zuzana
21.07.05,08:38
Prosím o radu v 2.problémov.Potrebujem to pre priateľa.Ak niekto vie aspoň niečo pomôžte.Ďakujem.
Dôchodca-živnosť
1.Živnosť
A.Podlieha odvodovej povinnosti do soc.fondov pri dosiah.brutto príjmu 12-násobku minim.mzdy, t.j.78000Sk.Brutto príjem sa rozumie aj náklady?bez odpočtu réžie?
Ak je to tak,
B.z rozdielu nákladov a príjmu mi vyjde brutto zisk, z ktorého sa vyráta suma na odvod do SP, minimál. zo 6.500Sk- aj keď je brutto zisk nižší?
C.Zdrav.poisťovňa:živnostníci do 39000Sk príjmu nemusia platiť do ZP, ostetní 14%, t.j.910Sk-nezohľadňuje sa tam nič?nemožno poukazovať dobrovoľne nejakú čiastku?
Je súlad v SP a ZP v pojme príjem?
Aká je možnosť riešenia, ak náklady z celkového príjmu tvoria 2/3, čím sa stáva pre mňa odvodová povinnosť nevýhodná?

2.Práca na základe mandátnej zmluvy-spolupráca s ČR

Doteraz spolupracujem s ČR na živnosť, t.j. uhrádzam náklady spojené s činnosťou, a mesačne im spolu s dohodnutou odmenou vystavujem faktúru, ktorá sa mi zahŕňa do prijmu.Keďže by mi vyhovovalo pracovať s ČR formou zmluvy(nie na živnosť), chcela by som vedieť, aký druh zmluvy to môže byť, ak ide o pravidelnú a dlhodobú činnosť dôchodcu, a aký je v tomto prípade postup.Viem, že na prácu na zákl.zmluvy sa nevzťahuje povinnosť odvodov do SP- ako je to z odvodom do ZP a ako sa na konci roka vyčísluje povinnosť odovodu dane z príjmu-čo sa dá z brutto príjmu odpočítať?
zuzana
21.07.05,08:50
Pán Mihál je na dovolenke?
Pepa
21.07.05,09:05
l. Živnosť:
A.Podieha odvodovej povinnosti do soc. poisťovne /ako pre dôchodcu/ pri dosiahnutí príjmu vo výške 12-násobku min. mzdy /78 tis. platí za rok 2004/. Príjmom rozumej príjmy bez odpočítania nákladov.
B. Z rozdielu príjmov a nákladov ti vyjde ČZD, z ktorého vyrátaš :12:2 , ktorý je u SZČO /bez ohľadu na to či ti vyjde menej ako 6500 - pozor poberatelia inv. dôchodkov do 70% a nad inak/ min 6500,- Sk.
C. Živnostníci do 39000,- Sk nemusia platiť - no podľa mňa musia pokiaľ nie je SZČO popri HPP.
Či je súlad v SP a ZP v pojme príjem - pre SZČO určite, veď predkladáš ten istý výpis z DP.
zuzana
25.07.05,05:43
Poraďte viacerí...