M77
22.05.09,14:32
Už hodiny čítam poradu, začala som preštudovať zákon 182/1993 a stále neviem ako postupovať. Poradí mi niekto?
Teraz kupujem byt v bytovom dome s 18 bytmi. kolaudácia bude okolo vianoc. Staviteľ mi nevie poradiť, povedal iba to nech sa popozerám na nete a nech sa dohodnú vlastníci bytov medzi sebou. A ešte niečo. Doteraz som bývala u rodičov v rodinnom dome, teraz sa idem osamostatniť, takže vôbec nič neviem ako sa žije v bytovom dome, aké sú spoločné poplatky vlastníkov bytov...
Takže:
1. Treba založiť SVB v každom prípade? Aj vtedy keby sme správu chceli odovzdať bytovému družstvu?
2. Dokedy sa musia rozhodnúť vlastníci bytov - SVB alebo bytové družstvo?
3. Keby sme založili SVB, potrebujeme zmluvu na založenie SVB (vzor som už našla). Urobiť nejakú schôdzu vlasníkov bytov, tam zvoliť predsedu (jedného z vlasníkov bytov), urobiť z toho nejakú zápinicu s prezenčnou listinou. Tá zápisnica musí mať nejakú záväznú formu - myslím na to potrebujeme právnika? Asi treba zvoliť aj nejaký kontrolný orgán, ktorý by kontroloval predsedu.
4. Keď SBV zapíšu do registra, treba vybaviť IČO.

A ČO ĎALEJ?

Viem že mám veľa otázok, možno aj hlúpe, ale nič neviem o bytoch, takže prosím o pomoc!
Blankake
22.05.09,12:42
Je tu samostatná sekcia pre SVB a tu je zoznam tém:
http://www.porada.sk/t22009-zoznam-tem-o-svb.html

Len doplním... každý bytový dom musí mať nejakú formu správy domu - buď vlastné SVB alebo prostredníctvom správcu.
Jozef I
23.05.09,15:36
Tak po poriadku:
Bod 1) Netreba založiť spoločenstvo, ale nejakú formu správy je potrebné mať. Sú len dve možnosti: Správcovská spoločnosť(správca) alebo SVB.
2) V prípade že je to bytový dom ako novostavba, je pravdepodobné že správu vám zabezpečí ten kto vám bytový dom postavil resp. predáva byt. Ťažko sa dohodnete a vôbec stretnete vlastníci bytov ak byty ešte nebudú všetky predané. Väčšinou sa to rieši tým, že majiteľ všetkých bytov si vyberie po kolaudácii správcovskú spoločnosť a k nej potom pri predaji bytov budete všetci povinne pristupovať. Až keď vás bude dostatok vlastníkov a dohodnutá správa sa vám nebude pozdávať, môžete sa dohodnúť a zmeníte správcu alebo si sami vytvoríte SVB.
3) V každom prípade ak si budete chcieť založiť spoločenstvo vlastníkov bytov, musíte zvolať zhromaždenie na ktoré pozvete všetkých vlastníkov bytov i nebytových priestoro ak tam také budú. Ak sa tam dohodnete že si založíte SVB, musíte nájsť človeka ktorý sa tomu bude venovať a hlavne ROZUMIEŤ ! Zvolíte si radu (min 3 členovia) ktorá kontroluje predsedu a pomáha mu. Ale tieto podrobnosti by sa mali riešiť až keď si zistíte ako to vlastne s vašim domom je, resp. bude.
M77
04.06.09,06:35
Existujú aj iné správcovské spoločnosti ako bytové družstvo?
Jozef I
04.06.09,07:36
Existujú aj iné správcovské spoločnosti ako bytové družstvo?
Samozrejme áno, a vela. :)
M77
04.06.09,09:51
Neviete poradiť niekoho v okrese Dunajská Streda prípadne Bratislava? Alebo neexistuje nejaký zoznam týchto správcov?
Zachar.b
05.06.09,15:34
1. Nie je podmienka založenia SVB, stačí mať podpísanú zmluvu o správe s nejakým správcom, ktorého si vyberiete.
2.Od kolaudácie bytového domu.
3.Na zápisnicu nepotrebujete mať právnika, ale treba aby mala všetky náležitosti, ktoré má mať, musí byť doložená prezenčnou listinou. Na zvolanej schôdzi vlastníkov bytov si zvolíte radu resp. dozornú radu pokiaľ sa nerozhodnete pre spoločenstvo SVB, nemusíte si zvoliť ani predsedu ako štatutárny orgán, stačí keď výkonom správy poveríte vybraného správcu a uzatvoríte s ním zmluvu o správe.
M77
17.06.09,07:18
1. Nie je podmienka založenia SVB, stačí mať podpísanú zmluvu o správe s nejakým správcom, ktorého si vyberiete.
2.Od kolaudácie bytového domu.
3.Na zápisnicu nepotrebujete mať právnika, ale treba aby mala všetky náležitosti, ktoré má mať, musí byť doložená prezenčnou listinou. Na zvolanej schôdzi vlastníkov bytov si zvolíte radu resp. dozornú radu pokiaľ sa nerozhodnete pre spoločenstvo SVB, nemusíte si zvoliť ani predsedu ako štatutárny orgán, stačí keď výkonom správy poveríte vybraného správcu a uzatvoríte s ním zmluvu o správe.
Ďakujem za radu :-)
kilab
20.06.09,09:53
Predseda spoločenstva vlastníkov bytov nemusí byť vlastníkom bytu v bytovom dome, o ktorého správu sa jedná, aspoň v zákone o tom nie je zmienka, alebo sa mýlim ?
Elena Navrátilová
20.06.09,10:02
Predseda spoločenstva vlastníkov bytov nemusí byť vlastníkom bytu v bytovom dome, o ktorého správu sa jedná, aspoň v zákone o tom nie je zmienka, alebo sa mýlim ?

Nemusí a je tam zmienka.
Citácia zákon 182/1993:
(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie... Nemáš legislatívou dané že musí byť vlastníkom v predmetnom dome.
kilab
22.06.09,07:02
Ustanovenie § 7c ods. 2) zákona je mi samozrejme známe, v príspevku som mal na mysli to, že v zákone nie je zmienka o tom, že predseda musí byť členom spoločenstva, teda vlastníkom. Takýto predseda nie je ani členom spoločenstva podľa § 6 ods. 1 a nemá ani hlasovacie právo podľa § 14. Trošku divné, nie ? Alebo tomu nerozumiem ?
Elena Navrátilová
22.06.09,07:04
Ustanovenie § 7c ods. 2) zákona je mi samozrejme známe, v príspevku som mal na mysli to, že v zákone nie je zmienka o tom, že predseda musí byť členom spoločenstva, teda vlastníkom. Takýto predseda nie je ani členom spoločenstva podľa § 6 ods. 1 a nemá ani hlasovacie právo podľa § 14. Trošku divné, nie ? Alebo tomu nerozumiem ?

Nerozumieš. Hlasujú vlastníci. Nikde nenájdeš že hlasuje predseda. Nikde nenájdeš že predseda je člen rady. Lebo vyslovene nemôže byť členom rady. ;)
sito
22.06.09,07:15
Predseda má právo hlasovať, len ak je členom SVB, teda zhromaždenia. Tým, že je zároveň aj predseda SVB jeho právo, hlasovať na zhromaždení nezaniká. Ak nie je členom zhromaždenia, nemôže hlasovať.