milanbe
22.05.09,13:32
Do 31.5 2008 som bol zamestnaný v jednej firme. Od 1.6.2008 ma zamestnal súkromník.28.6 2008 mi povedal že si musím spraviť živnosť a že ma nenahlásil nikde.Zivnosť som vybavil až 10.7.2008,sociálku a zdravotnú som si doplatil.Danové priznanie za r.2008 mi spravila jeho účtovníčka. Lenže jeho spravila ako prvé a moje na poslednú chvíľu.Pretože jej môj zamestnávateľ nepovedal, že mám živnosť až od10.7.2008 musela prerábať jeho aj moje DP.Započítala mi tam aj príjmy od 1.6.2008 do 10.7.2008. Teraz chce, aby som zaplatil prerábanie aj jeho účtovníctva.
Má na to právo... Navyše stále má moje doklady-výpisy z účtov, bločky a hotové daňové priznanie a ja musím do konca mája podať ročné zúčtovanie na zdravotnú poisťovňu.
Prosím pomôžte.
abel
22.05.09,11:54
Aspoň jedna pozitívna správa - RZZP máš podať do konca júna, nie mája.
Z tých údajov, čo si uviedol, nerozumiem, ako mohla započítať príjem, ktorý si ako zamestnanec nemal. Na základe čoho, keď ťa nenahlásil? Mala nejaké potvrdenie o príjme?
Z akého dôvodu máš platiť za prerábanie účtovníctva iného podnikateľa? Máš s tou účtovníčkou nejakú zmluvu? Ťažko radiť, málo informácií.
KEJKA
22.05.09,11:56
závisí od zmluvy, ktorú máš uzavretú na spracovanie účtovníctva.
Pochybujem, žeby tam malo byť zahrnuté cudzie účto.......
Zadržiavať doklady je neetické......... je to tvoj majetok.
Pomôcť nemôžeme....treba si nájsť spôsob, ako sa dostať k dokladom a nájsť novú účtovníčku, prípadne aj zamestnávateľa.....
ešte dodám
tie príjmy sú čo? lebo ak si dostal "mzdu" aj za ten čas, čo si nemal živnosť, takje to tvoj príjem a treba ho zdaniť.

daňové priznanie má účtovníčka? Ale musel si ho podpíať, nie? A musel ho niekto odovzdať na DU. Takže stačí si ho vyzdvihnúť tam - kópiu ti dajú. Na tvojom mieste by som p. účtovníčke povedala, že to tak mieniš urobiť a tiež že pri tej príležitosti oznámiš, že má tvoje doklady...... Asi ju to nepoteší.
abel
22.05.09,11:58
Súhlasím s Kejkou, len ten zamestnávateľ mi tam nesedí. Ste rovnocenní partneri - aký zamestnávateľ.
milanbe
22.05.09,12:34
Ospravadlňujem sa, potvrdenie o podaní DP mám. Podával som ho osobne a ešte som ho musel prepisovať, lebo nebolo na tlačive predpísanom DRSR.
A čo sa týka toho príjmu od 31.5.2008-10.7.2008 , ja som ho samozrejme
mal, teraz sa dá povedať na čierno. Pretože som nemal program na JEDUCT ,faktúry na práce mi vystavovala na koniec roka zamestnávateľova manželka, platený som bol v hotovosti , každý mesiac na ruku. Zmluvu na účtovníctvo nemám.Teraz už viem, čo mám spraviť.
Veľmi pekne Vám dakujem.
Braňo
22.05.09,13:28
Zaujímavá účtovníčka, keď Ti spravila priznanie na zlé tlačivo. Každý slušný program má aktuálne tlačivá obsiahnuté....
evina
22.05.09,15:32
Zaujímavá účtovníčka, keď Ti spravila priznanie na zlé tlačivo. Každý slušný program má aktuálne tlačivá obsiahnuté....

...alebo, že by si aj každá dobrá účtovníčka tlačivo preverila...
nepoviem ak sa z mesiaca na mesiac nejaké zmení, ale koľkože platí to naše typu B?...
JarkaL
22.05.09,15:56
To účtovníctvo bude prerábať tá istá "ekonómka" ? Ak áno, mala by to prerobiť zadarmo a ešte sa Vám ospravedlniť, veď by sa mala hanbiť za takú robotu, keď si ani tlačivo neoverí.
Paula
22.05.09,16:34
To účtovníctvo bude prerábať tá istá "ekonómka" ? Ak áno, mala by to prerobiť zadarmo a ešte sa Vám ospravedlniť, veď by sa mala hanbiť za takú robotu, keď si ani tlačivo neoverí.


Súúúúúúúúhlas. A sme tam, kede sme opäť a často : na Slovensku sa účtovníctvom živí polovica obyvateľstva a z tej polovice polovica nemá o zákonoch s touto prácou súvisiacich ani šajnu.

P.S.: Ja už skladám zbrane, lebo ma desí každá zmena, ale čudo, ktoré vedia vyrobiť poniektorí tiežúčtovníci, prekvapkajú aj mňa:)
mona091
22.05.09,17:44
Pozorujem zaujimavu skutocnost:

1. zamestnavatelia nutia svojich pracovnikov pracovat pre nich
na zivnost

2. zamestnabvatelia si nasli dalsi zdroj prijmu skrz tejto situacie,
a to, ze kazdemu takemu zamestnancovi daju podpisat zmluvu
o vedeni uctovnictva, kedy uctovnicku vybera samozrejme
zamestnavatel, a sasmozrejme platia ju "zamestnanci"

3. ludia sa NEBRANIA, robia zo seba volov
Paula
22.05.09,17:48
Pozorujem zaujimavu skutocnost:

1. zamestnavatelia nutia svojich pracovnikov pracovat pre nich
na zivnost

2. zamestnabvatelia si nasli dalsi zdroj prijmu skrz tejto situacie,
a to, ze kazdemu takemu zamestnancovi daju podpisat zmluvu
o vedeni uctovnictva, kedy uctovnicku vybera samozrejme
zamestnavatel, a sasmozrejme platia ju "zamestnanci"

3. ludia sa NEBRANIA, robia zo seba volov



Snažím sa, ale ani "ň" nerozumiem :confused:
danushka
22.05.09,19:29
Milanbe a vieš, že by som si na Tvojom mieste prácu Tvojej pani účtovníčky dala skontrolovať u nejakej inej pani účtovníčky?
mona091
22.05.09,19:41
vysvetlim,
no najprv sa ospravedlnujem za tych volov, ktorych som uviedla z vlastnej zlosti na danu situaciu,

no a mala som na mysli to, ze v okoli mam mnozstvo znamych, ktori si zalozili zivnosti, aj ked je to zjavne zavisla cinnost,
a neberu na vedomie aspon to, ze su teda podnikatelia, nechavaju sa vyuzivat, pracuju v horsich podmienkach (takmer ako otroci), nemavaju obcas ani vyplaty, lebo nevyrobili, ale v praci musia byt presne od-do, placu nad svojim osudom, nechavaju si skakat po hlave, zo svojich vyplat, nizsich ako minimalna mzda odvadzaju este 15€ na uctovnicku, lebo musia, a ak sa medzi nimi najde niekto, kto chce trochu hajit ich prava, tak vsetci zmlknu, a odchadza rebel, a oni nadalej hrdliacia za cca 150€ mesacne,
vysledok = zamestnavatel ma lacnu pracovnu silu, naklady si znizil o naklady na svoju uctovnicku,
a pracovnici ledva prezivaju,

som alergicka na zamestnavanie "zivnostnikov", ktori su zneuzivani
Lianka
22.05.09,20:20
mimotemy mona, moj nazor je, ze ludia, o ktorych pises, su pravdepodobne svojpravni a dospeli ludia a doklady na vybavenie ZL podpisovali vlastnorucne (ci "s nozom pod krkom"?). Ak predtym mali v tejto firme pracovny pomer, ten za nejakych okolnosti skoncil - dohodou (= s ich suhlasom - asi najskor, preco?), vypovedou? Nestavala by som dospelych ludi s OP v ruke do pozicie "otrokov" a ludi, s ktorymi "niekto" manipuluje, resp. dovolia, aby nimi bolo manipulovane.

Rozhodnutie podnikat je vaznym rozhodnutim a prinasa aj svoje povinnosti - vedenie uctovnictva, danove priznanie, sledovanie legislativnych zmien a pod. Chapem, ze odbornik na inu oblast tazko bude tieto zmeny sledovat, ale preto je na nom, aby si na toto nasiel uctovnicku, ktorej doveruje. Je na jeho rozhodnuti, koho si za svoju uctovnicku zvoli. Osobne by som na jeho mieste nespolupracovala dalej s uctovnickou, s ktora ma taky pristup, ako pises a s ktorou je tak nespokojny.

Vsetko je o volbe... SZCO je samostatny a zodpovedny sam za seba. Ak mu praca pre tohto odberatela nevyhovuje, nech si najde ineho/inych. Ale v ziadnom pripade nie je namieste ziadna sebalutost, ci lutost. Keby mu tato praca a jej forma nevyhovovala, tak to predsa robit nebude - clovek nie je masochista. Ak mas pochybnosti o takomto "zamestnavani" zivnostnikov kvoli poruseniu ustanoveni ohladom zavislej cinnosti, skus dat podnet na Inspektorat prace.

Chapem, ze mozno vidim veci jednoduchsie, ako su, lebo v BA takato situacia nie je. Chcela som len poukazat na to, ze rozhodnutia takehoto typu su na cloveku samom - vediet povedat "nie", na schopnosti povedat si svoj nazor, bojovat za seba, za lepsie podmienky pre seba. Okrem toho SZCO je rovnocenny partner odberatela - nejde o vztah nadriadeny/podriadeny. O vacsine toho, co sa deje, sa clovek rozhodol sam, ze to tak chce - aj o tom, ze bude pracovat ako SZCO, ze prave pre tuto firmu, a suhlasil aj s "odporucenim" uctovnicky.

Mozno sa teraz na mna spusti vlna kritiky typu BA vs. Vychod... nechcem vyvolavat ziadne vasne ani diskusiu na tuto temu. Len mi nedalo nezareagovat na fakt, ze pisatelka postavila tuto SZCO do roli utlacaneho cloveka, ktory musi len "drzat h...u a krok". Nesuhlaism s tmy. Kazdy si je za svoj zivot, konania a rozhodnutia zodpovedny sam.
Stanislav 1975
22.05.09,20:57
mimotemy mona, moj nazor je, ze ludia, o ktorych pises, su pravdepodobne svojpravni a dospeli ludia a doklady na vybavenie ZL podpisovali vlastnorucne (ci "s nozom pod krkom"?). Ak predtym mali v tejto firme pracovny pomer, ten za nejakych okolnosti skoncil - dohodou (= s ich suhlasom - asi najskor, preco?), vypovedou? Nestavala by som dospelych ludi s OP v ruke do pozicie "otrokov" a ludi, s ktorymi "niekto" manipuluje, resp. dovolia, aby nimi bolo manipulovane.

Rozhodnutie podnikat je vaznym rozhodnutim a prinasa aj svoje povinnosti - vedenie uctovnictva, danove priznanie, sledovanie legislativnych zmien a pod. Chapem, ze odbornik na inu oblast tazko bude tieto zmeny sledovat, ale preto je na nom, aby si na toto nasiel uctovnicku, ktorej doveruje. Je na jeho rozhodnuti, koho si za svoju uctovnicku zvoli. Osobne by som na jeho mieste nespolupracovala dalej s uctovnickou, s ktora ma taky pristup, ako pises a s ktorou je tak nespokojny.

Vsetko je o volbe... SZCO je samostatny a zodpovedny sam za seba. Ak mu praca pre tohto odberatela nevyhovuje, nech si najde ineho/inych. Ale v ziadnom pripade nie je namieste ziadna sebalutost, ci lutost. Keby mu tato praca a jej forma nevyhovovala, tak to predsa robit nebude - clovek nie je masochista. Ak mas pochybnosti o takomto "zamestnavani" zivnostnikov kvoli poruseniu ustanoveni ohladom zavislej cinnosti, skus dat podnet na Inspektorat prace.

Chapem, ze mozno vidim veci jednoduchsie, ako su, lebo v BA takato situacia nie je. Chcela som len poukazat na to, ze rozhodnutia takehoto typu su na cloveku samom - vediet povedat "nie", na schopnosti povedat si svoj nazor, bojovat za seba, za lepsie podmienky pre seba. Okrem toho SZCO je rovnocenny partner odberatela - nejde o vztah nadriadeny/podriadeny. O vacsine toho, co sa deje, sa clovek rozhodol sam, ze to tak chce - aj o tom, ze bude pracovat ako SZCO, ze prave pre tuto firmu, a suhlasil aj s "odporucenim" uctovnicky.

Mozno sa teraz na mna spusti vlna kritiky typu BA vs. Vychod... nechcem vyvolavat ziadne vasne ani diskusiu na tuto temu. Len mi nedalo nezareagovat na fakt, ze pisatelka postavila tuto SZCO do roli utlacaneho cloveka, ktory musi len "drzat h...u a krok". Nesuhlaism s tmy. Kazdy si je za svoj zivot, konania a rozhodnutia zodpovedny sam.
Lianka, takto- súhlasím s tebou síce, ale zastanem si monu- ja tiež by som takého zamestnavatela hnal, keby mi dal také ultimátum a niečo podobné sa mi stalo ale s hmotnou zodp. tak pred 10 rokmi a poviem ti, že som sa zbalil v strede dňa a išiel domov a už som sa nevrátil, ALE- fakt niektorí ludia v tých hladových dolinách sú šťastní za každú prácu, má doma deti a skús si nájsť prácu niekde v Poltári, alebo vo Veľkom Krtíši alebo niekde inde v takom kraji...
Stanislav 1975
22.05.09,20:59
vysvetlim,
no najprv sa ospravedlnujem za tych volov, ktorych som uviedla z vlastnej zlosti na danu situaciu,

no a mala som na mysli to, ze v okoli mam mnozstvo znamych, ktori si zalozili zivnosti, aj ked je to zjavne zavisla cinnost,
a neberu na vedomie aspon to, ze su teda podnikatelia, nechavaju sa vyuzivat, pracuju v horsich podmienkach (takmer ako otroci), nemavaju obcas ani vyplaty, lebo nevyrobili, ale v praci musia byt presne od-do, placu nad svojim osudom, nechavaju si skakat po hlave, zo svojich vyplat, nizsich ako minimalna mzda odvadzaju este 15€ na uctovnicku, lebo musia, a ak sa medzi nimi najde niekto, kto chce trochu hajit ich prava, tak vsetci zmlknu, a odchadza rebel, a oni nadalej hrdliacia za cca 150€ mesacne,
vysledok = zamestnavatel ma lacnu pracovnu silu, naklady si znizil o naklady na svoju uctovnicku,
a pracovnici ledva prezivaju,

som alergicka na zamestnavanie "zivnostnikov", ktori su zneuzivani
Monika, súhlasím s tebou...;)
Stanislav 1975
22.05.09,21:02
Monika, súhlasím s tebou...;)
Teda suhlasím aj s Monou a aj s Liankou- ale mona to berie ako ľavičiarka a Lianka ako pravičiarka a ja som jemne od stredu doľava...;):rolleyes:
Lianka
23.05.09,08:35
Som rada, ze su tu aj suhlasne nazory. Obavala som sa, ze sa do mne pustite.

Stanko, ja som tiez raz tak odisla, ze uz som toho mala dost - len som sa obavala, ci ma zamestnavatel pusti, tak som dala vypoved (neponukla dohodu). Ale zareagoval jesitne, za hodinu ma zavolal do kancelarie "tuto to podpiste (predlozil mi dohodu o skonceni PP) a mozete odist". Vies ako sa mi ulavilo, ze tam nemusim uz viac prist? Neviem robit pre niekoho, kto si to nevazi a ani nevie zaplatit.

V dalsom zamestnani som velmi pozorne sledovala dodrziavanie Zakonnika prace a ked bolo nieco mierne inak, tam som si otvorila usta - vsetko sa da, ked je clovek v prave. Kolegyna dokonca zalozila aj odborovu organizaciu :-)). Ale aj tak som radsej bez zamestnavatela...

Stanko s tou pravicou si ma odhadol :-)). Zrejme to je dovod, preco sa nase nazory s monou rozchadzaju.
Stanislav 1975
23.05.09,08:44
Som rada, ze su tu aj suhlasne nazory. Obavala som sa, ze sa do mne pustite.

Stanko, ja som tiez raz tak odisla, ze uz som toho mala dost - len som sa obavala, ci ma zamestnavatel pusti, tak som dala vypoved (neponukla dohodu). Ale zareagoval jesitne, za hodinu ma zavolal do kancelarie "tuto to podpiste (predlozil mi dohodu o skonceni PP) a mozete odist". Vies ako sa mi ulavilo, ze tam nemusim uz viac prist? Neviem robit pre niekoho, kto si to nevazi a ani nevie zaplatit.

V dalsom zamestnani som velmi pozorne sledovala dodrziavanie Zakonnika prace a ked bolo nieco mierne inak, tam som si otvorila usta - vsetko sa da, ked je clovek v prave. Kolegyna dokonca zalozila aj odborovu organizaciu :-)). Ale aj tak som radsej bez zamestnavatela...

Stanko s tou pravicou si ma odhadol :-)). Zrejme to je dovod, preco sa nase nazory s monou rozchadzaju.
áno lianka, súhlasil som s tebou-lebo aj ja mám takú povahu, že si nenechám skákať po hlave a naviac som niekedy zbytočne prchký-takže aj za mnou došiel vtedajší šef, že treba podpísať akúsi novú podozrivú hmotnú zodp.-tak o 12 hod. 13 minut som ešte robil a o 12 hod.14 min. som sa už balil-ale zasa ja som s robotou nikdy nemal problém, ale beriem to, čo písala mona, že v Poltári alebo Krtíši, alebo aj v Krompachoch si len tak robotu nenájdeš...A ked máš doma deti, tak moc na svoje práva nepozeráš a berieš čo je-proste je to tak, hmhm
Petra Nová
23.05.09,09:23
Teda suhlasím aj s Monou a aj s Liankou- ale mona to berie ako ľavičiarka a Lianka ako pravičiarka a ja som jemne od stredu doľava...;):rolleyes:
Stanko, tak, toto si úplne elegantne vyriešil:). Lebo aj Lianka má pravdu - netreba sa dať, ale aj Mona má pravdu- že nie vždy sa to dá.
Stanislav 1975
23.05.09,09:57
Stanko, tak, toto si úplne elegantne vyriešil:). Lebo aj Lianka má pravdu - netreba sa dať, ale aj Mona má pravdu- že nie vždy sa to dá.
;););)
mona091
23.05.09,10:31
Pozorujem zaujimavu skutocnost:

1. zamestnavatelia nutia svojich pracovnikov pracovat pre nich
na zivnost

2. zamestnabvatelia si nasli dalsi zdroj prijmu skrz tejto situacie,
a to, ze kazdemu takemu zamestnancovi daju podpisat zmluvu
o vedeni uctovnictva, kedy uctovnicku vybera samozrejme
zamestnavatel, a sasmozrejme platia ju "zamestnanci"

3. ludia sa NEBRANIA, robia zo seba volov


Suhlasim so vsetkymi nazormi,
ocakavala som, ze ma niekto sprdne za tych volov,
preto este upriamim pozornost na bod 3, za vyraz ktoreho sa este raz ospravedlnujem,

ludia sa Nebrania, lebo:
a) nevedia
b) nemozu - tu nic nenarobime, neda sa lebo......
c) nechcu

a), tam sa da naucit, ale zvykne sa zvrhnut do c), a tu je kamen urazu, preto ten moj citovany bod 3, vtedy si poviem, ze si zasluzia!