SoniXko
24.05.09,17:55
dobry den chcel by som sa opytat ci mozem dat okamzitu vypoved z dovodu nevyplatenia mzdy v termine,aj ked mam zavazok voci zamestnavatelovi koli zvyseniu kvalifikacie...mzdu som nedostal do 15tich dni od doby splatnosti pretoze vraj "firma nema peniaze"
bv_alexandra
24.05.09,16:04
Áno zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer, ak mu nebola vyplatená mzda 15dni po termíne určenom na výplaty. A ZC má tiež v tomto prípade nárok na odstupné.
§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
SoniXko
25.05.09,16:05
prave som dotelefonoval s pravnikom a povedal mi ze,koli nevyplatenej mzde nemozem dat vypoved lebo mam zavazok 4 roky alebo 12600 eur co neni rozhodne mala suma a v pripade ,ze by som dal vypoved by ma vraj mohol dat na sud...tak neviem ci je ten pravnik taky neschopny alebo ste sa pomylili vy...skuste mi prosim este nieco poradit...vdaka
dušinka
25.05.09,16:19
Zrejme ten právnik myslel, že by zamestnávateľ od Teba súdnou cestou vymáhal 12600 euro. Mám taký dojem, že sa jedná o dva problémy. Jeden je nevyplatenie mzdy a okamžité skončenie pracovného pomeru a druhý nedodržanie Tvojho záväzku 4 roky alebo 12600 eur. Zrejme si podpísal nejakú dohodu. Na Tvojom mieste by som ešte počkala. Už sa stalo že by Vám nevyplatil mzdy?
bv_alexandra
25.05.09,16:37
prave som dotelefonoval s pravnikom a povedal mi ze,koli nevyplatenej mzde nemozem dat vypoved lebo mam zavazok 4 roky alebo 12600 eur co neni rozhodne mala suma a v pripade ,ze by som dal vypoved by ma vraj mohol dat na sud...tak neviem ci je ten pravnik taky neschopny alebo ste sa pomylili vy...skuste mi prosim este nieco poradit...vdaka
My sme sa určite nepomýlili. Tvoja otázka znela či sa môže skončiť pracovný pomer okamžite v prípade že nie je vyplatená mzda do 15 dní od výpl termínu.
a My sme odpovedali a riadili sme sa pri tom Zákonníkom práce, ktorý je tzv BIBLIA, a na základe tejto biblie sa môže skončiť pracovný pomer okamžite z dôvodu nevyplatenie mzdy.
O nejakej pôžičke otázka nebola.
Ale ja si myslím že pôžička je jedna vec a a ukončenie PP druhá.
Ja by som rozviazala PP okamžite z dôvodu nevyplatenia mzdy a druhým listom by som navrhla zamestnávateľovi spôsob splatenia podlžnosti. Napr by sa mohlo na to použiť trebárs odstupné, na ktoré máš nárok pri vyššie uvedenom dôvode. Resp. by som navrhla splátky.;)
SoniXko
25.05.09,17:06
v mojej otazke bol aj ten zavazok ale to nevadi...a teraz sa stalo 1.krat ze to nestihol do 25.teho ale bojim sa ze ked tam ostanem a firma krachne budem na tom este horsie ako ked mi chodi mzda neskoro....
bv_alexandra
26.05.09,05:05
v mojej otazke bol aj ten zavazok ale to nevadi...a teraz sa stalo 1.krat ze to nestihol do 25.teho ale bojim sa ze ked tam ostanem a firma krachne budem na tom este horsie ako ked mi chodi mzda neskoro....
Ospravedlňujem sa áno je to tam. Ale stále si myslím že by sa to nemalo spájať. Veď ked zamestnávateľ nevyplatí mzdu pol roka, tak budeš chodiť do práce "zadarmo" a akože tým sa ti znižuje záväzok. Podľa mňa nemôžeš skončiť pracovný pomer napr dohodou /keby si si našiel iné prac. miesto/ Možno k tomu ťa zaväzuje ten záväzok. Ono by bolo dobré vedieť či máš podpísanú nejakú dohodu so ZĽ a ak ano čo v nej stojí.
NEvyplatenie mzdy však je porušenie povinnosti na strane zamestnávateľa, takže si myslím že nie je dôvod nepodať okamžité skončenie - z dôvodu nevyplatenia mzdy.
Skús napísať čo ti stojí v tej dohode a možno budeme mudrejší. ;)
Chobot
26.05.09,07:50
v mojej otazke bol aj ten zavazok ale to nevadi...a teraz sa stalo 1.krat ze to nestihol do 25.teho ale bojim sa ze ked tam ostanem a firma krachne budem na tom este horsie ako ked mi chodi mzda neskoro....

Jedna vec je skončenie PP a druhá vec je záväzok voči zamestnávateľovi. PP môžeš skončiť okamžite, to sme ti odpovedali dobre. Ten záväzok neznemožňuje okamžité skončenie z dôvodu nevyplatenia mzdy. Ale ak chceš aj odpoveď B, nielen A, tak sa musíš opýtať aj na B.

Mal si sa následne spýtať, čo bude s tým záväzkom. Ten záväzok nezaniká okamžitým skončením, pretože ZP v § 155 ods. 6 uvádza, kedy zamestnanec nie je povinný uhradiť náklady na vzdelávanie:

(6) Povinnosť zamestnanca na úhradu nákladov nevzniká, najmä ak

a) zamestnávateľ v priebehu zvyšovania kvalifikácie zastavil poskytovanie pracovného voľna a náhrady mzdy, pretože sa zamestnanec bez svojho zavinenia stal dlhodobo nespôsobilý na výkon práce, pre ktorú si zvyšoval kvalifikáciu,
b) pracovný pomer sa skončil výpoveďou danou zamestnávateľom z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo dohodou z tých istých dôvodov,
c) zamestnanec nemôže vykonávať podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia prácu, pre ktorú si zvyšoval kvalifikáciu, prípadne stratil dlhodobo spôsobilosť vykonávať ďalej doterajšiu prácu z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. c),
d) zamestnávateľ nevyužíval v posledných 12 mesiacoch počas najmenej šiestich mesiacov kvalifikáciu, ktorú si zamestnanec zvýšil.

Čiže ten samotný záväzok neznamená, že nemôžeš skončiť, ale budeš musieť uhradiť dohodnutú sumu. Ak to necheš platiť, neukončuj PP.
SoniXko
26.05.09,14:55
Ospravedlňujem sa áno je to tam. Ale stále si myslím že by sa to nemalo spájať. Veď ked zamestnávateľ nevyplatí mzdu pol roka, tak budeš chodiť do práce "zadarmo" a akože tým sa ti znižuje záväzok. Podľa mňa nemôžeš skončiť pracovný pomer napr dohodou /keby si si našiel iné prac. miesto/ Možno k tomu ťa zaväzuje ten záväzok. Ono by bolo dobré vedieť či máš podpísanú nejakú dohodu so ZĽ a ak ano čo v nej stojí.
NEvyplatenie mzdy však je porušenie povinnosti na strane zamestnávateľa, takže si myslím že nie je dôvod nepodať okamžité skončenie - z dôvodu nevyplatenia mzdy.
Skús napísať čo ti stojí v tej dohode a možno budeme mudrejší. ;)


v tom dodatku je napisane:Ze zamestnanec sa zavazuje vykonavat pracu u zamestnavatela pocas 4 rokov alebo zaplatit zamestnavatelovi naklady spojene so skolenim (nie viac ako 3\4 ceny skolenia)pricom za kazdy odpracovany rok sa tato suma znizuje o jednu stvrtinu. ale je tam bod v ktorom sa pise:Ak sa zmluvne strany nedohodli inak (vyslovne uvedene v dodatku o zvyseni kvalifikacie) plati zakonnik prace atd. a neni tam nic o tom ze nemozem odist pokial on porusuje zakonnik prace