Stanislav 1975
24.05.09,12:24
Ahojte,potreboval by som, pre jednu zahraničnú spoločnosť overiť moj Obč.preukaz u notára( ide najma o overenie bydliska)- dá sa to? Overí notár fotokopiu OP? Dík
Mária27
24.05.09,13:57
Áno.
Heni
24.05.09,13:59
ja som potrebovala overiť fotokópiu OP pre istú českú banku, notár mi to odmietol, že oni to nemôžu :confused:
liba2
24.05.09,14:00
Predčasom som požiadala notára o túto službu a bolo mi povedané, že OP sa neoverujú - a ani mi to neurobil. :mee:
olga88
24.05.09,14:30
Mne notar overoval OP a nemal ziadne pripomienky.Bezne to robi.
Stanislav 1975
24.05.09,17:36
Takže je to 2-2, remíza-uvidím, v stredu idem k notárovi a dám vedieť ako som dopadol...
tutiola
24.05.09,17:58
Osobne stým nemám žiadnu skúsenosť, ale si myslím že notár okrem iného potvrdzuje že kópia sa zhoduje s originálom. Nezáleží na tom o aký dokument ide. Pokial ide len o overenie bydliska, nedá sa získať potvrdenie od príslušného MsÚ, alebo ObÚ?
Stanislav 1975
24.05.09,18:00
Osobne stým nemám žiadnu skúsenosť, ale si myslím že notár okrem iného potvrdzuje že kópia sa zhoduje s originálom. Nezáleží na tom o aký dokument ide. Pokial ide len o overenie bydliska, nedá sa získať potvrdenie od príslušného MsÚ, alebo ObÚ?
teoreticky by to asi aj stačilo, ale ten op sa mi zdala taká najrýchlejšia alternatíva,hmhm
buchač
24.05.09,18:09
Ahojte,potreboval by som, pre jednu zahraničnú spoločnosť overiť moj Obč.preukaz u notára( ide najma o overenie bydliska)- dá sa to? Overí notár fotokopiu OP? Dík


Pozor na fakty !!!

Notár / respektíve notárska kancelária / overuje PODPIS a nie predmet , t.j OP , zmluva , vysvedčenie ....

Za obsah nezodpovedá , veď podpis overuje administratívna pracovníčka , ktorá nemusí mať adekvátne / právnicke / vzdelanie ....či ?

Má hádam notár prístup do systému , ktorý on-line autorizáciou OP preukáže , že je v poriadku ?

Overovanie podpisu vykonáva aj príslušná kancelária na miestnom úrade v mieste bydliska , aspoň kde bývam , je to možné .
Stanislav 1975
24.05.09,19:14
Pozor na fakty !!!

Notár / respektíve notárska kancelária / overuje PODPIS a nie predmet , t.j OP , zmluva , vysvedčenie ....

Za obsah nezodpovedá , veď podpis overuje administratívna pracovníčka , ktorá nemusí mať adekvátne / právnicke / vzdelanie ....či ?

Má hádam notár prístup do systému , ktorý on-line autorizáciou OP preukáže , že je v poriadku ?

Overovanie podpisu vykonáva aj príslušná kancelária na miestnom úrade v mieste bydliska , aspoň kde bývam , je to možné .
Búchač, mýliš sa- áno-overuje najma podpisy ako píšeš, ale overuje aj rozne listiny, že to čo maš prefotené je podľa originálu- napr. aj to vysvedčenie sa dá overiť notársky...
buchač
24.05.09,19:26
Búchač, mýliš sa- áno-overuje najma podpisy ako píšeš, ale overuje aj rozne listiny, že to čo maš prefotené je podľa originálu- napr. aj to vysvedčenie sa dá overiť notársky...

Sorry , myslel som tým podpis overovanej osoby , nabudúce napíšem kompletne .....;)

Samozrejme , že overuje prefotený dokument s originálom , túto anabázu som absolvoval už x -krát .

Ale niekedy ani originál nerozoznáš od kópie , pri dnešnej technológii ... :D
branislavp
24.05.09,20:55
Ahojte,potreboval by som, pre jednu zahraničnú spoločnosť overiť moj Obč.preukaz u notára( ide najma o overenie bydliska)- dá sa to? Overí notár fotokopiu OP? Dík
Ak Ti ide o potvrdenie o Tvojom trvalom bydlisku, doporučujem navštíviť príslušný úrad v Tvojom bydlisku, na požiadanie Ti vydajú potvrdenie o Tvojom trvalom bydlisku. V źiadosti uveď dôvod vydania takéhoto potvrdenia, k čomu ho vlastne potrebuješ, na aké účely. To je hodnoverný dokument na preukázanie sa o Tvojom trvalom bydlisku, ktorý vydá príslušný mestský, alebo obecný úrad. Občianskym preukazom sa preukazuješ všade tam , kde sa podľa zákona musíš preukázať že si to skutočne Ty, t.j. identifikácia človeka-fotografia a patričné nacionále uvedené v OP.
branislavp
24.05.09,20:59
teoreticky by to asi aj stačilo, ale ten op sa mi zdala taká najrýchlejšia alternatíva,hmhm
Občianskym preukazom sa preukazuje identifikácia osoby.
arizona
24.05.09,21:01
Odporúčam overovať na mestskom, resp. obecnom úrade. Notár zoberie stovku, úrad 30 sk...;)
Ak je to na soc. účely, tak zdarma.:)
tutiola
25.05.09,04:33
Tak ma napadlo, že ak to potrebuješ pre zahraničnú firmu, tak asi chcú overený úradný preklad OP. To sú dve rozdielne veci. Mýlim sa?
Chobot
25.05.09,13:14
Tak ma napadlo, že ak to potrebuješ pre zahraničnú firmu, tak asi chcú overený úradný preklad OP. To sú dve rozdielne veci. Mýlim sa?

OP sa úradne neprekladá. Nové OP sú už viacjazyčné (SJ/AJ).

Overenie fotokópie OP ani vyhotovovanie kópie OP žiadny zákon nezakazuje. Niektoré zákony dokonca vyslovene prikazujú vyhotoviť fotokópiu OP (napr. zákon o bankách § 42).

OP je originálny dokument a žiadna ani overená kópia nemôže byť použitá na preukázanie totožnosti, ani nemôže byť považovaná za rovnocennú s originálnym OP (na rozdiel od iných listín, kde overená fotokópia je rovnocenná s orginálom - napr. výpis z OR). To je aj dôvod, prečo notári zvyknú odmietnuť overiť kópiu OP, lebo takto overený dokument nemá právnu váhu úradne overeného dokumentu. Obdobný problém je pri overenej fotokópii technického preukazu (bolo to diskutované tu:
http://www.porada.sk/t95256-je-notarom-overena-kopia-ako-original.html)

Takže niektorý notár overí kópiu, lebo je mu jedno, na aké účely sa to overuje (prakticky len overuje zhodu), a iný neoverí, lebo overená kópia OP má rovnakú použiteľnosť ako neoverená kópia (s kópiou OP sa nedá nič úradne vybaviť, všade treba originál).