m786
22.05.09,20:02
Dobry den ,potreboval by som poradit od niekoho kto sa vyzna v rozvodovych zakonoch.Byvam v byte spolu z rodicmi.Otca mam takeho ako mam...Proste sa o nas nikdy nestaral a nic neplatil.Mama dostala ponuku ,ze si moze odkupit byt.Chceli by sme to vyuzit ale nevieme ci je lepsie pockat az ked bude po rozvode(este len bude podavat ziadost o rozvod),alebo si ho moze kupit uz aj teraz ,s istotou ze on nebude mat potom nan narok.
Tweety
22.05.09,18:04
Dobry den ,potreboval by som poradit od niekoho kto sa vyzna v rozvodovych zakonoch.Byvam v byte spolu z rodicmi.Otca mam takeho ako mam...Proste sa o nas nikdy nestaral a nic neplatil.Mama dostala ponuku ,ze si moze odkupit byt.Chceli by sme to vyuzit ale nevieme ci je lepsie pockat az ked bude po rozvode(este len bude podavat ziadost o rozvod),alebo si ho moze kupit uz aj teraz ,s istotou ze on nebude mat potom nan narok.
S kúpou počkajte.
kaco11
22.05.09,19:05
alebo nech je byt na tvoje meno. Tam by nan nemal nárok.
Celsus
22.05.09,20:13
alebo nech je byt na tvoje meno. Tam by nan nemal nárok.

Ak ide o tzv. prvoprevod obecného/mestského bytu do vlastníctva nájomcu za zostatkovú cenu (t.j. nie za trhovú cenu), kupujúcim môže byť len nájomca. Na základe formulácie v zadaní predpokladám, že ide o taký prvoprevod a že byt bol ponúknutý mame preto, že ona je nájomcom.

Navrhnúť, ako a kedy sa dá byt kúpiť tak, aby patril len mame, by sa dalo, ak by boli o prípade ďalšie informácie.
m786
23.05.09,08:16
Dakujem za odpovede.
Ano ide o prevod drustevneho bytu za zostatokovu cenu.Najomnu zmluvu ziskali este spolocne ale mame bolo ponuknuty byt ,pretoze ona robi na druzstve a z jej vyplaty bolo stahovane najomne.Stacia k tomu tieto informacie?
Mária27
23.05.09,11:13
Ak nadobudli manželia družstevný byt počas manželstva, družstvo ho musí previesť obom manželom, iba že by ten druhý dal vyhlásenie, že o byt nestojí.
Po rozvode treba vysporiadať členstvo v družstve - vysporiadať BSM. V každom prípade po rozvode bude musieť mama vyplatiť otca z členského podielu (z trhovej hodnoty bytu). Patrí to do vysporiadania BSM.

Možno by bolo fakt dobré, keby rodičia previedli členstvo na teba a potom ty byt odkúpil.
m786
25.05.09,04:48
Dakujem za odpoved,
Ani jeden s rodicou nie je clenom druzstva.Mama je tam ale zamestnana.Pytal som sa predsedu druzstva preco ho neponukli aj otcovi,povedal ,ze nema ziadny prijem(nikde nepracuje) a ani nikdy nezaplatil ani jednu splatku za byt.Neviem ci to nieco zmeni ale na najmnej zmluve som aj ja aj vsetci surodenci.Keby sa teda ten byt previedol na mna museli by sme mu este nieco vyplacat?Pocul som ,ze mu budeme musiet zohnat nahradne byvanie?plati to aj ked je momentalne v base?
Mária27
25.05.09,16:33
Ak nejde o družstevný byt, teda ak neplatili rodičia členský podiel pri výstavbe bytu, ani členské práva na nich nik nepreviedol, ide o normálny nájom v trhovom prostredí, ktoré družstvo prenajíma komerčne nečlenom.

V tomto prípade ho môže mama kúpiť po rozvode, aby to nebol spoločný majetok s otcom. Alebo ho môžete hneď kúpiť na teba, ak si plnoletý (a máš peniaze).

Po rozvode treba zohnať otcovi náhradný byt - ale nájomných bytov je dnes dosť. Stačí mu ponúknuť nájomnú zmluvu.
m786
27.05.09,03:35
Vdaka uz mi je to jasne.