Alčalča
25.05.09,18:18
Ahojte poraďáci. Potrebovala by som si ozrejmiť jednu vec. Máme auto v leasingu, na ktoré máme splatiť ešte 10 splátok. Z tohto auta sme si odpočítali DPH. Chceme ho predať zamestnancovi. Je správne, keď mu cenu vypočítam ako zostatok splátok ( napr. 10 splátok x 100,- €) plus DPH? Alebo mu mám vypočítať cenu ako zostatkovú cenu podľa odpisov + DPH? Musím tam odviesť DPH? A čo v prípade, keď sme si z leasovaného auta neodpočítavali DPH? Ďakujem.
azla
25.05.09,16:32
Je auto už vo vašom majetku, že ho chcete predať ? (píšeš, že ešte treba splatiť 10 splátok).
Alčalča
25.05.09,16:36
Kedy sa auto zaraďuje do majetku? Až pri ukončení leasingu? To som pravdupovediac nepozerala, pretože som túto otázku dostala, keď som odchadzala z roboty.
optimistka
25.05.09,16:43
nemôžeš predať auto, ktoré ti nepatrí, vlastníkom je leasingovka
do úvahy pripadá postúpenie leasingu
azla
25.05.09,16:45
Nedajte sa "naplašiť" predčasným odkúpením. To bude porušenie leasingu .....
Vhodnejšie je postupenie leasingu ako píše optimistka.
azla
25.05.09,16:47
Kedy sa auto zaraďuje do majetku? Až pri ukončení leasingu? To som pravdupovediac nepozerala, pretože som túto otázku dostala, keď som odchadzala z roboty.

Auto máš zaúčtované a evidované na majetkovom účte 022. Účtovne ho máš v majetku, avšak nie si vlastníkom, iba nájomcom.
Alčalča
25.05.09,16:50
A ako sa postupuje pri postúpení leasingu? Vyplynú pre nás aj nejaké sankcie? A čo v prípade, keď to zamestnanec bude chcieť vyplatiť v hotovosti?
azla
25.05.09,18:52
A ako sa postupuje pri postúpení leasingu? Vyplynú pre nás aj nejaké sankcie? A čo v prípade, keď to zamestnanec bude chcieť vyplatiť v hotovosti?

V skrátke:
Pôvodný nájomca (vy)
Nový nájomca (ten zamestnanec)
a leasingová spoločnosť
uzavrú Zmluvu o postúpení práv z leasingovej zmluvy - na nového nájomcu.
poplatok - (v Sk to bolo 10.000,-)
Postúpením leasingu nový nájomca pokračuje v splácaní leasingových splátok do konca leasingu.
Pôvodný nájomca môže od nového nájomcu žiadať odstupné.

Postupenie leasingovej zmluvy sa nepovažuje za porušenie podmienok.
Ak by ste predčasne ukončili leasing, toto sa považuje za porušenie podmienok leasingu.
------
§2
s) finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak

1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,
Alčalča
26.05.09,06:12
Ďakujem.
Ingrid 73
29.05.09,05:48
Poradíte mi prosím ako mám postupovať pri predčasnom ukončení leasingu? Auto bolo obstarané na leasing 3/2006 a teraz 3/2009 bolo predčasne ukončenie leasingu a dané do bazáru ako protihodnota za novšie osobné auto.Ako mám účtovať predčasné ukončenie leasingu? Som povinná upravovať ZD? A čo s predajom auta ako protihodnota? Je to príjem ovpyv. ZD?
azla
29.05.09,06:38
Na koľko mesiacov bol leasing ?
Lebo mne vychádza, že pri 36-mesačnom, ak začiatok bol 3/2006 tak koniec 2/2009 a malo by to vychádzať .....že bol riadne ukončený.
Alebo to bolo nejako ináč ?
Ingrid 73
08.06.09,15:22
Leasing bol na 48 mesiacov. Proste chcel novšie auto preto predčasne ukončil leasing. Ale neviem ako mám postupovať a čo s tou protihodnotou?
Ingrid 73
08.06.09,15:27
Staršie auto dal do bazáru ako protihodnotu za 7000 Eur. Poradte mi, prosím, či to ide do príjmu podnikateľa?Teda suma z predaja. No zároveň auto bolo ako protihodnota v bazáre za to novšie auto.Teda sumu 7000 Eur mu odpočítali z 1.zvýšenej splátky.
Ako mám postupovať v zaúčtovaní v JU? Ďakujem za poradenie.