dajana16
21.07.05,08:43
Chcela by som poprosiť poraďákov o radu, či je možnosť, aby SZČO poberala podporu v nezamestnanosti (pokiaľ získa zakázky), keď splnila podmienku zamestnania 3 rokov v posledných 4 rokoch a zo zamestnania odvádzala poistenie v nezamestnanosti.
Živnosť má zriadenú už druhý rok, ale nemala z nej doteraz žiadne príjmy.
endrju
21.07.05,06:50
SZČO by asi mala ísť najprv na živnostenský úrad s odhláškou živnosti.
Ak sa mýlim, opravte ma.
Pepa
21.07.05,06:53
Určite nárok na podporu v nezamestnanosti nemá.
dajana16
21.07.05,06:57
Takže, ak som to pochopila, nie je možný súbeh. Musí sa odhlásiť, aby mohla brať podporu a ak si nájde dostatok zakáziek napr.za 1 mesiac, znovu prihlásiť?
Pepa
21.07.05,07:01
Takže, ak som to pochopila, nie je možný súbeh. Musí sa odhlásiť, aby mohla brať podporu a ak si nájde dostatok zakáziek napr.za 1 mesiac, znovu prihlásiť?
Súbeh čoho? Musí sa odhlásiť - toto by malo byť "prerušenie živnosti" a tam je myslím min. 6 mesiacov.
dajana16
21.07.05,07:22
Ďakujem za odpovede. Ešte to dovysvetlím. Jedná sa o osobu, ktorá bola v riadnom pracovnom pomere a uvažovala s tým, že postupne prejde na živnosť. Ale asi mala smolu. Teraz nemá ani príjmy zo závislej činnosti, ani zo živnosti.
Pepa
21.07.05,07:26
Ďakujem za odpovede. Ešte to dovysvetlím. Jedná sa o osobu, ktorá bola v riadnom pracovnom pomere a uvažovala s tým, že postupne prejde na živnosť. Ale asi mala smolu. Teraz nemá ani príjmy zo závislej činnosti, ani zo živnosti.
Nie "asi" ale "určite".
Jozef Mihál
21.07.05,09:06
Nárok na dávku v nezamestnanosti má len osoba registrovaná na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie.

Registrovaný uchádzač o zamestnanie nesmie prevádzkovať alebo vykonávať živnosť (§ 6 ods.2 zákona 5/2004).
porfin
21.07.05,09:23
No pri živnosti mi je to jasné, ale ako je to ak niekto ostane nezamestnaný a má licenciu na sprostredkovanie SDS. Napríklad človek bol riadne zamestnaný viac ako 4 roky v TPP a v 1/2005 dostal licenciu na sprostredkovanie SDS. Od 1.9.2005 bude nezamestnaný- dostal výpoveď....má nárok na zaevidovanie sa na ÚP a podporu??? Veď aj licencia sprostredkovateľa je "podnikanie" na základe iného ako živnostenského povolenia.
Volala som na ÚP a hovorila s JUDr..., no ani tá mi nedala fudnovanú odpoveď. Takl neviem kto by mi to vedel povedať.
dajana16
21.07.05,09:33
Ešte raz vám všetkým ďakujem za objasnenie problému a za vyčerpávajúce odpovede.