuzy
23.11.09,09:42
Ďakujem Vám dievčatá