peter-t
25.05.09,21:11
Máme starší rodinný dom-chalupu,stavba bola podmočená,prasknutý žáklad-posunutý horizontálne. Je tam zvislá špára cca 25mm. V dôsledku toho sú značne prasknuté nosné steny.Príčina podmočenia bola odstránená, stavba už nesadá, je stabilná 2 roky.Chceme to celé zbúrať, už aj kvôli inému dispozičnému riešeniu, a postaviť nový dom na pôvodných základoch. Stretávam sa z názorom-položiť na pôvodný základ (aj keď je prasknutý ako som opísal) pevnú, vystuženú základovú dosku , ktorá by dostatočne stavbu stabilizovala. Nová stavba by mala byť "BUNGALOW" Pozemok je takmer rovina-sklon cca 2-3 stupne.
Poraďte prosím,ak máte niekto skúsenosť, či je takéto riešenie vyhovujúce.

Ďakujem za každý názor.

Peto
kero64
25.05.09,19:36
Podobný problém sme mali na chalupe aj my. Základy boli podmočené a praskli. My sme však chalupu nebúrali, ale ju opravujeme. A samozrejme, ako prvé prišli základy. Celú chalupu som z troch strán obkopal a spevnil som celé základy. Z troch strán preto, lebo chalupa je na brehu a zo spodnej strany sú základy až do výšky 1m nad úroveň. Tak sme ju vlastne zviazali železobetónom. Je to už niekoľko rokov a chalupa drží. Ale ty keď to chceš zbúrať, tam už by bolo asi jednoduchšie poškodený základ opraviť a až potom robiť nosnú spodnú platňu. K tomu sa ti vyjadria väčší odborníci.
peter-t
25.05.09,20:31
Ďakujem za názor,tiež som uvažoval,že to zviažem železobetónovým vencom pod úrovňou terénu. V každom prípade si to nechám uležať v hlave.
220870
26.05.09,03:15
Nechcem vám brať ilúzie ale železo v základoch respektíve nad základmi nemá taký význam ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.Z vašich príspevkov je ťažké usúdiť koľko a ako.Ale ak sa to neurobí poriadne tak je len otázka času kedy vám to znovu praskne.Ak sa takáto práca má urobiť poriadne tak to stojí niekoľkonásobne viac ako vytrhanie starých základov a urobenie nových.UDS-ka zbúra a naloží celý dom komplet aj zo strechou aj základmi za pol dňa .
kero64
26.05.09,03:22
Nechcem vám brať ilúzie ale železo v základoch respektíve nad základmi nemá taký význam ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.Z vašich príspevkov je ťažké usúdiť koľko a ako.Ale ak sa to neurobí poriadne tak je len otázka času kedy vám to znovu praskne.Ak sa takáto práca má urobiť poriadne tak to stojí niekoľkonásobne viac ako vytrhanie starých základov ( UDS-ka zbúra a naloží celý dom komplet aj zo strechou za 1 deň )a urobenie nových.
Nie som stavbár a podľa tém kam prispievaš a podľa príspevkov, ktoré uvádzaš si zrejme odborník. Vážim si tvojich rád a väčšinou sa s nimi stotožňujem. Preto som sa aj ja spoľahol na majstra. Robil mi to môj otec, ktorý je majstrom vo svojom obore. Ja som základy nové nerobil, iba som ich laicky povedané spásal. A na to je železo asi najlepšie. Ja som mal výhodu asi v tom, že nám na chalupe praskol iba jeden roh. Inak chalupa celá stojí. Pravdou ale je, že radšej stavať tri nové domy, ako opravovať jeden starý.:)
220870
26.05.09,03:40
Nie som stavbár a podľa tém kam prispievaš a podľa príspevkov, ktoré uvádzaš si zrejme odborník. Vážim si tvojich rád a väčšinou sa s nimi stotožňujem. Preto som sa aj ja spoľahol na majstra. Robil mi to môj otec, ktorý je majstrom vo svojom obore. Ja som základy nové nerobil, iba som ich laicky povedané spásal. A na to je železo asi najlepšie. Ja som mal výhodu asi v tom, že nám na chalupe praskol iba jeden roh. Inak chalupa celá stojí. Pravdou ale je, že radšej stavať tri nové domy, ako opravovať jeden starý.:)
veľa záleží od polohy dispozície domu a veľmi veľa iných skutočností okolo domu a samotného domu.Niekedy stačí aby okolo domu prešlo po ceste zopár nákladiakov .Je ťažko radiť cez net .S rekonštrukciami podobných vecí mám dosť skúseností ešte z doby ked som bol rádový zamestnanec stavebnej fa.Ako živnostník by som podobnú vec nikdy nikomu so zárukou nerobil.Je to nevyspytateľné .
kero64
26.05.09,07:56
veľa záleží od polohy dispozície domu a veľmi veľa iných skutočností okolo domu a samotného domu.Niekedy stačí aby okolo domu prešlo po ceste zopár nákladiakov .Je ťažko radiť cez net .S rekonštrukciami podobných vecí mám dosť skúseností ešte z doby ked som bol rádový zamestnanec stavebnej fa.Ako živnostník by som podobnú vec nikdy nikomu so zárukou nerobil.Je to nevyspytateľné .
V tomto prípade je mojim šťastím, že u mňa vo dvore končí cesta a jediné auto, ktoré tadiaľ prejde je moja fábia. Máš pravdu, cez net sa ťažko radí, ale spolieham na dlhoročné skúsenosti otca, ktorý postavil za svoju éru stavbára desiatky domov a vyriešil množstvo problémov. Ja, ako strojár by som vedel riešiť problémy v mojej oblasti, ale takých je tu veľmi málo. Ale aj tak ďakujem.
chandler
27.05.09,13:36
kero64: ked drzi tak je dobre, ale co sa tyka peter-t tak urcite pri burani je lepsie vyhodit aj tie stare zaklady. a aj spravit nove hlbsie nech sa nepodmocia ako tie stare.