PESA
21.07.05,07:46
Ahojte potrbujem poradiť :

Vystavena faktura rakuskej univerzite (nie je platca DPH). Bola vystavena
s 19% DPH.
V priznani k DPH sa zapocita normalne ako faktura vystavena na
Slovensko? Je treba podat Suhrnny vykaz k DPH (asi nie). Čo vy na to ?
Ďakujem za promptnú pomoc
Ala
21.07.05,06:20
Uvedie sa v DP v riadku 3 a súhrný výkaz sa nepodáva.
PESA
21.07.05,10:22
Ďakujem Ala.
ondrejvla
21.07.05,20:08
Vie mi niekto poradiť: vývoz do EÚ - oslobodené podľa §43,odst.6,písm.a) Oslobodené od dane je a) dodanie tovaru a dodanie služby pre diplomatické misie, konzulárne úrady a medzinárodné organizácie zriadené na území iného členského štátu a ich pracovníkov okrem dodania nového dopravného prostriedku - mám potvrdenie Európskeho parlamentu z Bruselu, že sa jedná o nášho občana Konzulárneho úradu, ktorý má nárok na zariadenie nábytkom podľa Európskeho dohovoru.
a teraz problém - ako vyplniť, a či vyplniť Súhrnný výkaz, nakoľko mám len certifikát potvrdený konzulom EÚ, nemám IČ DPH, ale jedná sa o §43.
Viete mi niekto poradiť? Vopred ďakujem.
Zuzka
22.07.05,04:25
Podľa mňa nejde o úaj, ktorý by sa mal neuvádzať v súhrnnom výkaze.
Ja som svoj výkaz vypĺňala na stránke DRSR a ak sa neuvedie IČ DPH alebo sa napr. vynechá číslica, či napíše chybne, program upozorní a nedá urobiť tlačová zostava.
ondrejvla
22.07.05,07:53
Podľa mňa nejde o úaj, ktorý by sa mal neuvádzať v súhrnnom výkaze.
Ja som svoj výkaz vypĺňala na stránke DRSR a ak sa neuvedie IČ DPH alebo sa napr. vynechá číslica, či napíše chybne, program upozorní a nedá urobiť tlačová zostava.
Práve preto, že aj ja som ho chcela vyplniť na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) bez uvedenia IČ DPH z Belgicka, nakoľko mám lne doklad z konzulátu sa to nedá.
Len teraz trošku nechápem, ide o údaj, ktorý by sa mal uvádzať, nejde o údaj, ktorý by sa mal neuvádzať, alebo nejde o údaj, ktorý by sa mal uvádzať.
Prvý krát som sa stretla s problémom podľa §43, odst.6, písm.a)
SAIVI
13.03.06,13:14
Nulový súhrnný výkaz sa nepodáva.
Súhrnný výkaz sa nepodáva za služby, podáva sa len za tovary.
Na stránke Daňového riaditeľstva SR (www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)) je možné vyplniť formulár
súhrnného výkazu a následne vytlačiť vo formáte zverejnenom vo Finančnom spravodajcovi,
v ktorom sa predkladá na miestne príslušný daňový úrad.
Odporúčame využiť túto možnosť z dôvodu výskytu veľkého množstva
konštrukčne nesprávnych identifikačných čísel nadobúdateľov. Vyplnením súhrnného
výkazu na internete sa pred samotnou tlačou skontroluje správnosť konštrukcie
uvedeného identifikačného čísla a na prípadnú chybu je užívateľ upozornený.
Okrem konštrukčne nesprávnych identifikačných čísel sa v súhrnných výkazoch
omylom alebo z nepozornosti uvádzajú :
- nesprávne kódy štátov,
- nesprávne kódy pre trojstranné obchody,
- duplicitné riadky na jedno identifikačné číslo nadobúdateľa.
Pri vypĺňaní súhrnného výkazu odporúčame postupovať v súlade s poučením
k vyplneniu súhrnného výkazu.

Platiteľ dane v súhrnnom výkaze deklaruje dodanie tovaru do iného členského
štátu oslobodené od dane v zmysle § 43 zákona o DPH osobám, ktorých identifikačné
číslo uvádza v súhrnnom výkaze.
Ak sa zistí, že je identifikačné číslo neplatné, t.j. osoba – nadobúdateľ
z iného členského štátu nie je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, je
platiteľ dane povinný na toto dodanie tovaru uplatniť daň .
Ostatné najčastejšie sa opakujúce nedostatky:
- nevyznačený štvrťrok,
- neuvedený počet strán SV na 1. strane,
- chýbajúce IČ nadobúdateľa,
- uvedené IČ pre daň nadobúdateľa pridelené v inom členskom štáte nezodpovedá
konštrukčným pravidlám; chýbajúce písmeno ktoré je súčasťou IČ,
- hodnota tovarov uvedená pri jednom nadobúdateľovi je rozpísaná podľa
jednotlivých dodávok,
- nevyplnený súčtový riadok na prvej strane SV – celková hodnota tovarov
v príslušnom kalendárnom štvrťroku,
- nesprávne vyplnený súčtový riadok na prvej strane, súčtové chyby,
- v SV daňové subjekty uvádzajú všetkých nadobúdateľov tovarov vrátane
tuzemských,
- SV daňový subjekt vyplnil a podal, v daňovom priznaní riadky 5 a 8 (riadok 7 DP
platného od 1.1.2005) sú prázdne,
- v prípade, keď daňový subjekt v rámci štvrťroka dodával tovar nadobúdateľovi a
tomu istému nadobúdateľovi stornuje dodávku – uvádza v jednom riadku hodnotu
dodávky, v druhom riadku hodnotu stornovanej dodávky, mal by sa tu uviesť len
rozdiel,
- v SV uvádzajú daňové subjekty nesprávne služby medzinárodnej prepravy.
Za nepodanie, alebo oneskorené podanie súhrnného výkazu uloží správca dane
pokutu v zmysle § 35 ods.6 zákona č.511/1992 o správe daní a poplatkov a o zmenách
v sústave finančných orgánov v znení neskorších predpisov.
Mikolajova
24.07.06,07:40
Chcela by som sa opýtať ohľadne súhrného výkazu či sa v ňom uvádzajú aj náklady na zásielku, ak boli pri dodávke tovaru faktúrované.
Hanka
27.09.06,07:26
Blizi sa koniec Q, budu aktualne suhrnne vykazy. Poprosila by som o radu:
Nasmu dodavatelovi z Ceskej republiky, sme odviezli tovar, ktory nam opravoval za odplatu. Faktura za opravu je 800 CZK.
Ide tato oprava do suhrnneho vykazu ? Dakujem za pomoc.
Hanka
28.09.06,12:17
.....nikto mi nevie poradit?:confused:
durisovad
28.09.06,13:43
Ak je odberatel registrovany platca DPH a fakturu ste vystavili bez DPH, podla mojho nazoru, do suhrnneho vykazu patri.
Hanka
29.09.06,04:20
My sme nevystavovali fakturu. Tovar sme mu odviezli, napisal sa zaznam o odovzdani tovaru na opravu a cesky dodavatel po oprave vystavil fa.
Heni
21.10.06,08:20
My sme nevystavovali fakturu. Tovar sme mu odviezli, napisal sa zaznam o odovzdani tovaru na opravu a cesky dodavatel po oprave vystavil fa.
za co vystavil fakturu? za sluzbu? sluzby do súhrn. vykazu nejdu...
Hanka
23.10.06,04:58
Heni, dodavatel fakturoval opravu. Dakujem za odpoved. :)
liba2
23.10.06,05:12
Blizi sa koniec Q, budu aktualne suhrnne vykazy. Poprosila by som o radu:
Nasmu dodavatelovi z Ceskej republiky, sme odviezli tovar, ktory nam opravoval za odplatu. Faktura za opravu je 800 CZK.
Ide tato oprava do suhrnneho vykazu ? Dakujem za pomoc.
Oprava nie je tovar ale služba. Služby sa do súhrnného výkazu neuvádzajú - viď poučenie 2 príspevky nad tvojou otázkou, 2. riadok. Tovary sa uvádzajú len v tom prípade, že vy dodáte tovar. A v tomto prípade oprava - služba bola faktúrovaná vám.
zelik
25.10.06,04:58
PROSíM VáS, NEVIE MI NIEKTO PORADIT, POTREBUJEM INFORMáCIE O SúHRNNOM VýKAZE V NEMECKOM, príp. ANGLICKOM JAZYKU /myslím kto ho podáva, čo tam má byť uvedené, atd/. POTREBUJEM TO DOST SúRNE.
jež
05.12.06,19:11
V mesiaci marec sme dávali tovar do EU. Bola reklamácia na tento tovar a až v novembri sme robili dobropis. Mám dávať tendo dobropis do súhrného výkazu DPH ? Ak áno, tak napíšem tam mínusovú hodnotu ? Nedávali sme im v novembri žiaden tovar tak to nemám od čoho odpčítať.
Ďakujem
liba2
05.12.06,20:13
V mesiaci marec sme dávali tovar do EU. Bola reklamácia na tento tovar a až v novembri sme robili dobropis. Mám dávať tendo dobropis do súhrného výkazu DPH ? Ak áno, tak napíšem tam mínusovú hodnotu ? Nedávali sme im v novembri žiaden tovar tak to nemám od čoho odpčítať.
Ďakujem
Dobropis za tovar sa do súhrnného výkazu uvádza v tom období, v ktorom bol vystavený. Ak nie sú dodania tovaru, uvedie sa mínusová hodnota.
Tu som ti niečo vyhľadala - prečítaj si:
http://www.porada.sk/t14327-dobropis-a-suhrnny-vykaz.html?highlight=suhrnny
anka1
28.01.08,14:54
Prosím o radu.
Ak Slovenská firma predá počítač (neobchoduje s nimi), ktorý má v majetku českej firme, je povinná vyplňať súhrny výkaz? Ďakujem
Vladimír Ozimý
29.01.08,05:30
Ak som to správne pochopil SR firma predala ČR firme počítač. Dodala tovar podľa § 43 to jest súhrnný výkaz musí podať...upozorňujem ak ste tak nevykonali minimálna pokuta pre PO je 10000 Sk tak ak ste to neuviedli ani v DPH priznaní možno by som počkal :)
anka1
29.01.08,06:40
Ak som to správne pochopil SR firma predala ČR firme počítač. Dodala tovar podľa § 43 to jest súhrnný výkaz musí podať...upozorňujem ak ste tak nevykonali minimálna pokuta pre PO je 10000 Sk tak ak ste to neuviedli ani v DPH priznaní možno by som počkal :)

Ďakujem za odpoveď. Predaj nastal až teraz v 01/08. Súhrnný výkaz budeme podávať až k 31.3.2008?
Vladimír Ozimý
29.01.08,06:43
Ďakujem za odpoveď. Predaj nastal až teraz v 01/08. Súhrnný výkaz budeme podávať až k 31.3.2008?

no súhrnný výkaz podávame do 25 dňa po skončení kvartálu to jest do 25.4.2007 bez ohľadu na to či ste mesačný alebo kvartálny platiteľ DPH
Ninna
15.10.08,07:11
Dobrý deň
chcem poprosiť o radu:
dodali sme tovar s montážou v 7/08 platcovi DPH do Rakúska. Moja otázka:1/ Mám vystaviť aj súhrný výkaz ?
2/ Keď že sa jedná o zdanenie mimo SR a som platca DPH, podľa akého paragrafu mám evidovať túto dodávku v evidencii DPH?
Vladimír Ozimý
15.10.08,11:17
Dobrý deň
chcem poprosiť o radu:
dodali sme tovar s montážou v 7/08 platcovi DPH do Rakúska. Moja otázka:1/ Mám vystaviť aj súhrný výkaz ?
2/ Keď že sa jedná o zdanenie mimo SR a som platca DPH, podľa akého paragrafu mám evidovať túto dodávku v evidencii DPH?


tovar dodaný z montážou je z pohľadu DPH službou. Do súhrnného výkazu nevstupuje takéto dodanie.
Ninna
15.10.08,12:50
Čo sa tyka tej druhej otazky:v evidencii dph mam ako evidovat tuto fakturu?
Vladimír Ozimý
15.10.08,12:57
Čo sa tyka tej druhej otazky:v evidencii dph mam ako evidovat tuto fakturu?


§ 70 hovorí že evidujeme všetky dodávky tovarov a služieb. to znamená že do evidencie si to zadefinujem ako dodanie tovaru s montážou ale do daňového priznania to neuvediem nikam.
Ninna
15.10.08,13:08
Ďakujem za tieto neocenitelne rady.pridala by som opat bodik ale ostava mi iba dakujem.
svedia
23.10.08,11:31
Prosím, ak by niekto mal na chvíľku čas... poradte, prvý raz som zaúčtovala faktúru zo zahraničia obe strany platcovia dph. Prepočítala som kurzom NBS kedy bola vystavená.
70.000,- CZ x 1,242= 86940,- Sk.
Vypísala som výdavkový pokl. blok na túto sumu bez dph 86940 + 16518,60 Sk DPH = 103,458,50 Sk.V záväzkoch a DPHčku som dala tovar z EU a pekne mi to samozdanilo, robím JU v ALFE.
Následne som si vytlačila daňové priznanie za 3/štvrťrok. ( riadok 07= 86940
riadok 08= 16519
Dúfam, že doteraz to mám správne...
Ešte ten súhrnný výkaz.
kód štátu CZ 55555555 86940 ale kód pre trojstranné obchody neviem.. prosím poradte a ďakujem za každú odpoveď.
svedia
23.10.08,11:56
prosim,
svedia
23.10.08,14:29
Prosím, ak by niekto mal na chvíľku čas... poradte, prvý raz som zaúčtovala faktúru zo zahraničia obe strany platcovia dph. Prepočítala som kurzom NBS kedy bola vystavená.
70.000,- CZ x 1,242= 86940,- Sk.
Vypísala som výdavkový pokl. blok na túto sumu bez dph 86940 + 16518,60 Sk DPH = 103,458,50 Sk.V záväzkoch a DPHčku som dala tovar z EU a pekne mi to samozdanilo, robím JU v ALFE.
Následne som si vytlačila daňové priznanie za 3/štvrťrok. ( riadok 07= 86940
riadok 08= 16519
Dúfam, že doteraz to mám správne...
Ešte ten súhrnný výkaz.
kód štátu CZ 55555555 86940 ale kód pre trojstranné obchody neviem.. prosím poradte a ďakujem za každú odpoveď.


prosím,,,,,
svedia
23.10.08,14:37
prosím poradte aspoň.... chcem vedieť či hodnota dodaných tovarov to je vlastne základ dane, že ??? A trojstranné obchody, to fakt neviem..
JDM
26.10.08,19:12
Pochopila som teda správne, ak vyfakturujem českej firme dodávku a montáž sadrokartonov bez DPH, sumu z tejto fa neuvádzam v daň.proznaní DPH a nie je potreba ani zapísať do Súhrnného výkazu DPH, nakoľko sa jedná a o službu. Ďakujem.
Silkov
19.09.11,05:37
Dopravná firma prepravuje tovar do EU, ale prepravu - službu fakturuje len slovenským firmám, ktorí si túto službu objednali. Otázka: Je takáto prepravná firma povinná predkladať DÚ súhrnný výkaz??????
jeso
19.09.11,18:12
preprava medzi krajinami EÚ pre slovenského príjemcu -fakturujete s 20% DPH, príjemca služby je usadený na území SR, miesto dodania služby je SR - § 15 DPH
/ tuzemský platiteľ vykoná prepravu z Bratislavy do Prahy pre iného tuzemského platiteľa, miesto dodania sa určí podľa sídla príjemcu služby, je to tuzemsko a platiť daň je povinný poskytovateľ služby podľa § 69 ods. 1 DPH , faktúra s DPH –hodnotu poskytnutej služby nie je tuzemský platiteľ povinný uviesť v súhrnnom výkaze, uvedie ju v daňovom priznaní /
do SV sa dávajú služby poskytnuté odberatelovi z EU , ktorý má pridelené IČ DPH
Silkov
28.10.11,05:48
Predali sme náves do PL (FA bez DPH) a podali sme súhrnný výkaz. Kde sa má táto suma za náves odzrkadľovať v tlačive DPH? Ja som uviedla sumu do riadku 15 a 16 podľa názoru DÚ. Je to správne???
Silkov
28.10.11,07:56
Nikto nevie poradiť?
Tamila
28.10.11,08:09
Predali sme náves do PL (FA bez DPH) a podali sme súhrnný výkaz. Kde sa má táto suma za náves odzrkadľovať v tlačive DPH? Ja som uviedla sumu do riadku 15 a 16 podľa názoru DÚ. Je to správne???

Máš to správne v r. 15 a 16.