Radka Činčurová
21.07.05,07:36
Prosím, poraďte mi,

mám známu, ktorá pracuje v Českej firme, na území SR. Má nárok na daňový bónus od českej firmy.

Ďakujem:
endrju
21.07.05,06:47
Prosím, poraďte mi,

mám známu, ktorá pracuje v Českej firme, na území SR. Má nárok na daňový bónus od českej firmy.

Ďakujem:
Radka,

okrem slovenskej verzie daňového bonusu existuje aj česká verzia daňového bonusu.
Ktorú verziu máš na mysli?

V ktorej krajine je registrovaná česká firma ako platiteľ dane zo závislej činnosti?
Radka Činčurová
21.07.05,06:59
Česká firma je registrovaná v ČR.
Johanka
21.07.05,07:26
Ale keď má prevádzku ( organizačnú zložku ) v SR odvádza všetko za zamestnancov do slovenských poisťovní a slovenskému DÚ podľa slovenských zákonov. Teda zamestnanci tejto OZ v SR majú nárok na slovenský daňový bonus. Alebo sa mýlim?
janaGT
21.07.05,07:33
a opýtam sa na opačný prípad:

slovenská firma zamestnáva občana ČR - má nárok na DB a odpoč. položku na daňovníka?
Johanka
21.07.05,07:54
Občan ČR zamestnaný v SR je daňovníkom podľa Zákona o dani z príjmov , zamestnávateľ za neho odvádza preddavky na daň v SR. Podľa mňa má nárok aj na odpočítateľnú položku. Nárok na daňový bonus má len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území SR (§33 ods.10).
janaGT
01.08.05,07:59
a opýtam sa na opačný prípad:

slovenská firma zamestnáva občana ČR - má nárok na DB a odpoč. položku na daňovníka?
Mohli by ste sa, prosím, ešte niekto vyjadriť k mojej otázke? Potrebujem hlavne ohľadom odpočítateľnej položky.
janaGT
01.08.05,08:30
Zákon o dani z príjmu § 11 ods. 3 - "Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b/ len u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území slovenskej republiky."

? čo znamená s neobmedzenou daňovou povinnosťou?

Môj prípad: ak zamestnanec nemá na Slovensku trvalý pobyt - potom mu odpoč.položku neuplatním. On tu nemá ani prechodný pobyt vybavený, býva cez týždeň u známych, na sobotu a nedeľu chodí domov do čiech.
Uvažujem správne?
Milan Benka
01.08.05,08:44
Občan ČR zamestnaný v SR je daňovníkom podľa Zákona o dani z príjmov , zamestnávateľ za neho odvádza preddavky na daň v SR. Podľa mňa má nárok aj na odpočítateľnú položku. Nárok na daňový bonus má len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území SR (§33 ods.10).
Súhlasím s Johankou v príspevku 6, nárok na odpoč. položku má, na DBonus nie.
janaGT
01.08.05,11:00
Súhlasím s Johankou v príspevku 6, nárok na odpoč. položku má, na DBonus nie.Ja si dovolím nesúhlasiť, nakoľko v §33 ods. 10 aj v § 11 ods. 3 sa hovorío daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území SR.
vyjadríte sa ešte niekto???
Milan Benka
01.08.05,11:15
Ja si dovolím nesúhlasiť, nakoľko v §33 ods. 10 aj v § 11 ods. 3 sa hovorío daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území SR.
vyjadríte sa ešte niekto???
Ano, hovorí sa to, ale týka sa to jednoznačne nezdaniteľnej časti podľa §11/1/b ( "nezdaniteľná časť na manželku") a nie nezdaniteľného minima na daňovníka §11/1/a !!! Ak sa mýlim, oprav ma.
janaGT
01.08.05,11:33
Ano, hovorí sa to, ale týka sa to jednoznačne nezdaniteľnej časti podľa §11/1/b ( "nezdaniteľná časť na manželku") a nie nezdaniteľného minima na daňovníka §11/1/a !!! Ak sa mýlim, oprav ma.
máš pravdu, to je na manželku, ale teda teraz fakt neviem, ako to bude s nezdan.čiastkou na daňovníka.
Nikto nemáte pracovníka z EÚ???
Johanka
01.08.05,12:38
V komentári k Zákonu o dani z príjmov, v Poradcovi 5-6/2004 je uvedené, že nárok na zníženie základu dane o základnú nezdaniteľnú časť základu dane má každý daňovník a nárok na túto sumu má aj cudzinec.

K pojmu " neobmedzená daňová povinnosť" - túto má FO, ak má trvalý pobyt alebo sa obvykle zdržiava na území SR. FO sa na území SR obvykle zdržiava, ak nemá na území SR trvalý pobyt, ale zdržiava sa tu aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach.
janaGT
02.08.05,04:22
JOHANKA:

mala si Johanka pravdu, potom som to našla aj ja v komentári.
Ďakujem!
Janiela
06.11.06,13:01
Prosím Vás, český občan - s trvalým pobytom na Slovensku, živnosť prevádzkuje na Slovensku (má pridelené IČO a DIČ) má nárok na BONUS? Myslím, že áno.
Podmienky spĺňa: dieťa je jeho (je riadne zapísaný v RL), žije spolu s dieťaťom v spoločnej domácnosti, má tam trvalý pobyt. Družka je na materskej.
Tweety
06.11.06,13:14
Prosím Vás, český občan - s trvalým pobytom na Slovensku, živnosť prevádzkuje na Slovensku (má pridelené IČO a DIČ) má nárok na BONUS? Myslím, že áno.
Podmienky spĺňa: dieťa je jeho (je riadne zapísaný v RL), žije spolu s dieťaťom v spoločnej domácnosti, má tam trvalý pobyt. Družka je na materskej.
Ak splňa ustanovenia § 33 Zákona o dani z príjmov, má nárok na nezdaniteľné časti základu dane.

Milan Benka
07.11.06,05:59
Prosím Vás, český občan - s trvalým pobytom na Slovensku, živnosť prevádzkuje na Slovensku (má pridelené IČO a DIČ) má nárok na BONUS? Myslím, že áno.
Podmienky spĺňa: dieťa je jeho (je riadne zapísaný v RL), žije spolu s dieťaťom v spoločnej domácnosti, má tam trvalý pobyt. Družka je na materskej.

§33
(10) Daňový bonus podľa odsekov 1 až 9 si môže uplatniť len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky
marco04
27.11.06,11:21
poprosím živnostník pracuje viac ako 183 dní v Nemecku, daňová povinnosť mu vznika v Nemecku, kde odvádza dane, trvalý pobyt na SK, má nárok na vyplatenie daňového bonusu?
Marína
27.11.06,13:05
Odpoveď máš v príspevku tesne nad Tvojou otázkou(písp.17).