anka
21.07.05,07:28
Mozeme dat zamestnancovi okamzitu vypoved ak od pondelka neospravednene neprisiel do prace? A este by som sa chcela spytat, bola schvalena novela zakona o ZP? A kde ju najdem?
Zita4
21.07.05,05:46
Úplné znenie zákonníka práce je na stránke http://www.zbierka.sk/akt-znenia.asp. Posledná úprava v ZP bola č. 244/2005 Z.z. ;)
anka
21.07.05,05:55
Ospravedlnujem sa, mala som na mysli zakon o zdrav.poisteni
hana.m.
21.07.05,06:11
Mozeme dat zamestnancovi okamzitu vypoved ak od pondelka neospravednene neprisiel do prace? A este by som sa chcela spytat, bola schvalena novela zakona o ZP? A kde ju najdem?
Ja si myslím, že v prípade neospravedlnenej absencie v zamestnaní sa jedná o hrubé porušenie pracovnej disciplíny a môžete s ním okamžite skončiť pracovný pomer. V ZP nie je presne určené čo sa považuje za zvlášť hrubé porušenie pracovnej disciplíny. My to máme definované v pracovnom poriadku, vtedy je to jednoznačné. Tým, že zamestnancec nanastúpil do práce, ohrozil plynulosť chodu a fungovania prevádzky zamestnávateľa. Nezabudnite mu však výpoveď doručiť do vlastných rúk a presne a jednoznačne v ňom vyšpecifikovať spôsob porušenia PD.
Problém nastane vtedy, ak ti poštou doručí potvrdenie o PN s dátumom od pondelka a vystaví mu ju napr. nemocnica. Vtedy by som sa už radila s právnikom, či mám výpoveď stiahnuť... Mne sa to stalo a súd o právoplatnosť okamžitého skončenia pracovného pomeru sme prehrali, pretože nie je nikde definované ako má zamestnanec oznámiť svoju PN... Má to urobiť "bezodkladne". Čo sa považuje za bezodkladne ak je napr. hospitalizovaný a PN pošle poštou...?
Prajem ti, aby to dopadlo k vašej spokojnosti
Jura
21.07.05,06:15
Ja som v podobnom prípade postupovala tak, že som ho vyzvala k nástupu do práce
telegramom, písomne som ho upozornila na porušenie pracovnej disciplíny a potom
nastupovalo okamžité SPP.
endrju
21.07.05,06:40
Ospravedlnujem sa, mala som na mysli zakon o zdrav.poisteni
Pozri si túto tému:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=10711

Zatiaľ nepodpísal prezident.

Aktuálne znenie zákona o ZP je možné vyhľadať aj na stránke:

http://jaspi.justice.gov.sk/

Treba si dať vyhľadať rekonštruované znenie zákona 580/2004.
blondy
25.07.05,10:30
Vie mi niekto poradiť v tomto probléme ?:

Zamestnanec nám 2 dni neprišiel do práce, dávame mu A. Šéf ho samozrejme ďalej nechce zamestnávať. Idem mu písať Okamžité skončenie pracovného pomeru s dôvodu hrubého porušenia pr.disciplíny-absencie. Neviem k akému dátumu ho odhlásiť zo SP? Ak mu to pošlem doporučene napr. dnes, tak ho odhlásim tak o dva dni-teda keď mu to príde domov, alebo k dnešnému dátumu ? Nevieme ho zohnať ani u rodiny, samozrejme že najlepšie by bolo doručiť mu to osobne, mobil má tiež vypnutý. Radosť spolupracovať s takýmito ľuďmi ...

ďakujem za rady
liba2
25.07.05,10:37
Vie mi niekto poradiť v tomto probléme ?:

Zamestnanec nám 2 dni neprišiel do práce, dávame mu A. Šéf ho samozrejme ďalej nechce zamestnávať. Idem mu písať Okamžité skončenie pracovného pomeru s dôvodu hrubého porušenia pr.disciplíny-absencie. Neviem k akému dátumu ho odhlásiť zo SP? Ak mu to pošlem doporučene napr. dnes, tak ho odhlásim tak o dva dni-teda keď mu to príde domov, alebo k dnešnému dátumu ? Nevieme ho zohnať ani u rodiny, samozrejme že najlepšie by bolo doručiť mu to osobne, mobil má tiež vypnutý. Radosť spolupracovať s takýmito ľuďmi ...

ďakujem za rady-------
Odhlásiť zo SP dňom skončenia pracovného pomeru.
VERONIKA6
25.07.05,10:44
Dňom doručenia výpovede ukončíme pracovný pomer. Tým istým dňom odhlásime
pracovníka zo SP.
blondy
25.07.05,10:57
Chápem to tak, že deň doručenia výpovede nastane dňom keď sa mi vráti doručenka z pošty? Teda mám aj čakať takú možnosť že si to neprevezme, tým pádom bude deň skončenia pr.pomeru deň kedy mi pošta vráti zásielku ako neprevzatú(cca o 3 týždne)? A dovtedy mu budem písať samé A-čka?
liba2
25.07.05,11:08
Chápem to tak, že deň doručenia výpovede nastane dňom keď sa mi vráti doručenka z pošty? Teda mám aj čakať takú možnosť že si to neprevezme, tým pádom bude deň skončenia pr.pomeru deň kedy mi pošta vráti zásielku ako neprevzatú(cca o 3 týždne)? A dovtedy mu budem písať samé A-čka?Deň doručenia výpovede je deň prevzatia zamestnancom. Ale ak neprevezme... treba pozrieť Zákonník práce čo o tom hovorí.
Ľudmila
25.07.05,11:52
Súhlasím, ak nie je možné výpoveď osobne doručiť, treba počkať na doručenku z pošty. Do SP zaslať ihneď prerušenie soc.poistenia a odhlásiť dňom doručenia teda ukončenia pracovného pomeru.
blondy
25.07.05,11:56
Ďakujem, urobím to tak.