Mir
23.05.09,14:47
Dobrý deň,

popri zamestnaní aj podnikám. Vyplnil som teda formulár typ S. Mám ale jednu otázku.

V liste SB (pre SZČO) v riadku B06 (úhrn zaplatených preddavkov na poistné) som dal súčet všetkých mesačných pravidelných odvodov do ZP, ktoré som zaplatil počas roka 2008, bez zaplateného nedoplatku za rok 2007, ktorý som zaplatil v júni 2008. Je to správne? Alebo som mal ten nedoplatok pripočítať k tým pravidelným mesačným odvodom do ZP?

V riadku B08 (výdavky na poistné, o ktoré som si znížil základ dane z príjmov za rok 2008) som ten nedoplatok za rok 2007 už zahrnul.

Ďakujem, Miro.
mzdarka renca
23.05.09,13:18
Dobrý deň,

popri zamestnaní aj podnikám. Vyplnil som teda formulár typ S. Mám ale jednu otázku.

V liste SB (pre SZČO) v riadku B06 (úhrn zaplatených preddavkov na poistné) som dal súčet všetkých mesačných pravidelných odvodov do ZP, ktoré som zaplatil počas roka 2008, bez zaplateného nedoplatku za rok 2007, ktorý som zaplatil v júni 2008. Je to správne? Alebo som mal ten nedoplatok pripočítať k tým pravidelným mesačným odvodom do ZP?

V riadku B08 (výdavky na poistné, o ktoré som si znížil základ dane z príjmov za rok 2008) som ten nedoplatok za rok 2007 už zahrnul.správne

Ďakujem, Miro.
odpoveď v texte
veronikasad
23.05.09,13:45
Dobrý deň,

popri zamestnaní aj podnikám. Vyplnil som teda formulár typ S. Mám ale jednu otázku.

V liste SB (pre SZČO) v riadku B06 (úhrn zaplatených preddavkov na poistné) som dal súčet všetkých mesačných pravidelných odvodov do ZP, ktoré som zaplatil počas roka 2008, bez zaplateného nedoplatku za rok 2007, ktorý som zaplatil v júni 2008. Je to správne? Alebo som mal ten nedoplatok pripočítať k tým pravidelným mesačným odvodom do ZP?

V riadku B08 (výdavky na poistné, o ktoré som si znížil základ dane z príjmov za rok 2008) som ten nedoplatok za rok 2007 už zahrnul.

Ďakujem, Miro.
Do riadku 06 uvádzaš aj platbu poistného za mesiac 12/08, aj keď bola zaplatená v 01/09. Nedoplatok z RZZP za rok 2007 tam nezahrnieš.
Príroda
23.05.09,16:15
Zdravím! Do súhrnu zaplatených preddavkov na zdravotné poistenie sa vždy počítala aj zaplatená suma v januári nasledujúceho roka do roka, za ktorý sa robí zúčtovanie alebo je to nová vec? Ak som to tak doteraz nerobila, myslím , že to nie je chyba, lebo tá suma sa potom predsa započíta v ďalšom roku. Myslím dobre? Poraďte, prosím, vďaka.
veronikasad
23.05.09,16:20
Zdravím! Do súhrnu zaplatených preddavkov na zdravotné poistenie sa vždy počítala aj zaplatená suma v januári nasledujúceho roka do roka, za ktorý sa robí zúčtovanie alebo je to nová vec? Ak som to tak doteraz nerobila, myslím , že to nie je chyba, lebo tá suma sa potom predsa započíta v ďalšom roku. Myslím dobre? Poraďte, prosím, vďaka.
Do súhrnu zaplatených preddavkov uvádzaš všetky zaplatené predddavky až do podania RZZP, týkajúce sa roku, za ktorý sa robí RZZP.
Je to chyba - nebude ti sedieť riadok RZZP s predpisom preddavkov v ZP.
Príroda
23.05.09,16:38
Vďaka. Robím zúčtovanie manželovi, je SZČO popri zamestnaní a preddavky platí tak, ako vyjdu, čiže menej ako z minimálnej mzdy. Stačí keď teda tento rok započítam aj preddavok za december zaplatený v januári? Dúfam, že roky dozadu už nemusím opravovať. Len ten preddavok zaplatený v januári 2008 za dec. 2007 započítam teraz. Môžem to takto urobiť?
Jozef Mihál
23.05.09,16:45
V riadku 26 (typ B) sa zapíšu preddavky za rok 2008, bez ohľadu na to, či boli uhradené v roku 2008 alebo v roku 2009.

Zmyslom riadku 26 je vyčísliť, akú sumu za rok 2008 už SZČO zaplatila "dopredu" pred podaním RZ ako zálohy za rok 2008.

Od vypočítaného poistného sa potom tieto zálohy odpočítajú a zostane zaplatiť len príslušný nedoplatok, prípadne zinkasovať si preplatok.
Príroda
07.06.09,15:06
Zdravím. Prosím Vás o ešte jednu odpoveď. Teda do preddavkov za rok 2008 sa započítajú všetky preddavky, ktoré boli za tento rok zaplatené , bez ohľadu na dátum. Chcem upresniť sumu, ktorú treba uviesť /r.B08/ výdavky, o ktoré sa znížil základ dane v tom toku, teda 2008. Treba sem započítať všetky preddavky na ZP, teda aj zaplatené v januári za dec. 2007 a nezapočítať poistné za 12/2008, nakoľko to už bolo výdavkom v r.2009? A samozrejme potom ešte pripočítať sumu zaplateného nedoplatku za rok 2007 v roku 2008. Bude to takto správne? Ďakujem za rýchlu odpoveď. Všetkým pekný večer!
Jozef Mihál
07.06.09,15:13
Do riadku B08 zapíšete tú sumu, ktorá bola v daňovom priznaní za rok 2008 započítaná na strane výdavkov a boli to výdavky na zdravotné poistenie. Ak si dokážete spomenúť, ako ste robili daňové priznanie, ste za vodou.
Andyke
07.06.09,15:13
Do B 08 : uviesť skutočne uhradené zdrav. poistné v r. 2008 t.j. súčet súm o ktoré ste znížili základ dane z podnikania , teda čo ste dali do nákladov v JÚ(Poistné za 12/2007, ďalej poistné za 1-11/2008 , + nedoplatok z RZZP za rok 2007, príp. iné nedoplatky za staré roky)