ivangabris
26.05.09,10:01
Zdravim vsetkych, nakolko som tu nenasiel k mojej otazke odpoved, tak som zvolil nove vlakno.
Mame SVBaNP a rozuctovavame vytah pre vsetky 4 nadzemne podlazia na osobomesiace. Prve poschodie ma dvere zamknute a plati len za revizie vytahu. Za elektrinu uz nie. Dalej mame dva obchody v nasej bytovke tie sa tiez podielaju na platbe za vytah len za revizie. Otazka znie, ci byty na 1. poschodi, ktore nepouzivaju vytah maju platit za osobomesiace aj revizie alebo staci platit len za 1 osobu, ako platia obchodnici vo vyuctovani. Viem, ze platenie za vytah je komplikovane. Len sa chcem opytat, preco 3 rodiny na prvom poschodi, ktore maju dokopy 15 osob, by mali prispievat na vytah ako keby to pouzivali. Nemozu platit len kvazi za jednu osobu? t.j. jeden byt= jedna osoba, tak ako obchody v nasej bytovke. Dakujem za odpovede.
Chobot
26.05.09,08:12
Zdravim vsetkych, nakolko som tu nenasiel k mojej otazke odpoved, tak som zvolil nove vlakno.
Mame SVBaNP a rozuctovavame vytah pre vsetky 4 nadzemne podlazia na osobomesiace. Prve poschodie ma dvere zamknute a plati len za revizie vytahu. Za elektrinu uz nie. Dalej mame dva obchody v nasej bytovke tie sa tiez podielaju na platbe za vytah len za revizie. Otazka znie, ci byty na 1. poschodi, ktore nepouzivaju vytah maju platit za osobomesiace aj revizie alebo staci platit len za 1 osobu, ako platia obchodnici vo vyuctovani. Viem, ze platenie za vytah je komplikovane. Len sa chcem opytat, preco 3 rodiny na prvom poschodi, ktore maju dokopy 15 osob, by mali prispievat na vytah ako keby to pouzivali. Nemozu platit len kvazi za jednu osobu? t.j. jeden byt= jedna osoba, tak ako obchody v nasej bytovke. Dakujem za odpovede.

Keď si to na schôdzi odsúhlasíte, tak môžu platiť tak, ako sa dohodnete všetci vlastníci. Nikde už nie je striktne napísané, kto na ktorom poschodí má koľko platiť.
Blankake
26.05.09,08:16
svojar
26.05.09,08:45
U nás sú 1. poschodia zamknuté, vlastníci bytov platia iba údržbu, za el. energiu spotrebovanú pri prevádzke neplatia.
ivangabris
27.05.09,03:28
A niečo sa už riešilo aj tu:
http://www.porada.sk/t57056-poplatok-za-vytah.html

toto som nasiel aj ja pomocou vyhladavania.
Islo mi len o to, ci mozeme, my co byvame na jednotke, platit ako obchodnici len kvazi za jednu osobu, hoci je nas doma 4.
Takze tri byty by platili za 3 osoby. Naco za 15 osob tak ako nas v skutocnosti je.
Dakujem.
sito
27.05.09,04:39
Je to čudný spôsob prispievania na opravy a prevádzku výťahu, kde ste k nemu prišli, kto Vám ho poradil?

Výťah je vyhradené technické zariadenie domu, spoločné zariadenie domu. Zo zákona sú doporučené pravidlá ako postupovať pri financovaní opráv spoločných zariadení.





Zákon 182/1993

§ 10


(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

Vy ste využili tuto možnosť?

Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

Ak áno, tak je to v súlade so zákonom, ak nie, tak váš spôsob financovania veci týkajúcich sa výťahu je v rozpore sa zákonom.

Možno ste to zdedili po predchádzajúcom vlastníkovi pri prevode bytov, alebo vám to doporučil správca, ak ho máte na dome?

Požiadaj niekoho, aby predložil písomný doklad o chválení takého spôsobu s ktorého je jasné, že ten spôsob je právoplatný.
ivangabris
28.05.09,03:29
2 sito:
to co sa pise vo vasom spomenutom prispevku ohladom FU je v poriadku, tomu rozumiem. Tak to mame aj my, ze sa plati od metra2. Ale co sa tyka uzivania za vytah a prispevkov za uhradu nakladov (rozumej opravy a revizie vytahu) platia 3 byty na prvom poschodi tiez podla poctu osob, ale obchodnici na prizemii, sa chapu ako jedna osoba. Tak to je potom gulas. Ako platit v tomto pripade? V skutocnosti pouzivaju ten vytah len ti co ho maju otvoreny, tam je platba od osob na mieste. Ale co tie 3 byty na 1.poschodi ?
sito
28.05.09,04:20
Aby bolo jasne, výťah je súčasť domu. Na opravu domu prispievajú všetci vlastníci podľa majetkového podielu v dome. Majetkový podiel je výmera bytu, alebo nebytového priestoru ( obchod, krčma, dielňa ) v m2, nie osoba, to by bolo otrokárstvo, mať majetok, ľudí, človekov. Môžeš povedať, mám rodinu, ale nie otrokov. Myslím, že otrokárstvo je ako prostitúcia, pretrváva veky.

To, že výťah chodí hore - dole, to je služba. Ak byty na prvom poschodí nemajú otvorené výťahy, tak ju nepoužívajú, nie je spojená s užívaním ich bytu, preto by sa nemali podieľať na úhrade nákladov za elektrinu, ktorá spôsobuje, že výťah chodí hore - dole.
Orim
28.05.09,04:32
Pokiaľ ste to na schôdzi vlastníkov neodsúhlasili, že sa to švetko platí podľa počtu osôb je to špatne. Mal by byť o tom vykonaný zápis.
Nie je mi však úplne jasné ako sa to prakticky vykonáva to Vaše platenie. Elektrika sa rozpisuje tak ako ste to povedali podľa počtu osôb asi to máte tak odsúhlasené na schôdzi. (Niekde to majú rovnako na všetky byty bez ohľadu na počet osôb asi si to tak odsúhlasili).
Ale to platenie revízií a opráv ako sa robí prakticky? Pretože do fondu opráv platíte podľa povedzme počtu m2 alebo vlastníckeho podielu. Príde faktúra za opravu výťahu, tá sa zaplatí z FO. Ako sa na tom ukazuje ten podiel osôb, a ako je od Vás vymáhaný? (Doplácate niečo do FO naviac?).
Možno tu ide len o nedorozumenie pri vyúčtovaní, lebo tu sa obvykle uvádza počet osôb pri vyúčtovaní platby za elektriku a vzniká dojem, že je to aj za opravy.
ivangabris
29.05.09,03:35
Pokiaľ ste to na schôdzi vlastníkov neodsúhlasili, že sa to švetko platí podľa počtu osôb je to špatne. Mal by byť o tom vykonaný zápis.
Nie je mi však úplne jasné ako sa to prakticky vykonáva to Vaše platenie. Elektrika sa rozpisuje tak ako ste to povedali podľa počtu osôb asi to máte tak odsúhlasené na schôdzi. (Niekde to majú rovnako na všetky byty bez ohľadu na počet osôb asi si to tak odsúhlasili).
Ale to platenie revízií a opráv ako sa robí prakticky? Pretože do fondu opráv platíte podľa povedzme počtu m2 alebo vlastníckeho podielu. Príde faktúra za opravu výťahu, tá sa zaplatí z FO. Ako sa na tom ukazuje ten podiel osôb, a ako je od Vás vymáhaný? (Doplácate niečo do FO naviac?).
Možno tu ide len o nedorozumenie pri vyúčtovaní, lebo tu sa obvykle uvádza počet osôb pri vyúčtovaní platby za elektriku a vzniká dojem, že je to aj za opravy.
Pripojim subor s excel tabulkou, aby to trochu pomohlo ozrejmit rozdelenie nakladov podla osobomesiacov. Pretoze u nas sice platime do FU podla m2 ale rozpocitavanie nakladov za revizie a aj elektrinu je podla osobomesiacov. Ten subor budem musiet zavesit niekde na net, ale momentalne nemam pristup odtialto na server upnito.sk
svojar
29.05.09,10:03
Rozpočítavanie revízií na osoby nie je správne. Udržiavať spoločné zariadenia je povinnosťou vlastníkov bytov a platí sa to z FPÚaO ako vyššie písali sito a orim. Podieľajú sa na všetky byty aj keď výťah nepoužívajú. Elektrina podla osobomesiacov bytov, ktoré výťah používajú.
Orim
29.05.09,21:19
však to pripoj sem
ivangabris
01.06.09,09:49
však to pripoj sem
dufam, ze to pojde.
Nasiel som tu ikonu na pridavanie prilohy.
Takze dufam,ze to pobezi.
svojar
01.06.09,15:29
No za tie revízie, ako už bolo vyjadrené aj v predchádzajúcich príspevkoch je to zle. Tam nemá počet osôb čo robiť.