LATRYNA
22.05.09,14:31
Potrebujem súrne poradiť :
Mám riadne stavebné povolenie na rekonštrukciu domu, v podstate mám všetko hotové až na nahodenie omietok. Susedom som vlani na jeseň povedala, že omietky budeme dávať tento rok na jar, najneskôr v máji. Nemali žiadne výhrady. No teraz tieto práce (na našom múre v ich dvore) zakázali, pretože vraj nepoznáme Zákon o prácach nastavbe počas vegetačného obdobia a že pracovať môžeme najskôr na jeseň. Suseda má pri mojom múre totiž nasadené 3 paradajky, 5 muškátov a jednu papriku... Sadila to tento rok, pritom vedela, že tam budeme pracovať. Majstri mi prídu za 4 dni, musím samozrejme platiť aj za ich prácu ale aj za lešenie. Má suseda pravdu alebo má ona dodržať stavebný zákon, pretože svojim podpisom súhlasila s našimi stavebnými prácami. Ďakujem
Milan.Žiška
22.05.09,13:52
Ošetriť vegetáciu proti poškodeniu s maximálnym ohľadom, a v pohode vykonať práce. V prípade poškodenia vegetácie ju odškodniť ( 10kg paradajok, kyticu kvetov a 2kg papriky ) s upozornením, že vedela o ohlásenej stavbe so stavebným povolením, veď sa k nemu vyjadrovala.:):)

mimotemyPS: Mičurin by sa asi divil odkiaľ sú tie kilogramy. ale asi tak som to typol.:D:D:D
kero64
22.05.09,14:40
Niekedy je mať dobrého suseda na nezaplatenie. Ak máš podpis, pohroz susedom, že im dáš preúčtovať všetky náklady spojené s oneskorením omietky. S niekým sa totiž po dobrom nedá.:)
Miloš Mičega - CIMOM TN
22.05.09,16:29
Potrebujem súrne poradiť :
Mám riadne stavebné povolenie na rekonštrukciu domu, v podstate mám všetko hotové až na nahodenie omietok. Susedom som vlani na jeseň povedala, že omietky budeme dávať tento rok na jar, najneskôr v máji. Nemali žiadne výhrady. No teraz tieto práce (na našom múre v ich dvore) zakázali, pretože vraj nepoznáme Zákon o prácach nastavbe počas vegetačného obdobia a že pracovať môžeme najskôr na jeseň. Suseda má pri mojom múre totiž nasadené 3 paradajky, 5 muškátov a jednu papriku... Sadila to tento rok, pritom vedela, že tam budeme pracovať. Majstri mi prídu za 4 dni, musím samozrejme platiť aj za ich prácu ale aj za lešenie. Má suseda pravdu alebo má ona dodržať stavebný zákon, pretože svojim podpisom súhlasila s našimi stavebnými prácami. Ďakujem

Ak sa vec nevyrieši, tak musí nastúpiť stavebný úrad, na základe žiadosti - návrhu.
Postupuje sa podľa § 135 SZ.

CIMOM
legolas
23.05.09,05:11
Urobili ste chybu, že ste sa na tom nedohodli písomne, ale aj tak je to len a len na ich dobrej vôli a s tým, čo tam má suseda posadené to preháňaš.
misoft
23.05.09,18:13
legolas - suseda podpisom na stavebnom povolení súhlasila so strpením pri stavebných úpravách.
Ešte som sa nestretol s tým, aby stavebné povolenie na opravy alebo údržby domov bolo viazané na vegetačné obdobie. To sa skôr týka výrubu stromov! Latryna - suseda si to asi uvedomila a chce z toho vytĺcť nejaké €. Zamávaj jej papierom popod nos, ukáž jej podpis a keď bude "vyskakovať", tak jej slušne, ale stroho oznám, že si od nej necháš preplatiť všetky výdavky, ktoré ti vzniknú nedodržaním jej súhlasu na stavebnom povolení.
iriska
23.05.09,18:37
Normálne, keď prídu robotníci, napochodujte do dvora a začnite s prácami (samozrejme s ohľadom na záhradku)... keby zavolala políciu, máte doklady.... môže sa stať, že po ukončení prác omietku začne poškodzovať - treba to dokumentovať fotoaparátom, kamerou, svedkami - asi nebude až taká agresívna, ale lepšie je byť pripravený na všetko
legolas
24.05.09,02:43
legolas - suseda podpisom na stavebnom povolení súhlasila so strpením pri stavebných úpravách.
Ešte som sa nestretol s tým, aby stavebné povolenie na opravy alebo údržby domov bolo viazané na vegetačné obdobie. To sa skôr týka výrubu stromov! Latryna - suseda si to asi uvedomila a chce z toho vytĺcť nejaké €. Zamávaj jej papierom popod nos, ukáž jej podpis a keď bude "vyskakovať", tak jej slušne, ale stroho oznám, že si od nej necháš preplatiť všetky výdavky, ktoré ti vzniknú nedodržaním jej súhlasu na stavebnom povolení.

... nechcem to rozmazávať, ale ja som myslel na obdobie prác. Myslím, že tam je pes zakopaný. Ja by som tiež nesúhlasil, aby mi niekto robil na mojom pozemku tam kde mám niečo posadené. A vieš dobre, že ak sa robia lešenia a pod. tak sa nedá povedať, že sa to tam nepošliape a pod.. Tým som myslel tú písomnú dohodu.
Ešli
25.05.09,05:30
Iriska, to ako myslíš, že napochodujú robotníci do dvora a čo plot?
Hádam ho nebudú preskakovať. Predsa na cudziu nehnuteľnosť nemôžeš vstúpiť bez súhlasu majiteľa. Ale ako začať s robotou keď majiteľ robotníkov nepustí do dvora, alebo nie je doma to by som aj ja rada vedela.
LATRYNA
25.05.09,07:23
LEGOLAS
Ďakujem za reakciu - ale nepreháňam!!!! Ako si na to prišiel? Nikdy tam nebolo nič nasadené okrem zopár kríčkov malín a buriny, teraz na jar tam nasadila presne toľko kusov, čo som napísala!!!! A ešte k tomu - muškáty i paradajky do tieňa, kam nikdy slnko nezasvieti... Okrem toho, všetko čo tam je zasadené, je vo vzdialenosti cca 30 cm od môjho múru! To považujem už za schválnosť!
LATRYNA
25.05.09,07:27
legolas - suseda podpisom na stavebnom povolení súhlasila so strpením pri stavebných úpravách.
Ešte som sa nestretol s tým, aby stavebné povolenie na opravy alebo údržby domov bolo viazané na vegetačné obdobie. To sa skôr týka výrubu stromov! Latryna - suseda si to asi uvedomila a chce z toho vytĺcť nejaké €. Zamávaj jej papierom popod nos, ukáž jej podpis a keď bude "vyskakovať", tak jej slušne, ale stroho oznám, že si od nej necháš preplatiť všetky výdavky, ktoré ti vzniknú nedodržaním jej súhlasu na stavebnom povolení.
Ďakujem za odpoveď, myslela som si vlastne to isté, ale potrebovala som si to overiť. Včera súhlasila s tým, že nesmieme zaprskať omietkou jej rastliny, pritom vytkla, že 8 mesiacov sme mali čas to robiť... Omietky sa v zime nedávajú, pokiaľ viem.
LATRYNA
25.05.09,07:31
... nechcem to rozmazávať, ale ja som myslel na obdobie prác. Myslím, že tam je pes zakopaný. Ja by som tiež nesúhlasil, aby mi niekto robil na mojom pozemku tam kde mám niečo posadené. A vieš dobre, že ak sa robia lešenia a pod. tak sa nedá povedať, že sa to tam nepošliape a pod.. Tým som myslel tú písomnú dohodu.
Suseda dala svojím podpisom súhlas k stavebným prácam a keď jej vopred oznámim, kedy budem v prácach pokračovať, resp. ich dokončovať, je povinná ma na svoj pozemok vpustiť a znášať tak robotníkov vo svojom priestore. Od októbra 2008 vedela, že na jar, najneskoršie v máji 2009 pokračujeme a dokončíme a zrazu začala sadiť (do tieňa)...
LATRYNA
25.05.09,07:40
Niekedy je mať dobrého suseda na nezaplatenie. Ak máš podpis, pohroz susedom, že im dáš preúčtovať všetky náklady spojené s oneskorením omietky. S niekým sa totiž po dobrom nedá.:)
To som urobila suseda zrazu zmenila názor, akurát sa oháňa stále stavebným zákonom o vegetácii - a to sa podľa mňa týka výlučne vzácnych drevín, či iných vzácnych rastlín, ktoré pri našom múre samozrejme nemá. Ďakujem za komentík...
LATRYNA
25.05.09,07:45
Ošetriť vegetáciu proti poškodeniu s maximálnym ohľadom, a v pohode vykonať práce. V prípade poškodenia vegetácie ju odškodniť ( 10kg paradajok, kyticu kvetov a 2kg papriky ) s upozornením, že vedela o ohlásenej stavbe so stavebným povolením, veď sa k nemu vyjadrovala.:):)

mimotemyPS: Mičurin by sa asi divil odkiaľ sú tie kilogramy. ale asi tak som to typol.:D:D:D
Samozrejme, plachtami jej ten porast zakryjeme, no je tam ešte vyššia tuja, ktorá sa konármi opiera o môj múr, jeden stromček (pravdepodobne vyschnutý-druh nepoznám) a nad nimi má stáť to lešenie. Takže v tom vidím problém... Stále sa však držím názoru, že suseda o prácach vopred vedela, tak z akoukoľvek výsadbou mala počkať a nerobiť tak problémy!
LATRYNA
25.05.09,07:49
Potrebujem súrne poradiť :
Mám riadne stavebné povolenie na rekonštrukciu domu, v podstate mám všetko hotové až na nahodenie omietok. Susedom som vlani na jeseň povedala, že omietky budeme dávať tento rok na jar, najneskôr v máji. Nemali žiadne výhrady. No teraz tieto práce (na našom múre v ich dvore) zakázali, pretože vraj nepoznáme Zákon o prácach nastavbe počas vegetačného obdobia a že pracovať môžeme najskôr na jeseň. Suseda má pri mojom múre totiž nasadené 3 paradajky, 5 muškátov a jednu papriku... Sadila to tento rok, pritom vedela, že tam budeme pracovať. Majstri mi prídu za 4 dni, musím samozrejme platiť aj za ich prácu ale aj za lešenie. Má suseda pravdu alebo má ona dodržať stavebný zákon, pretože svojim podpisom súhlasila s našimi stavebnými prácami. Ďakujem
Ďakujem všetkým za odpovede, ktoré ma presvedčili, v čom mám pravdu. K veci môžem ešte dodať, suseda chcela na svojom pozemku všetko zbúrať a stavať nanovo, no zišlo z toho pravdepodobne preto, že musí dodržať zákonom stanovené vzdialenosti od susedných pozemkov a tak jej do vzniknutého priestoru "nevlezie" dom, aký si dala za nemalé peniaze naprojektovať. Takže vo všetkom vidím závisť, že my sme prerobili (nadstavili), obvodné múry tak zachovali a ona nemôže robiť vlastne nič, pretože jej obvodné múry sú vlhké a plesnivé, takže by mali byť zbúrané... Vlastne rok dozadu bola k nám milá, príjemná a v ničom nebol problém, nevadil jej hluk ani kopa robotníkov. A zrazu taká zmena! Veď nás ani len nepozdraví, pritom sme jej 8 rokov odhŕňali v zime sneh na chodníku pred jej domom...
LATRYNA
25.05.09,07:59
Normálne, keď prídu robotníci, napochodujte do dvora a začnite s prácami (samozrejme s ohľadom na záhradku)... keby zavolala políciu, máte doklady.... môže sa stať, že po ukončení prác omietku začne poškodzovať - treba to dokumentovať fotoaparátom, kamerou, svedkami - asi nebude až taká agresívna, ale lepšie je byť pripravený na všetko
IRISKA, zajtra ráno sa u nej vo dvore stavia to lešenie a nahadzuje sa omietka. Suseda o tom už vie a samozrejme, foto dokumentáciu si urobím, to si mi dobre poradila. Ď
LATRYNA
25.05.09,08:01
Iriska, to ako myslíš, že napochodujú robotníci do dvora a čo plot?
Hádam ho nebudú preskakovať. Predsa na cudziu nehnuteľnosť nemôžeš vstúpiť bez súhlasu majiteľa. Ale ako začať s robotou keď majiteľ robotníkov nepustí do dvora, alebo nie je doma to by som aj ja rada vedela.
Suseda dala svojím podpisom súhlas k stavebným prácam a keď jej vopred oznámim, kedy budem v prácach pokračovať, resp. ich dokončovať, je povinná ma na svoj pozemok vpustiť a znášať tak robotníkov vo svojom priestore. Od októbra 2008 vedela, že na jar, najneskoršie v máji 2009 pokračujeme
LATRYNA
25.05.09,08:02
EŠLI
Suseda dala svojím podpisom súhlas k stavebným prácam a keď jej vopred oznámim, kedy budem v prácach pokračovať, resp. ich dokončovať, je povinná ma na svoj pozemok vpustiť a znášať tak robotníkov vo svojom priestore. Od októbra 2008 vedela, že na jar, najneskoršie v máji 2009 pokračujeme
LATRYNA
25.05.09,08:05
Iriska, to ako myslíš, že napochodujú robotníci do dvora a čo plot?
Hádam ho nebudú preskakovať. Predsa na cudziu nehnuteľnosť nemôžeš vstúpiť bez súhlasu majiteľa. Ale ako začať s robotou keď majiteľ robotníkov nepustí do dvora, alebo nie je doma to by som aj ja rada vedela.
Keď suseda dávala písomný súhlas k mojej stavbe, ku ktorej mám stavebné povolenie, je povinná znášať aj práce na jej pozemku, naviac keď je informovaná vopred.
Milan.Žiška
25.05.09,09:30
Ešte doplním, ako je možné riešiť výsadbu zelene tak blízko susedného objektu. Zákon - zrejme stanovuje vzdialenosť najbližšej možnej výsadby stromov( vegetácie ) pri objekte. Hádam nechceš nechť opierať strom o opravenú fasádu - na toto sú paragrafy a vyhlášky nie o vegetácii a stavebnom zákone.
LATRYNA
25.05.09,09:40
Ešte doplním, ako je možné riešiť výsadbu zelene tak blízko susedného objektu. Zákon - zrejme stanovuje vzdialenosť najbližšej možnej výsadby stromov( vegetácie ) pri objekte. Hádam nechceš nechť opierať strom o opravenú fasádu - na toto sú paragrafy a vyhlášky nie o vegetácii a stavebnom zákone.
Nuž, samozrejme, že mi to vadí, ale pre pokoj so susedmi som bola ticho. Už nad tým ale premýšľam, ako to vyriešiť, aby "koza zostala celá a vlk bol sýty".
Ešte doplním, vedľa nášho múru (u susedov) je náš tzv. okapový chodník o šírke cca 20 cm. Výsadba je vlastne na hrane tohoto chodníčka.
alltracboy
25.05.09,10:06
Ešte doplním, ako je možné riešiť výsadbu zelene tak blízko susedného objektu. Zákon - zrejme stanovuje vzdialenosť najbližšej možnej výsadby stromov( vegetácie ) pri objekte. Hádam nechceš nechť opierať strom o opravenú fasádu - na toto sú paragrafy a vyhlášky nie o vegetácii a stavebnom zákone.
a kolko je to Milanko? lebo ja som nasadil thuje asi pol metra od hranice
LATRYNA
25.05.09,10:20
a kolko je to Milanko? lebo ja som nasadil thuje asi pol metra od hranice
Ja som sa dozvedela, že tuja potrebuje veľa vlahy, takže záleží na tom, či je blízko múru alebo len pri plote oddeľujúcom pozemok. Múr môže tým pádom ťahať vlhkosť...
alltracboy
25.05.09,10:29
Ja som sa dozvedela, že tuja potrebuje veľa vlahy, takže záleží na tom, či je blízko múru alebo len pri plote oddeľujúcom pozemok. Múr môže tým pádom ťahať vlhkosť...
no moj mur to nieje..
LATRYNA
25.05.09,10:31
Super, takže len polievaj a podmývaj susedovi múr...Asi sa nepoďakuje
alltracboy
25.05.09,10:34
Super, takže len polievaj a podmývaj susedovi múr...Asi sa nepoďakuje
zas neprehanaj..
LATRYNA
25.05.09,10:45
zas neprehanaj..
Skúsenosti sú skúsenosti, to nie je preháňanie!
alltracboy
25.05.09,11:58
Skúsenosti sú skúsenosti, to nie je preháňanie!to by som asi podmyl aj korene :D nehoroviac o tom ze na podmytie zakladov potrebujes isty prietok vody :D
LATRYNA
25.05.09,12:39
Nuž, keď pravidelne tečie voda popri múroch, materiál si ju pekne nacucne. Samozrejme, že sa to nestane za rok... Ale čím je rastlina väčšia, tým prirodzene pýta viacej vody, tým sa jej koreňová sústava rozrastá. Ak je múr starší, bude časom problém. Záleží aj na jeho základoch a izoláciach. Korene by si podmyl jedine v tom prípade, ak je strom zasadený v nádobe bez otvoru na odtok prebytočnej vody. Takže prebytočná voda odteká tam, kde má miesto...
legolas
25.05.09,17:35
...no poraďáci nakoniec ste prešli na tuje a ich blízkosti pri dome. Viete o tom dobre, že dom bude nielenže nasávať vlhkosť, ale aj koreňová sústava sa bude postupne rozrastať a bude narúšať základy. Ja by som to čím skôr dal preč.
legolas
25.05.09,17:39
a kolko je to Milanko? lebo ja som nasadil thuje asi pol metra od hranice

...je to 2m od susedovho pozemku a 1 m ak sa sadia kríky:)
Milan.Žiška
26.05.09,04:44
Každá obec alebo meská časť má svoje všeobecne záväzné nariadenie a sú odlišné. Ale cca tak ako píše "legolas". Meranie sa robí od osi kmeňa, ale čo ak je kríček alebo stromček "košatý". Čo ak sa bude opierať o stenu a poškodzovať omietku.
Ešli
26.05.09,08:07
Možno zachádzam do absurdností, ale čo ak suseda aj keď Ti dala súhlas s rekonštrukciou povie , že v čase keď chceš pracovať na stavbe z jej pozemku, ona nebude doma, napr. dovolenka, liečenie alebo si vymyslí niečo iné, čo v takých prípadoch. Dá sa vstúpiť na jej pozemok?
LATRYNA
26.05.09,11:16
Nuž, dnes o 12.30 hod boli dokončené všetky omietacie práce na dome, čo sa mali robiť a teda aj u slávnej susedy!!!! Ráno chuderka musela vstať a vpustiť robotníkov i s lešením, za 1 a pol hodiny boli hotoví. Požiadala som ju, aby si skontrolovala svoj porast, či je v poriadku (bol chránený plachtou). Nič zničené nenašla. Mudrovala však, že sme to mali robiť skorej a nie teraz, nuž som ju uzemnila (nie moc elegantne). Nebudem tu všetko rozpisovať, ale písomne ju požiadam o odstránenie stromkov - na jeseň. Uvidím, ako sa zachová. DNES ale ďakujem všetkým za dobré rady!!!!
Andy Kralik
26.05.09,13:28
Ako pozerám začína sa to tu schyľovať na veselé susedské vzťahy.
Hold ja na vašom mieste by som asi radsej kupil kos plny ovocia, zaniesol jej ho, podakoval sa za trpezlivost, ospravedlnil sa za pripadne komplikacie ktore jej vznikli a bol by som rad ze nakoniec vsetko dobre dopadlo :-)
Milan.Žiška
27.05.09,04:35
Doporučujem susedu informovať o odstránení stromkov v blízkosti fasády, aby nedochádzalo k neúmyselným škodám dostatočne dopredu aby práce na odstránení mohla vykonať v čase vegetačného pokoja.:D:D:D
Pekný deň s dobrou susedou.:D
IgyPop
27.05.09,06:42
Pridám sa aj ja k "mierovému" rieseniu. Najprv by som napriek vsetkému susedku slusne poziadal o zrusenie tých stromov, ak by bola oprsklá, tak by som jej to slusen odargumentoval tými odstupmi od co tu boli spomenuté (najlepsie ak to niekde na papieri a úradne potvrdené). Ako posledné by som volil nejakú "pomstu" cez úrady. Nie nadarmo sa hovorí, ze múdrejsí ustúpi. Ak nemala dost pochopenie k vasej stavbe doteraz, tak po nejakej písomnej vyhrázke uz vobec, to sa mozno este viacej zatne a mozem povedat z nepriamej skúsenosti, ze zlý sused je dost blbá vec. To co ti spravila je prechádza ruzovou záhradou oproti tomu co si uzil a uzíva jeden známy. Velmi takzo sa napravujú susedské vztahy.;)
alltracboy
27.05.09,11:28
...no poraďáci nakoniec ste prešli na tuje a ich blízkosti pri dome. Viete o tom dobre, že dom bude nielenže nasávať vlhkosť, ale aj koreňová sústava sa bude postupne rozrastať a bude narúšať základy. Ja by som to čím skôr dal preč.teoreticky by k tomu nemalo dojst kedze vzdialenost stavby od hranice ma byt min 2 m :D
Milan.Žiška
27.05.09,12:45
Teória je fajn, ale čo v prípade, ak sa jedná o stavbu existujúcu a stojí na hranici pozemku? :D:D
Mestská alebo obecná legislatíva - všobecne záväzné nariadenie tento problém rieši ( aj v Bernolákove), ale je značne individuálna.:)
Možno stačí jeden dotaz na starostu/ku a je vyriešné.( možno):)