zuzanah3
26.05.09,09:04
Dobrý deň,

chcem sa opýtať na fakturáciu počas PN. Môže živnostník, keď je PN a nakupuje tovar, ktorý potom predáva druhému živnostníkovi v tej istej cene, čiže nemá z toho zisk, fakturovať aj počas PN? :confused: Ďakujem vám za pomoc.
veronikasad
26.05.09,07:11
Dobrý deň,

chcem sa opýtať na fakturáciu počas PN. Môže živnostník, keď je PN a nakupuje tovar, ktorý potom predáva druhému živnostníkovi v tej istej cene, čiže nemá z toho zisk, fakturovať aj počas PN? :confused: Ďakujem vám za pomoc.
Pýtaš sa na možnosť fakturácie počas PN, ja sa spýtam, prečo predáva bez zisku.

Živnosť
§ 2
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2009-a.html#hore)

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
zuzanah3
26.05.09,07:24
Podnikateľ sa zaoberá predajom služieb, z ktorých má samozrejme zisk. V tomto prípade ide čisto o nákup a predaj tovaru bez marže, lebo nakupuje u dodávateľa, kde má zľavu a tento tovar potom predáva kamarátovi s ktorým podniká.
Johanka
26.05.09,07:25
Možno je to takto :
Chce sa tovaru zbaviť, lebo je PN a pokiaľ bude PS mohol by sa tovar pokaziť :). Je fajn, že našiel niekoho, kto ho chce za nákupnú cenu ....
veronikasad
26.05.09,07:31
Fakturáciu u živnostníka počas PN som riešila pred rokom. V SP na oddelení SZČO som dostala odpoveď, že to "zatial" neskúmajú - čiže fakturovať môžem.
zuzanah3
26.05.09,07:40
To bolo milé, som sa zasmiala :o) No skôr je to tak, že ony dvaja spolu spolupracujú, ale iba jeden má zľavu u toho dodávateľa, tak to potom riešia formou fakturácie.
zuzanah3
26.05.09,07:41
Dakujem moc, takze môže fakturovať aj so ziskom?
veronikasad
26.05.09,07:44
Dakujem moc, takze môže fakturovať aj so ziskom?
Zuzka, tu nestojí otázka, či môže fakturovať so ziskom, ale či vôbec môže fakturovať. To "zatial" čo povedali mne, zajtra už platiť nemusí alebo nemusí platiť na Vašej pobočke. Má živnostník aj nejakých zamestnancov ?
zuzanah3
26.05.09,08:17
No práveže nemá zamestnancov zatiaľ, ale fakturovať tovar bez zisku by podla mna mohol. No neviem...
veronikasad
26.05.09,08:21
No práveže nemá zamestnancov zatiaľ, ale fakturovať tovar bez zisku by podla mna mohol. No neviem...
Zuzka, tu neide o zisk ...
Opýtaj sa na vašej pobočke SP. Ak nemá zamestnancov, počas PN by nemal vykonávať zárobkovú činnosť ...
zuzanah3
26.05.09,08:32
Ok, dakujem moc, no to by bol prúser, lebo ten druhý už ten tovar používa na podnikanie a fakturuje a stále nemá od neho faktúru, neviem, ako to potom budem riešiť?
veronikasad
26.05.09,08:39
Ok, dakujem moc, no to by bol prúser, lebo ten druhý už ten tovar používa na podnikanie a fakturuje a stále nemá od neho faktúru, neviem, ako to potom budem riešiť?
Informuj sa na vašej pobočke SP, mne pred rokom povedali, že príjem SZČO počas PN-ky neskúmajú ...
Johanka
26.05.09,08:40
... zákono nelegálnej práci už nepostihuje pomoc rodinných príslušníkov pri podnikaní ;) tak ten tovar zo skladu môže vydať nejaký rodinný príslušník, v rámci výpomoci môže aj faktúru vypísať (tú zvládne aj účtovníčka), podnikateľ môže byť pokojne aj v kóme :).
zuzanah3
26.05.09,08:51
To som chcela počuť :-) Ale nie, teraz vážne, takže to môžem chápať tak, že rodinní príslušníci môžu vypomáhať bez nároku na príjem? :-)
veronikasad
26.05.09,08:53
To som chcela počuť :-) Ale nie, teraz vážne, takže to môžem chápať tak, že rodinní príslušníci môžu vypomáhať bez nároku na príjem? :-)
pokial sú dôchodcovia, študenti alebo inak dôchodkovo poistení, ano
zuzanah3
26.05.09,08:56
pokial sú dôchodcovia, študenti alebo inak dôchodkovo poistení, ano
prepáč, ale nechápem, môžeš mi to objasniť bližšie? ďakujem za trpezlivosť
veronikasad
26.05.09,08:58
prepáč, ale nechápem, môžeš mi to objasniť bližšie? ďakujem za trpezlivosť
Za nelegálnu prácu sa nepovažuje - teda nemusia sa prihlasovať v socialnej poisťovni - rodinní príslušníci vykonávajúci prácu bez nároku na odmenu ak sú dôchodcovia, študenti, alebo inak dôchodkovo poisteni /napr. ako SZČO alebo zamestnanci, mamičky na MD .../
zuzanah3
26.05.09,09:03
Moc si mi pomohla, ďakujem, jeho manželka je na MD, takže mohla ísť tovar zo skladu vydať ona. jupiii a môže vystaviť faktúru, ale radšej si ešte zavolám na SP
veronikasad
26.05.09,09:05
Moc si mi pomohla, ďakujem, jeho manželka je na MD, takže mohla ísť tovar zo skladu vydať ona. jupiii a môže vystaviť faktúru, ale radšej si ešte zavolám na SP
nemusíš volať - manželka na MD ho môže zastúpiť ...
zuzanah3
26.05.09,09:09
nemusíš volať - manželka na MD ho môže zastúpiť ...
Urobila si mi takúto radosť :D
zuzanah3
27.05.09,05:28
Za nelegálnu prácu sa nepovažuje - teda nemusia sa prihlasovať v socialnej poisťovni - rodinní príslušníci vykonávajúci prácu bez nároku na odmenu ak sú dôchodcovia, študenti, alebo inak dôchodkovo poisteni /napr. ako SZČO alebo zamestnanci, mamičky na MD .../
Mohla by som prosím ešte poprosiť, kde by som to našla v zákone, aby som si to vytlačila a priložila ku tomu, ak by náhodou niekedy prišla kontrola, aby som vedela o čo išlo. Díky moc
Lianka
22.06.09,10:25
SZCO vykonava sluzby pre svojho odberatela v mieste jeho sidla/prevadzky. SZCO je vsak v sucasnosti na PN (rizikove tehotenstvo), je vsak fyzicky schopna vykonavat sluzby pre odberatela aj doma. Moze aj pocas PN vykonavat sluzby a nasledne ich fakturovat? Ktory predpis to umoznuje/zakazuje? SZCO nema ziadnych zamestnancov.
veronikasad
22.06.09,11:04
SZCO vykonava sluzby pre svojho odberatela v mieste jeho sidla/prevadzky. SZCO je vsak v sucasnosti na PN (rizikove tehotenstvo), je vsak fyzicky schopna vykonavat sluzby pre odberatela aj doma. Moze aj pocas PN vykonavat sluzby a nasledne ich fakturovat? Ktory predpis to umoznuje/zakazuje? SZCO nema ziadnych zamestnancov.
Lianka, tento problém som pred rokom riešila aj ja, pozri túto tému :

http://www.porada.sk/t82479-prijem-zivnostnika-uctovnika-pocas-pn-ky.html
Lianka
22.06.09,11:11
Lianka, tento problém som pred rokom riešila aj ja, pozri túto tému :

http://www.porada.sk/t82479-prijem-zivnostnika-uctovnika-pocas-pn-ky.html

Dakujem, veronika, velmi mi ta tema pomohla ;).