anusaaa
25.05.09,14:50
Dobry den,
som tu nova a dufam, ze som zvolila spravnu kategoriu :o

Som celkom rozcarovana zo socialneho systemu ohladom nezamestnanosti a nemam v tom jasno, a preto by som bola velmi povdacna, ak by ste mi poradili, ako dalej...

Vsetko sa to zacalo tym, ze som po ukonceni studia na gymnaziu nepokracovala v studiu na vysokej skole zo sukromnych dovodov. Oficilane som prestala byt studentom strednej skoly 1.septembra, ale kedze som si hned nasla pracu s nastupom od 1.septembra, nemusela som sa registrovat na urade prace...vsetko bolo v poriadku az do doby, ked som ukoncila moj pracovny pomer dohodou so zamestnavatelom 30.4.09. Moj plan bol taky, ze si dam do konca juna pauzu na ucenie na VS a nasledne absolvovanie prijimacich pohovorov a v juny nastupim ako brigadnik-plavcicka do aquaparku na leto(jul-september)miesto som uz mala iste, az ked mi povedali na urade prace, ze kedze som tam registrovana a studentom sa stanem az pri realnom nastupe na vysoku skolu(ked donesiem potvrdenie o navsteve VS-denna forma), co bude ,ak sa podari, v oktobri, dovtedy mozem zarobit ako brigadnik 116eur mesacne, co je smiesna suma...A na hlavny pracovny pomer ma na 3 mesiace nezoberie nikto.Takze budem odkazana len na brigadnicky obmedzeny plat, alebo mam narok aj na davku v nezamestnanosti, kedze mam odpracovanych len 9 mesiacov(1.9.2008-30.4.2009)???Zda sa mi to dost hrozne, ak ma clovek vyzit z takej chabej sumy, ktora je statom obmedzena aj ked chce pracovat a nedostane pomimo toho ziadnu davku v nezamestnanosti. neviem, co mam robit:confused:
Za pripadnu odpoved vopred dakujem!
Tweety
25.05.09,12:51
Dobry den,
som tu nova a dufam, ze som zvolila spravnu kategoriu :o

Som celkom rozcarovana zo socialneho systemu ohladom nezamestnanosti a nemam v tom jasno, a preto by som bola velmi povdacna, ak by ste mi poradili, ako dalej...

Vsetko sa to zacalo tym, ze som po ukonceni studia na gymnaziu nepokracovala v studiu na vysokej skole zo sukromnych dovodov. Oficilane som prestala byt studentom strednej skoly 1.septembra, ale kedze som si hned nasla pracu s nastupom od 1.septembra, nemusela som sa registrovat na urade prace...vsetko bolo v poriadku az do doby, ked som ukoncila moj pracovny pomer dohodou so zamestnavatelom 30.4.09. Moj plan bol taky, ze si dam do konca juna pauzu na ucenie na VS a nasledne absolvovanie prijimacich pohovorov a v juny nastupim ako brigadnik-plavcicka do aquaparku na leto(jul-september)miesto som uz mala iste, az ked mi povedali na urade prace, ze kedze som tam registrovana a studentom sa stanem az pri realnom nastupe na vysoku skolu(ked donesiem potvrdenie o navsteve VS-denna forma), co bude ,ak sa podari, v oktobri, dovtedy mozem zarobit ako brigadnik 116eur mesacne, co je smiesna suma...A na hlavny pracovny pomer ma na 3 mesiace nezoberie nikto.Takze budem odkazana len na brigadnicky obmedzeny plat, alebo mam narok aj na davku v nezamestnanosti, kedze mam odpracovanych len 9 mesiacov(1.9.2008-30.4.2009)???Zda sa mi to dost hrozne, ak ma clovek vyzit z takej chabej sumy, ktora je statom obmedzena aj ked chce pracovat a nedostane pomimo toho ziadnu davku v nezamestnanosti. neviem, co mam robit:confused:
Za pripadnu odpoved vopred dakujem!
Na dávku v nezamestnanosti bohužiaľ nevzniká nárok.
Jana Motyčková
25.05.09,12:56
Na ÚP mali pravdu. Ak chceš byť evidovaná na ÚP nesmieš zarobiť viac ako 116 eur mesačne (napriek tomu, že nedostávaš dávku v nezamestnanosti - nemáš na ňu nárok). Ak zarobíš viac, vyradia ťa z evidencie nezamestnaných, potom môžeš zarobiť koľko chceš, ale platíš si zdravotné poistenie ako samoplatiteľ. Ak budeš robiť na dohody, zaplatíš zdravotné poistenie 14% z celej sumy dohody (v ročnom zúčtovani) - to platí do doby, kedy začneš byť študentom.
anusaaa
25.05.09,13:01
Na dávku v nezamestnanosti bohužiaľ nevzniká nárok.
cize ak spravne chapem- moj jediny prijem moze byt ako brigadnik 116 eur mesacne, pokial si nenajden normalnu pracu na HPP a na paodporu mozem zabudnut...uzasne, po lete budem za vodou "milionar"...
dakujem za odpoved
Tweety
25.05.09,13:03
cize ak spravne chapem- moj jediny prijem moze byt ako brigadnik 116 eur mesacne, pokial si nenajden normalnu pracu na HPP a na paodporu mozem zabudnut...uzasne, po lete budem za vodou "milionar"...
dakujem za odpoved
Môžeš zarobiť aj viac, ak nebudeš evidovaná na ÚP, ako uchádzač o zamestnanie.
anusaaa
25.05.09,13:04
Na ÚP mali pravdu. Ak chceš byť evidovaná na ÚP nesmieš zarobiť viac ako 116 eur mesačne (napriek tomu, že nedostávaš dávku v nezamestnanosti - nemáš na ňu nárok). Ak zarobíš viac, vyradia ťa z evidencie nezamestnaných, potom môžeš zarobiť koľko chceš, ale platíš si zdravotné poistenie ako samoplatiteľ. Ak budeš robiť na dohody, zaplatíš zdravotné poistenie 14% z celej sumy dohody (v ročnom zúčtovani) - to platí do doby, kedy začneš byť študentom.
naozaj? no myslim, ze to je ta priatelnejsia cesta sa odregistrovat z UP, dakujem za radu :)
anusaaa
25.05.09,13:11
Môžeš zarobiť aj viac, ak nebudeš evidovaná na ÚP, ako uchádzač o zamestnanie.
a este jedna otazocka a uz budem ticho:) z UP sa mozem odhlasit okamzite z dna na den, nebude s tym problem, ze budem musiet cakat nejaku dobu? vpodstate do konca juna tam ostanem, aby som si zbytocne neplatila poistenie a ked nastupim ako brigadnik, odhlasim sa odtial...
dakujem
Tweety
25.05.09,13:13
a este jedna otazocka a uz budem ticho:) z UP sa mozem odhlasit okamzite z dna na den, áno, môžeš nebude s tym problem, ze budem musiet cakat nejaku dobu? vpodstate do konca juna tam ostanem, aby som si zbytocne neplatila poistenie a ked nastupim ako brigadnik, odhlasim sa odtial...
dakujemNa ohlásenie som odpovedala v texte.
Je to len na Tebe, byť evidovaný na ÚP je právo, nie povinnosť.
Jana Motyčková
25.05.09,13:15
Dá sa odhlásiť "zo dňa na den". Z ÚP sa treba odhlasovať až keď zarobíš tých 116 eur. Resp. kým si na ÚP musíš im nahlasovať svoje príjmy - dohody, keď prekročíš 116 eur, vyradia ťa z evidencie nezamestnaných - od nasledujúceho dňa sa musíš ísť prihlásiť na zdravotnú poisťovňu ako samoplatiteľ (do 8 dní) a začneš tam platiť preddavky. Výšku tu niekto napíše, neviem z hlavy.
Lianka
25.05.09,13:32
Minimalne preddavky na ZP dobrovolne poistenej osoby su vo vyske 26,74 EUR mesacne. Za necely mesiac platis alikvotne podla poctu dni. Preddavok je splatny do 8 dni po skonceni mesiaca.
02Michaela
25.05.09,13:42
dovtedy mozem zarobit ako brigadnik 116eur mesacne, co je smiesna suma...Zda sa mi to dost hrozne, ak ma clovek vyzit z takej chabej sumy, ktora je statom obmedzena aj ked chce pracovat a nedostane pomimo toho ziadnu davku v nezamestnanosti. neviem, co mam robit:confused:
Za pripadnu odpoved vopred dakujem!
mimotemy A čo by si povedala vyžiť zo 97 € hmotnej núdze a živiť aj dieťa?:confused:

Mať tak tých 116 € :rolleyes::o