juanitqa
26.05.09,09:37
Ahojte, citam tu vela rad a tak vas chcem poprosit tiez o jednu.
Kupili sme si "stavbu na rekreaciu" cize rekreacnu chatu nedaleko BA na celorocne byvanie, lebo my sme taki. Vsetko prebehlo fajn s HU a potom sme si cez agenta OVB :mad: vybavili medziuver v PSS na rekonstrukciu strechy a ten nam po 1/2 roku neuznali ako opravnene vynalozenie prostriedkov. NAs agent si vymyslel, ze treba nehnutelnost preklasifikovat na dom na celorocne byvanie resp. chatu na celorocne byvanie a bude to ok.
Na stavebnom ma poslali :---, nakolko pozemok je v extravilane travnaty porast a ete sme i vedla chraneneho uzemia.
Existuje taky pojem v stavebnom zakone "dom alebo chata na celorocne byvanie"? Ja som nic take nenasla a realitky sa tiez tym radi ohanaju.
Dakujem za kazdu radu, pekny den :)
juanitqa
27.05.09,08:53
Pre teba už asi neskoro.
Ale pre iných.
Ak niečo vydáva stavebné, tak sa PRED kúpou treba pýtať u nich (a v PSS kedže dáva HU).
A nepočúvať realitky a agentov (napr. OVB), kedže NIČ nedávajú - ale berú (provízie).
Ďakujem Kyrbom za Tvoj postreh, len som sa pytala na preklasifikovanie nehnuteľnosti:-)
juanitqa
27.05.09,08:58
Ďakujem kyrbom, poznáš i odpoveď na moju otázku?:-)
Andy Kralik
27.05.09,10:22
Ak sa nemýlim pojmy ako chata, rekreačné zariadenie, obytný dom.. nie sú špeciálne definované v žiadnom zákone. Kedysi na to boli vyhlášky, mám ale dojem že tie už nie sú platné a neviem o tom že by boli novelizované.

V každom prípade čo je možné v akej zóne stavať (teda či tam možete postavať dom na bývanie alebo chatu na rekreáciu) určuje územný plán obce. V ňom nájdeš aj príslušné regulatívy - maximálna zastavaná plocha, povolené využitie, zakázané využitie a pod. Čiže ak chceš zmeniť využiteľnosť pozemku, je treba zmeniť územný plán. Zmena územného plánu je možná, ale vzhľadom k tomu, že územný plán má vyjadrovať víziu na dlhšie časové obdobie, nerealizuje sa to každý deň a nie je to jednoduché. Musí byť v obci vôľa územný plán meniť.

V tvojom prípade bude asi komplikovanejšie aj to že priamo susedíš s chráneným územím. Tam môžu platiť aj ďalšie obmedzenia a zákonné pravidlá.

Podrobnosti ti bude vedieť povedať príslušný stavebný úrad.

Btw. Stretol som sa už s využitím na individuálnu bytovú výstavbu, s využitím na rekreačné účely, so záhradami, záhradkárskymi osadami.. s využitím na celoročné bývanie - takto definovaným - som sa stretol iba v inzerátoch realitiek. Ale opravte ma ak máte niekto inú skúsenosť. :)
juanitqa
27.05.09,10:37
Ahoj Andy, dakujem za vycerpavajucu odpoved. No, existuje Opatrenie 128/2000, kde je klasifikacia stavieb, atd.
Realitky pojem celorocne byvanie radi pouzivaju, mas pravdu a dokonca aj poradcovia a osobka z PSS take nieco tvrdila. Len v klasifikaciach som nic podobne nenasla. NEviem kde to zobrali. Myslis, ked si taky scitany, ze je mozne vynat pozemok pod existujucou stavbou? Dakujem
wegamizi
02.10.10,08:58
Ahojte,
moze mesto v dodatocnej uprave VZN preklasifikovat vyuzitie pozemku pre priemyselne ucely na pozemok lesopark pocas platnosti UR na tejto lokalite?
Vybavujem si stavebne povolenie a nahodou som zistila, ze vo VZN-ku je moj pozemok zadefinovany ako lesopark. To mam ako chapat? Mam sa s tym zaoberat, alebo je to jedno?
Miloš Mičega - CIMOM TN
03.10.10,04:27
Ahojte, citam tu vela rad a tak vas chcem poprosit tiez o jednu.
Kupili sme si "stavbu na rekreaciu" cize rekreacnu chatu nedaleko BA na celorocne byvanie, lebo my sme taki. Vsetko prebehlo fajn s HU a potom sme si cez agenta OVB :mad: vybavili medziuver v PSS na rekonstrukciu strechy a ten nam po 1/2 roku neuznali ako opravnene vynalozenie prostriedkov. NAs agent si vymyslel, ze treba nehnutelnost preklasifikovat na dom na celorocne byvanie resp. chatu na celorocne byvanie a bude to ok.
Na stavebnom ma poslali :---, nakolko pozemok je v extravilane travnaty porast a ete sme i vedla chraneneho uzemia.
Existuje taky pojem v stavebnom zakone "dom alebo chata na celorocne byvanie"? Ja som nic take nenasla a realitky sa tiez tym radi ohanaju.
Dakujem za kazdu radu, pekny den :)


Výňatok zo stavebného zákona :


§ 43b
Bytové budovy



(1) Bytové budovy sú stavby, ktorých najmenej polovica podlahovej plochy je určená na bývanie. Medzi bytové budovy patria

a) bytové domy,
b) rodinné domy,
c) ostatné budovy na bývanie, napríklad detské domovy, študentské domovy, domovy dôchodcov a útulky pre bezdomovcov.

(2) Bytový dom je budova určená na bývanie pozostávajúca zo štyroch a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie.

(3) Rodinný dom je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, ktorá má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie.

(4) Byt je obytná miestnosť alebo súbor obytných miestností s príslušenstvom usporiadaný do funkčného celku s vlastným uzavretím, určený na trvalé bývanie.

(5) Obytná miestnosť je miestnosť, ktorá svojím stavebnotechnickým riešením a vybavením spĺňa podmienky na trvalé bývanie.

(6) Príslušenstvo bytu na účely tohto zákona sú miestnosti, ktoré plnia komunikačné, hospodárske alebo hygienické funkcie bytu.




§ 104

(1) Ak sa doklady (predovšetkým overená dokumentácia), z ktorých by bolo možno zistiť účel, na aký bola stavba povolená, nezachovajú, platí, že stavba je určená účelu, na ktorý je svojím stavebnotechnickým usporiadaním vybavená. Ak vybavenie stavby nasvedčuje viacerým účelom, predpokladá sa, že stavba je určená účelu, na ktorý sa užíva bez závad.


OTÁZKA : Spĺňa Vaša stavba podmienky na rodinný dom ? Ak áno tak nie je čo riešiť. Je to jestvujúca stavba a nejaké chránené územie s tým nemá nič spoločné.

SKÚSTE : Podajte na stavebno úrade žiadosť o stavebné povolenie na nejaké aj fiktívne stavebné úpravy a uvedte názov stavby - "Stavebné úpravy RD".
Kolaudačné bude na rovnaký názov.



CIMOM