pisc
24.05.09,23:03
Ahojte,
hladal som danu informaciu, no nenasiel som odpoved, ani tu, ani na webe..

Z clankov tykajucich sa patentov som usudil, ze ak ma clovek nejaky napad, ani sa nemusi velmi unuvat patentovat ho.

Skor by ma ale zaujimalo, ako mam postupovat, pokial by som chcel produkt predavat celosvetovo (resp. aj miestne), teda ako zistit, ci uz dany patent v niektorom state (aj na slovensku) neexistuje.

A dalsia otazka, kedze podla mna nie je realne pre obycajneho cloveka sanca 100% odchytit vsetky existujuce patenty, co moze nastat v pripade, ze dajme tomu v USA zacnete predavat danu vec, a niekto zisti, ze ma na nu patent. Co mi realne moze hrozit a podobne.

Pre ujasnenie temy; nejde mi ani o software, ani o giganticke projekty ci sluzby, skor o nejaky lacny vyrobok..

Dik.
Chobot
25.05.09,07:21
Ahojte,
hladal som danu informaciu, no nenasiel som odpoved, ani tu, ani na webe..

Z clankov tykajucich sa patentov som usudil, ze ak ma clovek nejaky napad, ani sa nemusi velmi unuvat patentovat ho.

Skor by ma ale zaujimalo, ako mam postupovat, pokial by som chcel produkt predavat celosvetovo (resp. aj miestne), teda ako zistit, ci uz dany patent v niektorom state (aj na slovensku) neexistuje.

A dalsia otazka, kedze podla mna nie je realne pre obycajneho cloveka sanca 100% odchytit vsetky existujuce patenty, co moze nastat v pripade, ze dajme tomu v USA zacnete predavat danu vec, a niekto zisti, ze ma na nu patent. Co mi realne moze hrozit a podobne.

Pre ujasnenie temy; nejde mi ani o software, ani o giganticke projekty ci sluzby, skor o nejaky lacny vyrobok..

Dik.

Či na nejaký výrobok alebo názov existuje patent, to sa treba spýtať na patentovom úrade príslušnej krajiny. Ak si niekto patentuje názov BigLittle na Novom Zélande, tebe nič nebráni predávať u nás takýto výrobok pod rovnakým názvom, dokonca si ho môžeš na SLovensku patentovať tiež.
pisc
25.05.09,14:27
ok, mal som na mysli ale cosi ine, pokusim sa o priklad, neberte doslovne.

na slovensku vymyslim jojo, kus umeliny na snurke, s ktorym sa da hrat. nikdy to tu nebolo, zacnem to vyrabat, ludia kupovat a pouzivat (uz na co len chcu). na patentizaciu sa vykaslem.

teraz ale zacnem takuto kravinu predavat aj v USA, internetom si to kupi par ludi, ktori dokazu pracovat s pocitacom. casom sa ale zisti, ze tam uz taku vec maju patentovanu, akurat pod nazvom yoyo :)

da sa v tomto pripade nejako branit, pripadne ubranit? alebo sa mozem dostat do riadneho prusvihu, pretoze vsemozne google patent searche mi nevedeli najst pod pojmom umelina na snurke relevantne existujuce patenty..

dik
Dáša_
25.05.09,15:32
No realne ťa môže dotyčný vlastník patentu žalovať minimáne o ušlý zisk. A súdiť sa v amerike podľa amerického prava ...

Mmch, bežne patentoví zastupcovia robia rešerše a vyhľadávajú, či daná vec je v tej ktorej krajine patentovaná.
profesional
15.12.09,13:10
Zodpovednost z porusenia autorskeho prava je objektivna. Cize v podstate sanca liberacie (vyvinenia) je len symbolicka resp. takmer ziadna. Pri posuseni autorskeho prava sa bude zistovat ci si toto urobil umyselne alebo neumyselne. Ak neumysele, tj. ze za obvyklych okolnosti si nemal ako zistit ze niekto uz ma danu vec chranenu, tak to skonci len civilnym spobom. Ak sa zisti, ze si to urobil umyselne, alebo z vedomej nedbanlivosti, caka ta trestnopravne konanie. Co sa tyka civilneho sporu, bude sa poskodeny domahat pravdepodobne ako zdrzania sa dalsieho konania, tak aj vydania bezdovodneho obohatenia, ktorym bude tvoj zisk z porusenia autorskych prav a to po dobu celeho porusenia prava a max. do 70 rokov od smrti autora toho kto to vymyslel. Cize v podstate pocas celej dlzky bezneho ludskeho zivota.