koralkak
25.05.09,14:28
Prajem krásny dník,

poprosím o radu, či som pri objednávke tovaru cez net povinná tovar prevziať na základe objednávky typu "záväzne si objednávam tovar ten a ten). Nič som nepodpísala, nevyplnila žiaden konkrétny formulár, písomne mi objednávku nepotvrdili, iba telefonicky. Ani žiadnu zálohu som neuhradila. Obchodné podmienky na stránke nemajú uverejnené. Predajca oponuje, že tovar som si "záväzne objednala" a žiada prevzatie tovaru alebo uhradenie pokuty za neprebratie tovaru.
Ešte ma zaujíma, či je možné využiť 7-dňovú lehotu na vrátenie tovaru bez udania dôvodu v prípade, že tovar bol objednaný cez internet ale jednalo sa o použité náhradné diely na automobil. Teda tovar nebol nový. Ďakujeem :-))
JarkaL
25.05.09,12:39
Prečo nechceš tovar prevziať, keď si si ho objednala?
jelalim
25.05.09,13:10
Predajca Ti predmet poslal pravdepodobne na dobierku. Tovar zabalil a na poste zaplatil postovne. Ked to nepreberies, zasielka sa mu vrati a zaplati dalsie postovne.

S tvojej strany je to nefer, zasielku neprevziat. Minimalne je slusne zaplatit naklady ktore predajcovi vznikli s tvojou objednavkou.
Bionda
25.05.09,15:08
Tiež súhlasím s názormi, myslím si, že ak si mala pocit, že ten tovar, čo si si objednala, nechceš, mala si im napísať alebo zavolať, že chceš objednávku zostornovať- myslím si, že by to bolo korektnejšie ako teraz, keď už tovar vyexpedovali.
koralkak
25.05.09,18:57
Tovar mi zatiaľ zaslaný nebol, asi som sa nejak zle vyjadrila keď to všetci takto pochopili :-)) To samozrejme je jasné, že by bolo nefér, a krátko po objednaní tovaru som aj kontaktovala predajcu, že objednávku potrebujem zrušiť. Ale vraj tovar bol už záväzne objednaný a zrušiť sa nedá. Ale objedenaný takým spôsobom ako som popísala vyššie. Predajca mi objednávku písomne nepotvrdil iba telefonicky - tak ma zaujímalo, či môže tvrdiť, že objednávka bola záväzná.
poisonkatka
25.05.09,19:08
Tovar mi zatiaľ zaslaný nebol, asi som sa nejak zle vyjadrila keď to všetci takto pochopili :-)) To samozrejme je jasné, že by bolo nefér, a krátko po objednaní tovaru som aj kontaktovala predajcu, že objednávku potrebujem zrušiť. Ale vraj tovar bol už záväzne objednaný a zrušiť sa nedá. Ale objedenaný takým spôsobom ako som popísala vyššie. Predajca mi objednávku písomne nepotvrdil iba telefonicky - tak ma zaujímalo, či môže tvrdiť, že objednávka bola záväzná.

podla mna je objednavka zavazna aj ked je urobena telefonicky. a zostornovat sa to asi neda, mozno to odniekal objednali pre teba. ak to maju na sklade priamo, tak by storno nemal byt problem
Stanislav 1975
25.05.09,19:13
podla mna je objednavka zavazna aj ked je urobena telefonicky. a zostornovat sa to asi neda, mozno to odniekal objednali pre teba. ak to maju na sklade priamo, tak by storno nemal byt problem
Ja si zasa myslím,že závazná bez podpisu nieje...
A na druhú stranu má zákazník pri objednávaní cez net, alebo telefon možnosť tovar bezdovodne do 7 dní vrátiť a tak sa vadiť, či je alebo nieje závazná nemá zmysel- lebo aj tak ju može do 7 dní vrátiť...
Stanislav 1975
25.05.09,19:19
Ja si zasa myslím,že závazná bez podpisu nieje...
A na druhú stranu má zákazník pri objednávaní cez net, alebo telefon možnosť tovar bezdovodne do 7 dní vrátiť a tak sa vadiť, či je alebo nieje závazná nemá zmysel- lebo aj tak ju može do 7 dní vrátiť...
Takže De facto závazná NIEJE-:---
poisonkatka
25.05.09,19:27
Ja si zasa myslím,že závazná bez podpisu nieje...
A na druhú stranu má zákazník pri objednávaní cez net, alebo telefon možnosť tovar bezdovodne do 7 dní vrátiť a tak sa vadiť, či je alebo nieje závazná nemá zmysel- lebo aj tak ju može do 7 dní vrátiť...

to s tym podpisom je blbost. mi chces povedat, ze ked kedysi nebol internet a ludia objednavali tovar iba telefonicky, ze to jedna strana nemusela brat zavazne? to, ze tovar moze vratit do 7 dni je jasne. ale tym padom ju to bude stat postovne, ked to bude posielat naspat. a tomu sa chce urcite vyhnut
Stanislav 1975
25.05.09,19:39
to s tym podpisom je blbost. mi chces povedat, ze ked kedysi nebol internet a ludia objednavali tovar iba telefonicky, ze to jedna strana nemusela brat zavazne? to, ze tovar moze vratit do 7 dni je jasne. ale tym padom ju to bude stat postovne, ked to bude posielat naspat. a tomu sa chce urcite vyhnut
Katuška, to s tým podpisom nieje blbosť- ked si nič nepodpísala, tak to určite nieje závazné- na súde by to asi neobstálo...
Ale ako vravím, je to jedno, keďže tovar može do 7 dní poslať spať...;)
Dáša_
25.05.09,19:55
Nechce sa mi to momentálne hľadať, ale pri e shopoch je tuším priam zo zákona povinnosť nechať zákazníkovi čas na stornovanie objednávky. A nie som si úplne istá, ale mám pocit, že dokonca je to minimálne 24 hodín.
Lianka
25.05.09,20:13
Stanislav 1975
25.05.09,20:19
Nasla som tu par linkov, kde bola otazka podana skor zo strany eshopu:
http://www.porada.sk/1039900-post12.html
http://www.porada.sk/t107638-neprevzatie-tovaru.html
http://www.porada.sk/t97477-vratenie-tovaru.html
http://www.porada.sk/t106511-zrusnie-objednavky-v-e-shope.html
http://www.porada.sk/t96463-vracajuce-sadobierky.html

Hadam pomozu.
Inak je pravdou, že v takýchto obchodoch má zákazník oveľa viac práv, teda že jeho postavenie je oveľa lepšie ako postavenie obchodníka- ten musí počítať aj s tým, že mu niekto pošle naspať bezdovodne tovar a vlastne tým má predajca aj vačšie výdavky- i keď samozrejme som proti tomu, aby to ludia zneužívali,:(
Watson
25.05.09,20:22
Tu je výťah zákona č. 108/2000 Z. z. v skratke - toto sú relevantné informácie
Prečítaj si to a zistíš, na čom si :D


ZÁSIELKOVÝ PREDAJ

§ 9
Zmluvy uzavierané na diaľku

(1) Zmluva uzavieraná na diaľku je zmluva, ktorú uzaviera predávajúci a spotrebiteľ na zásielkový predaj tovaru alebo na poskytnutie služby na diaľku výlučne prostredníctvom prostriedkov komunikácie, ako je najmä adresovaný list, adresovaná tlačovina, neadresovaná tlačovina, ponukový katalóg, inzercia v tlači s formulárom objednávky, automatické telefónne zariadenie, telefón, videofón, fax, videotex (mikropočítač a televízna obrazovka) s klávesnicou alebo obrazovkou reagujúcou na dotyk, rozhlas, televízia pri predaji cez telefón alebo elektronická pošta.

§ 10
Povinnosti predávajúceho

(1) Pri zásielkovom predaji je predávajúci povinný pred uzavretím zmluvy na diaľku súčasne s ponukou tovaru alebo služby spotrebiteľovi oznámiť

a) svoju totožnosť, trvalý pobyt a živnostenské oprávnenie, ak zásielkový predaj vykonáva fyzická osoba, 15) obchodné meno a sídlo, ak zásielkový predaj vykonáva právnická osoba, 16)
b) opis tovaru alebo služby,
c) cenu 18) tovaru alebo poskytnutej služby,
d) dodacie podmienky a náklady na dodanie tovaru,
e) platobné podmienky,
f) poučenie o práve spotrebiteľa odstúpiť od zmluvy,
g) cenu za použitie prostriedkov komunikácie na diaľku, ak sa cena určuje inou ako základnou sadzbou,
h) lehotu, počas ktorej je predávajúci viazaný svojou ponukou vrátane ceny,
i) minimálnu lehotu, na ktorú možno zmluvu uzavrieť, ak ide o zmluvu o predaji tovaru alebo o poskytnutí služby, ktoré sa dodávajú alebo vykonávajú nepretržite alebo opakovane.

§ 12
Odstúpenie od zmluvy

(1) Spotrebiteľ je oprávnený bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby, ak predávajúci včas a riadne splnil informačné povinnosti podľa § 10.

(2) Ak predávajúci splnil informačné povinnosti podľa § 10 dodatočne, spotrebiteľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa, keď predávajúci dodatočne splnil informačné povinnosti, najneskôr však do troch mesiacov od prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby.

(3) Ak predávajúci nesplní informačné povinnosti podľa § 10 ani dodatočne, spotrebiteľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy do troch mesiacov od prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby.

(4) Odstúpením spotrebiteľa od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje. Predávajúci je povinný

a) prevziať tovar späť alebo nepokračovať v poskytovaní služby,
b) vrátiť spotrebiteľovi najneskôr v lehote 15 dní odo dňa odstúpenia od zmluvy cenu zaplatenú za tovar alebo za službu alebo preddavok, ktorý spotrebiteľ uhradil za tovar alebo za službu vrátane nákladov, ktoré spotrebiteľ vynaložil v súvislosti s objednaním tovaru alebo služby. Náklady na vrátenie tovaru znáša spotrebiteľ len v tom prípade, ak výrobok plne zodpovedal kvalitatívnym požiadavkám a nebol vadný.

(5) Ak sa predávajúci a spotrebiteľ nedohodnú inak, spotrebiteľ nemôže odstúpiť od zmluvy, ktorej predmetom sú:

a) poskytnutie služby, ak sa služba začala plniť so súhlasom spotrebiteľa pred uplynutím lehoty na odstúpenie od zmluvy podľa odsekov 1 až 3,
b) predaj tovaru alebo poskytnutie služby, ktorých cena závisí od pohybu cien na finančnom trhu, ktoré predávajúci nemôže ovplyvniť,
c) predaj tovaru zhotoveného podľa osobitných požiadaviek spotrebiteľa alebo tovaru určeného osobitne pre jedného spotrebiteľa, alebo tovaru, ktorý vzhľadom na jeho vlastnosti nemožno vrátiť, alebo tovaru, ktorý rýchlo podlieha skaze,
d) predaj audiovizuálneho diela, zvukového záznamu alebo zvukovo-obrazového záznamu umeleckého výkonu alebo multimediálneho diela, ktoré spotrebiteľ rozbalil,
e) predaj novín, časopisov a periodickej tlače,
f) lotérie a iné podobné hry

:eek: :D
koralkak
26.05.09,04:50
Ahojte,
všetkým pekne ďakujem za reakcie. Takže to vyzerá tak, že i keď sa jedná o použitý náhradný diel do auta (motor) - je asi jedno aký tovar to je pokiaľ nejde o tie "výnimky čo sú uvedené", môžem tovar do 7 dní vrátiť bez udania dôvodu. Ja pravdaže tiež si myslím, že je v tomto prípade kupujúci vo výhode oproti predajcom, čo vlastne mi teraz vyhovuje, no nechcem aby to vyzeralo, že chcem využívať situáciu. Pokúšala som sa objednávku zrušiť, dohodnúť sa, no teraz sa predajca vyhráža, že pokiaľ si tovar nezoberiem, posunie to právnikovi, alebo mám uhradiť pokutu o ktorej ma vopred neinformoval a vlastne ani o svojich obchodných podmienkach. Takže si podľa zákona tovar nechám poslať a úplne legálne ho vrátim späť bez udania dôvodu. Treba k tomu asi aj nejaký sprievodný list. Nerada vyrábam iným starosti, skúsim sa ešte s predajcom nejako dohodnúť.
Stanislav 1975
26.05.09,04:56
Ahojte,
všetkým pekne ďakujem za reakcie. Takže to vyzerá tak, že i keď sa jedná o použitý náhradný diel do auta (motor) - je asi jedno aký tovar to je pokiaľ nejde o tie "výnimky čo sú uvedené", môžem tovar do 7 dní vrátiť bez udania dôvodu. Ja pravdaže tiež si myslím, že je v tomto prípade kupujúci vo výhode oproti predajcom, čo vlastne mi teraz vyhovuje, no nechcem aby to vyzeralo, že chcem využívať situáciu. Pokúšala som sa objednávku zrušiť, dohodnúť sa, no teraz sa predajca vyhráža, že pokiaľ si tovar nezoberiem, posunie to právnikovi, alebo mám uhradiť pokutu o ktorej ma vopred neinformoval a vlastne ani o svojich obchodných podmienkach. Takže si podľa zákona tovar nechám poslať a úplne legálne ho vrátim späť bez udania dôvodu. Treba k tomu asi aj nejaký sprievodný list. Nerada vyrábam iným starosti, skúsim sa ešte s predajcom nejako dohodnúť.
Presne tak- može to posunúť aj 4 právnikom-nič nezmože...
koralkak
26.05.09,06:03
Predajca má aj kmeňový obchod, ale pokiaľ mi tovar pošle, môžem aplikovať to vrátenie tovaru.. Lebo niekde som tu čítala, že pri osobnom odbere tovaru lehota vrátenia do 7 dní bez udania dôvodu nie je možná. Nie je to klasický e-shop..
Watson
26.05.09,07:41
Ahojte,
všetkým pekne ďakujem za reakcie. Takže to vyzerá tak, že i keď sa jedná o použitý náhradný diel do auta (motor) - je asi jedno aký tovar to je pokiaľ nejde o tie "výnimky čo sú uvedené", môžem tovar do 7 dní vrátiť bez udania dôvodu. Ja pravdaže tiež si myslím, že je v tomto prípade kupujúci vo výhode oproti predajcom, čo vlastne mi teraz vyhovuje, no nechcem aby to vyzeralo, že chcem využívať situáciu. Pokúšala som sa objednávku zrušiť, dohodnúť sa, no teraz sa predajca vyhráža, že pokiaľ si tovar nezoberiem, posunie to právnikovi, alebo mám uhradiť pokutu o ktorej ma vopred neinformoval a vlastne ani o svojich obchodných podmienkach. Takže si podľa zákona tovar nechám poslať a úplne legálne ho vrátim späť bez udania dôvodu. Treba k tomu asi aj nejaký sprievodný list. Nerada vyrábam iným starosti, skúsim sa ešte s predajcom nejako dohodnúť.

Len aby ten "seriózny" predajca, ktorý sa ti už teraz vyhráža neskôr neurobil to čo ty teraz - nebude chcieť od teba prevziať tovar späť:D
Ak ti odmietol "na dialku" stornovať objednávku, čo je u všetkých serióznych predajcov normálna vec, dokiaľ tovar nebol expedovaný, tak radšej tento obchod nerealizuj, ale mu pošli urýchlene doporučený list s oznámením, že stornuješ objednávku, keď si si istá, že tovar nechceš - toto oznámenie je povinný akceptovať - vyhneš sa tým nepríjemnostiam s vrátením tovaru :D
koralkak
26.05.09,10:54
Len aby ten "seriózny" predajca, ktorý sa ti už teraz vyhráža neskôr neurobil to čo ty teraz - nebude chcieť od teba prevziať tovar späť:D
Ak ti odmietol "na dialku" stornovať objednávku, čo je u všetkých serióznych predajcov normálna vec, dokiaľ tovar nebol expedovaný, tak radšej tento obchod nerealizuj, ale mu pošli urýchlene doporučený list s oznámením, že stornuješ objednávku, keď si si istá, že tovar nechceš - toto oznámenie je povinný akceptovať - vyhneš sa tým nepríjemnostiam s vrátením tovaru :D


A na základe čoho mi musí akceptovať písomné storno objednávky? Jasné, že ak mu tovar vrátim, môže sa stať, že ho nebude chcieť zobrať späť, ale zákon bude na mojej strane - teda bude môj krok legálny..
Watson
26.05.09,11:00
A na základe čoho mi musí akceptovať písomné storno objednávky? Jasné, že ak mu tovar vrátim, môže sa stať, že ho nebude chcieť zobrať späť, ale zákon bude na mojej strane - teda bude môj krok legálny..
Ak (preukázateľne) oznámiš predávajúcemu pri ZÁSIELKOVOM predaji PRED vyexpedovaním objednávky, že objednávku stornuješ, nemôže ťa nútiť objednaný tovar prevziať - jednoducho s tým nie je spojený žiadny následok, navyše tvrdíš, že tento predajca nemá ani zverejnené všeobecné obchodné podmienky - takže obchoduje bez pravidiel a v tomto prípade je relevantný zákon (viď vyššie).
Dáša_
26.05.09,14:13
A na základe čoho mi musí akceptovať písomné storno objednávky? Jasné, že ak mu tovar vrátim, môže sa stať, že ho nebude chcieť zobrať späť, ale zákon bude na mojej strane - teda bude môj krok legálny..

a ako si vlastne zaplatila?

Ako sa to chystáš poslať späť? Na dobierku?

Lebo tam je nejaká lehota, dokedy ti musí peniaze vrátiť.
koralkak
26.05.09,17:13
Tovar som ešte neplatila.
Dáša_
26.05.09,17:21
Tovar som ešte neplatila.


mala si platiť dobierkou?
koralkak
26.05.09,18:01
Poslané by to bolo cez kuriera (nie poštou), ale vlastne je to forma dobierky.
koralkak
26.05.09,18:12
Ak (preukázateľne) oznámiš predávajúcemu pri ZÁSIELKOVOM predaji PRED vyexpedovaním objednávky, že objednávku stornuješ, nemôže ťa nútiť objednaný tovar prevziať - jednoducho s tým nie je spojený žiadny následok, navyše tvrdíš, že tento predajca nemá ani zverejnené všeobecné obchodné podmienky - takže obchoduje bez pravidiel a v tomto prípade je relevantný zákon (viď vyššie).

Môžem sa oprieť o niečo konkrétne, o nejaký predpis resp. zákon? Bo predajca predpokladám nebude storno objednávky ľahko akceptovať a pravdepodobne sa bude brániť..
Caggie
01.06.12,10:35
Nechcem zakladat novu temu a tento nazov sa mi hodi aj ked nie je to celkom rovnaky pripad. Prosim o radu cim skor, prosim prosim.
S manzelom sme hladali pracovnu dosku pre nasu novu kuchynu.
V jednom obchode manzelovi do telefonu povedali, ze nas vybrany odtien maju len na objednavku, teda cakalo by sa nan cca 2 tyzdne. Pani na telefone nato navrhla nech im nadiktuje meno a telefonne cislo a oni nas budu neskor informovat, kedy by doska bola dostupna.
Hladali sme ale dalej a nasli sme rovnaku v inom obchode a rovno sme ju kupili o par dni potom.
Povedali sme si ze by bolo slusne zavolat do toho prveho obchodu a povedat, ze uz sme nasli inde... na co mi pani povedala, ze ona eviduje zavaznu objednavku na meno mojho manzela a ze doska pride a musime ju zaplatit! Dosku objednavali niekde v Rakusku a pride k nim na predajnu - je to normalny kamenny obchod.
Chcem sa spytat, ci nas mozu do takehoto niecoho tlacit? My sme si vobec neboli vedomi nejakej zavaznej objednavky, neskladali sme ziadnu zalohu ani nic nepodpisovali a podobne. Bol to len telefonicky dotaz. Mozu si oni z tohto spravit zavaznu objednavku a donutit nas si dosku prevziat a zaplatit?
Sme z toho zufali, nemame peniaze na druhu pracovnu dosku a neviem co by sme s nou robili.
draik
02.06.12,15:47
Máte veľkú šancu uspieť. Predajca by musel preukázať, že vôbec došlo k platnému uzatvoreniu zmluvy, vy hovoríte iba o informačnom telefonáte. Navyše išlo o zmluvu na diaľku, takže máte sedemdňovú lehotu (od dodania tovaru) na odstúpenie od zmluvy.
Caggie
04.06.12,12:18
Dakujem za odpoved, suhlasim... ale nastastie nakoniec suhlasili so zrusenim. Takze je to ok.