huhlo
25.05.09,15:19
Ahojte, v nasej dedinke sa vyskytuje jeden chlapik, ktory je de facto bezdomovec (resp. byva ako sa mu u koho podari), zije z toho co zarobi na fuskach a podobne. Trvale bydlisko ma hadam niekde na strednom slovensku.
Otazka, ktoru mam je: vzhladom na to, ze pre stat v podstate neexistuje (nie je na socialke, urade prace a tak), kto je ten pravy kto by mu mohol pomoct? miestny Urad prace a socialnych veci? nejaka neziskovka, teda nadacia? je to okres DS
Tweety
25.05.09,13:36
Ahojte, v nasej dedinke sa vyskytuje jeden chlapik, ktory je de facto bezdomovec (resp. byva ako sa mu u koho podari), zije z toho co zarobi na fuskach a podobne. Trvale bydlisko ma hadam niekde na strednom slovensku.
Otazka, ktoru mam je: vzhladom na to, ze pre stat v podstate neexistuje (nie je na socialke, urade prace a tak), kto je ten pravy kto by mu mohol pomoct? miestny Urad prace a socialnych veci? nejaka neziskovka, teda nadacia? je to okres DS
Pravý je ten, kto mu pomôcť naozaj chce. Napr. charita, neziskovka, kresťanské spoločenstvo, občan... Ale pochybujem, že by to bol práve ÚPSVaR.
huhlo
25.05.09,13:58
v podstate je mi jasne, ze ÚPSVaR to asi nebude, skor ma napadlo, ci niekto nejaku rozumnu organizaciu nepozna
Lianka
25.05.09,14:12
Nemam skusenosti s takymito ludmi, ale celkom nerozumiem: preco taky clovek nie je aspon na "socialke"? Nevie, kam ist? Nema zaujem behat po uradoch? (OP ma, tak podla OP ma aj miestne prislusny urad.) Na socialne by predsa narok mal, ci nie?
hanelie
25.05.09,14:37
huhlo
25.05.09,14:37
no prave ze podla OP aj patri na nejaky urad, lenze ten je niekde pri prievidzi a to pochybujem ze by tam chcel ist (chodit)
Lianka
25.05.09,14:45
...lenze ten je niekde pri prievidzi a to pochybujem ze by tam chcel ist (chodit)

:eek: Radsej sa zdrzim komentaru...

Zda sa, ze vy mate na zlepseni jeho situacie vacsi zaujem, ako ma on sam...
Dáša_
25.05.09,15:14
Základná otázka: stoji on o pomoc? Lebo veľmi veľa je takých, čo im takýto život vyhovuje.
huhlo
25.05.09,16:06
spravna otazka - po par debatach, ktore s nim boli mam tento dojem: pokial ma kde byvat (byval u znameho, resp. v stavbe, ktoru staval) bol vcelku v pohode. Hlavny problem, ktory som videl bol ten ze je v podstate sam a nema si s kym ani pokecat. Teraz sa nanho ten znamy asi vykaslal (zo dna na den mu neodomkol a nehlasi sa), tak spal pod holym nebom a to uz si dnes robil starosti, kde sa ulozi.
To ze je dost slusny alkoholik asi ani zvyraznovat nemusim...
Celkovy dojem mam ale taky, ze by nieco ako "stabilitu" rozhodne uvital (zasa otazka je kolko by mu vydrzalo udrziavanie takeho rezimu) Symbolicky by sa dalo povedat ze mu chybaju korene (mat sa kde zlozit, niekoho s kym sa da pokecat, kto by mu poradil atd.)
Lianka
25.05.09,20:01
Ja myslim, ze by to mal riesit v mieste trvaleho bydliska... Co obec (povedzme ta, kde sa teraz zdrzuje)? Skusili ste sa spytat tam, ci mu vedia nejako pomoct?
janeb
10.06.09,08:24
Možno mal dotycny pan nejake problemy v mieste svojho trvaleho bydliska (mozno v rodine, alebo je ako vacsina muzov bezdomovcoc rozvedeny a byvanie pri rozvode zostalo manzelke a detom...) preto odtial odisiel a jeho vlastna hrdost mu nedovoli vratit sa tam.
Moze vsak zmenit trvale bydlisko - prihlasi sa na obec kde v sucastnosti je a potom moze poziadat miestny urad o davku v hmotnej nudzi. To ze je alkoholik je castym sprievodnym javom ludi na ulici - mnohych tam alkohol dostal, mnohi zacali pit az na ulici a mnohi uz rezignovali sami na seba. V Bratislave existuje nizkoprahova noclaharen pre ludi bez domova - aby mohli prespat nemusia byt triezvi. V noclaharni dostane za symbolicky poplatok 50 centov noclah, polievku, moze sa osprchovat a vymenit si saty - po prichode do objektu vsak uz nesmie pit (az rano ked odide). Zaroven tu moze dostat poradenstvo co a ako a kde vybavit, alebo si moze najst brigadu a zacat pracovat a postupne sa osamostatnit (najst si vhodne byvanie). Skoda len ze takychto noclaharni nie je viac aj v inych mestach ako Bratislave