jaanna
23.05.09,19:50
Prosím o pomoc pri nasledovnom probléme: Spracovávam účtovníctvo firme, ktorá je štvrťročným platcom DPH. Doklady mi doručuje pracovníčka firmy.
Pri spracovaní dokladov za mesiac apríl som zistila, že mi nedala na zúčtovanie
doklady /došlé faktúry - DPH vstup/, na ktorých bol dátum uskutočnenia zdaniteľného plnenia marec 2009. Prosím o informáciu či som povinná podať dodatočné daňové priznanie DPH za I. Q 2009 alebo si môžem uplatniť dań na vstupe v II. Q 2009. ďakujem.
optimistka
23.05.09,20:01
môžeš si uplatniť dph v ktoromkoľvek zdaňovacom období r.2009
vid novela platná od 1.4.09
azla
23.05.09,20:03
Postupuješ podľa § 51, odst. 2.
Môžeš si odpočet uplatniť v II. Q. 2009.

Zákon do 31.3. - umožňoval sa ti rozhodnúť (zjednodušene ak si mala doklad za marec - mohlal si si uplatniť v I. alebo II. Q.)

Novela od 1.4. 2009 - môžeš si uplatniť v ktoromkoľvek období - najneskôr v poslednom (IV.Q.)
rodina1
20.10.09,10:31
Postupuješ podľa § 51, odst. 2.
Môžeš si odpočet uplatniť v II. Q. 2009.

Zákon do 31.3. - umožňoval sa ti rozhodnúť (zjednodušene ak si mala doklad za marec - mohlal si si uplatniť v I. alebo II. Q.)

Novela od 1.4. 2009 - môžeš si uplatniť v ktoromkoľvek období - najneskôr v poslednom (IV.Q.)

Už to tu niekde bolo písané, ale nemôžem to nájsť. Mám takú otázku. Ak nám v III. Q vychádza nadmerný odpočet, ale my vlastne chceme zaplatiť DPH, "vyhadzujeme" z účtovníctva niektoré doklady (ide hlavne o nákupy v hotovosti). Ak by nám v IV. Q vychádzalo zaplatiť vysokú DPH, je možné tieto doklady z III. Q použiť? Ďakujem.
jeso
20.10.09,11:01
ano novelou DPH platnou od 1.4.2009 sa možeš rozhodnúť kedy si uplatníš DPH na vstupe z blokov z RP alebo DF - ale pozor najneskor v IV Q/ roku 2009
rodina1
20.10.09,11:04
ano novelou DPH platnou od 1.4.2009 sa možeš rozhodnúť kedy si uplatníš DPH na vstupe z blokov z RP alebo DF - ale pozor najneskor v IV Q/ roku 2009
Ďakujem. Nebola som si istá, či je to možné aj z bločkov z ERP, nakoľko výdaj z pokladne bol uskutočnený v III. Q.
Martin Mocko
22.10.09,15:50
Chcem sa iba uistiť v tom, či správne chápem novelu §51:

Ak dokladom o nákupe je doklad z ERP, môžem uplatniť nárok na odpočet maximálne v poslednom zdaňovacom období roku, v ktorom vznikol nákup (právo na odpočítanie) Odôvodnenie: ak mi klient do konca kalendárneho roku nedoručí doklad z ERP, pričom nákup vznikol v tomto roku, nie je nárok na odpočet z dôvodu, že doklad síce účtovná jednotka mala, ale neuplatnila odpočet - z toho dôvodu je DPH nedaňovým nákladom.

Ak dokladom o nákupe je faktúra, zdaniteľné plnenie prebehlo v aktuálnom roku a nemám faktúru k poslednému ku dňu termínu podania DP DPH za posledné zdaňovacie obdobie roku - tak môžem odpočítať DPH v tom období, v ktorom doklad obdržím.

Uvažujem správne?
petra:-)
22.10.09,17:03
Chcem sa iba uistiť v tom, či správne chápem novelu §51:

Ak dokladom o nákupe je doklad z ERP, môžem uplatniť nárok na odpočet maximálne v poslednom zdaňovacom období roku, v ktorom vznikol nákup (právo na odpočítanie) Odôvodnenie: ak mi klient do konca kalendárneho roku nedoručí doklad z ERP, pričom nákup vznikol v tomto roku, nie je nárok na odpočet z dôvodu, že doklad síce účtovná jednotka mala, ale neuplatnila odpočet - z toho dôvodu je DPH nedaňovým nákladom.

Ak dokladom o nákupe je faktúra, zdaniteľné plnenie prebehlo v aktuálnom roku a nemám faktúru k poslednému ku dňu termínu podania DP DPH za posledné zdaňovacie obdobie roku - tak môžem odpočítať DPH v tom období, v ktorom doklad obdržím.

Uvažujem správne?

Áno
JanaKop
26.10.09,07:43
Prosím Vás ako si môžem uplatniť DPH z pokladničného bloku ak tam nie je rozpísané DPH pričom je uvedené, že firma je platcom DPH? Blok prikladám v prílohe.
Ďakujem
evina
26.10.09,07:47
Prosím Vás ako si môžem uplatniť DPH z pokladničného bloku ak tam nie je rozpísané DPH pričom je uvedené, že firma je platcom DPH? Blok prikladám v prílohe.
Ďakujem

Nijako.... len keby blok upravil......
Tweety
26.10.09,07:48
Prosím Vás ako si môžem uplatniť DPH z pokladničného bloku ak tam nie je rozpísané DPH pričom je uvedené, že firma je platcom DPH? Blok prikladám v prílohe.
Ďakujem
Doklad podľa Zákona o dph musí obsahovať základ dane, daň, sumu spolu, je teda nesprávne vyhotovený, zaň zodpovedá ten,ktorý ho vyhotovil,kedže je tam IČO dph, nárok na odpočet dph( samozrejme, ak máte naň nárok) si uplatníte zo sumy spolu.
babi2
26.10.09,07:51
Prosím Vás ako si môžem uplatniť DPH z pokladničného bloku ak tam nie je rozpísané DPH pričom je uvedené, že firma je platcom DPH? Blok prikladám v prílohe.
Ďakujem
Nakoľko zákon o DPH hovorí, že doklad musí obsahovať základ dane ako aj daň, tak si myslím, že si nemôžeš uplatniť odpočet, ak Ti to stojí za to, tak si zájdi do predajne a nech Ti to opravia
§71 ods(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v v EUR
JarkaL
26.10.09,08:21
Prosím Vás ako si môžem uplatniť DPH z pokladničného bloku ak tam nie je rozpísané DPH pričom je uvedené, že firma je platcom DPH? Blok prikladám v prílohe.
Ďakujem

Ešte aj adresa je tam nie v poriadku - PRREŠOV. A to je nejaký športovec, že si dáva do nákladov botasky?
31Jankal
26.10.09,09:19
Dobrý den, teraz mi volali z dan. úradu,že za mesiac
07/09 sme mali nadmerný odpočet 597,11
8/09 nadmerný odpočet 1031,46
9/09 máme vlast. dan. povinnosť 4375,22
Mám odrátať obidva nadmerné odpočty alebo iba ten za 8/09. Dakujem za odpovede
31Jankal
26.10.09,09:33
Prosím poradte
31Jankal
26.10.09,09:57
posúvam.....
Jana Acsová
26.10.09,09:59
Dobrý den, teraz mi volali z dan. úradu,že za mesiac
07/09 sme mali nadmerný odpočet 597,11
8/09 nadmerný odpočet 1031,46
9/09 máme vlast. dan. povinnosť 4375,22
Mám odrátať obidva nadmerné odpočty alebo iba ten za 8/09. Dakujem za odpovede
Nie. Môžete len ten za 08/2009 uplatniť v DP za 09/2009. Ten za 07/2009 Vám bude vrátený v zákonnej lehote z DÚ. Ak uplatňujete postup podľa § 79 ods. 1 zákona.
31Jankal
26.10.09,10:06
dakujem
heja3
26.10.09,10:59
Prosím vás, môžem si posunúť odpočty DPH na ďalší mesiac z DF, ktoré mám, ale kvôli nim mi vychádza vysoký odpočet a nechcem, aby mi kvôli tomu chodila daňová kontrola, a následne uplatnila v ďalšom mesiaci - sme mesační plátcovia.
Badko
26.10.09,11:04
Môžete
Tweety
26.10.09,11:08
Prosím vás, môžem si posunúť odpočty DPH na ďalší mesiac z DF, ktoré mám, ale kvôli nim mi vychádza vysoký odpočet a nechcem, aby mi kvôli tomu chodila daňová kontrola, a následne uplatnila v ďalšom mesiaci - sme mesační plátcovia.
Áno, od 1.4.09 to zákon o dph umožňuje. Najneskorší termín uplatnenia odpočtu je 31.12.09.
ZuzanaP
16.03.12,08:03
Je možné uplatniť si odpočet DPH a neuplatniť si výdavky ako daňové????
Tweety
16.03.12,08:11
Je možné uplatniť si odpočet DPH a neuplatniť si výdavky ako daňové????

Buď konkrétnejšia.
ZuzanaP
16.03.12,11:14
Buď konkrétnejšia. Z došlej faktúry si uplatním nárok na odpočet DPH, ale základ dane si nechcem uplatniť ako daňový výdavok, ale ako neovplyvňujúci základ dane. Je to možné?
martina1111
19.02.13,17:32
Faktúra bola vystavená aj dodanie tovaru sa uskutočnilo 30.10.2012, ale nemali sme faktúru zaevidovanú resp. sa stratila, dodavatel teraz poslal upomienku a až tak sme sa dozvedeli o jej existencii. Je možné ju odpočítat v dph 01/2013? Viem, že §51 hovorí, že najneskor sa može uplatniť odpočítanie dane za posledné zadnovacie obdobie kalendárneho roka. Ale čo ak sa k nám faktúra dostala až teraz? dakujem
Tweety
19.02.13,17:55
Faktúra bola vystavená aj dodanie tovaru sa uskutočnilo 30.10.2012, ale nemali sme faktúru zaevidovanú resp. sa stratila, dodavatel teraz poslal upomienku a až tak sme sa dozvedeli o jej existencii. Je možné ju odpočítat v dph 01/2013? Viem, že §51 hovorí, že najneskor sa može uplatniť odpočítanie dane za posledné zadnovacie obdobie kalendárneho roka. Ale čo ak sa k nám faktúra dostala až teraz? dakujem
A poslal vám ju teraz? Ak áno, zaevidujete a zaúčtujete ju, uplatníte nárok na odpočet dph dátumom prijatia.