Jeggy
22.05.09,10:50
Dobry, Kedze som z Velkych Kapusian a chcem zacat podnikat v KE nemam zrovna vela volneho casu urobit si cestu na urad do Michaloviec. Tak by som sa rad opytal ci mozem poziadat o zalozenie zivnosti tak ze poslem vsetky formality postou vratane kolku? A ked ano tak co vsetko tam mam este poslat okrem kolku a vyplnenej ziadosti?.
Blankake
22.05.09,10:59
Poštou to žiaľ nie je možné. (V Čechách vraj takú možnosť majú :) )
Lianka
22.05.09,12:29
Hm, zakon to nezakazuje. Hovori:

§ 45 Náležitosti ohlásenia živnosti

(1) Kto hodlá prevádzkovať ohlasovaciu živnosť, je povinný to ohlásiť živnostenskému úradu miestne príslušnému podľa sídla právnickej osoby alebo bydliska fyzickej osoby.
http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2009-a.html

Zalozenie zivnosti je vazna zalezitost. Doporucovala by som ist aspon tento prvy raz na zivnostensky urad osobne. Ked uz pre nic ine, aspon kvoli tomu, ze ti skontroluju, ci mas vsetky doklady a spravne vypisane, ako maju byt. Pokial mas trvaly pobyt inde ako sa zdrzujes, musis pocitat s tym, ze raz za cas bude s najvacsou pravdepodobnostou potrebne zajst aj na urady, ktorym prisluchas podla miesta trvaleho pobytu, t. j. na povinnosti voci uradom si treba najst cas.
Celsus
22.05.09,19:48
Ohlásiť živnosť samozrejme je možné nielen osobne, ale aj poštou. Predložiť, resp. zaslať treba v oboch prípadoch rovnaké doklady a kolky.
zalobaba
22.05.09,20:31
Poštou to žiaľ nie je možné. (V Čechách vraj takú možnosť majú :) )

Mýliš sa.
Blankake
22.05.09,21:07
Mýliš sa.
Ja viem, že v zákone nie je napísaný spôsob ohlásenia (teda či osobne alebo poštou)... ale je to u nás prakticky možné - podať ohlásenie poštou? :confused:
Lianka
23.05.09,07:42
Mozne to je to, Blanka, moze to byt ale neprakticke, s tym suhlasim s tebou. Moze sa to natahovat, ak by nevyplnil kompletne ohlasenie o zacati zivnosti, neprilozil vsetko, co treba a pod. Musel by dodatocne dokladat, opravovat a pod. Nie som zastancom chodenia po uradoch, ale v tomto pripade by som uprednostnila osobny kontakt, osobnou navstevou sa pripadnym nezrovnalostiam vyhne, vyriesi ich na mieste.

Ziaden zakon nehovori, ze je povinnost podavat oznamenia, listy, vykazy, priznania a dalsie akemukolvek uradu osobne.
Blankake
23.05.09,09:10
Mozne to je to, Blanka, moze to byt ale neprakticke, s tym suhlasim s tebou. Moze sa to natahovat, ak by nevyplnil kompletne ohlasenie o zacati zivnosti, neprilozil vsetko, co treba a pod. Musel by dodatocne dokladat, opravovat a pod. Nie som zastancom chodenia po uradoch, ale v tomto pripade by som uprednostnila osobny kontakt, osobnou navstevou sa pripadnym nezrovnalostiam vyhne, vyriesi ich na mieste.

Ziaden zakon nehovori, ze je povinnost podavat oznamenia, listy, vykazy, priznania a dalsie akemukolvek uradu osobne.
Tak som to aj myslela, že asi prakticky by to aj tak nebolo možné, že buď by ho vyzvali ešte niečo doložiť, vysvetliť, podpísať... Neviem, či sa to už u nás niekomu podarilo vybaviť si živnosť poštou... :rolleyes: Ako by to bolo potom s OP, ktorý sa tiež musí predložiť ?
V Čechách majú tuším od minulého roku možnosť založiť si živnosť priamo na Českej pošte.
Dáša_
23.05.09,12:06
Ja som živnosť vybavovala už veľmi dávno, vtedy trvali aspon na jednej osobnej návšteve - jednoducho overenie, či to naozaj ten daný človek zakladá firmu, či náhodou nechce niekto založiť firmu na podvodne získaný občiansky preukaz

Ale opakujem, bolo to už hodne dávno.