Alčalča
21.05.09,17:16
Ahojte poraďáci. Máme zamestnanca, ktorý u nás pracuje od r. 2006 v TPP na dobu neurčitú. Je možné tomuto zamestnancovi ukončiť napr. 31.5.2009 túto prac. zmluvu dohodou a uzatvoriť s ním prac. zmluvu od 1.6.2009 na dobu určitú? Je to v budúcnosti napadnuteľné zo strany zamestnanca i keď by obidve zmluvy podpísal? Je v takomto prípade aj skúšobná doba? Ďakujem.
drobeceva
21.05.09,15:22
Ahojte poraďáci. Máme zamestnanca, ktorý u nás pracuje od r. 2006 v TPP na dobu neurčitú. Je možné tomuto zamestnancovi ukončiť napr. 31.5.2009 túto prac. zmluvu dohodou a uzatvoriť s ním prac. zmluvu od 1.6.2009 na dobu určitú? Je to v budúcnosti napadnuteľné zo strany zamestnanca i keď by obidve zmluvy podpísal? Je v takomto prípade aj skúšobná doba? Ďakujem.
Je možné tak, ako píšeš, ale ani sa PP končiť nemusí, stačí to zmeniť Dodatkom k PZ.
Ak to podpíšu obidve strany, nie je to napadnuteľné. Ak dáš dodatok, skúšobná doba sa nedáva. V opačnom prípade je to možné
Alčalča
21.05.09,15:44
Zamestnávateľ by sa dohodol zo zamestnancom taktiež na zvýšení mes. mzdy a preto som chcela ukončiť túto PZ a uzatvoriť novú s novými podmienkami. Ale čo s preplatením dovolenky? Ako by som to mala riešiť? Nová PZ by bola uzatvorená do 31.12.2009, čiže teoreticky by som mu nemusela vyplatiť nevyčerpanú dovolenku, pretože by na ňu mal nárok z novej PZ. Ale bolo by to správne?
drobeceva
21.05.09,16:17
Zamestnávateľ by sa dohodol zo zamestnancom taktiež na zvýšení mes. mzdy a preto som chcela ukončiť túto PZ a uzatvoriť novú s novými podmienkami. Ale čo s preplatením dovolenky? Ako by som to mala riešiť? Nová PZ by bola uzatvorená do 31.12.2009, čiže teoreticky by som mu nemusela vyplatiť nevyčerpanú dovolenku, pretože by na ňu mal nárok z novej PZ. Ale bolo by to správne?
Ale Ty aj dodatkom vieš upraviť pracovné podmienky.
Ak ukončíš PP, musíš preplatiť dovolenku.
Alčalča
21.05.09,16:25
Ale môžem dodatkom zmeniť PZ z doby neurčitej na dobu určitú? Z toho mám strach, aby táto zmena zmluvy nebola napadnuteľná. Zasa na druhej strane by mal o niekoľko dní viac dovolenky za kalendárny rok, ako by mu prislúchalo. A keďže by sa mu zamestnávateľ nezmenil, dovolenku by mal mať len podľa zákona 20 dní.
Alčalča
21.05.09,16:35
Sorry, s tou dovolenkou je to hlúposť. Vždy by mal len 20 dní, pretože by sa mu preplatila len alikvótna časť. A čo tak dať mu podpísať najskôr dodatok k zmluve o zvýšení platu a následne na to mu dať podpísať dohodu o rozviazaní prac. pomeru k 31.12.2009. Mohla by som mu to dať aj teraz, pol roka pred ukončením?
drobeceva
21.05.09,16:45
Ale môžem dodatkom zmeniť PZ z doby neurčitej na dobu určitú? Z toho mám strach, aby táto zmena zmluvy nebola napadnuteľná. Zasa na druhej strane by mal o niekoľko dní viac dovolenky za kalendárny rok, ako by mu prislúchalo. A keďže by sa mu zamestnávateľ nezmenil, dovolenku by mal mať len podľa zákona 20 dní.
Podľa mňa si to zbytočne komplikuješ. Ak sa dohodnete, zmeň Dodatkom k PZ dobu určitú do konca roka, zmen mzdové podmienky. Ak bude obojstranne podpísaná, nie je napadnuteľná. Ďovolenku si môže do konca roka vyčerpať, ak nie, potom pri výstupe preplatíš.
Alčalča
21.05.09,16:59
Špekulujem nad tým len kvôli tomu, že ma dnes presviedčala mzdárka, ktorá to robí už niekoľko rokov, že nemôžem zmeniť PZ z doby neurčitej na dobu určitú. Ale nikde som to v zákone nenašla. Tak sa snažím pátrať ďalej.
drobeceva
21.05.09,17:00
Špekulujem nad tým len kvôli tomu, že ma dnes presviedčala mzdárka, ktorá to robí už niekoľko rokov, že nemôžem zmeniť PZ z doby neurčitej na dobu určitú. Ale nikde som to v zákone nenašla. Tak sa snažím pátrať ďalej.
Ale keď sa vzájomne dohodnete, tak prečo by nie?
To je môj názor, snáď sa Ti zajtra k tomu niekto vyjadrí.
Tweety
21.05.09,17:01
Špekulujem nad tým len kvôli tomu, že ma dnes presviedčala mzdárka, ktorá to robí už niekoľko rokov, že nemôžem zmeniť PZ z doby neurčitej na dobu určitú. Ale nikde som to v zákone nenašla. Tak sa snažím pátrať ďalej.
Môžeš zmeniť, stačí upraviť pôvodnú PZ dodatkom podľa § 54 ZP.
Alčalča
24.05.09,12:23
Vďaka za odpovede.
brčko
24.05.09,12:43
ZP nezakazuje zmeniť PP na dobu neurčitú na PP na dobu určitú. No ten spôsob, čo si uviedla v príspevku č.6, dodatok o zvýšení platu a podpísanie dohody o ukončení PP k 31.12.09 sa mne osobne zdá prijatelnejší. Nevadí, že sa dohoda o ukončení PP podpíše aj pol roka pred ukončením PP.