mimulik
25.05.09,21:11
Dobrý deň

rada by som poprosila o radu. Prešla som už všetky možné poradne, ale presnú odpoveď som nikde nenašla.

Sestra skončila 18. mája VŠ. Od 11. mája do 29. mája na základe dohody o vykonaní činnosti zastupovala ako učiteľka na ZŠ (medzitým 4 dni neučila, kvôli štátniciam, obhajobe DP). Jej príjem vychádza cca. 180€ v hrubom. Dnes sa bola evidovať na Úrade práce, a musí doložiť príjem, ktorý dosiahla.

A teraz otázka: neviete ako sa to posudzuje v tomto prípade, keď v podstate 1 týždeň odrobila ešte ako študentka VŠ a zvyšné dva týždne odrobila, resp. odrobí na dohodu už ako nezamestnaná? Keďže ten príjem presahuje tých cca. 130€, či koľko to majú stanovené, vyradia ju z evidencie? Alebo sa to rozpočíta alikvotne ten príjem - to by vychádzalo, že ako študentka zarobila 60€, ako nezamestnaná 120€. :confused:
Ak ju vyradia z evidencie, môže sa od 1. júna evidovať zase na UP tak, aby za ňu platil štát zdravotné poistenie?

Ak viete ako to funguje v tomto prípade, budem vďačná za rady a tipy.

Ďakujem
mimulik
27.05.09,06:33
Prosim, neviete mi nikto poradiť???
veronikasad
27.05.09,08:49
Prosim, neviete mi nikto poradiť???
Doporučujem prihlásiť sa na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie až od 1.6.09. Za obdobie od štátnic do 31.5. sa prihlási v zdr.poisťovni ako samoplatitel.
mimulik
27.05.09,11:13
Problém je, že ona je už prihlásená na úrade práce. A ochotné pani úradníčky k tomu akosi nevedia zaujať stanovisko. A na ústredie sa nemôžem dovolať.
veronikasad
27.05.09,11:16
Problém je, že ona je už prihlásená na úrade práce. A ochotné pani úradníčky k tomu akosi nevedia zaujať stanovisko. A na ústredie sa nemôžem dovolať.
Ak bola na UP dnes, nech sa tam vráti a skúsi zmeniť začiatok registrácie. Príjem za máj prekroči a určite bude menší problém zmeniť dátum začiatku registrácie ako prepočítavať príjem za časť mesiaca - ak by jej to vôbec na UP uznali.
mimulik
27.05.09,11:29
Registrovala sa ešte v pondelok. Ešte skúsi poprosiť na škole, či by jej to nerozdelili na dva mesiace - teda polovicu odmeny by jej dali za mája a zvyšok odmeny akože za jún. Snáď bude úradníčka v škole ochotnejšia viac ako úradníčky na úrade práce.
Ak jej to neurobí, neviem. To je to, že som nikdy nenašla, či potom rozdelia ten príjem na obdobie keď bola študentka a na obdobie, keď bola evidovaná...:confused:
ivka70
27.05.09,11:42
Asi by poholo, keby jej skola dla hodody 2:
do statnic dohodu o brigadnickej praci studentov
od statnic dohodu o vykonani prace

potom by ta druha bola na cas, kedy je nezamestnana a vyska odmeny by nepresiahla 131 EUR.
Nech sa skusi v skole dohodnut takto.
mimulik
27.05.09,11:43
Konečne sa mi podarilo na 355. pokus dovolať na ústredie UP,ale nič-moc mi k tomu povedať nevedeli. Hovorila, že najlepšie bude dohodnúť sa so zamestnávateľom na vyplatení nižšej odmeny, dobrá rada.