dvedik
22.05.09,10:32
Ahojte,chcela by som sa spýtat,mam strasne stary dom z nepalenych tehal, je postaveny na miniaturnom pozemku (139m2)je to dom v tvare L.jeho mury su aj hranicou pozemku.je mi jasne,ze ho bude treba zburat a chcem tam postavit novy dom,len ide o to,ci sa to da robit ako rekonstrukcia,lebo nemozem si dovolit posuvat dom od hranice pozemku 2metre ak by som to chcela ako novostavbu a bojim sa,ze susedia nebudu suhlasit aby som ho postavila na tom mieste ako povodny,pretoze maju zaujem kupit ten moj dom s pozemkom,aby si rozsirili zahradu.ja ho ale nechcem predat,pre mna ma ten dom vacsiu hodnotu,ako mi oni ponukaju.takze da sa to nejako zburat a znovu postavit ako rekonstrukcia?ci nie?a da sa(z pohladu staveb.zakona) na takom malom pozemku vobec stavat?dakujem
arizona
22.05.09,09:24
Ufff,ufff...:confused:

Nedalo by sa to riešiť nejakou "výmenou" pozemku? Možno by susedia pristúpili na to, že by Vám v obci kúpili pozemok na ktorom by ste mohli bez problémov postaviť?
Asi by to bolo pre obe strany lepšie riešenie...

Osobne by som tam dom nestavala, je strašne malé , stiesnené a obmedzujúce nielen pre Vás,ale aj susedov. Ak by sa vám podarilo vybaviť povolenie na stavbu,priprav sa na boj zo strany susedov. ( to sa iba skúšam vžiť do ich pocitov:rolleyes:)

Daj vedieť,ako postupuješ :)
vratnik
22.05.09,10:05
Susedom pozemok nepredavajte, dali by vam zan 5 korun. Mne to vychadza len na rekonstrukciu s tym, ze dom bude v podstate asanovany. Horsie bude so susedmi, pri ohlaseni rekonstrukcie mozu uspesne namietat. Mne ten pozemok tiez pripada velmi maly, ale v tejto dobe cenovej bubline nehnutelnosti si uz asi nenavymerame.
chandler
22.05.09,12:01
oficialne to bude rekonstrukcia, v projekte ostanu zachovane obvodove steny. a budes moc mat ten dom tak ako je teraz.(na to aby to bola rekonstrukcia musi ostat nejake nadzakladove murivo - to ale v tomto pripade nepojde).preto v priebehu vystavby zavolate statika a ten nariadi existujuce mury zburat kvoli bezpecnosti. a potom uz pokracujete ako s novostavbou.
dvedik
24.05.09,20:22
dakujem velmi pekne ale stojim si za svojim,ako som uz pisala ma pre mna velku hodnotu to miesto,ten dom,takze ho nechcem vymienat ani predat.ak sa nebude dat stavat,tak stary dom zburam(ak nespadne sam)pozemok si oplotim a postavim tam unimobunku.:-)))
ked uz som pri tom,neviete mi niekto povedat,keby sa nahodou stalo,ze by sa to tam na niekoho zrutilo,(pretoze nemozem zabranit tomu,aby tam chodili bezdomovci a vandali)padne samozrejme zodpovednost na mna?kedze som vlastnik.ten dom je v dezolatnom stave...
ttomasso
25.05.09,10:33
- najprv k tym odstupovym vzdialenostiam.
Podla vyhlášky 532/2002 vzdialenosť rodinných domov od spoločných
hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m. V praxi je však bežné, že v existujúcej zástavbe nie je možné takéto vzdialenosti dodržat - preto sa stále bežne v centrách dedín stavia aj takmer na hranici. Treba to však mať stále prekonzultované s miest. stavebným úradom. Výhodné je ak má obec územný plán ktorý tieto odstupové vzdialenosti špecifikuje (spýtajte sa na miestnom úrade). Určite by som však nestaval priamo na hranici pozemku - z praktického dôvodu. Budete predsa potrebovať postaviť lešenie, v budúcnosti možno vymeniť omietku - a ak mate zlého suseda, mohol by to byť problém. Je lepšie si takéto veci robiť z vlastného pozemku.
- k vašej zodpovednosti za stav domu. Pokiaľ dom neohrozuje verejné priestory a pokiaľ je riadne zabezpečený proti neoprávnenému vstupu na pozemok, malo by byť všetko v poriadku. Ak by dom ohrozoval aj verejné priestranstvo, "stavebný úrad vo verejnom záujme nariadi vlastníkovi stavby uskutočniť nevyhnutné úpravy na stavbe alebo na stavebnom pozemku." (§ 87 z.z.50/1976)
220870
25.05.09,17:06
oficialne to bude rekonstrukcia, v projekte ostanu zachovane obvodove steny. a budes moc mat ten dom tak ako je teraz.(na to aby to bola rekonstrukcia musi ostat nejake nadzakladove murivo - to ale v tomto pripade nepojde).preto v priebehu vystavby zavolate statika a ten nariadi existujuce mury zburat kvoli bezpecnosti. a potom uz pokracujete ako s novostavbou.
Tak ako píše chandler .Robí sa to tak bežne pri pamiatkovo chránených ( zrúcaninách) napíše sa oprava a rekonštrukcia v priebehu búracích prác príde vhodný statik a odporučí celkovú sanáciu objektu atd.
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.05.09,19:10
Ahojte,chcela by som sa spýtat,mam strasne stary dom z nepalenych tehal, je postaveny na miniaturnom pozemku (139m2)je to dom v tvare L.jeho mury su aj hranicou pozemku.je mi jasne,ze ho bude treba zburat a chcem tam postavit novy dom,len ide o to,ci sa to da robit ako rekonstrukcia,lebo nemozem si dovolit posuvat dom od hranice pozemku 2metre ak by som to chcela ako novostavbu a bojim sa,ze susedia nebudu suhlasit aby som ho postavila na tom mieste ako povodny,pretoze maju zaujem kupit ten moj dom s pozemkom,aby si rozsirili zahradu.ja ho ale nechcem predat,pre mna ma ten dom vacsiu hodnotu,ako mi oni ponukaju.takze da sa to nejako zburat a znovu postavit ako rekonstrukcia?ci nie?a da sa(z pohladu staveb.zakona) na takom malom pozemku vobec stavat?dakujem


Ťažko je len na základe uvedených info odpovedať.

V zásade je možné ale uviesť, že vlastník RD (Vy), má právo na stavebnú úpravu, resp. jej totálnu obnovu.

Veľmi dôležité je, ako bude vypracovaná PD. Predpokladám, že bude navrhnutá na jestvujúcom pôdoryse. Ak nedôjde k jej pôdorysnému a výškovému zväčšeniu , tak jej povolenie je podľa mňa reálne. V takom prípade nedôjde k zmene pomerov na pozemku a ani k zmene vplyvu stavby na okolie. Novou stavbou RD sa iba obnoví pôvodný stav.

Vstup na susedný pozemok je podľa mňa tiež riešiteľný. Stavebný úrad musí postupovať, ak nedôjde k dohode podľa § 135 SZ.

Vopred upozorňujem na to, že dôležitý je stavebný úrad. Procesne musí celé konanie zvládnuť a dôležité je aj to, ako sa vysporiada s námietkami účastníkov konania.

Podajte si žiadosť o vydanie stavebného povolenia spojenú s konaním o odstránení stavby. Tieto konania možno spojiť.

Samostatným podaním si súčasne podajte žiadosť o určenie opatrení na susednom pozemku podľa § 135 SZ.


CIMOM

Poznámka :
1. Uvedené platí, ak stavbu nebudete rozširovať alebo inak meniť s vplyvom na susednú stavbu. Ak dôjde ku zmene, tak všetko treba posúdiť podľa § 6 vyhl. č. 532/2002 Z.z.
2. Dodávam, že ak budú v konaní zo strany susedov námietky typu, že so stavbou nesúhlasia, nechcú ju tam lebo je na hranici, a pod, tak stavebný úrad nemôže postupovať podľa § 137 SZ, t.j. odkázať susedov na súd.
3. Možnosť začať stavať ako "rekonštrukciu" a potom celé zbúrať je síce riešením ,ale zbytočne problematickým. Podľa mňa žiadny statik nenavrhne stavbu na takom musrive , ako uvádzate. Aj tak musíte požiadať o zmenu stavby ešte pred jej dokončením (§68 SZ). Vyriešte to hneď v konaní od začiatku a máte to za sebou.



CIMOM