NewBoyScout
24.05.09,14:38
Zaujima ma jedna specificka vec ohladne splnomocnenia.

Pokial spolocnik vo firme na nejaku dobu sa nemoze zo zdravotnych alebo inych dovodov(napr. dlhodoba cesta do zahranicia) venovat aktivitam v ramci firmy a potrebuje, aby ho niekto zastupoval (v tomto konkretnom pripade rodinny prislusnik - dcera)......ako ma vyzerat splnomecnenie, ktore takejto osobe bude udelene? co vsetko toto splnomocnenie musi resp. je dobre, aby obsahovalo?

pre ujasnenie situacie:
splnomocnena osoba je v pribuzenskom vztahu so spolocnikom, mala by ho vo firme plne zastupovat a mala by mat pravo podpisovat dokumenty. Jedna sa o firmu v gastro sektore, preto viem ze to ma nieco so "spriaznenou osobou" a malo by v splnomocneni uvedene, ze je opravnena zastupovat spolocnika (resp. konatela) aj pred
pracovnym uradom (alebo niecim takym) v plnej miere. Ide o to, ze pokial bude na nejakej prevadzke vykonavat cinnost, aby bolo vsetko ok ked pride kontrola a polozia jej otazku co tu robite? ste tu zamestnana?...

musi byt taketo splnomocnenie overene notarom?

viem, ze taketo splnomecnenie by mal udelit konatel spolocnosti (v tomto pripade zastupovany spolocnik nie je konatelom, ale konatel nema problem podpisat nieco podobne)

Prosim o Vase postrehy a pripomienky, pripadne ma opravte ak sa v niecom mylim...

Dakujem
dragan.michal
24.05.09,13:05
moj nazor,

splnomocnenie musi byt overene notarom, a splnomocnenie by mal udelit konatel firmy
dragan.michal
24.05.09,13:07
Plnomocenstvo - fyzické aj právnické osoby sa môžu dať zastúpiť aj inou fyzickou alebo právnickou osobou, ktorej na tento účel udelia plnú moc, aby za nich a v ich mene robila právne úkony. Plnú moc môže získať aj ten, kto nie je zamestnancom podniku, ale bude v jeho mene konať (súdne spory – advokát). Z plnomocenstva musí byť zrejmý aj rozsah splnomocnencovho oprávnenia. Podľa tohto rozsahu môžeme plnomocenstvo deliť na:
všeobecné (generálne) – vykonávanie všetkých právnych úkonov,
špeciálne – splnomocňuje len na jeden určitý právny úkon alebo na určitý druh právnych úkonov (napr. na kúpne zmluvy).

Zákon predpisuje písomnú formu len v prípade, ak sa písomná forma vyžaduje aj pri právnom úkone, na ktorý sa plnomocenstvo vzťahuje. Napr. písomná forma sa vyžaduje pri každom právnom úkone týkajúcom sa nehnuteľností. V právnych vzťahoch pri podnikateľskej činnosti sa písomná forma odporúča vždy – najúčinnejšie v praxi je, ak je aj notársky overené.

V prípade plnomocenstva treba rozlišovať prípady, keď je nevyhnutné, aby podpis splnomocniteľa (toho, kto splnomocnenie udeľuje) bol notársky overený (overený na matrike) alebo stačí podpis bez úradného osvedčenia. V praxi sa vyžaduje notársky overené splnomocnenie v prípade podpisovania zmlúv týkajúcich sa nehnuteľností alebo napr. pri zápisoch údajov do obchodného registra prostredníctvom splnomocnenca.



Prokúra - je zvláštny druh zmluvného zastúpenia podnikateľa, pri ktorom podnikateľ udeľuje prokuristovi plnú moc. Vyskytuje sa teda len v podnikaní. Prokúrou splnomocňuje podnikateľ prokuristu na vykonávanie všetkých právnych úkonov vznikajúcich pri prevádzke podniku. Prokurista nie je teda oprávnený na tie právne úkony, ktoré sa netýkajú prevádzky. Nie je oprávnený napríklad rozhodnúť o pristúpení spoločníka do obchodnej spoločnosti, vylúčiť spoločníka, uzavrieť zmluvu o predaji podniku, prevádzať (predávať, darovať) nehnuteľnosti. Prokuristom môže byť len fyzická osoba (jednotlivec). Prokurista sa podpisuje tak, že k obchodnému názvu podnikateľa, za ktorého koná, pripojí svoj podpis s dodatkom "pp" (per prokuram), ktorý označuje prokúru. Prokúra sa zapisuje do obchodného registra a môže ju udeliť len podnikateľ zapísaný do obchodného registra.
NewBoyScout
24.05.09,15:11
cize mi z toho jednoznacne vychadza, ze je najlepsie mat generalnu plnu moc podpisanu konatelom u notara.

dufam, ze dobre rozumiem tomu.....

v nasom pripade ide o to, ze splnomocneny clovek nie je ofic. ziadnou sucastou firmy - neni ani zamestnanec, je to spriaznena osoba jedneho zo spolocnikov a bude ho v plnej miere zastupovat. Chceme, aby mohla aj podpisovat dokumenty v mene spolocnosti (napr fakturu dodavatelovi a tak) a chceme, aby to bolo osetrene pred vsetkymi druhmi kontrol ktore pridu na prevadzku, ktoru bude tato osoba viest po nejaku dobu. Dana osoba nebude poberat ziaden plat, bude pracovat bez naroku na honorar...musi byt koli tomu nieco specialne v tom splnomocneni?
Znama, ktora robi uctovnicku mi vravela, aby tam bolo nieco v zmysle ze sa jedna o spriaznenu osobu, ze pracuje bez naroku na mzdu a ze je opravnena komunikovat so vsetkzmi organmi..alebo nieco take....

nepomoze mi niekto s konkretnou formulaciou pre dany pripad?


chcem sa este opytat, ci niekto nemate nejaku predlohu takej plnej moci....



Dakujem
dragan.michal
24.05.09,15:20
nieco pohladam, ak najdem pichnem to tu
liba2
24.05.09,15:39
Splnomocnenie je dokument pre "tretie osoby", preto nemusí obsahovať informáciu o tom, v akom postavení je splnomocnená osoba k firme alebo k jej majiteľom a tiež informáciu o cene za službu (odmene); je to interná záležitosť firmy.
NewBoyScout
25.05.09,11:15
to liba2, jasne rozumiem....

mate niekto take generalne plnomocenstvo?
adam
16.01.11,10:25
Prokúra sa zapisuje do obchodného registra a môže ju udeliť len podnikateľ zapísaný do obchodného registra.

Podľa uvedeného, prokuristu môže splnomocniť len spoločnosť zapísaná v obchodnom registri. Teda podnikateľ, ktorý podniká na základe ŽL,nie je zapísaný v OR, ale v ŽR, nemôže. Na živnostníka sa prokúra nemôže aplikovať. Pochopila som to správne?
blavaciko
16.01.11,12:28
len si davajte pozor na to, ze ak bude mat plnu moc za spolocnika, tiez nie je opravneny podpisovat vsetky dokumenty, tak ako ani spolocnik nie.
v mene spolocnosti konaju vzdy konatelia v rozsahu podla spolocenskej zmluvy a nie spolocnici.
adam
16.01.11,18:27
Prokúra sa zapisuje do obchodného registra a môže ju udeliť len podnikateľ zapísaný do obchodného registra.

Podľa uvedeného, prokuristu môže splnomocniť len spoločnosť zapísaná v obchodnom registri. Teda podnikateľ, ktorý podniká na základe ŽL,nie je zapísaný v OR, ale v ŽR, nemôže. Na živnostníka sa prokúra nemôže aplikovať. Pochopila som to správne?

Vie mi niekto odpovedať?