rena70
24.05.09,12:38
Manžel ako živnostník uzavrel "dohodu o poskytovaní služieb" s firmou xxx s r. o. V tejto dohode mám otázky voči niektorým bodom zmluvy. Potrebujem poradiť s konkrétnym bodom. Citujem: §8.Iné dodatky zmluvy. V trvaní tejto záväznej dohody, a jeden rok po vypovedaní dohody sa poskytovateľ zaväzuje, že sa nezamestná, či už priamo alebo nepriamo u obchodného partnera, ktorý spolupracuje a obchoduje s xxx s r. o. Pokuta za porušenie tohto bodu je 7 800 euro.
Dohoda bola uzatvorená 11.7.2007. Čas činnosti 1 rok. Manžel naďalej spolupracuje s touto firmou v Rakúsku. Má možnosť zamestnať sa u rakúskeho zamestnávateľa za dvojnásobný plat, ale je tu tento bod zmluvy. Dá sa nejako obísť?
dragan.michal
24.05.09,11:31
1 rok po vypovedani zmluvy. T.j. ked skonci s firmou xxx pomer 1.6.2009 znamena to ze ´do 1.6.2010 nebude spolupracovat so ziadnynm partnerom firmy xxx a to ani v priamom ani nepriamom vztahu. T.j. nemoze byt zamestnany ani u sobdodavatela firmy xxx
Chobot
25.05.09,07:52
Manžel ako živnostník uzavrel "dohodu o poskytovaní služieb" s firmou xxx s r. o. V tejto dohode mám otázky voči niektorým bodom zmluvy. Potrebujem poradiť s konkrétnym bodom. Citujem: §8.Iné dodatky zmluvy. V trvaní tejto záväznej dohody, a jeden rok po vypovedaní dohody sa poskytovateľ zaväzuje, že sa nezamestná, či už priamo alebo nepriamo u obchodného partnera, ktorý spolupracuje a obchoduje s xxx s r. o. Pokuta za porušenie tohto bodu je 7 800 euro.
Dohoda bola uzatvorená 11.7.2007. Čas činnosti 1 rok. Manžel naďalej spolupracuje s touto firmou v Rakúsku. Má možnosť zamestnať sa u rakúskeho zamestnávateľa za dvojnásobný plat, ale je tu tento bod zmluvy. Dá sa nejako obísť?

Prečo podpisoval takúto zmluvu? On sa dobrovoľne zaviazal obmedziť svoju podnikateľskú činnosť ešte aj rok po skončení obchodného vzťahu s firmou xxx.

Na druhej strane sa mi ale nezdá, že by si firma xxx mohla po skončení obchodného vzťahu nárokovať na pokutu, pretože sa to prieči slobode podnikania. Možne keby bol v tejto veci súdny spor, tak šikovný právnik by dokázal tvojho manžela od pokuty vysekať. Ale určite nie počas trvania zmluvného vzťahu, tam by platil, až by sčernal.

Takže vypovedať zmluvu, počkať rok a potom sa môže zamestnať kde chce.

Alebo vypovedať (ukončiť) zmluvu, zamestnať sa v rakúsku a uvidí, či si firma xxx uplatní tú pokutu. AK áno, tak buď zaplatiť alebo sa súdiť.