kaco11
22.05.09,18:47
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na názor ľudí z porady. Jedná sa o zvonenie zvonov na kostoloch. Dnes som tak nad tým uvažovala či sa nejedná o svojím spôsobom obťažovanie. Viem, že nezvonia v čase nočného kľudu, ale napríklad v Bratislave niečo takéto neregistrujem. Zvoní sa len v menších mestách a dedinkách. To je podľa mňa niečo také, ako keby som si ja pustila každý deň dvakrát denne naplné "gule" rádio a repráky dala do ulice a obťažovala tým okolie resp. pol mesta. Taký heavy metal by bol fajn. Ja viem, že je to všeobecne tolerované, len ma zaujíma Váš názor. Na záver podotýkam, že som veriaca.
Blankake
22.05.09,16:50
Ľudia na dedinách sú podľa mňa zvyknutí a tak trochu sa zvonením môžu orientovať (koľko je hodín).
arizona
22.05.09,16:57
Na dedinách to asi tak ľahko nezmyzne...je to tradícia.
Inak, mám blízko kostol,zvony mi nevadia.
Šááák som na dzedzine:D:D:D
Olice
22.05.09,17:01
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na názor ľudí z porady. Jedná sa o zvonenie zvonov na kostoloch. Dnes som tak nad tým uvažovala či sa nejedná o svojím spôsobom obťažovanie. Viem, že nezvonia v čase nočného kľudu, ale napríklad v Bratislave niečo takéto neregistrujem. Zvoní sa len v menších mestách a dedinkách. To je podľa mňa niečo také, ako keby som si ja pustila každý deň dvakrát denne naplné "gule" rádio a repráky dala do ulice a obťažovala tým okolie resp. pol mesta. Taký heavy metal by bol fajn. Ja viem, že je to všeobecne tolerované, len ma zaujíma Váš názor. Na záver podotýkam, že som veriaca.
To naozaj aj toto ľuďom vadí? Fakt sa nestačím čudovať. Veď tie zvony nezvonia ani 5 minút, to Ti naozaj tak prekáža? Nikdy som od žiadneho človeka nepočula hovoriť, že by im toto vadilo.
osky
22.05.09,17:03
neviem ako moze niekto porovnavat radio s kostolnym zvonom....:confused::eek:

zvon je symbol,a aj ked v Bratislave to neregistrujes:confused:,vo Viedni zvonia rozne zvony kazdu hodinu,a na Stefanskom dome odbija kazdu stvrt hodinku-jednym bim-bam-om,a na obed sa cela Vieden krasne rozozvoni-vnimam to denne,takze neviem,preco by to malo obtazovat.
aj v Milane alebo Torine,ci janove,vsade zvonia,ked sa tak nad tym zamyslam....
turisti to obdivuju.ludia sa na chvilku zastavia z denneho zhonu....
je to praveze nostalgia,to je ako ked na mesite zvolava hlasnik k modlitbe ,tak u nas sa zvoni-to je tiez vyzva k modlitbe.
Olice
22.05.09,17:04
Na dedinách to asi tak ľahko nezmyzne...je to tradícia.
Inak, mám blízko kostol,zvony mi nevadia.
Šááák som na dzedzine:D:D:D
Ja bývam v meste, neďaleko od kostola, zvony zvonia na poludnie, cez pracovný deň pred večernou omšou, v nedeľu pred všetkými omšami, ale nikdy mi to nevadilo:).
Rozalka
22.05.09,17:15
To naozaj aj toto ľuďom vadí? Fakt sa nestačím čudovať. Veď tie zvony nezvonia ani 5 minút, to Ti naozaj tak prekáža? Nikdy som od žiadneho človeka nepočula hovoriť, že by im toto vadilo.

Tak raz mi to príšerne vadilo: boli sme na výlete v Maďarsku, penzión naproti kostolu a vyzváňali v pracovný deň ráno o 5 :mad::mad::mad:

Druhý (milší) zážitok ... na prechádzke s prvou láskou, na Modrom kostolíku odbilo 3x, šiel okolo jeden pánko a spýtal sa: Prepáčte, zaľúbenci, koľko je hodín? viem, že trištvrte, ale neviem na koľko
;)
kukučka
22.05.09,17:31
No vidíš, ja si zase neviem svoj život predstaviť bez tohto symbolu! Keby si napísala, že ti prekáža húkanie sirén v piatok napoludnie, to by som ešte chápala, ale zvonenie? :confused:
mimotemy Ozaj, vie niekto, podľa akého nariadenia ?
kaco11
22.05.09,17:36
Vadi nevadi. Dnes ma totižto zobudili a bola som príšerne unavená po nočnej. Proste len som sa nad tým zamyslela. Ja sa hlboko ospravedlňujem za svoje nanajvýš divné úvahy:eek::D
kaco11
22.05.09,17:37
Ale aj tak ďakujem za názory;)
Tweety
22.05.09,17:45
Vadi nevadi. Dnes ma totižto zobudili a bola som príšerne unavená po nočnej. Proste len som sa nad tým zamyslela. Ja sa hlboko ospravedlňujem za svoje nanajvýš divné úvahy:eek::D
Osobne si myslím, že je stokrát lepšie sa prebudiť na hlahol zvonov, ako na nepríjemné poplašné alarmy áut.
misomiso
22.05.09,17:47
Osobne si myslím, že je stokrát lepšie sa prebudiť na hlahol zvonov, ako na nepríjemné poplašné alarmy áut.

A co tak zobudit sa na sustanie penazi ??:)
brčko
22.05.09,17:49
tiež bývam nejakých 200m od kostola (no kolmo, nemáme okná čelom ku kostolu) a odbíjajú každú myslím štvrťhodinu (bohužial nie presne, stále popredu), no nevadí mi to. Skôr to považujem za príjemné, má to niečo do seba, nie len samé auto a činžiak. No teraz sú postavené nové činžiaky priamo pri kostole, len cez cestu a čelom k nemu. Tak to už si neviem dosť dobre predstaviť tam bývať priamo pri zvonici (pôvodne mala byť stavba len nízka, no samozrejme bytový boom a narástli do skoro maximálnej výšky prípustnej v tomto meste). No tí ludia už o tom vedeli, ked si byt kupovali, takže s tým museli rátať. Predsa kostol tam bol už dááávno. Len tie hodiny by mohli opraviť :)

Moja babka bývala pri signalizacii na želežničnom priecestí a pod letiskom. To bolo tiež iba o zvyku. Im to vôbec nevadilo, no my návšteva sme si museli zvykať.
Tweety
22.05.09,17:49
A co tak zobudit sa na sustanie penazi ??:)
To by som nechcela.:) Ešte tak na sladký božtek, ale otravovať sa s peniazmi už od skorého rána, to nie je bohviečo.
Olice
22.05.09,17:52
A co tak zobudit sa na sustanie penazi ??:)
To sú naozaj tie peniaze všetko, a čo tak štebot vtáčikov a nežný bozk od manžela/manželky...:)
Blankake
22.05.09,17:53
Určite je to o zvyku. Niektorí bývajú pri železničnej trati a vedia spať.;)
Ja tiež, keď som u babky, tak sa na tie zvony ráno niekedy zobudím (niekedy nie), ale potom zase zaspím. :--- Ale deti napríklad vedia, že keď zvonia zvony (na poludnie), majú sa prísť naobedovať... lebo ináč lietajú celý deň po dedine :D
Olice
22.05.09,17:53
To by som nechcela.:) Ešte tak na sladký božtek, ale otravovať sa s peniazmi už od skorého rána, to nie je bohviečo.
Máme podobné zmýšľanie;).
kaco11
22.05.09,17:56
Tak ono zase mna minulý týždeň úplne nádherným spôsobom prebudila o štvrtej ráno siréna používajúca sa na hlásenie napadnutia krajiny a podobne, niekoľkominútovým nepretržitým húkaním. Pripadala som si ako v pesničke: " Vstávaj jano hore..... fáááárať ti nedájúúúú:D. Akurát že ja som mala voľno:mee:
kukučka
22.05.09,18:15
ja ti vlastne závidím, našu ulicu budia "cirkulááre"
Maruška54
22.05.09,18:21
Bývam blízko kostola a keď som chodila do práce tak to bola poistka...ak sklamal budík zvony to istili. Ak si chcem pospať a nebyť rušená dám si štuple do uší.
Pohar
22.05.09,18:42
bývame v meste
a ráno o 6.00 hod, je to ..."budík"....
aspoň cez prázdniny by to mohli posunúť...
už boli aj sťažnosti....aj petícia.....a nič
sme veriaci....
ale ráno o 6.00 je to dosť skoro.....
misomiso
22.05.09,18:55
To sú naozaj tie peniaze všetko, a čo tak štebot vtáčikov a nežný bozk od manžela/manželky...:)

No nie, to ma len teraz tak napadlo, lebo riesim nakup novych technologii a zistil som, ze mi chyba cca 60.000,- :)
optimistka
22.05.09,19:12
u mojej svokry kikiríka kohut oveľa skôr ako bijú kostolné zvony a keby raz a dosť ... a naviac kikiríka akoby bol zachrípnutý
marjankaj
22.05.09,19:56
A co tak zobudit sa na sustanie penazi ??:)

A koho sustaju?
:D
mekelek
22.05.09,20:04
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na názor ľudí z porady. Jedná sa o zvonenie zvonov na kostoloch. Dnes som tak nad tým uvažovala či sa nejedná o svojím spôsobom obťažovanie. Viem, že nezvonia v čase nočného kľudu, ale napríklad v Bratislave niečo takéto neregistrujem. Zvoní sa len v menších mestách a dedinkách. To je podľa mňa niečo také, ako keby som si ja pustila každý deň dvakrát denne naplné "gule" rádio a repráky dala do ulice a obťažovala tým okolie resp. pol mesta. Taký heavy metal by bol fajn. Ja viem, že je to všeobecne tolerované, len ma zaujíma Váš názor. Na záver podotýkam, že som veriaca.
Žeby si bola veriaca... neverím. Možno sem-tam ideš do kostola a to je všetko. Keby si bola veriaca, by si vedela, koľko krát denne a prečo sa zvoní "len tak" .
Prečo ťa "obťažuje" práve zvonenie. Hluk dopravy, buchot od susedov, smetiari nadránom, atď. ti nevadia?
Najbližšie, keď budeš počuť zvony, všímaj ich zvuk, nezvonia vždy rovnako, rozdielne hlasy zvonov, vždy hlásia niečo iné. Mne hlas zvonov vždy niečo oznámi, a viac-menej pre mňa je jednoduchá, ale pekná hudba.
alla66
22.05.09,20:27
No nie, to ma len teraz tak napadlo, lebo riesim nakup novych technologii a zistil som, ze mi chyba cca 60.000,- :)
mimotemyv akej mene píšeš??:) €....alebo Sk ?:)
Nie som zvedavá, len chcem byť " v obraze ":D:D
kaco11
22.05.09,20:30
Mekelek veriaca som. Veriť neznamená pravidelne navštevovať kostol a nevedieť preco. Prepač, že ich registrujem len ráno a večer keďže zvyšok dňa mám aj iné veci na práci ako rátať koľkokrát zvonia. Smetiari nám chodia z druhej strany bytovky, kde nemáme okná, susedov máme fajn a bývame na pešej zóne:o Mekelek chcela som len vedieť názor ľudí a nie posudzovať na základe napísanej témy moju osobu;) Ale aj tak ďakujem za názor
misomiso
22.05.09,21:36
mimotemyv akej mene píšeš??:) €....alebo Sk ?:)
Nie som zvedavá, len chcem byť " v obraze ":D:D

Na koruny som uz davno zabudol...:)
alla66
22.05.09,22:12
Ď. :cool::)
pivko
23.05.09,05:15
To naozaj aj toto ľuďom vadí? Fakt sa nestačím čudovať. Veď tie zvony nezvonia ani 5 minút, to Ti naozaj tak prekáža? Nikdy som od žiadneho človeka nepočula hovoriť, že by im toto vadilo.
Keby si byvala od kostola 100m ako moj kamarat a v nedelu rano o 6am ti to začne vyzváňať tak by si inač hovorila.som veriaci ale som proti vyzváňaniu.
Olice
23.05.09,05:25
Keby si byvala od kostola 100m ako moj kamarat a v nedelu rano o 6am ti to začne vyzváňať tak by si inač hovorila.som veriaci ale som proti vyzváňaniu.
Mne vadia iné veci ako zvonenie zvonov, ale to sem nepatrí, takže to nebudem ani rozoberať. A v nedeľu ráno u nás zvonia zvony prvýkrát o 7.15 hod. pred prvou omšou. A keď chcem náhodou ešte spať, tak spím a hotovo:).
tutiola
23.05.09,05:41
Veriaci a toľko netolerantnosti k pocitom iných? To naozaj? Keď nám v obci postavili nový kostol a začal zvoniť každú pol hodinu od 05.00 hod do 22.00 hod, tak som to vnímala až, až. Známa, ktorá býva priamo pri kostole som sa pýtala, či jej to veľmi prekáža, prekvapila má svojou odpoveďou, že je to veľmi príjemné. Po čase som privykla aj ja aj keď budíček vo forme zvonov sa mi príjemným nezdá, aleani zvlášť nepríjemným.. V obci máme 3 kostoly rôzných vyznaní. Všetky začínajú zvonením ráno o 5.00 hod. Priznám sa, že v sobotu a nedeľu mi to prekáža, lebo v týždni vstávam o 5.30, čiže pol hodinu bo zobudení a vo voľných dňoch by som trochu pospala, ale na zvony sa zobudím a už neviem spať. Zvony zvonia aj v meste práve tak ako na dedine, len človek ktorý je v práci nemá čas ich registrovať. Pravdupovediac viac mi vadia štekajúce psy, ktoré nepoznajú čo je nočný kľud, a keď sa tak rad radom pripájajú............Kaco 11 nemusiš sa hanbiť za to že vieš dať na papier to čo cítiš a ani sa ospravedlňovať za svoj názor. Nesúhlasim však s tebou v tom, že ....Veriť neznamená pravidelne navštevovať kostol a nevedieť preco....., lebo veriaci človek vie prečo chodí do chrámu. Nemienim nikomu vstupovať do svedomia, alebo rozoberať tu kresťanstvo ako také.
dad111
23.05.09,05:53
Keby si byvala od kostola 100m ako moj kamarat a v nedelu rano o 6am ti to začne vyzváňať tak by si inač hovorila.som veriaci ale som proti vyzváňaniu.
Bývam vedľa kostola, v susedstve sme do nedávna mali aj potraviny, často som robil v noci a spať som chodil ráno. Nikdy ma nenapadlo, že by mi tie zvony vadili, skôr viac ma obťažoval hluk áut dovážajúcich tovar od skorého rána, ale ale im som nikdy nemal chuť povedať, že mi to vadí. Vadí snáď niekomu hluk výťahu, iba ak sa ním vezie niekto iný. Čo tí čo bývajú blízko železnice, idalnice a podobne.
Môže to ale vadiť niekomu, keď je chorý. Verím, že ak trpí niekto nespavosťou, tak ho môže zobúdzať aj nepatrný hluk.
Na Silvestra napríklad robí problém hluk pyrotechniky, zvlášť psom, tam je to možné riešiť tabletkami. Možno pozná aj humánna medicína niečo podobné. Treba sa spýtať lekára.
piggos
23.05.09,06:39
Nehnevajte sa na mňa ale ľudia už nevedia na čo sa majú sťažovať ..keď už nedovolíte ani tým zvonom vyzváňať

Ľudia v minulosti sa mali právo sťažovať ked bola vojna,koncentračné tábory,chudoba atď...zdá sa že my sa máme v dnešnej dobe moc dobre tak hľadáme každú blbosť na ktorú by sme sa sťažovali...
aj mne pod oknom zvonia zvony ale zamýšľam sa nad inými vecami...
durisovad
23.05.09,08:08
Niektorym ludom vadi vsetko, najviac si vadia sami sebe. No, ale aj s nimi treba mat trpezlivost, ved P.Boh ma vo svojej zahradke kadejake zvieratka.
Pidgey
23.05.09,08:35
. Nesúhlasim však s tebou v tom, že ....Veriť neznamená pravidelne navštevovať kostol a nevedieť preco....., lebo veriaci človek vie prečo chodí do chrámu. ...
Myslim ze si ju nepochopila. Reagovala na to, ze povedali ze asi nie je veriaca, a ze chodi asi iba sem tam do kostola (nieco v tom zmysle).Teda, dalo sa to vysvetlit aj tak, ze ten kto to napisal povazuje pravidelne chodenie do kostola za pravdepodobny dokaz vieri. Chcel by som vidiet ,kolky z tych co chodia pravidelne do kostola, sa cez den (napr v praci, doma...) spravaju podla toho alebo sa aspon o to snazia.Nikoho neodsudzujem, ja sa nepovazujem uplne za veriaceho . Zvony mi nevadia, tiez mame blizko kostol (BA),ale tiez neviem co by som vravel, keby zacali zvonit rano o 5.00, ci 6.00...Zvuk zvonov sa mi paci,ale vstavat by som chcel vtedy, kedy chcem ja, resp kedy si nastavim budik....
sito
23.05.09,08:36
A čo tak si zaspievať : Zvony už ôsmu bijú, ak cítiš ...
piggos
23.05.09,09:22
Táto téma je síce o kostolných zvonoch ale spomenulo sa tu: veriaci a chodenie do kostola..no nedá mi nereagovať..
Tak že..chodíš do kostola každú neďelu si 100% veriaci...chodíš do kostola raz za mesiac si 50% veriaci....to je úplná somarina...Pretože Bohu vôbec nezáleží na tom ako často chodíš do kostola a prečo..veriaci niesme preto ako často chodíme do kostola ale preto že veríme v Boha..a dôležitejšie je aj tak to aké je naše srdce, preto že na to Boh hladí najviac a nie na to ako často chodím do kostola a či tam vôbec chodím.a veriaci sme iba jeden deň v týždni a to v nedelu.lebo treba ísť do kostola a čo ostatných šesť dní?....ja do kostola nechodím a som veriaca...
tak že nie kostol vás robí veriacimi ale viera v Boha..
misomiso
23.05.09,09:51
Pretože Bohu vôbec nezáleží na tom ako často chodíš do kostola a prečo..

Tymto by som si nebol celkom isty. Skus pozriet prve prikazanie...


a veriaci sme iba jeden deň v týždni a to v nedelu.lebo treba ísť do kostola a čo ostatných šesť dní?....ja do kostola nechodím a som veriaca...


A kto take povedal? Uz si niekedy pocula knaza pri nedelnej omsi povedat, ze veriaci maju na sest dni "volno" a ze sa treba stretnut zasa o tyzden v kostole a tym je to vybavene?
misomiso
23.05.09,11:03
1. to je že nebudeš mať iných Bohov...nie že máš chodiť do kostola.. ale pokiaľ viem v kostole sa viac ospevuje panenka mária ako samotný Boh..a hned je porušené prvé prikázanie

No prve tri prilazania s tykaju Boha, az tie dalsie vztahov s ludmi, pricom tretie vyslovne horori o svateni nedele.


2. vieš môj zlatý ale by si sa čudoval koľko ľudí tak žije v nedelu idú do kostola..tam farár káže o smilstve krádeži,cudzoložstve klamstve..vídu s kostola a hned v pondelok smilní v stredu kradne atď...tak že farár to nemusí povedať..(vodu kážu víno pijú)...lenže ľudia tak žijú..že v nedelu sú v kostole a 6 dní majú voľno;)...ja nechcem nikoho súdiť ak to tak vyzerá nie je to tak.. je to len môj názor...

A co Teba do inych ludi? Niektori ludia z tych, co spominas mozno vobec nestoja s spasu a do kostola chodia z roznych pricin (mna by to ale rozhodne netrapilo, ja to ich sukromna vac). Ini, sa zas mozno stazia zo vsetkych sil prekonat svoju nachylost k hriechom a vedia, ze im v tom pomaha navsteva svatych omsi. To, ze uz potom v realnom zivote nedokazu na 100% praktizovat svoje predsavzatia vobac nevadi, naopak - s tym sa rata (naco by potom inak bolo Bozie milosrdenstvo?).

Ja jediny rozdiel medzi tymi, ktorych kritizuje, a Tebou vidim v tom, ze oni sa aspon snazia, zatial co u Teba som si nie isty.
Kazu
23.05.09,11:06
No ešte to tak, aby zvony nezvonili. Ako by som vedela, že je poludnie, keď som niekde v poli ďaleko. Obecný rozhlas nečujem a keď zvonia aspoň viem, že niekto zomrel a podľa toho ako zvonia, zistím či zomrela žena, muž alebo niekto z filiálky. A večer decká vedia, kedy zvonia na klekání a idú domov. Inak by do samej tmy po dedine lietali. Ale či zvonia v sobotu a nedelu ráno o šiestej to som si ešte nevšimla, možno tak dobre spím a možno to ani nevnímam. Keď som bývala u rodičov mala som pod oknom autobusovú zastávku a 100 metrov kostol a nevadilo mi to. Keď som prišla za nevestu skôr mi vadilo to ticho, čo tu vládne. Všetky zvuky počujem len tak "opodál" a aj na to som si zvykla. Čo už?:---
misomiso
23.05.09,11:16
a podľa toho ako zvonia, zistím či zomrela žena, muž alebo niekto z filiálky.

To myslis vazne? To mate take sofistikovane zvonenie? :)
Kazu
23.05.09,11:18
To myslis vazne? To mate take sofistikovane zvonenie? :)

No podľa toho či podtŕhajú alebo nie a koľko krát zvonia :)
danushka
23.05.09,11:35
Myslím, že táto téma sa uberá iným smerom, než by mala. Musím podržať stranu Piggos, ja som tiež veriaca, myslím že žijem podľa Božích prikázaní až na to, že do kostola nechodím často. V kostole som len na krstinách, svadbách a pohreboch, spovedať sa mienim vtedy, keď budem cítiť blížiaci sa môj koniec.
Do kostola vo svojej obci nechodím z jedného dôvodu, bridí sa mi totiž sedieť v Božom chráme s ľuďmi, ktorí sa hrajú na veriacich len kým sedia na lavici pred oltárom.
Ak mám potrebu zájsť do kostola len tak a pomodliť sa, prípadne sa poďakovať Bohu za zdravie a šťastie moje a mojich namilších, či požiadať Boha o pomoc, tak si odbehnem hoci len na chvíľku v meste, tam nikoho nepoznám.
Je to možno len pre môj pocit, že si Boha pripomeniem, že si pripomeniem vieru v ľudské dobro.

Preto nerozoberajme tu nikoho, nech si každý svoju vieru cíti ako chce a nech verí v čo len chce.
piggos
23.05.09,11:46
tak aby sme túto tému dali na poriadok a bavili sa o tom čo treba či že o zvonení zvonov na kostoloch..tak ja len dodám že..u nás zvonia na pravé poludnie čiže viem že je 12 hod...a ešte v tedy zvonia ked niekto zomrel..
myslím si že to zvonenie je určitý spôsob podávania informácii...:)
misomiso
23.05.09,11:59
mnou sa netráp ja chodím na oveľa lepšie miesto ako je kostol..ale to ty nepochopíš a ni sa mi tu to nechce vysvetlovať .. ja svoj vzťah z Bohom beriem ovelˇa vážnejšie ako si ty myslíš,,ale nechajme to tak ti si ži svoj život a ja si budem žiť ten svoj..Boh ti žehnaj..;)

Ano, presne tak by to malo byt - kazdy by si mal zit svoj zivot a by zodpovedny zato, co sam robi, a nie navazat sa do inych (co chodia do kostola a robia svinstva) na Porade.
misomiso
23.05.09,12:12
tak aby sme túto tému dali na poriadok a bavili sa o tom čo treba či že o zvonení zvonov na kostoloch..tak ja len dodám že..u nás zvonia na pravé poludnie čiže viem že je 12 hod...a ešte v tedy zvonia ked niekto zomrel..
myslím si že to zvonenie je určitý spôsob podávania informácii...:)

Ano, suhlasom, je to celkom dobra tema (ta povodna), ja by som chcel upozornit na to, ze my nemame legislativne vyriesene uplne zaklady vzajomneho spoluzitia, co sa tyka obtazovania hlukom.

Vsade v civilizovanej Europe je presneurcene, kedy mozete kosit alebo pilit cirkularom. Vsetci to dodrziavaju, teda vsetci mozu aj pokosit, aj popolipit, ale zaroven sa mozu rano vyspat a na obed v kude najest, aj na terase. Ked chcete hodit sklenene flase do kontajnera, mate tam napisane, kedy mozete a kedy nie.

U nas nebol zataial ani ziaden pokus to upravit, ked som o tom tu uz v minulosti pisal, tak som si tiez velku pozornost neziskal. Ludia to beru podobne ako cyklisticke chodniky. Akosi tusia, ze by to bola dobra vec, no su celkom zmiereni so sucasnym stavom, netusia, ze ako europania mame na taketo veci v podstate pravo rovnak, ako na zdravotnu starostlivost, ci dochodky.
misomiso
23.05.09,12:14
už si mimotemy bavíme sa o zvonení zvonov na kostoloch;)

Vidim, ze si ako "osie hniezdo", myslim, ze ak by si mala naozaj ciste svedomie, tak by tak horlivo kazdy prispevok nekomantovala. Vidno, ze ti velmi vadi, ak sem napise niekto aj iny nazor.
alla66
23.05.09,12:18
Ano, suhlasom, je to celkom dobra tema (ta povodna), ja by som chcel upozornit na to, ze my nemame legislativne vyriesene uplne zaklady vzajomneho spoluzitia, co sa tyka obtazovania hlukom.

Vsade v civilizovanej Europe je presneurcene, kedy mozete kosit alebo pilit cirkularom. Vsetci to dodrziavaju, teda vsetci mozu aj pokosit, aj popolipit, ale zaroven sa mozu rano vyspat a na obed v kude najest, aj na terase. Ked chcete hodit sklenene flase do kontajnera, mate tam napisane, kedy mozete a kedy nie.

U nas nebol zataial ani ziaden pokus to upravit, ked som o tom tu uz v minulosti pisal, tak som si tiez velku pozornost neziskal. Ludia to beru podobne ako cyklisticke chodniky. Akosi tusia, ze by to bola dobra vec, no su celkom zmiereni so sucasnym stavom, netusia, ze ako europania mame na taketo veci v podstate pravo rovnak, ako na zdravotnu starostlivost, ci dochodky.
Som rada, že nežijem civilizovanej Európe,:rolleyes: kde mi bude nariaďovať zákon,

kedy môžem pokosiť trávnik, vyniesť fľaše do kontajnera...

Mám rada slobodu a žiadne obmedzovanie:)
Blankake
23.05.09,13:22
Ale deti, už sa nehádajte ;)
Každý žije tak, ako vie a ako chce... niekomu vadí to, inému tamto - a čo? Keď tým neubližuje druhým, tak načo to rozoberať a osočovať sa? :)
tutiola
23.05.09,13:40
Reagovala som na tému zvonenia zvonov v kostoloch. Na jednú vetu o chodení do kostola som odovedala jednou vetou. Nič viac. Neodsudzujem nikoho ani neposudzujem. Vyjadrila som len názor. Hneď sa každý chyta práve tej krátkej poznámky, ktorá je vlastne mimo témy a k hlavnej otázke sa poniektorý ani nevyjadrili. Nebudem vymenovávať, každý sa nájde v tom či onom. Nechajme ľudí žiť tak, ako chceme aby nechali nás žiť po svojom. Čas ukáže, kde je naše miesto. Každý farár a to je jedno akého vierovyznania vám povie, že ak budete tlačiť na druhých, môžete všetko pokaziť.
misomiso
23.05.09,13:46
Som rada, že nežijem civilizovanej Európe,:rolleyes: kde mi bude nariaďovať zákon,

kedy môžem pokosiť trávnik, vyniesť fľaše do kontajnera...

Mám rada slobodu a žiadne obmedzovanie:)

To ale vyznavas skutocne zvlastny druh slobody. Nad tym kontajnerom totiz ma niekto okna, a chcel by mat garantovanu aspon chvilu kludu denne. Resp. opacne - aj ty niekde byvas, aj pod tvoje okna mozu niekedy pristavit kontajner na sklenne flase.
misomiso
23.05.09,13:59
prepáč ale ty si sa prvý ozval...keby si nereagoval na môj príspevok bolo by všetko ok len že si písal tak som len spätne reagovala zdá sa že ani ty neznesieš názory iných ľudí.ktoré sa priečia s tými tvojímy.ja mám úplne čisté svedomie a stojím si za všetkým čo som napísala.....tak že môžem to isté povedať aj o tebe že si ako osie hniezdo...

ps prestaň reagovať na mňa ja nebudem na teba ...aké jednoduché
ak ak si z tých ktorý potrebuje mať posledné slovo ? nech sa ti páči ,máš ho mať....nech sa ti v živote darí ...a drž sa...

No ak by si si precitala pozorne diskusiu (pred tym, ako si svoje prispevky pozmenila) tak by si zistila, ze som to nebol ja, kto odbocil od temy zvonenia k chodeniu do kostola.

ale vyjadrim sa este raz - vseobecne, zdaleka nie len k tvojim nazorom, a je mi uplne jedno, ci zasa niekomu bude vadit, ze odbacam od temy:

Mam dvoch susedov. Z jednej strany katolici, v kostole su skor denne, z istych dovodov, ktore tu nebudem rozoberat mam s nimi vztahy iba na urovni pozdravu. Z opacnej strany ateisti, do kostola by ich nikto nedostal. Su to ferovi ludia, amame velmi dobre priatelske vztahy.

Teda z uvedeneho (a z toho, ze sa to sem nahanbim napisat) asi vyplyva, ze v ramci vztahov nedelim ludi ani na veriacich/neveriacich, ani na chodi/nechodi do kostola.

No priznam sa ze mam trocha problem akceptovat ludi, ktori si tak trocha liecia svoje svedomie tym, ze vsade vykrikuju, ze su sice veriaci, ale nechodia do kostola iba kvoli nejakym (udajnym) pokrytcom a hulvatom, ktori chodia do kostola a pachaju svinstva.

Jednoducho to s tym vobec nesuvisi. Ci chodite alebo nechodite je iba vasa vec, naozaj sa nam ostatnym z toho nemusite spovedat a vysvetlovat dovody, pre ktore nechodite. A uz vobec do toho nemusite zatahovat inych ludi /kvoli ktorym vraj nechodite).
sito
23.05.09,14:26
Isto by ich chcel každý počuť pri jednej príležitosti, no nebude to možné, ostatní budú.
alla66
23.05.09,14:55
To ale vyznavas skutocne zvlastny druh slobody. Nad tym kontajnerom totiz ma niekto okna, a chcel by mat garantovanu aspon chvilu kludu denne. Resp. opacne - aj ty niekde byvas, aj pod tvoje okna mozu niekedy pristavit kontajner na sklenne flase.
Chceš zmeniť obeť? Ja sa nedám vyprovokovať:)
Bývam v meste, hádzanie fliaš do kontajnera ma zobudilo mnoho krát. Dokonca skočím k oknu, v domnení, že nabúralo auto do iného...pretože tam parkujem. Ale ak mi bude niekto zakazovať vynášať fľaše, ak idem ráno do práce, na nákup....( zvyknem vtedy vynášať odpadky), len preto že nie je správny čas, to mi pripadá utiahnuté za vlasy...kto chce, dokáže to potichu a nikto nepočuje rozbíjanie skla.:---
Tak isto, ak pôjdem na chalupu pokosiť trávnik a nebudem môcť, lebo nie je správny čas...Budem čerpať dovolenku? Kde žijeme? :eek:Nehovor, že tebe vyhovujú zákazy a príkazy...neverím:)
Bastian
23.05.09,15:07
A koho sustaju?
:D
Uši spiaceho :D
Bastian
23.05.09,15:11
Na koruny som uz davno zabudol...:)
Ako dobre však? Keby boli ešte koruny, tak by si potreboval vyše 1,8 milióna. Takto potrebuješ iba 60.000 :)
danushka
23.05.09,15:13
MisoMiso, Ty máš jednoducho vysvetlenie vždy na všetko a všetkých.
Mne je napríklad úplne jedno, že máš trocha problém akceptovat ludi, ktori si tak trocha liecia svoje svedomie tym, ze vsade vykrikuju, ze su sice veriaci, ale nechodia do kostola iba kvoli nejakym (udajnym) pokrytcom a hulvatom, ktori chodia do kostola a pachaju svinstva...
Nikto tu nikoho do ničoho nezaťahoval a už vôbec nie Teba. Nikto tu nikoho z ničoho neobviňoval, ani sa nevyviňoval...

Si dnes naozaj mimotemy...

To, že ľudia necítia rovnako veci, je ich právo. Prečo sa snažíš v kontroverzných veciach prekričať názor ostatných ? Je to zbytočné.
alaya1
23.05.09,15:39
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na názor ľudí z porady. Jedná sa o zvonenie zvonov na kostoloch. Dnes som tak nad tým uvažovala či sa nejedná o svojím spôsobom obťažovanie. Viem, že nezvonia v čase nočného kľudu, ale napríklad v Bratislave niečo takéto neregistrujem. Zvoní sa len v menších mestách a dedinkách. To je podľa mňa niečo také, ako keby som si ja pustila každý deň dvakrát denne naplné "gule" rádio a repráky dala do ulice a obťažovala tým okolie resp. pol mesta. Taký heavy metal by bol fajn. Ja viem, že je to všeobecne tolerované, len ma zaujíma Váš názor. Na záver podotýkam, že som veriaca.
Chcem poopravit, nezvonia len v malych mestach a dedinach, ale ja byvam v 3. najvacsom a na sidl. medzi domami, zvony vyzvanaju. cez tyzden sa to snazom akceptovat, hoci ja rano nemusim tak skoro vstavat, aby ma zvony budili pravidelne o 6 h.
Ale sobota a nedela ma vytaca. Som veriaci clovek, ale myslim si, ze zvonenie zvonov nie je o viere.
V davnej milnulosti vyzvanali, aby ludia vedeli, ze treba ist do kostola. No snad teraz ma kazdy uz aj hodiny. Mna to velmi obtazujje. Hlavne to ranne o 6.Rozmyslala som aj o peticii, no tu by som s tym asi tazko obstala.:(
fonzerelli
23.05.09,17:13
Vy aj máte problémy.Ja mat Vaše problémy, bol by som najstastnejsi clovek
comodo
23.05.09,18:35
No , na zvony sme vzhladom na kulturu, kde sme vyrastali zvyknuty. Ale si predstavte, ze na jednej dedine sa "rozrastie" nejaka cirkev na ktoru zvyknuty nei sme , postavia si mesitu a denne rano na obed a vecer odtial bude vykrikovat ovecka v turbane. A vzhladom na technicky pokrok pouzije megafon :-)
alla66
23.05.09,18:57
To kde?
comodo
23.05.09,19:08
To kde?

No neplaš sa :D. Zatiaľ nikde. To iba teoreticky. Ale , až tak úplne nereálne to nie je. Žiaľ.
danushka
23.05.09,19:19
Júúúúúúj Comodo, ale si to riadne zaklincoval:D:D:D.
Máš nejaké infošky, že už Turci na nás idú???
220870
23.05.09,19:22
Ked si tu začne každá sekta robiť čo sa im zachce ......no neviem?satanisti by zvonili asi o polnoci atd..
danushka
23.05.09,19:35
No skôr mám pocit, že Comodo mal namysli rozpínajúci sa moslimský svet po Európe...
Ale ja sa bravčovinky len tak nevzdám !!!
alla66
23.05.09,19:52
No neplaš sa :D. Zatiaľ nikde. To iba teoreticky. Ale , až tak úplne nereálne to nie je. Žiaľ.
Mám tušenie, že nebývame veľa km od seba...preto som sa zľakla...:D:)
optimistka
23.05.09,19:53
je to taký mys-mys /mišmaš/
petmar
24.05.09,00:51
Je nedeľa 3:48 a to b/Božie vtáctvo už vyspevuje, div si huby neroztrhne. A to už začali o 3:34! Takéto obťažovanie ľudí!
Rýchle napíšem sťažnosť. Asi na ministerstvo životného prostredia, nech pošlú tie emisie a vyhubia túto háveď.
tutiola
24.05.09,03:13
No , na zvony sme vzhladom na kulturu, kde sme vyrastali zvyknuty. Ale si predstavte, ze na jednej dedine sa "rozrastie" nejaka cirkev na ktoru zvyknuty nei sme , postavia si mesitu a denne rano na obed a vecer odtial bude vykrikovat ovecka v turbane. A vzhladom na technicky pokrok pouzije megafon :-)
Zažila som už ajto. Samorejme nie na Slovensku, ale v Izraeli minulý rok na dovolenke. Musím priznať, že to malo rovnaký efekt ich volanie ráno o 05.00, ako naše zvonenie.Mám pocit, že v tak veľkom meste ako je Jeruzalem by len s megafonom nepochodil, že tam majú asi niečo silnejšie. Niečo ako rozhlas. To máte pocit, že pri vás stojí a kriči práve vám.
Nechápem, prečo všetci píšete o prvom zvonení o 06.00, lebo podľa mojích skúsenosti prvé zvonenie, ak sa nemýlim je na "zmrtvýchvstanie" , je o 05.00 hod. V miestach, kde som sa pohybovala, resp. bývala to tak bolo.
kaco11
24.05.09,03:55
Nechcela som riešiť kto je veriaci a kto ateista. Išlo mi len o hluk. U mnohých ľudí je to určite sila zvyku takže to ani nevnímajú. Ja som predtým bývala ďaleko od kostola takže som to neregistrovala, ale dnes bývam presne medzi dvoma kostolmi. Katolíckým a evanjelickým. cca 200 m vzdušnou čiarou a na úrovni veží. Medzi nami nič, čo by hluk odklonilo. Som katolíčka, ale kolkokrát zvony zvonia neviem. A neviem ani o koľkej, pretože sa neriadim zvonmi. Nemám pravidelnú pracovnú dobu ani čo sa týka dní ani hodín. Akurát registrujem, že keď prestane zvoniť z ľavej strany tak začne z pravej. A to je to čo ma rozčuluje. Ja to beriem ako hluk.

Čo sa týka Boha a viery, nemyslím si že to má niečo spoločné s tým zvonením. Zvonilo sa voľakedy lebo ľudia nemali hodinky a takto ich zvolávali na omše. Dnes sú hodinky a presné termíny omší, takže nevidím dôvod.

A ešte raz ďakujem za Vaše názory:)
piggos
24.05.09,07:20
Nechcela som riešiť kto je veriaci a kto ateista. Išlo mi len o hluk. U mnohých ľudí je to určite sila zvyku takže to ani nevnímajú. Ja som predtým bývala ďaleko od kostola takže som to neregistrovala, ale dnes bývam presne medzi dvoma kostolmi. Katolíckým a evanjelickým. cca 200 m vzdušnou čiarou a na úrovni veží. Medzi nami nič, čo by hluk odklonilo. Som katolíčka, ale kolkokrát zvony zvonia neviem. A neviem ani o koľkej, pretože sa neriadim zvonmi. Nemám pravidelnú pracovnú dobu ani čo sa týka dní ani hodín. Akurát registrujem, že keď prestane zvoniť z ľavej strany tak začne z pravej. A to je to čo ma rozčuluje. Ja to beriem ako hluk.

Čo sa týka Boha a viery, nemyslím si že to má niečo spoločné s tým zvonením. Zvonilo sa voľakedy lebo ľudia nemali hodinky a takto ich zvolávali na omše. Dnes sú hodinky a presné termíny omší, takže nevidím dôvod.

A ešte raz ďakujem za Vaše názory:)

mrzí ma že sa táto tvoja téma trošku zvrtla aj vďaka mňe,len som sa chcela vyjadriť,a povedať svoj názor o chodení do kostola a viery..no ale vieš vždy sa nájde niekto kto ti musí oponovať..a silou mocou si presadiť svoj názor a potom tu vznikajú debaty ktoré sú často mimo témy...potom sa snažíš dať veci do pôvodného stavu,ale niekto si nedá povedať a musí rýpať za každú cenu... tak že sory
kaco11
24.05.09,08:05
mimotemypiggos v pohode, nemusíš sa ospravedlňovať. Každý má svôj názor aj ty a nikto ti ho nemôže brať. A ja som tá posledná komu sa máš ospravedlňovať. Ja som len vysvetlila trošku viac dôvody prečo mi to bimbanie vadí;)
marjankaj
24.05.09,08:46
mrzí ma že sa táto tvoja téma trošku zvrtla aj vďaka mňe,len som sa chcela vyjadriť,a povedať svoj názor o chodení do kostola a viery..no ale vieš vždy sa nájde niekto kto ti musí oponovať..a silou mocou si presadiť svoj názor a potom tu vznikajú debaty ktoré sú často mimo témy...potom sa snažíš dať veci do pôvodného stavu,ale niekto si nedá povedať a musí rýpať za každú cenu... tak že sory

To sa vždy zvrtne, keď sa do toho zamiešajú fundamentalisti, oháňajúc sa demokratickými princípmi o slobodnom vyjadrovaní svojich názorov.

http://slovhumanist.nazory.cz/Fundamentzm.htm
misomiso
24.05.09,09:33
Chceš zmeniť obeť? Ja sa nedám vyprovokovať:)
Bývam v meste, hádzanie fliaš do kontajnera ma zobudilo mnoho krát. Dokonca skočím k oknu, v domnení, že nabúralo auto do iného...pretože tam parkujem. Ale ak mi bude niekto zakazovať vynášať fľaše, ak idem ráno do práce, na nákup....( zvyknem vtedy vynášať odpadky), len preto že nie je správny čas, to mi pripadá utiahnuté za vlasy...kto chce, dokáže to potichu a nikto nepočuje rozbíjanie skla.:---
Tak isto, ak pôjdem na chalupu pokosiť trávnik a nebudem môcť, lebo nie je správny čas...Budem čerpať dovolenku? Kde žijeme? :eek:Nehovor, že tebe vyhovujú zákazy a príkazy...neverím:)

Ja osobne takuto regulaciu vobec nevnimam ako zakaz alebo prikaz. Napriklad som rad, ze va v cestnom zakone klauzula o tom kedy sa moze a kedy nesmie svietit dialkovymi svetlami, hoci - samozrejme, mne by sa pacilo, keby som ja osobne mohol svietit stale.

Mne ale nerobi problem prijat fakt, ze ak nechcem, aby nieco nerobili ostatni mne, tak to nemozem robit ani ja im. Ak napriklad na zahrade nechcem byt obtazovany smradom z horiacich gumakov a matracov, nemozem palit smeti ani ja. Tym padom mi takato regulacia vyhovuje a nepovazujem ju za obmedzujucu.

Apropos - nemusi sa obavat, ze by si si musela brat dovolenku. V civilizovanych krajinach su zakony zvycajne robene ludmi pre ludi, takze uprava je robena tak, aby to vyhovovalo drvivej vacsine ludi a aby ludia mali kedy pokosit aj popilit.
ALDA
24.05.09,10:01
Od osem rokov som vyrastala pod kostolnou vežou. Zvony zvonili každú hodinu. Hodiny boli pre nás ako to tu už niekto napísal oznámením, že máme ísť na obed a do školy. Veľa krát sme sa nahnevali na holubov, ktorí posunuli ručičky dopredu a my sme sa zľakli, že zmeškáme do školy, pretože zvonenie sme už prepočúvali. Do dnes tie zvony zvonia každú hodinu aj v noci, bývam už ďalej od mesta a ak sa započúvam, tak ich počujem a musela som si zasa zvykať na vlaky.:D
Moja vnučka býva pri tých zvonoch, už sa nebudí, pretože tam býva od malička, ale jej mamine veru asi rok vadili.
Chápem zakladateľku témy, ved to napísala ako zamyslenie. Nestalo sa ešte nikomu, že sa zamyslí doslova nad nejakou blbosťou, čomu sa nakoniec zasmeje aj sám. Niekedy automaticky prehliadnem aj húkanie sanitky, alarmov a pod. a niekedy môj sluch /aj keď oslabený/ zachytí každý šum, zvonenie, autá a pod.
Porada má témy aj na odľahčenie a je dobre, že sem pridávame aj úvahy pri zamyslení sa-možno pri odpočinku a mrzí ma, že v poslednej dobe je tu skoro každý ukameňovaný. Aspom dodáme príspevok: mať tak vaše problémy a pod. Určite budem ľutovať, že som sa zasa nezdržala a ozvala:mee:
alla66
24.05.09,10:12
Ja osobne takuto regulaciu vobec nevnimam ako zakaz alebo prikaz. Napriklad som rad, ze va v cestnom zakone klauzula o tom kedy sa moze a kedy nesmie svietit dialkovymi svetlami, hoci - samozrejme, mne by sa pacilo, keby som ja osobne mohol svietit stale.

Mne ale nerobi problem prijat fakt, ze ak nechcem, aby nieco nerobili ostatni mne, tak to nemozem robit ani ja im. Ak napriklad na zahrade nechcem byt obtazovany smradom z horiacich gumakov a matracov, nemozem palit smeti ani ja. Tym padom mi takato regulacia vyhovuje a nepovazujem ju za obmedzujucu.

Apropos - nemusi sa obavat, ze by si si musela brat dovolenku. V civilizovanych krajinach su zakony zvycajne robene ludmi pre ludi, takze uprava je robena tak, aby to vyhovovalo drvivej vacsine ludi a aby ludia mali kedy pokosit aj popilit.
Súhlasím s tebou, ale som rada, že nám "zatiaľ" nikto neurčuje pravidlá, čo mám robiť v určitých dňoch a hodinách...Môže sa stať, že z verejných vecí sa presunie zákaz na súkromné:)....tiež mi vadí , ak v noci pri otvorenom balkóne počujem, čo robia susedia :---...snažím sa tolerovať okolie :):D
misomiso
24.05.09,11:51
Súhlasím s tebou, ale som rada, že nám "zatiaľ" nikto neurčuje pravidlá, čo mám robiť v určitých dňoch a hodinách...Môže sa stať, že z verejných vecí sa presunie zákaz na súkromné:)....tiež mi vadí , ak v noci pri otvorenom balkóne počujem, čo robia susedia :---...snažím sa tolerovať okolie :):D

Myslim, ze toto uz sa davno stalo. Mnohi ludia maju dovod sa domnievat, ze im spolocnost (stat) lezie do sukromia, napr. v oblasti domaceho nasilia, povinnej skolskej dochadzky, povinneho ockovania...

Ale ja aj tak si myslim, ze je to tak spravne. Bud chcme zit v dzungli, alebo v spolocnosti. Ak v spolocnosti, tak to zo sebou prinasa mnohe regulacie.
alla66
24.05.09,12:38
Myslim, ze toto uz sa davno stalo. Mnohi ludia maju dovod sa domnievat, ze im spolocnost (stat) lezie do sukromia, napr. v oblasti domaceho nasilia, povinnej skolskej dochadzky, povinneho ockovania...

Ale ja aj tak si myslim, ze je to tak spravne. Bud chcme zit v dzungli, alebo v spolocnosti. Ak v spolocnosti, tak to zo sebou prinasa mnohe regulacie.
Nepochopili sme sa, myslela som naj-naj-najstráženejšie súkromie:---
misomiso
24.05.09,13:42
Nepochopili sme sa, myslela som naj-naj-najstráženejšie súkromie:---

No jasne, ale postupnost bola asi takato: vznikla tema o obtazovani zvukom z kostolov. Ja som iba poznamenal, ze podla mna, ak by sa toto malo riesit (netvdim, ze nie), tak by tomu mala predchadzat uprave legislativy (akasi spolocenska dohoda) o vzajomnom (ne)obtazovani hlukom vo vseobecnosti. Niekde az uplne na koci tohto retazca moze byt pripadne vstupovanie statu ludom do "spalne", ale ak sa uz bavime o miere "intimity", tak potom podla mna je prave oblast domaceho nasilla (ktoru stat reguluje) ovela intimnejsou oblastou, ako vzajomne obtazovanie susedov hlukom na zahradach.
kaco11
24.05.09,14:09
Začína sa mi páčiť k čomu všetkému vedie téma na diskusiu, ktorú som zadala:) je to zábavné:D
alla66
24.05.09,14:22
Začína sa mi páčiť k čomu všetkému vedie téma na diskusiu, ktorú som zadala:) je to zábavné:D
Ani nie...bolo tu veľmi horúco - medzi určitými členmi...myslím si, že je už fajn:)...
piggos
24.05.09,16:54
Ani nie...bolo tu veľmi horúco - medzi určitými členmi...myslím si, že je už fajn:)...

myslíš dobre ;)..:D
Julian
24.05.09,20:23
Musím podržať stranu Piggos, ja som tiež veriaca, myslím že žijem podľa Božích prikázaní až na to, že do kostola nechodím často. V kostole som len na krstinách, svadbách a pohreboch, spovedať sa mienim vtedy, keď budem cítiť blížiaci sa môj koniec.
Do kostola vo svojej obci nechodím z jedného dôvodu, bridí sa mi totiž sedieť v Božom chráme s ľuďmi, ktorí sa hrajú na veriacich len kým sedia na lavici pred oltárom.


Skús si prečítať Lukáš 10, 27-28 a uvidíš čo si vlastne napísala.
danushka
25.05.09,07:20
Mne je akosi jedno ako Julian, či MišoMišo chápu moju vieru.
Pre mňa je viera v Boha, alebo nazvime vieru kohokoľvek v čokoľvek ako chceme...
Nepotrebujem mať k svojmu životu preštudovanú Bibliu a Evanjelium, nepotrebujem každú nedeľu vysedávať v kostole a pred každým obedom a večerou sa pomodliť, nepotrebujem sa pravidelne spovedať cudziemu človeku.
Pre mňa je dôležité žiť čestne, morálne, šíriť okolo seba pozitívno, vychovávať k tomu svoje deti, milovať svojich blížnych, pomôcť v rámci svojich možností človeku v núdzi. Ak pochybím vo svojom živote, je na mne ako tú skutočnosť vnútorne spracujem, či sa z nej poučím a učiním nápravu.
Nezazlievam, nevytýkam iným veriacim ich rituály, návštevy ich chrámov - je to ich voľba, právo.
Kto má iný názor na vec viery ako ja, je to jeho právo a jeho voľba. Ale nech sa tu do mňa nepúšťa, lebo je to zbytočné.
Llívia
25.05.09,07:31
To naozaj aj toto ľuďom vadí? Fakt sa nestačím čudovať. Veď tie zvony nezvonia ani 5 minút, to Ti naozaj tak prekáža? Nikdy som od žiadneho človeka nepočula hovoriť, že by im toto vadilo.

Tak to ti odporúčam presťahovať sa do blízkosti kostola a mať každý víkend + cirkevné sviatky pravidelný budíček o 7.00 ráno, keď máš konečne možnosť si vyspať a nemôžeš, tak potom by si asi pochopil, čo ľuďom na tom vadí.
arizona
25.05.09,07:44
Tak to ti odporúčam presťahovať sa do blízkosti kostola a mať každý víkend + cirkevné sviatky pravidelný budíček o 7.00 ráno, keď máš konečne možnosť si vyspať a nemôžeš, tak potom by si asi pochopil, čo ľuďom na tom vadí.
Hovorí sa, že nikdy nie je tak zle,aby nemohlo byť ešte horšie...

Nám oproti domu "vznikla" pred pár rokmi krčma a potraviny.Od 6.00 hod do polnoci DENNE zastavujú autá,nákladiaky, traktory. Plieskanie dverami, vytrubovanie, vykrikovanie, štartovanie,smrad z výfukov... a mohla by som pokračovať. Pripitých štamgastov vždy "vystrájajú" domov všetci psy v dedine. Po polnoci ,ked sú už všetci doma v posteli, začnú navážať tovar do obchodu...

Viem, že tvoj problém to nevyrieši, ale iba chcem povedať, že rada by som sa s tebou vymenila, lebo občasné bim-bam by bolo pre mňa iba maličkosťou;):)
Julian
25.05.09,07:53
Mne je akosi jedno ako Julian, či MišoMišo chápu moju vieru.
Pre mňa je viera v Boha, alebo nazvime vieru kohokoľvek v čokoľvek ako chceme...


ale potom nepíš viera v "Boha" ale viera v boha, lebo to potom mätie.
Bastian
25.05.09,07:54
alla66
25.05.09,08:04
Z linkov nie je počuť bim-bam:confused:
Bastian
25.05.09,08:41
Z linkov nie je počuť bim-bam:confused:
Tak ako do zvona treba buchnúť, tak na link treba kliknúť... aby bolo niečo počuť ;)
Olice
25.05.09,08:55
Tak to ti odporúčam presťahovať sa do blízkosti kostola a mať každý víkend + cirkevné sviatky pravidelný budíček o 7.00 ráno, keď máš konečne možnosť si vyspať a nemôžeš, tak potom by si asi pochopil, čo ľuďom na tom vadí.
:)Ďakujem za odporúčanie, ale bývam v blízkosti kostola, naozaj mi to nevadí. Ak si dobre pamätám v niektorých príspevkoch sa písalo, že zvony zvonia každú hodinu, ale to asi nie je zvonenie, ale odbíjanie hodín.
A myslím si, že ak niekde zvonia zvony ráno o 6-tej, ale naozaj zvonia, nie odbíjajú šiestu hodinu, tak by hádam stálo za to ísť za správcom farnosti a porozprávať sa s ním, či by sa s tým ranným zvonením nedalo niečo urobiť.
Napríklad u nás sa v pracovné dni a v sobotu pred rannou omšou nezvoní, len v nedeľu.
Tak zase ako vždy je to len v ľuďoch a o ľuďoch byť ústretový k iným.

mimotemyLen spomeniem jednu udalosť z mojej rodiny. Rodičia bývajú na dedine a mali psíka (sestra ho našla ako šteniatko na ceste, keď ho niekto vyhodil z auta, tak ho vzala domov). Tak ako na dedine psík býval vonku a štekal (čo už mal iné robiť, keď nevedel rozprávať). Sused chodil na nočnú a veľmi mu to vždy vadilo, pretože ho to rušilo pri spaní po nočnej. Stále si na to sťažoval. A keďže mama nechcela mať susdské spory dala psíka utratiť.
Tak sused je už teraz spokojný, že môže kľudne spávať, ale dokedy neviem, pretože si určite niečo nájde, možno aj tie už tu spomínané cirkulárky.
alla66
25.05.09,09:17
Tak ako do zvona treba buchnúť, tak na link treba kliknúť... aby bolo niečo počuť ;)
Ak mi to nepovieš, tak to neviem:eek::D:D:D...ale mne to fakt nejde prehrať:mee:
tutiola
25.05.09,10:27
Nechcem "mútiť vodu", ale v Bratislave bol nejaký problém so zvonami. Je tomu asi 1-2 roky. Ľudia vtedy robili podpisovú akciu. Myslím, že to vtedy riešili tým, že ubrali z intenzitý zvonenia. Ak sa chceš do toho pustiť skús zistiť, aká by bola možnosť v tomto smere.
slavo11
25.05.09,10:32
myslim že radšej cely den počuvať zvon kostola ako kvičiaceho moslima z minaretu, bohužial smerujeme k tomu
Kazu
25.05.09,10:35
Včera som sa zamerala na zvonenie ráno o šiestej. A viete čo som zistila? Nezvonia. Skúsim zistiť prečo. Zato o 11. zvonia na obidvoch kostoloch. Vždy som tie zvuky brala tak, že to patrí ku koloritu dediny a až včera som si všimla, aký rambajs robí to bimbanie.:---
Blankake
25.05.09,10:39
Včera som sa zamerala na zvonenie ráno o šiestej. A viete čo som zistila? Nezvonia. Skúsim zistiť prečo. Zato o 11. zvonia na obidvoch kostoloch. Vždy som tie zvuky brala tak, že to patrí ku koloritu dediny a až včera som si všimla, aký rambajs robí to bimbanie.:---
Poradu asi čítajú aj kostolníci :D:D:D
Bastian
25.05.09,11:58
Ak mi to nepovieš, tak to neviem:eek::D:D:D...ale mne to fakt nejde prehrať:mee:
... no vyzerá to tak :) Akože nie?

Přehrát (http://zvony.varhanici.info/divaky/divaky.htm#)
Přehrát (http://zvony.varhanici.info/borsov/borsov.htm#)
Přehrát (http://zvony.varhanici.info/kurdejov/kurdejov.htm#) Tento je riadny kus - váži až 6 ton

Tu ich máš viac - stačí kliknúť dole na Přehrát http://zvony.varhanici.info/nahravky.htm
alla66
25.05.09,14:25
... no vyzerá to tak :) Akože nie?

Přehrát (http://zvony.varhanici.info/divaky/divaky.htm#)
Přehrát (http://zvony.varhanici.info/borsov/borsov.htm#)
Přehrát (http://zvony.varhanici.info/kurdejov/kurdejov.htm#)Tento je riadny kus - váži až 6 ton

Tu ich máš viac - stačí kliknúť dole na Přehrát http://zvony.varhanici.info/nahravky.htm
Mám asi upchaté potrubie:mee:....nič nehrá, ak kliknem, stránka podskočí a ticho:eek:...zmierim sa s tým....:)
Eulalia
25.05.09,14:34
ale potom nepíš viera v "Boha" ale viera v boha, lebo to potom mätie.
Dovolím si k tomu napísať svoj - výslovne opakujem - svoj názor. Mala som jedno obdobie, keď som hltala každú knihu pre "hľadajúcich", ktorá sa mi dostala do ruky. Budhizmus, egypstská kniha mŕtvych, indiánsky šamanizmus, New Age, kresťanstvo a pod. Za socíku táto literatúra u nás nemala šancu, tak som doháňala svoje medzery. Nakoniec som prišla k názoru, že všetko sú to len rôzne cesty k jednému cieľu. A myslím si, že BOH je len jeden. Je jedno, ako ho kto nazýva, dôležité je, aký má k nemu vzťah vo svojom srdci a ako sa jeho postoj k Bohu prejavuje v každodennom živote. Preto som ochotná a schopná tolerovať aj názory ostatných a je mi jedno, kto v čo a v koho verí, ak sa správa a žije podľa Desatora. A už vôbec ma nezaujíma, či chodí alebo nechodí do kostola.

Zvony patria k dvetisícročnej kultúrnej kresťanskej tradícii na našom území. Ale môžu aj vyrušovať. V Piešťanoch nedávno vysvätili novopostavenú zvonicu priamo v centre mesta. Tiež sa ľudia sťažovali na silný zvuk zvonov. Spísali petíciu a nakoniec došlo k dohode a intenzita zvonenia sa zmiernila. Takže aj tu je dohoda možná, len treba na oboch stranách trochu dobrej vôle a tolerancie.
Tweety
25.05.09,15:03
Práve terazky zvony u nás, ( bývame pri kláštore) už šiestu bijú, je to fajn, ak by neboli, to akokeby sme neboli ani my.
Olice
25.05.09,15:06
Pre kaco11:
ak tie zvony naozaj veľmi rušia, skús si preštudovať túto vyhlášku, možno Ti pomôže hľadať riešenie. Priznám sa, že ja som ju nečítala //www.uvzsr.sk/priloha.html/592698/6/549_2007_hluk_infra.pdf?html=1 (http://www.uvzsr.sk/priloha.html/592698/6/549_2007_hluk_infra.pdf?html=1)
Paula
25.05.09,15:25
Práve terazky zvony u nás, ( bývame pri kláštore) už šiestu bijú, je to fajn, ak by neboli, to akokeby sme neboli ani my.


Iste lahodnejší zvuk ako dennodenné hádky na zabitie od susedov (trpím 30 rokov) ....menila by som so zvonicou , veru menila a ako vďačne :)
misomiso
25.05.09,15:32
e mi jedno, kto v čo a v koho verí, ak sa správa a žije podľa Desatora. A už vôbec ma nezaujíma, či chodí alebo nechodí do kostola.


Spominas Budhizmus a indiansky samanizmus v suvislosti, ze je jedno, kto comu veri, len, aby sa spraval podla Desatora. No priznam sa, neviem, co si tym vlastne myslela, pretoze Budhisti, ani samani Desatoro nepoznaju, takze sa podla nim tazko mozu nejako riadit.

Ale dobre - nevadi, ja osobne idem este dalej v torerantnosti k inym. Nevyzadujem, aby sa spravali podla Desatora, uplne mi staci, ak budu cestni a ferovi - teda naozaj v ateistickom slova zmysle cestni a ferovi, par takych ludi poznam a ich vztahy s okolim su super.

Preco o tom pisem a preco vznikla tato zbytocna debata? Pretoze sa vzdy najde niekto, (nie len v tejto teme), kto svoje nechodenie do kostola ospravedlnuje nejakym udajnym nekalym spravanim sa veriacich, ktori do kostola chodia.

Co povazujem za dolezite podciarkut - naozaj netusim, preco by sa nam tu na Porade (co sme snad modlitebny kruzok??) mal niekto ospravedlnovat za to, ze nechodi do kostola. Ale napriek tomu sa vzdy najdu taki, ktori to robia - a jednym dychom dodavaju, ze je to kvoli tym, ktori chodia a nespravaju sa... ako? - no nespravaju sa v sulade so zelaniami a ocakavaniami pisatela.

Teda este raz hovorim - ak ma niekto vycitky svedomia, ze snad nechodi do kostola, tak si ich nutne nemusi ventilovat tu na Porade. A ak sa tak uz rozhodne urobit, nemusi do toho zatahovat inych. Este raz dodavam, ze tymto nemyslim ziadneho kokretneho Poradaka, reaguem v podstate na urcite klise, ktore sa z casu na cas objavuje napriec vsetkymi temami, z ktorych sa co i len trocha da odbocit k teme nabozenstva a viery.

Sergio Zyman v knihach o marketingu hovori - "Najprv im to povedzte, potom im to zopakujte a nakoniec im povedzte, co ste im prave povedali".

Teda v tomto duchu zhrnutie - Nie je nutne ospravednlovat neucast na sv. omsiach, a uz vobec nie na Porade. Ale ak sa tak rozhodnete urobit, nezatahujte do toho prosim inych, inak vas naozaj nebudem moct povazovat za ferovych (a to bez ohladu na nejake desatoro).
Andrejka30
25.05.09,15:36
Ahoj, viem Ťa pochopiť. Mňa zvony tiež niekedy rušia ale oveľa viac ma ruší firma, ktorá nakladá a vykladá tovar 24 hodín denne z kamiónov paletovým vozíkom a tú alergiu na firmu si nevieš ani predstaviť.. Tí, ktorých nikdy nezobudil v noci hluk nemajú ani predstavu o tom, že to môže niekomu vadiť a ako veľmi to znepríjemňuje život nielen mne, ale celej mojej rodine. Zvony sú aspoň počas nočného kľudu ticho..
dušinka
25.05.09,15:59
Tiež asi budem ľutovať že som sa nezdržala a píšem. Zvony väčšinou každú hodinu len odbijú, zvonia ráno pred sv.omšou, na poludnie a večer pred sv. omšou a u nás aj umieráčik. Mrzí ma, že nikto z Vás veriacich ani raz nespomenul, že ráno hoci aj o šiestej my pripomenú že sa mám poďakovať za dožité ráno a prežitú noc, poprosiť o pomoc do nasledujúceho dňa, na poludnie znamenajú modlitbu anjel pána, ak už nemám čas, aspoň sa prekrižujem, večer tiež zvolávajú na večernú omšu ,tiež nemám čas chodiť každý deň do kostola, ale aspoň my pripomenú že končí ďalší deň a viem komu mám krátkou modlitbou poďakovať. A umieráčik? Je to také nevhodné a obťažujúce spomenúť si pri jeho zvuku na zomrelého? Ak si veriaci, veriaca, je to také hrozné tri krát za deň venovať myšlienku Bohu? Tie zvony my nedovolia zabudnúť - ak som doma. Bývam asi 500 m od kostola.
buchač
25.05.09,16:46
mimotemy

Ja len toľko ...

Keď urážaš moslima je to,
ako keby si urážal žida,
katolíka,
budhistu,
ale aj hinda alebo mormona.

Na poradí v tomto prípade nezáleží.

Jedná sa totiž vždy len a len
o človeka...

P.S.:
Toto sa netýka žiadneho z prispievajúcich a ani čítajúcich , je to proste holý fakt .....
piggos
25.05.09,17:41
mišomišo nechápem prečo si stále presvedčený o tom že kto nechodí do kostola sa tu za každú cenu snaží za to ospravedlňovať lebo má výčitky svedomia..vieš teraz sa ty silou mocou snažíš presvedčiť tých ľudí o tom že je to tak ...nehraj sa tu na ich svedomie lebo vieš čo robíš? súdiš druhých..a vieš čo hovorí Biblia nesúdte aby ste neboli súdený.mal by si sa radšej zamýšľať nad tým prečo ty chodíš do kostola ak tam vôbec chodíš ;)...a čo sa mňa týka ja vôbec nemám výčitky svedomia..ani nemám potrebu sa ospravedlňovať že nechodím do kostola..možno to bude znieť morbídne ale ja som rada že nechodím do kostola....
misomiso
25.05.09,17:46
mišomišo nechápem prečo si stále presvedčený o tom že kto nechodí do kostola sa tu za každú cenu snaží za to ospravedlňovať lebo ho hryzie svedomie...vieš teraz sa ty silou mocou snažíš presvedčiť tých ľudí o tom že je to tak ...nehraj sa tu na ich svedomie lebo vieš čo robíš? súdiš druhých..a vieš čo hovorí Biblia nesúdte aby ste neboli súdený..
radšej sa zamýšľaj nad tým prečo ty chodíš do kostola... ak tam vôbec chodíš...;)

To ci tam chodim, je moja sukromna vec. Keby si poriadne cital diskusiu, vedel by si, ze som reagoval iba preto, ze som sa zastal tych, co do kostola chodia, pretoze su tu niektorymi vykreslovani ako zrudy, az taki zli, ze sa (prave kvoli nim) neda chodit do kostola.

Tak ja som iba napisal, ze ak niekto nechodi do kostola, tak je to jeho sukromna vec, ale urcute to nie je "kvoli nim". To je vsetko.
misomiso
25.05.09,17:47
mimotemy

Ja len toľko ...

Keď urážaš moslima je to,
ako keby si urážal žida,
katolíka,
budhistu,
ale aj hinda alebo mormona.

Na poradí v tomto prípade nezáleží.

Jedná sa totiž vždy len a len
o človeka...



... a na nas Romov si zabudol?
piggos
25.05.09,18:07
To ci tam chodim, je moja sukromna vec. Keby si poriadne cital diskusiu, vedel by si, ze som reagoval iba preto, ze som sa zastal tych, co do kostola chodia, pretoze su tu niektorymi vykreslovani ako zrudy, az taki zli, ze sa (prave kvoli nim) neda chodit do kostola.

Tak ja som iba napisal, ze ak niekto nechodi do kostola, tak je to jeho sukromna vec, ale urcute to nie je "kvoli nim". To je vsetko.

ok v niečo máš pravdu súhlasím
vieš, na to čo si napísal sa dá povesť len jedno...
ľudia čo chodia do kostola od nich sa vyžaduje hádam samotná dokonalosť..lebo sú veriaci tak musia robiť toto a tamto robiť všetko podľa kostolného poriadku...urobia chybu a už sa na nich ukazuje prstom a druhý hovoria (no chodí do kostola a ako sa správa)....a práve preto niektorý radšej nebudú chodiť do kostola..lebo majú pocit slobody ak tam nechodia..nik na nich neukazuje prstom.a nemusia nikomu nič dokazovať...nieje dokonalí ani ten čo do kostola chodí ani ten čo tam nechodí....a do kostola sa má chodiť kvôli Bohu a nie kvôli ľuďom....:)
misomiso
25.05.09,18:11
ok v niečo máš pravdu súhlasím
vieš, na to čo si napísal sa dá povesť len jedno...
ľudia čo chodia do kostola od nich sa vyžaduje hádam samotná dokonalosť..lebo sú veriaci tak musia robiť toto a tamto robiť všetko podľa kostolného poriadku...urobia chybu a už sa na nich ukazuje prstom a druhý hovoria (no chodí do kostola a ako sa správa)....a práve preto niektorý radšej nebudú chodiť do kostola..lebo majú pocit slobody ak tam nechodia..nik na nich neukazuje prstom.a nemusia nikomu nič dokazovať...nieje dokonalí ani ten čo do kostola chodí ani ten čo tam nechodí....a do kostola sa má chodiť kvôli Bohu a nie kvôli ľuďom....:)

To ma velmi tesi, ze sme sa nakoniec zhodli. Myslim, ze si to presne vystihol, nie je co dodat.
buchač
25.05.09,18:14
... a na nas Romov si zabudol?

Ej , ej misomiso , zasa si mal rýchle prsty .....? ;):---:D

Odkiaľ pochádzajú rómovia ..?
Kde všade žijú ...?

http://romovia.vlada.gov.sk/3632/dejiny-romov.php

Romovia a náboženstvo


Rómovia sa prispôbili náboženstvu okolitých národov, medzi ktorými žili. V krajinách strednej a západnej Európy sú prevažne rímski katolíci. Menej patria k prívržencom rôznych protestantských cirkví (hlavne v protestantských krajinách). Vo východnej Európe a čiastočne na Balkáne sú pravoslávni. Na území Turecka a v mnohých balkánskych krajinách (Bosna, Kosovo, Bulharsko, Albánsko, Macedónsko) patria k vyznavačom islamu.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Rómovia#N.C3.A1bo.C5.BEenstvo

Dik šun , čávo romale , khatar sal gádžo ?
kukučka
25.05.09,18:16
... a na nas Romov si zabudol?

a odkedy je Róm náboženstvo? Lebo o tom bol Jurajov príspevok...
misomiso
25.05.09,18:17
Ej , ej misomiso , zasa si mal rýchle prsty .....? ;):---:D

Odkiaľ pochádzajú rómovia ..?
Kde všade žijú ...?

http://romovia.vlada.gov.sk/3632/dejiny-romov.php

Romovia a náboženstvo



http://sk.wikipedia.org/wiki/Rómovia#N.C3.A1bo.C5.BEenstvo (http://sk.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3movia#N.C3.A1bo.C5.BEenstvo)

Dik šun , čávo romale , khatar sal gádžo ?

Take vladne dristy necitaj. My sme deti vetra - pochadzame priamo z neba...:):)
piggos
25.05.09,18:18
To ma velmi tesi, ze sme sa nakoniec zhodli. Myslim, ze si to presne vystihol, nie je co dodat.

aj mňa to teší ;)..nakoniec,všetko dobre dopadlo..:)
buchač
25.05.09,18:25
Take vladne dristy necitaj. My sme deti vetra - pochadzame priamo z neba...:):)

Ty si asi také dieťa vetra , ako ja dieťa mora ...;)
misomiso
25.05.09,18:46
Ty si asi také dieťa vetra , ako ja dieťa mora ...;)

...preco?
piggos
25.05.09,18:55
čo vi deti vetra či deti mora..:)...sa nám to tu zas nejako zvrtlo..mimotemy...ale nevadí ..zmena je život...
inkamia
25.05.09,19:00
môj nazor je taky, ze ked clovek vyrasta odmala na dedine,tak mu to ani nedochadza-stane sa z toho zvyk, tak ako "umyvanie zubov:D". Ale rozumien ludom, ktorí sa pristahuju na dedinu, a este do blizkosti kostola, a chcu si uzit kludu a zrazu zvonenie o 7,8 hod rano... tak to je na porazenie,ale da sa nato zvyknut tiez. Takze moja rada znie : treba este pred kupou domceku si obsliapnut domace zvyklosti,tradicie a okolie a casy zvonenia kostolov:)
sito
26.05.09,03:21
Popísalo sa tu všeličo, pre a proti. Jedna vec sa nespomenula, zvony istým spôsobom zabíjali, keď ich pretavili na kanóny. Ale zvony za to nemôžu, to my, ČLOVEK. A ČLOVEKA údajne stvoril BOH, obdaril ho ukazovákom, pre istotu dvoma. Ak niečo doškrábal, po česky, dodrbal. Využil ukazovák, to on BOH, ja som len jeho služobník.

Tu si to odnášajú zvony, nie človek, ktorý ich vyrobil.
kačkapoliačka
26.05.09,04:41
Ľudia neveríte, ale mňa zvony upokojujú.
Proste pre mňa je to meditácia. Som schopná ak sú v rádiu si ich pustiť nahlas a počúvať. Pritom bývam od detstva pár krokov od kostola. Pre mňa to nie je len zvuk je to hudba, ktorá vyjadruje túžbu po Bohu a v tomto unaháňanom svete ešte viac.
pa
kp
Monča
26.05.09,04:55
Bývam oproti kostolu, sú na ňom 3 zvony. Keby jeden deň nezazvonili, tak zaspíme do práce a deti do školy. O 6.00 zvonia prvý krát, to vieme, že máme ešte pol hodiny na leňošenie. O 6.30 zvonia druhýkrát, to už vstávame. Zvonia niekedy aj o 9.00 /myslím, že keď má cirkevná škola omšu/, potom o 12.00, niekedy aj 15.00, potom na večernú omšu - v zime o 18.00, v lete o 18.30 hod, naposledy o 20.00 hod. Ja nepoužívam hodinky, riadim sa zvonom. A v nedeľu sú omše v kostole 4, myslím že sa zvoní aj na konci omši, nie len pred omšou a mne to vôbec nevadí. Dívam sa na ne z balkóna, ako si tam odbíjajú...
tutiola
26.05.09,05:41
Nestačím sa čudovať, kam táto téma zašla. To si už nikto ani neprečíta zadanie? Každý reaguje na posledný príspevok a tak namiesto debaty o hluku je tu debata o svedomí a náboženstve. Ktovie, keby niekto tému náboženstva založil, pri akej téme by sa debata točila.
piggos
26.05.09,06:15
Nestačím sa čudovať, kam táto téma zašla. To si už nikto ani neprečíta zadanie? Každý reaguje na posledný príspevok a tak namiesto debaty o hluku je tu debata o svedomí a náboženstve. Ktovie, keby niekto tému náboženstva založil, pri akej téme by sa debata točila.

asi by tá téma skončila... pri zvonení zvonov...:D:D:D
kukučka
26.05.09,08:33
Symbol Poľska - pieseň trubača sa v Krakove ozýva z veže denne viac ako šesť storočí a radio Krakov ho vysiela napoludnie od roku 1927, je to najstaršie vysielanie zvučky na svete. Pôvodne trubili trubači ráno a večer ako signál na otvorenie a zavretie mestkých brán, dnes ako turistická atrakcia každú hodinu.
podrobný článok:
http://www.krakow.pl//turystyka/wieza.php?id=wieza/i1.html



Hejnal mariacki (http://www.youtube.com/watch?v=WVQbxXvyG7A)
zltalienka
26.05.09,08:53
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na názor ľudí z porady. Jedná sa o zvonenie zvonov na kostoloch. Dnes som tak nad tým uvažovala či sa nejedná o svojím spôsobom obťažovanie. Viem, že nezvonia v čase nočného kľudu, ale napríklad v Bratislave niečo takéto neregistrujem. Zvoní sa len v menších mestách a dedinkách.

Nezvonia len kostoly. V Košiciach zvoní aj Stará Radnica, odbíja tuším každých 15 minút, a to nielen cez deň, ale aj v noci. Pred pár rokmi som bývala cca 1 km od Starej radnice a v noci ju bolo počuť. No neviem, či v Košiciach v meste zvonia kostoly, ešte som to nezaregistrovala.
sysula
26.05.09,08:59
Nezvonia len kostoly. V Košiciach zvoní aj Stará Radnica, odbíja tuším každých 15 minút, a to nielen cez deň, ale aj v noci. Pred pár rokmi som bývala cca 1 km od Starej radnice a v noci ju bolo počuť. No neviem, či v Košiciach v meste zvonia kostoly, ešte som to nezaregistrovala.
A každú hodinu zvoní aj zvonkohra :D
zltalienka
26.05.09,09:06
A každú hodinu zvoní aj zvonkohra :D
Tá je celkom fajn
sito
26.05.09,09:20
Zazvonil zvonec a rozprávky je konec. Nepomôže, táto téma je večná. Ako hluk.
ALDA
26.05.09,15:29
môj nazor je taky, ze ked clovek vyrasta odmala na dedine,tak mu to ani nedochadza-stane sa z toho zvyk, tak ako "umyvanie zubov:D". Ale rozumien ludom, ktorí sa pristahuju na dedinu, a este do blizkosti kostola, a chcu si uzit kludu a zrazu zvonenie o 7,8 hod rano... tak to je na porazenie,ale da sa nato zvyknut tiez. Takze moja rada znie : treba este pred kupou domceku si obsliapnut domace zvyklosti,tradicie a okolie a casy zvonenia kostolov:)

Keď som bola členkou turistického oddielu a chodili sme po Československu, ale aj v zahraničí, prvá návšteva dediny, osady alebo mesta bola: kostol, potom krčma a spali sme v lese.:D
mimotemyTento príspevok mi pripomenul moju mladosť:)
misomiso
26.05.09,19:20
Nestačím sa čudovať, kam táto téma zašla. To si už nikto ani neprečíta zadanie? Každý reaguje na posledný príspevok a tak namiesto debaty o hluku je tu debata o svedomí a náboženstve. Ktovie, keby niekto tému náboženstva založil, pri akej téme by sa debata točila.

Ale ved to inak ani nejde. Ak sa naucis vnimat svet okolo seba komplexne a v suvislostiach, verim, ze vsetko pochopis.

Ak zalozis debatu o nadcasoch alebo OCR pripadne PN, tak na to ludia budu mat rozne nazory predovsetkym preto, ze jedni su zamestnanci a ini zasa zamestnavatelia. Ak sa bude diskutovat o vhodnosti reklam na cigarety, bude zalezat na tom, co fajcis alebo nie. Podla toho budes aj prezentovat svoj nazor na vec.

Zvonenie v kostoloch inak vnimaju ateisti, inak veriaci, a inak ti, co o sebe trvdia, ze su veriaci. Preto sa neda diskutovat iba o zvoneni ako hluku, bez suvislosti.
suskac
28.05.09,16:36
V plnej miere suhlasim s autorkou temy. Vadi mi to. Byvam na dedine mozno nejakych sto metrov od kostola a pýtam sa musia zvonit pol hodinu pred omsou a v case zaciatku omse? Veriaci, neveriaci, ktori chodia do kostola si nepamataju kedy zacina zvolavanie oveciek? Mne tiez nikto nemusi pripominat, ze rano idem napr. do prace zvonenim na celu dedinu. tiez ma napadlo, co by asi povedali keby som si pustil vezu na plne gule prave cez prebiehajucu omsu? Obtazuje ma to.
suskac
28.05.09,16:44
Keď som bola členkou turistického oddielu a chodili sme po Československu, ale aj v zahraničí, prvá návšteva dediny, osady alebo mesta bola: kostol, potom krčma a spali sme v lese.:D
mimotemyTento príspevok mi pripomenul moju mladosť:)
Byvam pri kostole cely svoj zivot a nezvykol som si na to.
dušinka
29.05.09,12:47
suskac: Zaráža ma arogancia, ktorú cítiť z Tvojho príspevku. Pokús sa zamyslieť nad tým, čo všetko zvony znamenajú a vyjadrujú. A prirovnávať ich k revúcim reproduktorom? To hádam nemyslíš vážne. Veľmi Ti želám, aby si sa nedostal do stavu keď budeš hľadať posilu a útechu v tichu kostola a pri sv.omši. Možno aj Ty budeš raz tou ovečkou, ktorú budú zvolávať k bohoslužbám. A nehovor nie. Takých už bolo....
Nezabudni. Kto vysoko skáče, nízko padá.
Melnick
29.05.09,13:32
Ale ved to inak ani nejde. Ak sa naucis vnimat svet okolo seba komplexne a v suvislostiach, verim, ze vsetko pochopis.

Ak zalozis debatu o nadcasoch alebo OCR pripadne PN, tak na to ludia budu mat rozne nazory predovsetkym preto, ze jedni su zamestnanci a ini zasa zamestnavatelia. Ak sa bude diskutovat o vhodnosti reklam na cigarety, bude zalezat na tom, co fajcis alebo nie. Podla toho budes aj prezentovat svoj nazor na vec.

Zvonenie v kostoloch inak vnimaju ateisti, inak veriaci, a inak ti, co o sebe trvdia, ze su veriaci. Preto sa neda diskutovat iba o zvoneni ako hluku, bez suvislosti.


A za tých ateistov Ťa kto poveril hovoriť ?????
Snaž sa hovoriť vždy len za seba.

mimotemy len tak som sem nakukla zo zvedavosti, koľko príspevkov spôsobil jeden nevinný dotaz a odchádzam asi takáto. :mad:
piestansky
29.05.09,13:50
Sťažujete sa na zvonenie. U nás na sídlisku je taká krčma a každý piatok od 17.00 do 22,15 hod. hučia repráky na dvore domu, ktorý má prenajatý niekto.
Blízke sídlisko, kde je 6 barákov x 36 rodín, si nemôže pomôcť.Deti nespia, lebo ten hluk je ohlušujúci. Mestská polícia vraj nemôže nič robiť, lebo nočný kľud je od 22.00. V piatok tam boli láskaví policajti, o 22.00, pozerali sa, kým láskavo dohrajú. Vraj, aby sme spísali petíciu, odmerajú im hluk, a keď presiahne stanovenú hranicu, potom sa uvidí. Tak sa pýtam, načo je taká mestská polícia, platená aj z mojich daní, keď sa len prizerajú, kedy láskavo skončia. Ako sa ja môžem brániť - nijako. Mám si niekoho najať, aby im to prekazil? Tak kde sme.Sme ako sme, nie SME.
misomiso
29.05.09,14:26
A za tých ateistov Ťa kto poveril hovoriť ?????
Snaž sa hovoriť vždy len za seba.

mimotemy len tak som sem nakukla zo zvedavosti, koľko príspevkov spôsobil jeden nevinný dotaz a odchádzam asi takáto. :mad:

Nie, nehovorim tu za nich, hovoria sami za seba, okrem ineho aj v tejto teme. Staci citat.
Melnick
29.05.09,15:17
Tak tú možnosť hovoriť ľuďom samým za seba dopraj. :cool:
A láskavo sa pri tom pozri aj do svojich radov.
danushka
29.05.09,17:16
Ale ved to inak ani nejde. Ak sa naucis vnimat svet okolo seba komplexne a v suvislostiach, verim, ze vsetko pochopis.



Zvonenie v kostoloch inak vnimaju ateisti, inak veriaci, a inak ti, co o sebe trvdia, ze su veriaci. Preto sa neda diskutovat iba o zvoneni ako hluku, bez suvislosti.

Vieš Misomiso, mňa by tak zaujímalo, či si práve Ty tou ovečkou bez chyby, či si práve Ty ten pravý na moralizovanie, ktorý si v tejto téme vybral určité názory, určitých nickov na ukameňovanie:confused:.
Lebo ak si bez viny, si zaradený do skupiny veriaci a nie do skupiny ateista, alebo ten, čo o sebe tvrdí, že je veriaci - tak nech sa páči - od Teba tie kamene znesiem.
A v princípe sa teším. V Tvojej osobe nachádzam dokonalosť samú o sebe, čo je viac ako ojedinelé.
A pokorne sa zaradzujem do skupiny tých, čo sa tvária, že sú veriaci.
tutiola
29.05.09,19:27
V plnej miere suhlasim s autorkou temy. Vadi mi to. Byvam na dedine mozno nejakych sto metrov od kostola a pýtam sa musia zvonit pol hodinu pred omsou a v case zaciatku omse? Veriaci, neveriaci, ktori chodia do kostola si nepamataju kedy zacina zvolavanie oveciek? Mne tiez nikto nemusi pripominat, ze rano idem napr. do prace zvonenim na celu dedinu. tiez ma napadlo, co by asi povedali keby som si pustil vezu na plne gule prave cez prebiehajucu omsu? Obtazuje ma to.
Nechápem, prečo hneď všetci tu miešate to, či je niekto veriaci alebo nie. Veď len priamo odpovedal na zadanie. Sme predsa ľudia rôzní. Jedným vadí to, iným ono. V tejto téme predsa nejde o to či si alebo nie si veriaci, ale o to, či vás zvuk zvonov vás ruší, alebo nie. Keď idem na návštevu do Bratislavy, tak mi tam prekáža hluk aut a keď synovia prídu domov, vadí im ticho. Ale predsa to neznamená, že sa nemáme radi, alebo že sa prestaneme navštevovať.
jozka56
29.05.09,19:44
Zvonenie zvonov mi neprekáža, som trošku od ich dosahu. Skôr mi vadí, že hodiny na kostolných vežiach nefungujú.
sito
30.05.09,04:53
Keď nie je na opravu, aspoň vyzváňajú, občas, čas.
misomiso
30.05.09,09:30
Vieš Misomiso, mňa by tak zaujímalo, či si práve Ty tou ovečkou bez chyby, či si práve Ty ten pravý na moralizovanie, ktorý si v tejto téme vybral určité názory, určitých nickov na ukameňovanie:confused:.
Lebo ak si bez viny, si zaradený do skupiny veriaci a nie do skupiny ateista, alebo ten, čo o sebe tvrdí, že je veriaci - tak nech sa páči - od Teba tie kamene znesiem.
A v princípe sa teším. V Tvojej osobe nachádzam dokonalosť samú o sebe, čo je viac ako ojedinelé.
A pokorne sa zaradzujem do skupiny tých, čo sa tvária, že sú veriaci.

No ja rozhodne nie som bez viny, iba sa snazim byt trocha lepsi, ako som sa narodil, a rozhodne nikoho nekamenujem. Preto netusim, preco mas dojem , ze vsetky moje vseobecne myslene prispevky smeruju na Teba.

Budem uprimny - mne naozaj vadi, ze niekto (nielen Ty) napise:

- Som veriaci, ale do kostola nechodim (navyse vraj kvoli inym veriacom).
- Som veriaci, ale som sa sobase homosexualov.
- Som veriaci, ale som za slobodnu volbu matky v otazke potratov.

Tieto nazory nie su vynimkou a sluzia na nic ine ako na diskreditaciu veriacich. Urcite by sa napr. clenovia SNS necitili dobre, ak by som ja na net napisal, ze som sice clen SNS, ale uznavam pravo Madarov na autonomiu na juznom Slovensku. Samozrejme, ze by na moj prispevok nalezite zareagovali.

Ja isto nie som dokonalejsi ako vacsina z vas, no snazim sa dodrziavat urcite pravidla. Teda snazim sa dodrziavat napr. danove zakony, a to napriek tomu, ze mam k tejto legislative, ako aj k fungovaniu statu urcite vyhrady.

Rovnako sa snazim (ak sa chcem nazyvat veriacim) dodrziavat cirkevne zakony a normy, a to napriek tomu, ze mam k fungovaniu cirkvi (resp. k niektorym jej clenom) urcite vyhrady. To je vsetko.

A teraz k problemu, ze "niekto je veriaci a nechodi do kostola , navyse aby sa ospravedlnil (pred kym?) tak spini na ostatnych veriacich, ktori tam chodia".

Ja samozrejme nemam najmensi problem, ako niekto napise, ze je neveriaci, Zid, Budhista, Moslim, alebo hoci, ze prave zalozil svoju vlastnu cirkev. Takisto nemam problem s tymi, ktori veria v svojho Boha, a chodievaju sa modlit k oblacikom do lesa namiesto do kostola. Problem je len v tom, ze ak niekto napise, ze je veriaci, ale nechodi do kostola kvoli inym, tak tym jasne dava najavo, ze sa citi byt veriaci konkretnej cirkvi (ktora ma svoje pravidla) - inak by kostol ani nespominal. Navyse, ak sa takyto clovek "ospravedlnuje" nejakymi udajnymi hriechmi inych, tak ja jednoducho tvrdim, ze za tym nie je nic ine, ako lenivost a za tymi ospravedlneniami potom vycitky svedomia.

Voci veriacim, ktori tam chodia to potom nie je fer, to je jediny dovod, preco som sa ozval. Navyse si myslim, ze ja som to celkom slusne a pokojne formuloval, Ty si na to tiez napisala svoj nazor, ja som ho zobral na vedomie, nevidim skutocne najmensi dovod na nejake dalsie osobne utoky.

Ja tu skutocne voci nikomu nic nemam, jediny rozdiel medzi mnou a vacsinou ostatnych ja v tom, ze ja nie som profesne zavisly na Porade, a ziskavanie osobnych sympatii je mi uplne ukradnute. Preto som tu mozno trocha uprimnejsi, ako vascina z vas. No napriek tomu, sa snazim sa osobne na nikoho neutoci, ani na to nemam dovod.
petmar
30.05.09,10:53
Nemôžu byť všeci registrovaní straníci. Viac je sympatizantov a tí sú hádam dôležitejší ako samotní členovia strany (hociakej)
Tak je to predsa i s kresťanstvom. Som šťastný, že som sa narodil na Slovensku, v Európe, v zóne, ktorá vznikla na kresťanských základoch. Na týchto základoch, ak si všimnete svet, prišla aj demokracia aj blahobyt. A to aj pre tých, ktorí to nechcú vidieť. Kto má oči, vidí, kto má uši, počuje.
misomiso
30.05.09,10:58
Nemôžu byť všeci registrovaní straníci. Viac je sympatizantov a tí sú hádam dôležitejší ako samotní členovia strany (hociakej)


Ano, ale to na veci nic nemeni. Ak by som ako "sympatizant SNS" napisal, ze som za odtrhnutie juhu, bolo by to to iste.

Navyse v cirkvi to nie je take jednoduche, krstom sa stavame registrovanym clenom, co chceme, alebo nechceme.
petmar
30.05.09,11:06
Navyse v cirkvi to nie je take jednoduche, krstom sa stavame registrovanym clenom, co chceme, alebo nechceme.
Žiaľ, "zdokonalovanie sa" v tomto prichádza u nás obyčajne až s chorobami a s vekom...
janomila
30.05.09,11:58
A za tých ateistov Ťa kto poveril hovoriť ?????
Snaž sa hovoriť vždy len za seba.

mimotemy len tak som sem nakukla zo zvedavosti, koľko príspevkov spôsobil jeden nevinný dotaz a odchádzam asi takáto. :mad:


Vieš Misomiso, mňa by tak zaujímalo, či si práve Ty tou ovečkou bez chyby, či si práve Ty ten pravý na moralizovanie, ktorý si v tejto téme vybral určité názory, určitých nickov na ukameňovanie:confused:.
Lebo ak si bez viny, si zaradený do skupiny veriaci a nie do skupiny ateista, alebo ten, čo o sebe tvrdí, že je veriaci - tak nech sa páči - od Teba tie kamene znesiem.
A v princípe sa teším. V Tvojej osobe nachádzam dokonalosť samú o sebe, čo je viac ako ojedinelé.
A pokorne sa zaradzujem do skupiny tých, čo sa tvária, že sú veriaci.
Baby moje zlaté, nerozčuľujte sa. Bohužiaľ máte tú smolu, že máte iný názor ako misomiso. A tým sa v jeho očiach stávate tými zlými,nespravodlivými,netolerantnými, a na Porade v posledných pár mesiacoch ten kto nepíše s ním, píše proti nemu. Je ťažké žiť na jednej internetovej stránke s takouto stelesnenou dokonalosťou, ktorá všetko vie a na všetko má ten správny názor. Ja som už na Poradu chodiť prestala. Toto je môj druhý alebo tretí príspevok za posledné mesiace. Nedolo mi nereagovať len preto, lebo aj ja som sa takto márne snažila vysvetliť svoj názor ( vysvetliť, nie vnútiť) a svojou troškou prispieť k nekonečnej rôznorodosti názorov ľudí ako takých. Bohužiaľ bol iný, a preto nie dobrý. A tak ma mrzí, že aj vaša snaha o prezentáciu vašich vlastných názorov dopadne asi tak, ako tá moja. No ale každopádne vám držím všetky prsty (alebo palce?). Dúfam, že vás to tak neznechutí ako mňa. Ja som ostala len pri ďeťoch, záhradke a krásnych obrázkoch. Tam je to bezpečnejšie (alebo bezmisovatejšie?)...
danushka
30.05.09,14:53
Budem uprimny - mne naozaj vadi, ze niekto (nielen Ty) napise:

- Som veriaci, ale do kostola nechodim (navyse vraj kvoli inym veriacom).
- Som veriaci, ale som sa sobase homosexualov.
- Som veriaci, ale som za slobodnu volbu matky v otazke potratov.

.

Ja zas budem úprimná a je mi úplne jedno čo niekto iný, ako nielen ja napíše - má ta to právo.
Prestaň Mišo vyťahovať veci z kontextu, ja si tvrdo stojím za tým, že do kostola v obci v ktorej žijem nebudem chodiť. Nie je to preto, že znevažujem ostatných slušných veriacich, je to preto, že sa tam nachádzajú typy, ktorým by tam kľudne mohol horieť ruženec v rukách a tým sa vyhýbam /aha ho - moje právo, moja slobodná voľba/. Radšej si odbehnem do kostola tam, kde nikoho nepoznám a mám dobrý pocit /zas moje právo, moja voľba/.

Čo sa týka homosexuálov, z môjho pohľadu nevidím dôvod, prečo by nemohli mať registrované partnerstvo? Zas je to môj pohľad na vec, mám na to právo.
Keby som sa raz dozvedela ako matka, že môj syn je nespoločensky orientovaný, myslíš, že by som ho ľúbila menej? No bol by to šok samozrejme, ale stále by to bolo moje dieťa a záležalo by mi na ňom.
A aj tí homosexuáli a lesbičky sú Božie dietky, no nie? Nie je to náhodou tak, že táto orientácia je raz daná a nedá sa s ňou nič robiť? A kto im tú orientáciu dal:confused:.

Čo sa týka umelého prerušenia tehotenstva, som proti. Som za plánované rodičovstvo. Ale našťastie som nestála pred rozhodnutím druhu nechať alebo si nenechať dieťa. A prečo by som právo rozhodnúť sa mala upierať iným ženám, ak sa ocitnú v situácii, kde váhajú a bojujú samé so sebou?

To, že si si Mišo zariadil svoj život tak a určite to nebola len zásluha Tvoja, ale je to aj zhoda šťastných náhod, že môžeš z plného hrdla kričať TOTO ÁNO a TOTO NIE, mne sa darí, podnikám, mám šťastnú rodinu, som veriaci, žijem podľa DESATORO, dávam ľuďom prácu, cestujem, mám možno dva domy a chodím s rodinou po dovolenkách v zime aj v lete, nejaké smiešne šrotovné ma nezaujíma a mohla by som vymenúvať spústu ďalších vecí to je TVOJE ŠŤASTIE, ale sú tu aj takí, čo to Tvoje šťastie nemajú a život im nepriniesol toľko priaznivých okolností, preto jednoducho musia voliť medzi čímsi, čo je v rozpore s myšlienkou cirkvi, morálky.

No a na záver ešte dodám a je mi jedno, či ma vypískaš Ty, alebo budem na istý čas vylúčená.
S toľkým kultom osobnosti ako sa stretávam u Teba, som sa hádam ešte nestretla u žiadneho člena na Porade. Ó áno, si inteligentný, nepochybne máš veľa životných skúseností. Ale si len ČLOVEK, tak ako my tu ostatní, chápeš ?
Púšťaš sa tu do debát s veľkou vervou a galantným spôsobom napádaš názory iných. Toto už však nie je o názorovej tolerancii.

Toto nie je prvá téma, ktorú si dostal do svojej podoby. Úprimne povedané, v Tvojich príspevkoch som zväčša čerpala veľa pozitívneho, ale tá Tvoja barania a tvrdošijná intolerantnosť voči názorom ostatných ma začala obťažovať a doslova mi lezie na nervy.
Eulalia
30.05.09,15:06
Danushka, ďakujem, že si to sem napísala aj za mňa.
kaco11
30.05.09,15:07
mimotemyJa sa Vám "hlboko ospravedlňujem". Nepredpokladala som, že téma, ktorú zadám ohľadne hluku /bezpredmetné odkiaľ pochádza/ vyvolá takéto emócie. Zadávaním témy som nechcela spôsobiť problémy typu tolerantný-netolerantný, veriaci-ateista, vyhovujú mi tvoje príspevky-nevyhovujú mi tvoje príspevky. Tíško som dúfala, že vzhľadom na to, že keď som predtým túto stránku navštevovala a len čítala a čerpala informácie tak, že tu stretnem skvelých ľudí. Tým nechcem nikoho dehonestovať, ale nechcem aby ste sa tu hádali a obviňovali. Je to zbytočné. Je jedno, kto je veriaci a kto veriaci nie je. Všetci sme ľudia a žijeme jeden vedľa druhého. Osobne si myslím, že by to malo byť hlavne o TOLERANCII. Každý sme iný, každý verí v niečo iné, každý má svoj názor. Ja sa musím naučiť tolerovať tvoj názor a ty môj a v tom prípade to bude všetko fungovať. Sľubujem, že v budúcnosti si dám pozor na obsah témy, ktorú budem zadávať, aby nedošlo zbytočne ku konfliktom ku ktorým tu teraz dochádza, kým nebudeme všetci tolerantní:rolleyes: Pekný víkend:cool:
Eulalia
30.05.09,15:09
mimotemyJa sa Vám "hlboko ospravedlňujem". Nepredpokladala som, že téma, ktorú zadám ohľadne hluku /bezpredmetné odkiaľ pochádza/ vyvolá takéto emócie. Zadávaním témy som nechcela spôsobiť problémy typu tolerantný-netolerantný, veriaci-ateista, vyhovujú mi tvoje príspevky-nevyhovujú mi tvoje príspevky. Tíško som dúfala, že vzhľadom na to, že keď som predtým túto stránku navštevovala a len čítala a čerpala informácie tak, že tu stretnem skvelých ľudí. Tým nechcem nikoho dehonestovať, ale nechcem aby ste sa tu hádali a obviňovali. Je to zbytočné. Je jedno, kto je veriaci a kto veriaci nie je. Všetci sme ľudia a žijeme jeden vedľa druhého. Osobne si myslím, že by to malo byť hlavne o TOLERANCII. Každý sme iný, každý verí v niečo iné, každý má svoj názor. Ja sa musím naučiť tolerovať tvoj názor a ty môj a v tom prípade to bude všetko fungovať. Sľubujem, že v budúcnosti si dám pozor na obsah témy, ktorú budem zadávať, aby nedošlo zbytočne ku konfliktom ku ktorým tu teraz dochádza, kým nebudeme všetci tolerantní:rolleyes: Pekný víkend:cool:
Kaco, vôbec sa neospravedlňuj, nemáš sa totiž za čo. Pozri si ostatné Mišove príspevky a zistíš, že je to tak vždy:) Občas sa to v háklivých témach zaiskrí, ale to nevadí, aj po búrke je čistejší vzduch.:)
marjankaj
30.05.09,15:52
mimotemyJa sa Vám "hlboko ospravedlňujem". Nepredpokladala som, že téma, ktorú zadám ohľadne hluku /bezpredmetné odkiaľ pochádza/ vyvolá takéto emócie. Zadávaním témy som nechcela spôsobiť problémy typu tolerantný-netolerantný, veriaci-ateista, vyhovujú mi tvoje príspevky-nevyhovujú mi tvoje príspevky. Tíško som dúfala, že vzhľadom na to, že keď som predtým túto stránku navštevovala a len čítala a čerpala informácie tak, že tu stretnem skvelých ľudí. Tým nechcem nikoho dehonestovať, ale nechcem aby ste sa tu hádali a obviňovali. Je to zbytočné. Je jedno, kto je veriaci a kto veriaci nie je. Všetci sme ľudia a žijeme jeden vedľa druhého. Osobne si myslím, že by to malo byť hlavne o TOLERANCII. Každý sme iný, každý verí v niečo iné, každý má svoj názor. Ja sa musím naučiť tolerovať tvoj názor a ty môj a v tom prípade to bude všetko fungovať. Sľubujem, že v budúcnosti si dám pozor na obsah témy, ktorú budem zadávať, aby nedošlo zbytočne ku konfliktom ku ktorým tu teraz dochádza, kým nebudeme všetci tolerantní:rolleyes: Pekný víkend:cool:

Všetko je relatívne.
Veriaci = vyznáva rímskokatolícku vieru
Neveriaci = evanjelici, budhisti, moslimovia, ateisti .....

Podľa mňa aj ateista je veriaci. Verí, že žiadny boh neexistuje.

Takéto čiernobiele videnie je úplne zbytočné.
Podobne Róm a Neróm.
Ja by som teda mal deliť občanov SR na Slovákov a Neslovákov?
Kam by sme s týmto zašli?
misomiso
30.05.09,17:35
Skusim uviest na pravumieru iba par detaiolv.

Prestaň Mišo vyťahovať veci z kontextu, ja si tvrdo stojím za tým, že do kostola v obci v ktorej žijem nebudem chodiť.... Radšej si odbehnem do kostola tam, kde nikoho nepoznám a mám dobrý pocit /zas moje právo, moja voľba/.

Tu bola reč o tom, do ktoreho kostola chodit? Ja som si nevsimol. Ja napriklad zvycajne tiez nechodim na omse v nasej obci. No nie je to kvoli ludom (ti su plus-minus vsade na svete rovnaki) ale z prozaickeho dovodu - nechce sa mi rano skoro vstavat :))


Čo sa týka homosexuálov, z môjho pohľadu nevidím dôvod, prečo by nemohli mať registrované partnerstvo? Zas je to môj pohľad na vec, mám na to právo.
Keby som sa raz dozvedela ako matka, že môj syn je nespoločensky orientovaný, myslíš, že by som ho ľúbila menej?

Jedina co mi vadi - ze mi vkladas do ust veci, ktore som nikdy nepovedal. Ja som snad niekedy napisal, ze mam nieco proti homosexualom? Ved mnohi patria medzi mojich blizkych priatelov. To nie je vobec o tom. Ak budes mat dieta, ktore sa narodi s epilepsiou, tak ho budes mat ronako rada ako zdrave, no to neznamena, ze budes bojovat za to, aby mohlo dostat vodicak a ohrozovat denne seba aj inych. Rovano si myslim, ze homosexuali nemaju mat moznost vychovavat deti a ze institut manzelstva ma ostat vyhradeny iba pre heterosexualne pary.


Čo sa týka umelého prerušenia tehotenstva, som proti.... A prečo by som právo rozhodnúť sa mala upierať iným ženám, ak sa ocitnú v situácii, kde váhajú a bojujú samé so sebou?

Tak priznam sa, tejto kombinacii viet velmi nerozumiem, ale nemam s tym problem, je to Tvoj nazor (teda dva nazory). Jedine, co mi vadi, ze to hovori clovek, ktory sa oznacuje za veriaceho. Je to bezna prax (teraz opat nehovorim o Tebe) - tymto chce diskutujuci dodat svojim slovam vacsi doraz - vyvolat dojem, ze ani Cirkev nie je v tychto otazkach jednotna a ze "staci odstranit par fanatikov" a vsetko bude O.K. Napriklad - ja obcas kritizujem sucasnu vladu (povedzme aj premiera) za niektore skutky. Ale nepomaham s tym, ze by som pisal "sam som clenom / sympatizantom SMER-u, ale to, co terz premier robi s tymi zmluvami... Tym by som sa snazil vyvolat dojam, ze uz "ani vlastni ho nechcu" - ale nerobim to, nebolo by to korektne. Nie som volicom Smeru a nikdy som nim nebol.


To, že si si Mišo zariadil svoj život tak a určite to nebola len zásluha Tvoja, ale je to aj zhoda šťastných náhod, že môžeš z plného hrdla kričať TOTO ÁNO a TOTO NIE, mne sa darí, podnikám, mám šťastnú rodinu, som veriaci, žijem podľa DESATORO, dávam ľuďom prácu, cestujem, mám možno dva domy a chodím s rodinou po dovolenkách v zime aj v lete,

...tak teraz som v rozpakoch - mam sa snad ospravedlnovat za to, ze nie som alkoholik s krachujucim manzelstvom? No - ja sa snazim aj nieco robit preto, aby sa nam darilo. Nebeham za milenkami a nevysedavam v krcme, ale snazim sa venovat rodine a firme. Na dovolenky skoro nechodime, mozes ostat pokojna. Za vsetko, co mame sa modlime a pocitujeme skutocne hmatatelnu podoru Boha, sme za to vdacni. No myslim ze stastie spociva aj v tom - nezavidiet inym. V mojom okoli je X ludi, ktorym sa dari ovela lepsie a keby som sa mal tym trapit...


nejaké smiešne šrotovné ma nezaujíma No proti srotovnemu mam ekonomicke vyhrady, ale neviem preco to spominas. Tu mi naozaj nie je co zavidiet, jazdim na 10,5 rocnom aute, takze som ho kludne mohol nechat za 2000 EUR zosrotovat. Neurobil som tak prave preto, ze nemam zbytocne peniaze na nove auto. Namiesto toho dam radsej peniaze do firmy a zlepsim pracovne prostredie ludom, co pre mna robia. Takze opat mozes ostat pokojna, az zas tak dobre sa mi nedari.


a mohla by som vymenúvať spústu ďalších vecí to je TVOJE ŠŤASTIE, ale sú tu aj takí, čo to Tvoje šťastie nemajú a život im nepriniesol toľko priaznivých okolností, preto jednoducho musia voliť medzi čímsi, čo je v rozpore s myšlienkou cirkvi, morálky.

No to je naozaj vec nazoru. Ja si napriklad nemyslim, ze ak sa mi jedneho dna prestane darit, bude ma to opravnovat konat nemoralne.



S toľkým kultom osobnosti ako sa stretávam u Teba, som sa hádam ešte nestretla u žiadneho člena na Porade. Ó áno, si inteligentný, nepochybne máš veľa životných skúseností. Ale si len ČLOVEK, tak ako my tu ostatní, chápeš ?
Púšťaš sa tu do debát s veľkou vervou a galantným spôsobom napádaš názory iných. Toto už však nie je o názorovej tolerancii.

Toto nie je prvá téma, ktorú si dostal do svojej podoby. Úprimne povedané, v Tvojich príspevkoch som zväčša čerpala veľa pozitívneho, ale tá Tvoja barania a tvrdošijná intolerantnosť voči názorom ostatných ma začala obťažovať a doslova mi lezie na nervy.

No nechapem, preco by to nemalo byt o nazorovaj tolerancii. Ved net je spravodlivy v tom, ze si kazdy napiseme svoje. Tym by to mohlo skoncit, Ja som napriklad Tvoje nazory zobral na vedomie, a napriek tomu, ze pravdepodobne porusuju Etiketu Porady v tom, ze sa snazis na mna konkretne utocit (namiesto toho, aby si vyvracala moje nazory), vobec sa na teba nehnevam. Na Poradu chodi dost, ludi, nemusia si nutne vsetci vzajomne "chemicky" sadnut. V tom Ti naozaj nepomozem, musis sa s tym vyrovnat sama. Alebo ak si myslis, ze bez mojich prispevkov budes zit stastnejsi zivot, skus poprosit Richarda, aby mi zablokoval pristup. Nic ine Ti neporadim. :)
buchač
30.05.09,17:43
Nebolo by dobré , keby v tejto téme zaznel aj ten umieráčik ???

Aj to je zvonenie ... nech je jej koniec !
alla66
30.05.09,17:56
Správne, každý si povedal, čo mal na srdci, je zbytočné ďalej pokračovať.....http://www.youtube.com/watch?v=ivLilUlBDPA
kukučka
30.05.09,19:49
témy si žijú svojím životom a vždy sa nájde nejaká, v ktorej sa zabávame a nejaká, kde to iskrí, vždy to tak bolo, to by bolo celkom v poriadku. Len mi je smutno z toho, koľko múdrych ľudí - väčšinou žien - tu prestalo písať, či chodiť kvôli osobným útokom. A kde sú tí bojovníci za čistú tvár Porady, ktorým prekážali aj obyčajné recepty? Zdá sa vám, že som mimo témy? A čo robí v téme o zvonoch Smer a SNS, téme o Eurovízii zase Mečiar? A premiér Fico a všelijaké vulgarizmy, tých tém by som sa asi nedopočítala...:mee::mee::mee: Všetci máte hlavy v piesku?
piggos
30.05.09,20:02
Naozaj si myslím že je najvyšší čas uzavrieť túto tému...
Ja som si tiež z misomiso vymieňala názory, a bolo tu kvôli tomu dusno.no nakoniec sme sa predsa len na niečom zhodli..ja som prestala no mrzí ma že misomiso si našiel iné obete..

mosimiso ak nemáš čo povedať k danej téme tak už sem radšej nepíš..nemá to totižto žiadny zmysel nerob si tu z ľudí na porade nepriateľov..čo si myslíš že tým dosiahneš ,keď tu budeš na každého názor, mať svoje pripomienky..budeš oveľa múdrejší ked sa stiahneš z tohto nekonečného boja..
prosím necháp ma zle to čo tu píšem ,,píšem v tvoj prospech..maj rozum..nikoho nezmeníš..a ak už fakt nebudeš na nikoho reagovať a odpisovať nemaj pocit že si prehral skôr by som povedala že to bude tvoje víťazstvo...
ak budeš reagovať na tento môj príspevok... už teraz ti hovorím nenamáhaj sa...;)...drž sa
alla66
30.05.09,20:12
mimotemyV poslednej dobe sa porušuje veľa pravidiel Etikety Porady, tu je pár, ktoré by bolo vhodné dodržiavať

10. Porada slúži na to, aby sme si vzájomne poradili. V prípade, že mám iný názor, vyjadrím ho bez toho, aby som robil narážky na iného člena. Ak sa mi zdá otázka veľmi "jednoduchá" , odpoviem bez pripomienok na pýtajúceho sa, alebo odpoveď nechám na iného, trpezlivejšieho člena.


16. A. Neurážam sa, ak iný člen Porady vyjadrí iný názor, ako je môj. Neurážam člena Porady, ktorý so mnou nesúhlasí.

16. B. Neurážam žiadneho člena Porady, bez ohľadu na to, či s ním súhlasím alebo nesúhlasím. V diskusii používam argumenty, nie urážky, narážky či iróniu na cudzí účet. To platí v odborných i oddychových témach.

17. Jednotlivé sekcie a témy Porady sú určené na seriózne otázky a odpovede k príslušnej problematike. Na neformálne výmeny názorov, zábavu a relax slúži sekcia „Poraďácka kaviareň“.
jozka56
30.05.09,20:59
kaco11
30.05.09,21:08
Ako zakladateľka témy chcem týmto požiadať admina o uzavretie tejto témy. Veľmi pekne ďakujem.
Melnick
30.05.09,21:18
témy si žijú svojím životom a vždy sa nájde nejaká, v ktorej sa zabávame a nejaká, kde to iskrí, vždy to tak bolo, to by bolo celkom v poriadku. Len mi je smutno z toho, koľko múdrych ľudí - väčšinou žien - tu prestalo písať, či chodiť kvôli osobným útokom. A kde sú tí bojovníci za čistú tvár Porady, ktorým prekážali aj obyčajné recepty? Zdá sa vám, že som mimo témy? A čo robí v téme o zvonoch Smer a SNS, téme o Eurovízii zase Mečiar? A premiér Fico a všelijaké vulgarizmy, tých tém by som sa asi nedopočítala...:mee::mee::mee: Všetci máte hlavy v piesku?

Vieš Bety - niektorí sú rovní a iní rovnejší. Vždy to tak bolo a aj bude a samozrejme aj tu na Porade. Ak Ty niekomu uznáš v niečom pravdu si stará tetka, čo hladí kamarátke chrbát. Tak sa predsa dosť často vyjadrovali mladí páni /poniektorí/, ktorí zrejme už zož...i medicínu proti starnutiu.Že boli bezočiví minimálne k 1/3 poraďáčok to akosi nikto nevidel.
Ja mám totiž stále v žalúdku jedno vylúčenie a nie a nie ho stráviť.:cool: Takých prehreškov ako urobil ten vylúčený poraďák tu už bolo nespočetné množstvo, ale.........:confused: nič sa nedialo.
Ja vôbec nie som za vylučovanie, ak tieto moje slová náhodou tak vyznejú ale mám už po uši delenia ľudí na dobrých a zlých, veriacich - neveriacich,tolerantných a netolerantných.
Poveril snáď niekto "ZHORA" niekoho konkrétneho z Porady, aby bol hovorcom "NEBA"??? A aby už tu na zemi za iný názor rovno nás ostatných zatracoval, alebo velebil ak mu ako beznázoroví budeme prikyvovať a súhlasíť so všetkým čo povie, lebo len on má správny názor, len on statočne žije, len on má dobré manželstvo, len on je dobrý k svojim zamestnancom ?
Joj musím končiť - niečo mi tu príšerne zapácha.........:)
jozka56
30.05.09,21:23
mimotemy hlavne pokojne, nehorí...j:---:D
Chobot
30.05.09,21:23
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na názor ľudí z porady. Jedná sa o zvonenie zvonov na kostoloch. Dnes som tak nad tým uvažovala či sa nejedná o svojím spôsobom obťažovanie. Viem, že nezvonia v čase nočného kľudu, ale napríklad v Bratislave niečo takéto neregistrujem. Zvoní sa len v menších mestách a dedinkách. To je podľa mňa niečo také, ako keby som si ja pustila každý deň dvakrát denne naplné "gule" rádio a repráky dala do ulice a obťažovala tým okolie resp. pol mesta. Taký heavy metal by bol fajn. Ja viem, že je to všeobecne tolerované, len ma zaujíma Váš názor. Na záver podotýkam, že som veriaca.

Takže pár konkrétnych odpovedí.

Zvonenie zvonov cez deň nezakazuje žiadna legislatíva, takže o obťažovanie či obmedzovanie slobody v zmysle zákona nejde. Čo ide o osobné obťažovanie (teda, že mu to vaní) je to subjektívny pocit. Zvonenie je bežný denný hluk - rovnako ako hluk auta, lietadla, trúbenie lokomotívy či iné bežné pracovné zvuky nie sú cez deň zakázané.

Aj v BA zvonia zvony na kostoloch, len asi nebývaš v blízkosti kostola, alebo to zvonenie zanikne v bežnom dennom hluku, ktorý ho prehluší.

A na tvoju žiadosť tému uzatváram.
Letko
05.03.12,07:48
Zvony zvolávajú veriacich do kostola. Jedine, že by ste napísali petíciu na posunutie omše. No na druhej strane sú ľudia, ktorí chodia do kostola ráno.