Lubo R
22.05.09,08:42
Podobné dotazy tu už boli riešené, ale tento prípad je mierne odlišný. Poobedňajšia smena v našej firme je od 14:30 do 22:30 z dôvodu vhodnejšej dopravy zamestnancov. Polhodina denne je teda nočnou prácou. Po preštudovaní príslušných paragrafov zákonníka práce mi nie je úplne jasné, či majú zamestanci nárok na príplatok podľa § 123. Sumár nočnej práce zamestnanca je do 5 hodín mesačne.

Ďakujem.
mzdarka renca
22.05.09,07:27
Podobné dotazy tu už boli riešené, ale tento prípad je mierne odlišný. Poobedňajšia smena v našej firme je od 14:30 do 22:30 z dôvodu vhodnejšej dopravy zamestnancov. Polhodina denne je teda nočnou prácou. Po preštudovaní príslušných paragrafov zákonníka práce mi nie je úplne jasné, či majú zamestanci nárok na príplatok podľa § 123. Sumár nočnej práce zamestnanca je do 5 hodín mesačne.

Ďakujem.

§ 98
Nočná práca


(1) Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 6. hodinou.

(2) Zamestnanec pracujúci v noci je na účely tohto zákona zamestnanec, ktorý

a) vykonáva práce, ktoré vyžadujú, aby sa pravidelne vykonávali v noci v rozsahu najmenej troch hodín po sebe nasledujúcich, alebo
b) ktorý pravdepodobne odpracuje v noci najmenej 500 hodín za rok.
Lubo R
22.05.09,07:34
Ďakujem, ale môj dotaz smeroval na §123: (1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20%...
mzdarka renca
22.05.09,07:38
ak spĺňa podmienky podľa § 98, tak áno
Lubo R
22.05.09,08:05
Žiaľ, pracovníci Inšpektorátu práce, ktorí včera prišli na "prepadovú" kontrolu zameranú na pracovnoprávne vzťahy a mzdy majú iný názor. Podľa nich je aj tá polhodina denne nočnou prácou podľa §98 odst.1 (ale keďže nespĺňa náležitosti podľa odst.2, nevzťahujú sa na nás povinnosti podľa odst.3,4,...) Mzdové zvýhodnenie podľa §123 sme však podľa nich povinní vyplácať, lebo polhodina spadá do času od 22. do 6. hodiny. Dá sa to vyložiť dvoma spôsobmi...
mzdarka renca
22.05.09,08:13
Žiaľ, pracovníci Inšpektorátu práce, ktorí včera prišli na "prepadovú" kontrolu zameranú na pracovnoprávne vzťahy a mzdy majú iný názor. Podľa nich je aj tá polhodina denne nočnou prácou podľa §98 odst.1 (ale keďže nespĺňa náležitosti podľa odst.2, nevzťahujú sa na nás povinnosti podľa odst.3,4,...) Mzdové zvýhodnenie podľa §123 sme však podľa nich povinní vyplácať, lebo polhodina spadá do času od 22. do 6. hodiny. Dá sa to vyložiť dvoma spôsobmi...
Je síce pravda, že v čase od 22.00 - 6.00 je pracovný čas považovaný za nočnú prácu, ale v zmysle §98 má byť splnená podmienka, že práca má trvať nepretržite 3 hod., alebo má byť predpoklad min. 500 hod./rok. Neviem, či ja zle chápem a čítam ustanovenie §98 Zákonníka práce , alebo pracovníci IP.
Zuzy
09.12.09,11:29
Dobrý deň prajem, poprosila by som o radu, totiž na školení nám povedali, že zamestnancov, ktorí robia v noci, treba hlásiť na inšpektorát práce, ešte som o tom nič nepočula, má niekto s tým skúsenosti? Prosím Vás poraďte, ďakujem
Zuzy
15.12.09,17:42
Dobrý deň prajem, poprosila by som o radu, totiž na školení nám povedali, že zamestnancov, ktorí robia v noci, treba hlásiť na inšpektorát práce, ešte som o tom nič nepočula, má niekto s tým skúsenosti? Prosím Vás poraďte, ďakujem

Prosím Vás, môže niekto poradiť? ďakujem
Peťo
16.12.09,09:57
Ak konkretný zamestnanec splňa podmienky § 98 ods.2 t.j u ktorého sa vyžaduje ,aby pravidelne vykonával prácu (alebo vykonáva prácu )v noci najmenej 3 hodiny po sebe nasledujúce , alebo ak odpracuje ,alebo sa predpokladá že odpracuje v noci najmenej 500 hodín za rok, je podľa ZP "zamestnanec pracujúci v noci ". Vtedy je zamestnavateľ povinný zabezpečiť úlohy stanovené v § 98 ods.3 až 9 t.j . aj upovedomiť prislušný IP ak si to vyžaduje ( ods. 7).
Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu podľa § 123 ZP sa poskytuje všetkým za-com ,ktorí vykonávajú nočnú prácu ( včase medzi 22. a 6.hodinou)
Pekný deň.
Emik27
06.02.17,19:33
Dobrý večer! Prosím Vás, takže nie je potrebné, aby bola odpracovaná celá hodina? Lebo našla som už x-názorov na danú problematiku...