Štaf
21.05.09,21:55
poraďte mi prosím. od1.4.2009 som ukončila zivnosť a stala som sa nezameastnanou, s tým že si chcem spraviť rekvalif. kurz na účtov.
Môj manzel ma predajňu a požiadal ma aby som ho na chvílu zastúpila, lebo mu prišla kontrola z hygieny. Ja som išla do predajne predávať a v tom prišla kontrola z úradu práce na kontrolu proti čierne práci. Skutočne som tam bola asi 15 min. Teraz chcu dať manželovi pokutu. Pripravovali sme aj dohodu o pracovnej činnosti, ale zatial som tam nepredávala, tak sme ju nepísali.
Napíšte mi niekto, ako sa vyhnúť pokute.
arizona
21.05.09,20:04
To sa Ti bude ťažko dokazovať, že si tam bola naozaj iba raz...:rolleyes:
Postihu sa pravdepodobne nevyhnete.Manžel, že zamestnáva načierno a Ty, že pracuješ na čierno.
mona091
21.05.09,20:34
mala som kontrolu, kedy mi inspektor ukazal v zakone o nelegalnej praci cast, ktora dava priestor, kedy manzel/ka moze vykonavat urcitu cinnost bez uzatvorenia pracovno-pravneho vztahu, takze poriadne si ho nastuduj, neviem, aky dopad ale ma neoznamenie vypomoci manzelovi voci uradu prace
Evanka
21.05.09,21:03
poraďte mi prosím. od1.4.2009 som ukončila zivnosť a stala som sa nezameastnanou, s tým že si chcem spraviť rekvalif. kurz na účtov.
Môj manzel ma predajňu a požiadal ma aby som ho na chvílu zastúpila, lebo mu prišla kontrola z hygieny. Ja som išla do predajne predávať a v tom prišla kontrola z úradu práce na kontrolu proti čierne práci. Skutočne som tam bola asi 15 min. Teraz chcu dať manželovi pokutu. Pripravovali sme aj dohodu o pracovnej činnosti, ale zatial som tam nepredávala, tak sme ju nepísali.
Napíšte mi niekto, ako sa vyhnúť pokute.

Podľa novely zákona 82/2005 je možné od 1.7.2006 doplnením § 2a za určitých podmienok pracovať a vypomáhať bez pokuty od IP.



§ 2a

(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.