Evina H.
21.05.09,18:36
Dobrý deň poraďáci,
prosím o radu v programe Alfa , prvý krát idem zapísať uhradenú daň z príjmov zo závislej činnosti za dohodárov čo sme platili. Neviem v Alfe kde to zapísať, do kolonky daň z príjmov ? nebude to problém keď to su neni preddavky za SZČO ?
Poradte mi prosím, ďakujem .
mekelek
21.05.09,17:32
Moment! Tá daň nie je daň z príjmov zo závislej činnosti, ale daň vyberaná zrážkou. (§43).
Ja to účtujem do kolónky miezd (je mi tak logické, možno nesprávne): jeden riadok vyplatená mzda, druhý riadok zrážková daň - podľa mňa sú to mzdové náklady.

Ak by som sa mýlila, opravte, a poraďte správny postup.
Zita5
21.05.09,17:40
Postupy účtovania JU

§ 4
Peňažný denník
(1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín (ďalej len „peňažné prostriedky v hotovosti“),
b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách alebo pobočkách zahraničných bánk (ďalej len „banka“) vrátane úverov a termínovaných vkladov bez ohľadu na dobu ich splatnosti,
c) priebežné položky,
d) uzávierkové účtovné operácie, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
...
...
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
...
...
3. mzdy
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,

...
(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html) zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.


Celé znenie Postupov účtovania JU
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html