Kvietocek
25.05.09,06:43
Prosim Vas ako by ste riesili nasledujuci pripad. Spoločník (jednoosobova sro) pracuje aj cez den aj v noci (v nosti 4-6x do mesiaca nie stale). Cez den je to klasicka pracovna zmluva v noci ked pracuje tak za tie vykony by si mal vystavit fakturu ale nevystavuje. Do mesiaca by na tej fakture malo byt cca 50-100 € podla výkonov.
Spoločník si pocas mesiaca vyberie aj koruny z firemnej kasy na sukromne ucely ale nevrati ich spat.
Môžem to účtovať nasledovne:?
Kazdy mesiac robim predpis (ako keby bola faktura)

518/321 = peniaze sice idu do nakladov kazdy mesiac ale nevyplacaju sa a ostavaju ako zavazky spoločnosti na 321

štvrťročne spolu s inventúrou pokladne chcem urobit predpis na to co si vybral spoločník z pokladne
355/211

na konci roka sa spoločníkovi vyplatia peniaze za nocne sluzby
321/211

no nedaju sa mu vsetky peniaze ale uhradi sa tym vzniknuty zavazok voci spoločnosti
211/355 a zbytok sa mu vyplati

neviem ci je to spravne riesenie a co na to po danovej stranke dan z prijmu?
Dakujem za kazdy nazor :)
KEJKA
25.05.09,04:54
321 môžeš účtovať len na základe faktúry. Prečo tieto naviac výkony neriešiš cez nadčasy v mzde?
Ak sa nedá, tak potom účtuj rezervu 518/323.
Vysporiadaš až na základe faktúry. Vzťahy Konateľa=spoločníka a jeho firmy musia byť transparentné. Faktúru môže vystaviť, ak je aj SZČO.
Kvietocek
25.05.09,06:43
Jedna sa o lekara. Tento lekar ma zalozenu s.r.o. je jednoosobova cize on je aj konatel aj spolocnik aj majitel. Cez den vykonava sluzbu denneho lekara na co ma urobenu pracovnu zmluvu. Ako vsak riesit pohotovost ktoru vykonava v noci 2-3 krat za mesiac?
Kvietocek
25.05.09,06:44
Namiesto 321 to mam riesit cez 378?
Kvietocek
25.05.09,07:12
:confused:
Kvietocek
25.05.09,07:20
To by som mala rezervu tvorit kazdy mesiac? Ale ved rezervy sa tvoria vzdy len na konci roka a ja neviem kolko zarobi pocas roka presne.:confused::confused::confused:
veronikasad
25.05.09,07:40
[QUOTE=Kvietocek;1051949]Jedna sa o lekara. Tento lekar ma zalozenu s.r.o. je jednoosobova cize on je aj konatel aj spolocnik aj majitel. Cez den vykonava sluzbu denneho lekara na co ma urobenu pracovnu zmluvu. Ako vsak riesit pohotovost ktoru vykonava v noci 2-3 krat za mesiac?QUOTE]

Cez pracovnú zmluvu, ako prácu nadčas, s príplatkom za pohotovosť - ak sa jedná o vzťah lekára a vlastnej s.r.o.

Neprepláca však pohotovosť iná spoločnosť ?- stretla som sa s dohodami o vykonaní práce medzi lekárom a spoločnosťou prevádzkujúcou LSPP.
Kvietocek
25.05.09,07:41
a keby sa uctovalo nasledovne
518/366 = to by bola vlastne ta sluzba (nocna ktoru vykonava)

366/355 = vyučtovanie rozdielu medzi tym co si zobral z pokladne a tym co zarobil

Sam sebe si on nemoze poslat fakturu, tak ako inak to poriesit :confused:
Kvietocek
25.05.09,07:44
[QUOTE=Kvietocek;1051949]Jedna sa o lekara. Tento lekar ma zalozenu s.r.o. je jednoosobova cize on je aj konatel aj spolocnik aj majitel. Cez den vykonava sluzbu denneho lekara na co ma urobenu pracovnu zmluvu. Ako vsak riesit pohotovost ktoru vykonava v noci 2-3 krat za mesiac?QUOTE]

Cez pracovnú zmluvu, ako prácu nadčas, s príplatkom za pohotovosť - ak sa jedná o vzťah lekára a vlastnej s.r.o.

Neprepláca však pohotovosť iná spoločnosť ?- stretla som sa s dohodami o vykonaní práce medzi lekárom a spoločnosťou prevádzkujúcou LSPP.

Nepreplaca to ina spolocnost. A co robit teraz ked od januara mi dal len blocky kolko zarobil ale nikde ta suma nesla. Nevyplacalo sa mu to ani cez mzdy ani inym spôsobom
veronikasad
25.05.09,07:48
[QUOTE=veronikasad;1052051]

Nepreplaca to ina spolocnost. A co robit teraz ked od januara mi dal len blocky kolko zarobil ale nikde ta suma nesla. Nevyplacalo sa mu to ani cez mzdy ani inym spôsobom
Výkony za pohotovosť s.r.o. preplácajú zdravotné poisťovne. Ak chce náhradu mzdy, musíš mu to "prehnať" cez mzdy. Daj to do apríla, resp. mája - aj vo forme nejakej odmeny.

Lekári v s.r.o.-čkách zabudajú, že už nie sú všetky peniaze ich majetkom, ako to bolo v čase, keď boli fyzickou osobou.
KEJKA
25.05.09,14:03
faktúry by nevystavoval sebe, ale sro-čke. To sú dva rôzne subjekty. Niečo napovedajú ostatné príspevky, účtovanie lekárov nie je moja doména.
Podstatné však je, že závúzky účtuješ na základe riadneho dokladu - faktúra, zmluva apod.
Mzdy - ich spracovanie pozná termín ako je nadčas, alebo pracovná pohotovost. Tie hodiny tam môžeš zadať ako osobitnú mzdovú položku a môže to mať vyplatené ako mzdu.
Nie je pravda, že sa rezervy tvoria iba na konci roka. Vtedy sa iba MUSIA tvoriť, resp. vtedy sa MUSÍ prehodnotiť ich potreba.
Tvorba v priebehui roka je "dobrovoľná" nie však protizákonná.
Ak však vznikol nárok na odmenu za pohotovosť, tak si mala dostať riadne doklady a podľa nich to vysporiadať. Mne sa z vyššie uvedeného javí spracovanie miezd nesprávne - chýbajú tam nadčasy. Spôsob preplácania nadčasov, resp. pohotovosti by mal byť zakotvený v zmluve.
Kvietocek
26.05.09,04:07
[QUOTE=Kvietocek;1052059]
Výkony za pohotovosť s.r.o. preplácajú zdravotné poisťovne. Ak chce náhradu mzdy, musíš mu to "prehnať" cez mzdy. Daj to do apríla, resp. mája - aj vo forme nejakej odmeny.

Lekári v s.r.o.-čkách zabudajú, že už nie sú všetky peniaze ich majetkom, ako to bolo v čase, keď boli fyzickou osobou.


To mas sice pravdu ale len scasti. Lekar ktory si zalozi sro ma pracovny vztah na zaklade pracovnej zmluvy. Tento isty lekar ma vsak aj pohotovost v ktorej okrem seba ma este cca 10 ludi - doktorov (+1 doktor je on). Tito doktori mu mesacne posielaju faktury za svoje sluzby a tento doktor im ich preplati. Takze mesacne dostane 10 faktur ale chyba este 1 faktura od neho sameho.
Ako on moze vystavit fakturu sam sebe? t.j. ma zalozenu firmu XY s.r.o
Dodavatel: XY s.r.o.
Odberatel: XY s.r.o. ????

Pohravam sa s tou myslienkou prehnat mu to cez mzdu ako odmenu. Môzem mu to vyplacat polrocne vo forme odmeny?

Dakujem
CainDrago
26.05.09,06:23
No pokial viem tak ked ma niekto sro tak ma zaroven aj zivnost takze ako zivnostnik fakturuje svojej sro. Ja som dokonca zazil aj pripad ked sro nemala ziadneho zamestnanca ale mala asi 40 zivnostnikov (v ratane konatelov).
No ak existuje zavisla cinnost co v tomto pripade urcite je tak dane faktury za pohotovost by mali ist v sulade pracovneho prava teda cez mzdy podla mna ako priplatok za pohotovost alebo odmenu (teda ako hovori Kejka).
Ked si vytahuje hotovost z pokladne tak je to pozicka zamestnancom a vyrovnal by som to cez zrazku z cistej mzdy
veronikasad
26.05.09,06:41
[QUOTE=veronikasad;1052064]


To mas sice pravdu ale len scasti. Lekar ktory si zalozi sro ma pracovny vztah na zaklade pracovnej zmluvy. Tento isty lekar ma vsak aj pohotovost v ktorej okrem seba ma este cca 10 ludi - doktorov (+1 doktor je on). Tito doktori mu mesacne posielaju faktury za svoje sluzby a tento doktor im ich preplati. Takze mesacne dostane 10 faktur ale chyba este 1 faktura od neho sameho.
Ako on moze vystavit fakturu sam sebe? t.j. ma zalozenu firmu XY s.r.o
Dodavatel: XY s.r.o.
Odberatel: XY s.r.o. ????

Pohravam sa s tou myslienkou prehnat mu to cez mzdu ako odmenu. Môzem mu to vyplacat polrocne vo forme odmeny?

Dakujem
Kvietoček, v prvom príspevku si nenapísala, že sa jedná o s.r.o., ktorá prevádzkuje pohotovosť, ale aj tak som nebola vo svojich odpovediach mimotemy. Mám skúsenosť, že lekári - FO slúžiaci na pohotovosti nevystavovali faktúry, ale bola s nimi uzatvorená dohoda o vykonaní práce. Ak nechceš u svojho lekára platiť všetky odvody zo služieb na pohotovosti, možno by to bolo tiež riešenie. Uzatvoriť vo svojej s.r.o. okrem pracovnej zmluvy aj dohodu o pracovnej činnosti /ak výkon práce nie je viac ako 10 hod. týždenne/, alebo dohodu o vykonaní práce /350 hdo. v roku/. Zdaňovať to budeš spolu so mzdou.
Stefan2005
26.05.09,06:57
... zo zadania Kvietocek-a mi doteraz nie je jasné, či lekár, ktorý má s.r.o. je poskytovateľom LSPP, alebo jeho s.r.o. je poskytovateľom LSPP. Podľa toho treba hľadať aj riešenie...

Lekársku službu prvej pomoci vykonávajú poskytovatelia poskytujúci všeobecnú ambulantnú (zubno-lekársku) starostlivosť v zdravotníckom zariadení poskytovateľa, ktorý je oprávnený na základe vydaného povolenia prevádzkovať lekársku službu prvej pomoci;

Lekári poskytujúci všeobecnú ambulantnú a zubno-lekársku starostlivosť nie sú zamestnancami poskytovateľov LSPP, ale ide o samostatné fyzické alebo právnické osoby.
Kvietocek
26.05.09,07:07
No pokial viem tak ked ma niekto sro tak ma zaroven aj zivnost takze ako zivnostnik fakturuje svojej sro. Ja som dokonca zazil aj pripad ked sro nemala ziadneho zamestnanca ale mala asi 40 zivnostnikov (v ratane konatelov).
No ak existuje zavisla cinnost co v tomto pripade urcite je tak dane faktury za pohotovost by mali ist v sulade pracovneho prava teda cez mzdy podla mna ako priplatok za pohotovost alebo odmenu (teda ako hovori Kejka).
Ked si vytahuje hotovost z pokladne tak je to pozicka zamestnancom a vyrovnal by som to cez zrazku z cistej mzdy


Suhlasim az na tu "zrazku z cistej mzdy" nakolko vytiahne viac ako dostane vyplatu a teda cela vyplata by bola v minuse
Kvietocek
26.05.09,07:08
[QUOTE=Kvietocek;1052928]
Kvietoček, v prvom príspevku si nenapísala, že sa jedná o s.r.o., ktorá prevádzkuje pohotovosť, ale aj tak som nebola vo svojich odpovediach mimotemy. Mám skúsenosť, že lekári - FO slúžiaci na pohotovosti nevystavovali faktúry, ale bola s nimi uzatvorená dohoda o vykonaní práce. Ak nechceš u svojho lekára platiť všetky odvody zo služieb na pohotovosti, možno by to bolo tiež riešenie. Uzatvoriť vo svojej s.r.o. okrem pracovnej zmluvy aj dohodu o pracovnej činnosti /ak výkon práce nie je viac ako 10 hod. týždenne/, alebo dohodu o vykonaní práce /350 hdo. v roku/. Zdaňovať to budeš spolu so mzdou.

Dakujem za kazdu tvoju radu pomohli mi - len rozmyslam ako to urobit tak aby neplatil vysoke dane a odvody.
veronikasad
26.05.09,07:10
[QUOTE=veronikasad;1053084]

Dakujem za kazdu tvoju radu pomohli mi - len rozmyslam ako to urobit tak aby neplatil vysoke dane a odvody.
ako neplatiť odvody som ti poradila, daniam sa nevyhneš...
Kvietocek
26.05.09,07:11
... zo zadania Kvietocek-a mi doteraz nie je jasné, či lekár, ktorý má s.r.o. je poskytovateľom LSPP, alebo jeho s.r.o. je poskytovateľom LSPP. Podľa toho treba hľadať aj riešenie...

Lekársku službu prvej pomoci vykonávajú poskytovatelia poskytujúci všeobecnú ambulantnú (zubno-lekársku) starostlivosť v zdravotníckom zariadení poskytovateľa, ktorý je oprávnený na základe vydaného povolenia prevádzkovať lekársku službu prvej pomoci;

Lekári poskytujúci všeobecnú ambulantnú a zubno-lekársku starostlivosť nie sú zamestnancami poskytovateľov LSPP, ale ide o samostatné fyzické alebo právnické osoby.

Ano s tym suhlasim preto vsetci lekari mi posielaju faktury - co je ok. No stale neviem pochopit ako si moze ten jeden lekar posielat sam sebe faktury.
Kvietocek
26.05.09,07:14
Takze uzatvorim s lekarom dohodu a na zaklade tejto dohody mu budu vyplatene peniaze z pohotovosti.
Mozem do tej dohody dat peniaze aj za Januar - Maj alebo to dat radsej vo forme odmeny vo forme mzdy (pracovna zmluva).
veronikasad
26.05.09,07:20
Takze uzatvorim s lekarom dohodu a na zaklade tejto dohody mu budu vyplatene peniaze z pohotovosti.
Mozem do tej dohody dat peniaze aj za Januar - Maj alebo to dat radsej vo forme odmeny vo forme mzdy (pracovna zmluva).
Dohodára musíš nahlásiť do SP pred výkonom práce. Obdobie 1-5 by som "doplatila" cez nejakú odmenu v májovej výplate /z toho ale zaplatí odvody do zdr. aj sociálnej poisťovne/, od 1.6. to rieš cez dohodu.
Kvietocek
26.05.09,07:46
Dakujem za vsetky odpovede :)
Kvietocek
27.05.09,05:40
Mimo toho co sa pisalo v predchadzajúcich príspevkoch, ked sa zamestnancovi vyplaca odmena tato odmena podlieha ZP a SP? Podla mna sa z nej plati len 19%.
Dakujem
Kvietocek
27.05.09,06:54
:confused:
JM1968
20.03.10,07:40
Dobrý deň, prosím aj ja by som potrebovala radu...Pri výmene SKK na EUR vysvitlo, že v hotovosti mali v skutočnosti menej peňazí ako na pokladni účtovne. Na rozdiel mi dali zmluvu o pôžičke (účtovala som 355/211)medzi s.r.o. a jedným z dvoch spoločníkov, pôžička je bezúročná a splatnosť bola do konca r. 2009. Nestalo, nemal peniaze na vrátenie, evidujem na 355....Keďže sa jedná o spriaznenú osobu, nemala by sa aj tak zdaniť? Účtovne asi nie, ale cez daňové priznanie PO? Budem veľmi vďačná za každú radu.
JM1968
20.03.10,11:55
Dobrý deň, prosím aj ja by som potrebovala radu...Pri výmene SKK na EUR vysvitlo, že v hotovosti mali v skutočnosti menej peňazí ako na pokladni účtovne. Na rozdiel mi dali zmluvu o pôžičke (účtovala som 355/211)medzi s.r.o. a jedným z dvoch spoločníkov, pôžička je bezúročná a splatnosť bola do konca r. 2009. Nestalo, nemal peniaze na vrátenie, evidujem na 355....Keďže sa jedná o spriaznenú osobu, nemala by sa aj tak zdaniť? Účtovne asi nie, ale cez daňové priznanie PO? Budem veľmi vďačná za každú radu.
Tak som sa dopátrala, že zdaniť treba, len neviem koľko percent je základný úrok v r.2009, na stránke nbs som nenašla:( Môžem použiť napr. úrokovú sadzbu banky, našla som na spotrebné úvery 8,8% na rok ?Cez daňové priznanie to môže ísť do r.180-ostatné položky zv.riadok 100? Prosím skúsenejších o radu.
JM1968
22.03.10,06:26
Tak som sa dopátrala, že zdaniť treba, len neviem koľko percent je základný úrok v r.2009, na stránke nbs som nenašla:( Môžem použiť napr. úrokovú sadzbu banky, našla som na spotrebné úvery 8,8% na rok ?Cez daňové priznanie to môže ísť do r.180-ostatné položky zv.riadok 100? Prosím skúsenejších o radu.
Ešte raz všetkých zdravím, tak som našla na nete, že za základnú úrokovú sadzbu od 1.1.2009 sa považuje sadzba hlavné refinančné operácie, nateraz platia vyhlásené od 13.5.2009, ale sú jej 3 druhy :
jednodňové, hlavné, jednodňové sterilizačné....
Prosím poradiť ktoré použiť ako úrok pre bezúročnú pôžičku spoločníkovi-spriaznená osoba? Ja zvažujem tie hlavné refinančné operácie, 1% z pôžičky zdaním cez DP r. 180, odsúhlasí mi to niekto?Ďakujem
JM1968
24.03.10,08:40
Ešte raz všetkých zdravím, tak som našla na nete, že za základnú úrokovú sadzbu od 1.1.2009 sa považuje sadzba hlavné refinančné operácie ECB, nateraz platia vyhlásené od 13.5.2009, ale sú jej 3 druhy :
jednodňové, hlavné, jednodňové sterilizačné....
Prosím poradiť ktoré použiť ako úrok pre bezúročnú pôžičku spoločníkovi-spriaznená osoba? Ja zvažujem tie hlavné refinančné operácie, úrok1% z pôžičky zdaním cez DP r. 180, odsúhlasí mi to niekto?Ďakujem
prosím posúvam, ďakujem