omeqa
22.05.09,21:48
V januari 2010 mi konci RD do 3 roku dietata, pediatricka mi odporuca pokracovat v RD do 6 rokov veku dietata z dovodu dlhodobo nepriazniveho stavu dietata, nevhodneho nastupu do detskeho kolektivu. Viem, ze je potrebne podat ziadost na UPSVaR, v akom termine pred ukoncenim riadnej RD? V prip. ak ziadost bude uznana, ako je to s poistnym (socialna, zdravotna poistovna) a rodicovskym prispevkom (ak ostava, tak v plnej vyske?). Ake su prava a povinnosti zamestnavatela - ukoncenie prac. vztahu, alebo mozem ostat ako zamestnana na RD? Ake su moje prava a povinnosti v prip. ak moja ziadost o predlzenie RD bude zamietnuta a ja by som aj napriek tomu, chcela ostat so synom doma (co sa tyka poisteni, prispevku a zamestnavatela). Pokial je to mozne poprosim odpoved s odvolanim na prislusne paragrafy.

za odpoved vopred dakujem
Andyke
22.05.09,21:36
Poistné: za tieto mamičky poistné platí štát.
§11 Zákona o zdrav.poistení
(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za
j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,

§128 Zák. o soc. poistení :
(5) Štát platí poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzické osoby uvedené v § 15 ods. 1 písm. c) až e) a za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské.
§ 15
Osobný rozsah dôchodkového poistenia
(1) Povinne dôchodkovo poistení sú
a) zamestnanec, ktorý je povinne nemocensky poistený,
b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená,
c) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) alebo b), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok (ďalej len "dôchodkový vek") a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,

Zamestnanie :
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
§ 166 Zákonníka práce
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.
----
Žiadosť o posúdenie zdravotného stavu na účely štátnych sociálnych dávok (tlačivo tu ) :
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328
----
Výška príspevku : http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=395
V akom termíne treba podať žiadosť neviem poradiť (informuj sa na Úrade práce, soc.vecí a rodiny )
Predsa som niečo našla : http://www.profesia.sk/poradna/zakonnik-prace/aktualny/predlzena-rodicovska-dovolenka-59983
brčko
23.05.09,12:17
V januari 2010 mi konci RD do 3 roku dietata, pediatricka mi odporuca pokracovat v RD do 6 rokov veku dietata z dovodu dlhodobo nepriazniveho stavu dietata, nevhodneho nastupu do detskeho kolektivu. Viem, ze je potrebne podat ziadost na UPSVaR, v akom termine pred ukoncenim riadnej RD? V prip. ak ziadost bude uznana, ako je to s poistnym (socialna, zdravotna poistovna) a rodicovskym prispevkom (ak ostava, tak v plnej vyske?). Ake su prava a povinnosti zamestnavatela - ukoncenie prac. vztahu, alebo mozem ostat ako zamestnana na RD? Ake su moje prava a povinnosti v prip. ak moja ziadost o predlzenie RD bude zamietnuta a ja by som aj napriek tomu, chcela ostat so synom doma (co sa tyka poisteni, prispevku a zamestnavatela). Pokial je to mozne poprosim odpoved s odvolanim na prislusne paragrafy.

za odpoved vopred dakujem



podla info od mamičiek radšej podaj žiadosť v dostatočnom predstihu, lebo komisia lekárov nezasadá často a vraj velakrát treba doložiť dalšie posudky od odborných lekárov. PReto je vraj najlepšie zájsť pred podaním žiadosti za posudkovými lekármi už s kartou dieťaťa (aj ked tú vraj zase lekár nemôže poskytnúť? v tom sa nevyznám). No na tvojom mieste by som to začala vybavovať asi už od septembra (dá sa aj pred dosiahnutím 3-ochr rokov dieťaťa, kamarátka podala žiadosť 6mesiacov pred dosiahnutím 3-och rokov), aby si nebola v časovom strese. Oni ti potom uznajú DNZSD odo dna podania žiadosti a obvykle na rok.

Ak budeš mať potvrdenú dlhodobo nepr. zdr. stav (DNZS) do dosiahnutia 3-och rokov dieťaťa, tak zamestnávatelovi len preukážeš túto skutočnosť a požiadaš o predlženú RD. Takže zamestnanie ti bude nadalej trvať a v zdrav.poistovni budeš stále ako zamestnanec.

Dôchodkové poistenie ti bude tiež pokračovať, ak si si ovšem dala sama prihlášku po pôrode na SP podla bydliska, aby si bola dôch.poistná štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Ak sa dieťa narodilo v 1/07, tak si nastupovala na MD cca v 11-12/06, takže už si mala SAMA!!! povinnosť si dávať prihlášku aby si bola dôch.poistená štátom (už neplatila ako prihláška oznámienie zamestnávatela o nástupe na MD/RD, ako tomu bolo pri nástupe na MD do 31.7.06). Táto povinnosť začala platiť u zamestnaných mamičiek ktoré nastupovali na MD od 1.8.06.
zákon o sociálnom poistení čo uviedla andyke § 15 ods.1 písm.c (dá sa aj do 18rokov vid ods.d) + § 22ods.1 + 128 ods.5 + § 138 ods.20 (postarom ods.21)-výška VZ + § 229 ods.1,. 5.
+ zákon o rodičovskom príspevku § 3 ods.3

Ak by ti UPSVaR neuznal dlhodobo nepr. zdr. dieťaťa, tak bud môžeš požiadať zamestnávatela o neplatené volno § 141 ods.3 ZP (môže, nemusí vyhovieť, lebo musí platiť zdr.poistenie počas NV aj ked to sa v ročnom zúčtovaní vráti) alebo môžeš ukončiť PP. V oboch prípadoch platí, že musíš mať podanú prihlášku na SP aby si bola dôch.poistená nadalej. Ale bude treba navyše ešte zájsť na zdr.poistovnu s RL dieťaťa, aby si bola vedená ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.

Žiadne iné poistenie ti však počas čerpania RD (ak si zamestnaná) alebo riadnej starostlivosti o dieťa (ak si nezamestnaná) netrvá, t.j. ani v nezamestnanosti ani nemocenské.

Ak ti uznajú dlhod.nepr. zdr. stav, tak budeš poberať aj nadalej rodič.príspevok (po dosiahnutí 3-och rokov) v plnej výške t.č. 4780Sk. Pracovať popri poberaní RP pri dieťati s DNZS nemôžeš ani na dohodu, ale dieťa môže navštevovať škôlku na max. 4hod. denne

Ak chceš k niečomu paragraf, tak len napíš k čomu. Je toho vela. :)
omeqa
26.05.09,19:36
srdecna VDAKA za vycerpavajuce odpoved obom "poradcom"

brčko ... zatial velmi pekne dakujem za odpoved, zaujimava je aj informacii o navsteve dietata MŠ. Dakujem aj za ponuku, nateraz je tych paragrafov az az ...