Dada
14.07.04,09:50
Môžem vystaviť faktúru pre rakúskeho odberateľa, registrovaného ako platca DPH s dnešným dátumom, ale dátum dodania tovaru bude až 20.7.???
marianna
14.07.04,11:02
Dostávame takéto faktúry, kde je dátum vystavenia skorší, ako dátum dodania tovaru. Ja sa potom riadim dátumom vystavenia faktúry. Podľa zákona.
Dada
14.07.04,11:04
Nejde mi o došlú faktúru, ale o vystavenú!
marianna
14.07.04,11:09
Chcela som tým povedať, že sa takéto prípady vyskytujú, t. zn. že aj niekto iný ako ty fakturuje so skorším dátumom, ako je dátum dodania. väčšinou nakupujeme materiál z čiech a chodia nám takéto faktúry.
alexaneta
14.07.04,11:21
Ja by som si na tvojom mieste nekomplikovala život a vystavila by som faktúru až keď dôjde k dodaniu tovaru a môžeš mať istotu , že to bude dobre.
Katty
14.07.04,11:24
dada môžeš ju dnes vystaviť, aj tak to bude všetko v jednom mesiaci takže si nerob ťažkú hlavu...
Dada
14.07.04,11:27
Katty, tiež uvažujem ako ty, ale človek nikdy nevie, čo na to tí z daňového. A mám aj dilemu, čo s tým, ak na faktúre je vyčíslená hodnota tovaru, hodnota montáže a hodnota dopravy. Mám uviesť všetko pod §43, alebo len tovar pod §43 a montáž a dopravu pod §15a16???
Katty
14.07.04,11:37
Dada zákon hovorí iba o najneskoršom termíne vyhotovenia fa a to je 15dní od dodania tovaru,služby alebo prijatia platby, ale zároveň hovorí o náležitostiach fa v ktorých je písané že na fa musí byť dátum "daňovej povinnosti" takže ak vieš kedy tovar dodáte tak fa môžeš vyhotoviť aj skôr. Čo sa týka tovaru,montáže,dopravy s tým ti takto rýchlo nepomôžem lebo mi nedodávame to EU...
vladan
14.07.04,11:38
tovar a služby by som rozlišovala - a vystavila by som dve faktúry - jednu na tovar a tú druhu na služby.
McMarti
14.07.04,11:50
Potrebujem poradiť, tiež vystavujem FA za služby, bol použitý material a práca všetko mam v jednej cene, je potrebné to rozlíšiť? FA mam ale vystavenú na české DIČ, nakoľko som plátca DPH aj v ČR tam aj odvediem DPH. Nákup niektorého tvaru som však robila na Slovensku mám od svojho dodávateľa žiadať aby mi vystavil FA s mojim českým DIČ?
marianna
14.07.04,11:50
Ja som vystavovala faktúru, kde som uviedla položku tovaru zvlášť a položku doprava. Uviedla som tam oslobodenie od dane podľa § 43, a oslobodenie prepravy podľa § 16. Takisto som si nebola istá, či je to správne, tak som zavolala na telefonické poradenstvo pre dane a účtovníctvo, ktoré prevádzkuje poradca podnikateľa, a tam mi potvrdili, že to môže byť na jednej faktúre.
marianna
14.07.04,11:55
Určite nemusíš uvádzať zvlášť materiál a zvlášť prácu. My to dávame všetko ako opravu a prikladáme rozpis prác a matriálu. K tým slovenským nákupom, ak si registrovaní aj na slovesnku, tak si predsa môžeš uplatniť odpočet DPH na Slovensku. Nie?
Potrebujem poradiť, tiež vystavujem FA za služby, bol použitý material a práca všetko mam v jednej cene, je potrebné to rozlíšiť? FA mam ale vystavenú na české DIČ, nakoľko som plátca DPH aj v ČR tam aj odvediem DPH. Nákup niektorého tvaru som však robila na Slovensku mám od svojho dodávateľa žiadať aby mi vystavil FA s mojim českým DIČ?
Dada
14.07.04,11:56
Ale keď budem mať na jednej faktúre aj tovar aj montáž+dopravu, tak do Intrastatu dám len tú hodnotu tovaru, či ho navýšim o hodnotu montáže a dopravy???
marianna
14.07.04,12:04
Kolegyňa dala do intrastatu celú sumu tak ako bola fakturovaná teda aj s dopravou. Nevyznám sa do intrastatu, ale myslím, že sa tam uvádzajú aj služby vzťahujúce sa k tomu tovaru, ak sú teda na jednej faktúre, a takisto ak je tam oprava tak aj s opravou.
Dada
14.07.04,12:08
A do priznania DPH? Tam sa mi predsa zobrazí len hodnota tovaru, doprava a montáž nie. Nemalo by to byť rovnako? Čo v priznaní DPH, to aj v Intrastate?
Guláš sa mi dobrý z toho robí.
marianna
14.07.04,12:15
Do intrastatu sa uvádza všetok pohyb tovaru, teda aj ten ktorý nie je predmetom dane, napr. tovar, ktorý ide len na opravu, a vráti sa späť alebo tovar dodaný s inštaláciou a montážou, čo sa do daňového priznania neuvádza, pretože to nieje predmetom dane podľa § 8 ods.4, čo je asi tvoj prípad. Dnes už končím ak niečo zajtra sa ozvem.
Luckasari
14.07.04,13:13
do Intrastatu sa zaznamenava len pohyb tovaru
VYNIMKA: ak na fakture je spolu s tovarom vyfakturovana preprava (ALE NA JEDNEJ FAKTURE JE TOVAR + PREPRAVA, nie preprava zvlast fakturovana), vtedy sa cena tovaru o tuto prepravu upravi
INAC LEN POHYB TOVARU DO INTRASTATU
Dada
15.07.04,04:25
Takže to skúsim zhrnúť. Ak mám na faktúre tovar + preprava + montáž, tak mi celá ich hodnota vstupuje do Intrastatu. A do priznania DPH tiež? Ešte to mi tam nejako nesedí.
Luckasari
15.07.04,06:07
ano aj do DP - bude sucastou ceny tovaru §22 ods.2 zakona o DPH
Do zakladu dane sa zahrnaju aj:
a) ...
b) suvisiace naklady (vydavky), ako napr. ... , naklady na prepravu
marianna
15.07.04,06:15
TAk Dada poďme poporiadku. Predpokladám, že fakturuješ tovar dodaný s montážou a inštaláciou. Tento nieje predmetom dane, takže do DPH neuvádzaš, daňová povinnosť prechádza na príjemcu. Prepravu takisto neuvádzaš do DPH, pretože takisto prechádza daňová povinnosť na príjemcu, samozrejme ak je platca DPH, uvedieš na faktúru odkaz na § 16.

Čo sa týka Intrastatu, tam pohyb tovaru musíš uviesť, teda podľa môjho názoru by si tam mala uviesť celú hodnotu tovaru aj s montážou aj s prepravou (samozrejme ak je to na jednej faktúre), pretože podľa pokynov na vyplnenie je uvedené: "Ak sú na faktúre uvedené súvisiace výdavky ako napr. provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu, náklady poistenia zahrnú sa do fakturovanej sumy.......Dúfam že ten intrastat som ti vysvetlila dobre, lebo ozaj to nerobím, ale prešla som si podrobne pokyny.
Dada
15.07.04,06:21
Tak jedna uvádzate DP tak a jedna tak. Kde je teda pravda?
marianna
15.07.04,06:29
Dada, ak fakturuješ tovar dodaný s montážou a inšt., napri vezieš stroj alebo časti stroja, ktoré v čechách montujete, toto nieje predmetom dane, pretože nejde o dodanie tovaru. Pozri §8 ods.4 bod a). Daňová povinnosť prechádza na príjemcu, či už je platca alebo nie. Ale ak vezieš stroj alebo jeho časti ako tovar, teda predáš stroj a dosť, nemontuješ ho, ide o dodanie tovaru a do DP uvádzaš.
Dada
15.07.04,06:37
Čiže vo faktúre potom uvediem §15a16??? Nebudem uvádzať §43?? Trošku si odporuješ vo svojich príspevkoch. V jednom uvádzaš, že na faktúre pri tovare uvedieš §43 a pri preprava §15. A v ďalšom zase píšeš, že to nevstupuje do priznania DPH. Ale predsa §43 vstupuje do priznania DPH.
marianna
15.07.04,06:57
No pretože najprv sme sa bavili iba o tovare a preprave. Ale potom sme tam pridali aj tú montáž a to je už iné. Takže sa ospravedlňujem ak som ťa poplietla. Ale áno, kvôli tej preprave musíš te odkaz na fa uviesť. Dúfam, že z toho nejako vyjdeš.
Dada
15.07.04,07:00
Pekný guláš mám z toho už. Takže ak je na faktúre tovar + montáž + preprava tak bude §15 a nepôjde do priznania DPH?
A keď bude tovar na jednej faktúre - bude tam §43, a montáž a preprava na druhej faktúre - §15, tak len tá prvá pôjde do priznania DPH, tak?
vladan
15.07.04,07:32
preto si myslím, že voľba vystavenia dvoch faktúr, kde jedna je za tovar a druhá za služby vám trošku pomôže pri dávaní faktúr do DP.
marianna
15.07.04,07:43
No trochu si to pomiešala. Ja by som to urobila takto: tovar + montáž na jednu faktúru - nepôjde do DP. Preprava na druhú faktúru - nepôjde do DP, uvedieš odkaz na § 16 nie 15. Tak by to bolo najjednoduchšie. Ale kľudne to môžeš dať všetko do jednej faktúry a uviesť len ten §16.
Ani keby si dala tovar zvlášť a montáž a prepravu zvlášť, ani tak by som ten tovar nedávala do DP, pretože už tá montáž sa vzťahuje na ten tovar, a brala by som to ako dodanie tovaru s montážou a inšt.