Tatianaaa
23.05.09,12:51
Dobrý deň,

prosím o radu ohľadom dobrovoľného nemocenského poistenia v prípade colníkov. Sociálne zabezpečenie colníkov sa riadi zákonom o sociálnom zabezpečení policajtov, vojakov... Tam som ale nenašla ustanovenia o dobrovoľnom NP. Zákon o sociálnom poistení uvádza, že na policajtov, vojakov atď. sa tento zákon nevzťahuje, ale na druhej strane som nenašla ani ustanovenia, ktoré vylučujú u colníkov DNP... Ako je to teda? Pokiaľ by som si chcela prilepšiť k materskej (ešte len plánujeme bábo), môžem si platiť DNP alebo nie? Ak áno, z akého základu a čo všetko k tomu budem potrebovať? Môže mať na to vplyv aj predchádzajúci (civilný) pracovný pomer (napr. kvôli započítaniu doby povinného NP plateného pred vznikom služobného pomeru)? Keby to bolo možné, podľa doteraz prečítaných príspevkov by bolo vhodné začať platiť v tomto roku z najvyššieho VZ, nakoľko najskôr až v budúcom roku by mi mohol vzniknúť nárok a jeho výška sa vypočítava podľa predchádzajúceho roka...alebo tak nejako by to malo byť...? Ďakujem!