Sprite001
22.05.09,19:02
Dobrý deň,
som čerstvým absolventom VŠ a mám nasledovný problém: Asi pred pol rokom (ešte počas štúdia na VŠ) som uzavrel s jednou nemeckou firmou (sídliaca v Nemecku) rámcovú zmluvu o spolupráci. Vykonávam pre nich programátorské práce (komunikácia prostredníctvom internetu). Môj mesačný príjem z tejto činnosti je veľmi dynamický – záleží od množstva vykonaných prác. Zvyčajne sa to pohybuje v rozsahu 50 – 400 Euro.
Pred pár dňami som však už úspešne ukončil štúdium a neviem čo mám robiť. Ak by som chcel byť evidovaný na úrade práce (aby štát za mňa odvádzal odvody) nesmiem zarobiť mesačne viac ako tuším 100 euro. Teraz neviem, či sa mám ísť zaevidovať alebo založiť živnosť (či dačo iné), aby som pre danú firmu mohol dané práce vykonávať. Túto prácu by som chcel vykonávať ako tzv. „bokovku“ nakoľko si intenzívne hľadám zamestnanie – žiaľ zatiaľ neúspešne.
Snáď som svoju situáciu popísal zrozumiteľne :) a budem vďačný za každú cennú radu.
Lianka
23.05.09,08:06
Zivnost mozes mat aj popri zamestnani, ak je predmetom cinnosti ina napln, ako budes mat v zamestnani, resp. ak rovnaka, tak so suhlasom zamestnavatela.

Ci toto ma byt hlavny alebo vedlajsi prijem, nepovazujem za podstatne. Za podstatne skor povazujem obsah tej zmluvy, resp. legalizaciu tychto prijmov z "podnikania".

Po skonceni VS studia nie si povinny sa zaevidovat na Urade prace, avsak v pripade, ze by si sa nezaevidoval (ani hned nezamestnal, ani nebol SZCO), musis si platit zdravotne poistenie ako samoplatitel.

Najjednoduchsie sa mi javi byt SZCO, neskor je to na zvazenie, co planujes dalej a pod.
veronikasad
23.05.09,10:20
Dobrý deň,
som čerstvým absolventom VŠ a mám nasledovný problém: Asi pred pol rokom (ešte počas štúdia na VŠ) som uzavrel s jednou nemeckou firmou (sídliaca v Nemecku) rámcovú zmluvu o spolupráci. Vykonávam pre nich programátorské práce (komunikácia prostredníctvom internetu). Môj mesačný príjem z tejto činnosti je veľmi dynamický – záleží od množstva vykonaných prác. Zvyčajne sa to pohybuje v rozsahu 50 – 400 Euro.
Pred pár dňami som však už úspešne ukončil štúdium a neviem čo mám robiť. Ak by som chcel byť evidovaný na úrade práce (aby štát za mňa odvádzal odvody) nesmiem zarobiť mesačne viac ako tuším 100 euro. Teraz neviem, či sa mám ísť zaevidovať alebo založiť živnosť (či dačo iné), aby som pre danú firmu mohol dané práce vykonávať. Túto prácu by som chcel vykonávať ako tzv. „bokovku“ nakoľko si intenzívne hľadám zamestnanie – žiaľ zatiaľ neúspešne.
Snáď som svoju situáciu popísal zrozumiteľne :) a budem vďačný za každú cennú radu.

Ak predpokladáš, že "bokovka" z programovania bude pravidelná, zaeviduj sa na úrade práce. Po 3 mesiacoch evidencie môžeš požiadať o príspevok na samostatne zárobkovú činnosť. Od 1.4.09 sa sprísnili podmienky, treba absolvovať niekolkotýždňové školenie, spracovať podnikatelský zámer a potom zámer obhájiť pred komisiou - ale to určite zvládneš ... Živnosť musíš prevádzkovať najmenej dva roky.

Ak by sa ti podarilo získať zamestnanie a zamestnávatel bude so živnosťou súhlasiť, neporušiš podmienky zmluvy s úradom práce.

Počas evidencie na úrade práce môžeš mať max. príjem 65 % životného minima /to by sa hádam dala so zamestnávateľom dohodnúť, aby ti príjem z dohody rozložil, príp. vyplatil časť až po získaní živnosti/.