zuzana
21.07.05,12:01
Keď robím dodatočné priznanie DPH, ak som mala daň.povinnosť 45000Sk a teraz mi v dodatočnom vychádza 44800Sk, musím poslať s dodat.priznaním aj žiadosť o vrátenie tých 200Sk, alebo mi to nevrátia?V dodat.priznaní sa vypíšu údaje ako mali byť v skutočnosti?Teda vypisuje sa celé priznanie, všetky potrebné riadky?
bendži
21.07.05,10:07
Od 1.5.2004 sa dodatočné daňové priznanie vypisuje spôsobom, že vypíšeš všetky kolonky podľa opravených údajov a dole je jeden riadok - rozdiel oproti pôvodnému daňovému priznaniu, tak tam napíšeš rozdiel
Ja tiež teraz podávam dodatočné daňové priznania k DPH a z daňového úradu mám informáciu, že mám spolu s nimi doniesť aj žiadosť o vrátenie preplatkov, ktoré mi vznikli (t.j. som v podobnej situácii ako ty, až na to, že u mňa je to viac než 200 Sk...)
porfin
21.07.05,10:17
No nie som si síce úplne istá, ALE ak máš preplatok oproti DP z DPH nerobí sa to náhodou ako pri nadmernom odpočte???
bendži
21.07.05,10:42
ja v tomto smere som tiež nevedela ako postupovať, hovorím len akú mám informáciu z DÚ, bola som tam tento týždeň v pondelok a mám prísť s dodatočnými priznaniami (teraz som ich len odkonzultovala) už vypísanými a k nim dať žiadosť o vrátenie.. zrejme ale je možnosť dohodnúť sa, že tie platby sa nebudú vracať aj fyzicky na účet ale vyrovná sa to zápočtom, no to nemám zatiaľ z ich strany potvrdené
lucluc
21.07.05,14:34
Cauko. Ja som tiez podavala dnes dodatocne danove priznanie za I.Q a k tomu som prilozila ziadost o vratenie preplatku. Najprv som to chcela zapocitat s DP ktore som tiez dnes dokoncila za II.Q ale pracovnicka DU mi povedala ze nech prilozim ziadost na zaklade zakona 511/1992 Zb. a oni mi to vratia. Zevraj taky je postup...Pekny deň
KEJKA
21.07.05,14:44
No nie som si síce úplne istá, ALE ak máš preplatok oproti DP z DPH nerobí sa to náhodou ako pri nadmernom odpočte???nie, mám skúsenosť s DÚ, nie je to NO, je to preplatok, ktorý na základe žiadosti vrátia. Niekde súhlasia so zápočtom na DP nasl. mesiaca, ale radšej vracajú, vraj je to pre nich jednoduchšie.
evina
21.07.05,15:02
O spôsobe vrátenia daňového preplatku pojednáva § 53 zákona 511/92 Z.z. v zn. nesk. predpisov. Preplatok sa buď použije na úhradu preddavku na daň, resp. vyrovnanie iného daňového nedoplatku, a ak takýto nie je postupuje sa : citujem zo zákona


4/ Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdbie sa vráti najskôr po uplynutí jedného mesiaca po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane . Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.
5/ Ak nepožiada daňový dlžník, ktorého daňová povinnosť už úplne zanikla, o vrátenie daňového preplatku do troch rokov od konca roku, v ktorom nadobudol právoplatnosť posledný platobný výmer na daň, na ktorej je preplatok, nárok na vrátenie preplatku zaniká.
Janina7
25.07.05,10:59
Zdravím všetkých na porade,
prosím o radu pre môj problém:
V máji tohto roku sme mali kontrolu na DPH 4.Q/2003 a zistili nám, že zálohovú platbu, ktorú sme obdržali na náš podnikat.účet v decembri sme mali i vyfakturovať v decembri 2003 a nie až po odobraní tovaru v januári 2004. Rozdiel bol 6700,- Sk, ktorý sme opravným daňovým priznaním za 4.Q/2003 museli zaplatiť 6700,- Sk a opravným daňovým priznaním za 1.Q/2004 nám sumu 6700,- Sk mali vrátiť na náš účet. Problém spočíva v tom, že opravné daňové priznanie za 1.Q/2004 bolo podané až v júni tohto roku, čo je od podania daňového priznania 1.Q/2004 viac ako rok, a tým nám zaniká nárok na vrátenie nadmerného odpočtu. Suma 6700,- Sk nie je malá na to, aby sme si my, ako malá firmička, mohli dovoliť dotovať štát. Nevie mi niekto v tomto poradiť, čo by som mala urobiť?
Vďaka moc všetkým za odpovede.
S pozdravom JANINA .
bendži
25.07.05,11:17
podľa mňa by si sa mala poradiť priamo na daňovom úrade, lebo vyzerá to tak, že každý daňový úrad si postupuje podľa svojho... ale moja skúsenosť - tiež teraz riešim opravné daňové priznania, od 4.Q 2003 + celý rok 2004 a tiež mi tam vznikajú nadmerné odpočty. Ja som sa bola radiť s našou správkyňou a tá to definovala všetko ako preplatky na dani, a mám prísť opäť aj so žiadosťou o vrátenie vzniknutých preplatkov... toľko moja skúsenosť
Susan
25.07.05,11:44
Ahoj evina. Pozeram § 53 zakona 511/92, ale ten hovori o niecom inom. O nadmernych odpoctoch sa pise v § 79 zakona o DPH, ale o ziadosti o vratenie nadm.odpoctu nevidim nikde zmienku.
liba2
25.07.05,12:05
[QUOTE=Janina7]

Ja odporúčam v každom prípade písomne požiadať o vrátenie rozdielu, tým nemôžem nič pokaziť.
Zámerne som použila slovo rozdielu, lebo treba rozlišovať, či ide o preplatok dane alebo nadmerný odpočet. O vrátenie preplatku dane treba DU požiadať. Nadmerný odpočet DU vráti bez žiadosti. Keďže ide o NO z dávnejšej doby, možno treba aj v tomto prípade požiadať.
Ak po oprave daň. priznania 1.Q.2004 sa iba znížila daňová povinnosť, došlo k preplatku dane. Ak ale vznikol nadmerný odpočet, alebo sa zvýšil NO, ide o nadmerný odpočet. To Janina7 treba posúdiť.
Janina7
25.07.05,12:45
Žiadosť o vrátenie nadmerného odpočtu som dala automaticky s opravným daňovým priznaním a dnes som tam bola s daňovým priznaním za 2.Q/2005 tak ma pani na Daňovom úrade upozornila, že to ešte raz preverovala a mám im poslať žiadosť o stornovaní opravného daňového priznania k 1.Q/2004 z dôvodu, že už uplynula lehota na vyplácanie nadmerných odpočtov dátumom 25.4.2005 (čo je 1 rok od podania daňového priznania za 1.Q/2004), že peniaze prepadajú v prospech štátu. Keď som sa jej pýtala, čo sa s tým dá urobiť, tak mi povedala, že teraz už nič.

Vďaka všetkým za reakcie. Janina 7
ZuzanaP
28.07.05,09:12
Ja mám podobný problém. Skontrolovala som prebraté účtovníctvo po kolegyni a zistila som, že niektoré fa a hotovosti nazahrnula do odpočítania dane.

Musím teda podať daňové priznanie k DPH za 01/2005 a 02/2005.


Neprišla Vám náhodou niekomu po tom, ako ste podali dodatočné priznanie po takej dlhej dobe (aspoň podľa mňa) kontrola?
Anonymka
08.09.05,06:46
Ja zas neviem ako mám postupovať, keď sme zatiaľ DPH za 7/05 nezaplatili a budem dnes podávať dodat.DP k DPH, kde mi vychádza preplatok vo výške 1296 Sk. Mám podať aj žiadosť spolu s priznaním, v ktorom požiadam o zápočet??? Lebo ide vlastne o to, či musím zaplatiť sumu pôvodného DP a potom si požiadať o preplatok, alebo dovtedy nebudem platiť, kým mi nepríde odpoveď z DÚ???
Anonymka
08.09.05,06:50
No ja by som na tvojom mieste podala dodatočné DP, aby si to mala v poriadku. Či ti príde kontrola, to neviem, ale ja som podávala dodat.DP za mes. 10/04 a v utorok budem mať kontrolu na DPH za posl.štvrťrok roku 2004, čiže 10/04, 11/04 12/04.:eek:


Ja mám podobný problém. Skontrolovala som prebraté účtovníctvo po kolegyni a zistila som, že niektoré fa a hotovosti nazahrnula do odpočítania dane.

Musím teda podať daňové priznanie k DPH za 01/2005 a 02/2005.


Neprišla Vám náhodou niekomu po tom, ako ste podali dodatočné priznanie po takej dlhej dobe (aspoň podľa mňa) kontrola?
Mirkaska
12.09.05,11:06
Ahojte,

chcela by som sa opýtať, či existuje nejaké obmedzenie ohľadom podania dodatočného daňového priznania k DPH. Čítala som niekde, že je DDP k DPH je možné podať max do 1 roka po podaní riadneho DP. V zákone o správe daní a poplatkov som to nenašla. Ale možno sa to niekde predo mnou skrylo... :-))
KEJKA
12.09.05,12:27
už uply&nula lehota na zaplatenie, tak zaplatiť by bolo treba urýchlene. Spolu s dodatočným daj aj žiadosť o započítanie tej sumy na dlh, ktorý ti vznikol. Ak v čase podania DDPH ešte nebude vyrovnaná daň, tak snad v tej žiadosti by si mala požiadať o odklad alebo splátky. V podstate ide o to, aby firma sa prejavila, ako chce dlh usporiadať. Každý DU postupuje inak.
pyton
12.09.05,14:38
Lida, myslím si, že pri DPH sa nedá požiadať o odklad alebo splátky.
KEJKA
12.09.05,14:48
Lida, myslím si, že pri DPH sa nedá požiadať o odklad alebo splátky.požiadať sa dá o čokoľvek kohokoľvek -:)
ale mám firmy, ktoré pri veľkej DPH požiadali o odklad a DU im vyhovel. Prihodil na to úrok , ale splátky toleroval.
Mirkaska
12.09.05,15:28
Ahojte,

chcela by som sa opýtať, či existuje nejaké obmedzenie ohľadom podania dodatočného daňového priznania k DPH. Čítala som niekde, že je DDP k DPH je možné podať max do 1 roka po podaní riadneho DP. V zákone o správe daní a poplatkov som to nenašla. Ale možno sa to niekde predo mnou skrylo... :-))
Neviete niekto, prosim?

Lida: neviem, či si odpovedala mne alebo inému.
Vdaka
KEJKA
12.09.05,15:40
Neviete niekto, prosim?

Lida: neviem, či si odpovedala mne alebo inému.
Vdakapozri príspevky 8 a 12 k tvojmu problému.

nie, neodpovedala som tebe, tvoj príspevok sa vsunul , kým som odpovedala na predchádzajúci príspevok - anonymke
Mirkaska
12.09.05,15:47
pozri príspevky 8 a 12 k tvojmu problému.

nie, neodpovedala som tebe, tvoj príspevok sa vsunul , kým som odpovedala na predchádzajúci príspevok - anonymke
Ak tomu správne rozumiem, lehota 1 rok vyplýva z dôvodu, že po tomto období nie je nárok na vrátenie nadmerného odpočtu.
V danej firme je ale opačný prípad - odpočítali si viac ako bol nárok (dosť veľa - pár desaťtisíc). Mali nadmerné odpočty celý rok (firma nič neprodukovala, iba investovala do výstavby). A kontrola este nebola.
Naopak v 3. a 4. Q si odpočítali menej v úhrne cca takú istú sumu ako v 2. Q naviac.

T.j. aj keď uplynul 1 rok od 2.Q v prípade zníženia nadmeráku je možné podať DDP? a taktiež treba podať DDP k 3. a 4. Q aby nebolo neskoro.
evina
12.09.05,15:49
Ahojte,

chcela by som sa opýtať, či existuje nejaké obmedzenie ohľadom podania dodatočného daňového priznania k DPH. Čítala som niekde, že je DDP k DPH je možné podať max do 1 roka po podaní riadneho DP. V zákone o správe daní a poplatkov som to nenašla. Ale možno sa to niekde predo mnou skrylo... :-))
V starom zákone o DPH platilo /289/1995 v znení nesk.predpisov/, že v dodatočnom DP si môže platiteľ odpočítať daň najneskôr v lehote 12 mesiacov od konca zdaňovacieho obdobia, kedy mu nárok vznikol. Takéto znenie však už v zákone 222/2004 nie je. Platí paragraf 39 bod 3 zákona o správe daní a poplatkov :

Dodatočné priznanie alebo hlásenie môže daňový subjekt predložiť aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemôže daňový subjekt predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.
KEJKA
12.09.05,15:57
Ak tomu správne rozumiem, lehota 1 rok vyplýva z dôvodu, že po tomto období nie je nárok na vrátenie nadmerného odpočtu.
V danej firme je ale opačný prípad - odpočítali si viac ako bol nárok (dosť veľa - pár desaťtisíc). Mali nadmerné odpočty celý rok (firma nič neprodukovala, iba investovala do výstavby). A kontrola este nebola.
Naopak v 3. a 4. Q si odpočítali menej v úhrne cca takú istú sumu ako v 2. Q naviac.

T.j. aj keď uplynul 1 rok od 2.Q v prípade zníženia nadmeráku je možné podať DDP? a taktiež treba podať DDP k 3. a 4. Q aby nebolo neskoro.takže odpovedam tebe : ak je daňová povinnosť nižšia - v neprospech daňovníka, musí podať daňové priznanie. Ak je v jeho prospech, nemusí podať, ale môže, ale max. do 1 roka. lepšie to vysvetľuje citáciou zo zákona evina
Denda
12.09.05,16:10
takže odpovedam tebe : ak je daňová povinnosť nižšia - v neprospech daňovníka, musí podať daňové priznanie. Ak je v jeho prospech, nemusí podať, ale môže, ale max. do 1 roka. lepšie to vysvetľuje citáciou zo zákona evinaNerozumiem.
Janiela
12.09.05,17:35
Zdravím všetkých na porade,
prosím o radu pre môj problém:
V máji tohto roku sme mali kontrolu na DPH 4.Q/2003 a zistili nám, že zálohovú platbu, ktorú sme obdržali na náš podnikat.účet v decembri sme mali i vyfakturovať v decembri 2003 a nie až po odobraní tovaru v januári 2004. Rozdiel bol 6700,- Sk, ktorý sme opravným daňovým priznaním za 4.Q/2003 museli zaplatiť 6700,- Sk a opravným daňovým priznaním za 1.Q/2004 nám sumu 6700,- Sk mali vrátiť na náš účet. Problém spočíva v tom, že opravné daňové priznanie za 1.Q/2004 bolo podané až v júni tohto roku, čo je od podania daňového priznania 1.Q/2004 viac ako rok, a tým nám zaniká nárok na vrátenie nadmerného odpočtu. Suma 6700,- Sk nie je malá na to, aby sme si my, ako malá firmička, mohli dovoliť dotovať štát. Nevie mi niekto v tomto poradiť, čo by som mala urobiť?
Vďaka moc všetkým za odpovede.
S pozdravom JANINA .


Asi pred týždňom mi ukončili daňovú kontrolu DPH v roku 2003, pričom sme sa pracovníčkami DÚ bavili aj na vyššie uvedenú tému. Upozornili ma na zmenu v zákone, pričom pre opravy daň. priznaní pre DPH padá lehota 1 rok. Tak teraz neviem. Podľa mňa platí skôr uvedené: čo DÚ, to iný názor. Ale opravné priznania by som určite dala.
Jana Acsová
12.09.05,17:38
Ale opravné priznania by som určite dala.
Len drobná opravahttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Dodatočné daňové priznanie.
evina
12.09.05,19:08
Asi pred týždňom mi ukončili daňovú kontrolu DPH v roku 2003, pričom sme sa pracovníčkami DÚ bavili aj na vyššie uvedenú tému. Upozornili ma na zmenu v zákone, pričom pre opravy daň. priznaní pre DPH padá lehota 1 rok. Tak teraz neviem. Podľa mňa platí skôr uvedené: čo DÚ, to iný názor. Ale opravné priznania by som určite dala.
Myslím, že v tomto prípade neplatí čo DÚ to iný názor. V príspevku 23 píšem o tom , že v starom zákone o DPH 289/1995 v zn. nesk. pred. platila pre nárokovanie si odpočtu dodatočným DP lehota jeden rok.
Zákon 222/2004 v znení nesk. predpisov platný od 4/2004 túto lehotu zrušil a neplatí. Treba teda pozorne rozlišovať.
Takže ešte raz k príspevku Mirkaska č. 22 podáš dodatočné DP na . II. III.aj IV kvartál a keďže si nemala zahájenú žiadnu kontrolu neplatí žiadne obmedzenie jedného roka. Druhý kvartál 2004 platil už nový zákon o DPH.
pyton
12.09.05,19:39
evina a to platenie DPH v splátkach alebo odklad pri platení DPH o ktorom sa bavíme v tejto téme na začiatku je myslíš možné? Ja si myslím, že nie ale v zákone to nevidím:eek:
ALDA
12.09.05,19:41
evina a to platenie DPH v splátkach alebo odklad pri platení DPH o ktorom sa bavíme v tejto téme na začiatku je myslíš možné? Ja si myslím, že nie ale v zákone to nevidím:eek:
Zaplatiť môžeš kedy chceš, ale Ti to vyrúbia ako oneskorenú platbu.
evina
12.09.05,19:47
evina a to platenie DPH v splátkach alebo odklad pri platení DPH o ktorom sa bavíme v tejto téme na začiatku je myslíš možné? Ja si myslím, že nie ale v zákone to nevidím:eek:
Myslím si, že napr. paragraf 59 zákona o správe daní a poplatkov .. , hovorí o povolení platenia dane v splátkach, resp. o odklade platenia dane ako takej všeobecne. Nešpecifikuje sa tu druh dane, takže pri splnení tam uvedených podmienok by sa to malo vzťahovať aj na DPH. Z praxe poznám konkrétny prípad, kedy povolil DÚ platenie DPH v splátkach /bolo to cca 3-4 roky dozadu.
pyton
12.09.05,19:48
to Alda:To hej, ale či sa dá požiadať o .........
pyton
12.09.05,19:52
to Evina: mne sa stále zdá, že pri DPH sa taká žiadosť nedá dať alebo to tak bolo upravené v minulosti?? Ale keď také prípady poznáte aj 3-4 roky staré, tak už fakt neviem.
KEJKA
12.09.05,19:54
Lida ešte raz , ja sa snažím aj v príspevku 23 aj 28 jasne povedať, že lehota jeden rok na podanie dodatočného DP, resp. lepšie povedané uplatnenie si odpočtu DPH dodatočným DP, neplatí účinnosťou zákona č. 222/2004 v znení nesk. predpisov, t.j. od 4/2004. Obmedzenie platí, len v prípade konanej daňovej kontroly - presné znenie paragrafu uvádzam v príspevku 23. /ten je zo zákona o správe daní a poplatkov..../áno správne sa snažíš .... a úspešne. sme všetci online. Ja som si odskočila ešte raz pozrieť zákon o správe daní, potom som sa vrátila a opravila svoj príspevok, ktorý už andrej medzičasom citoval a napadol - PROSIM VYMAZAT - A AJ TY ale bez citacie. moj prispevok je b tomto momente opravený a v súlade s Tvojim - dúfam. Potrebovala som si to ozrejmiť, lebo doteraz som to chápala zle. Vdaka za usmernenie.
evina
12.09.05,19:54
to Alda:To hej, ale či sa dá požiadať o .........
Dá sa požiadať pozri si pozorne spomínaný paragraf 59 zákona 511/92 v znení .... a máš tam presne uvedené aj podmienky za akých môžeš požiadať - má to súvis aj so záložným právom..
andrej_rv
12.09.05,20:07
... potom som sa vrátila a opravila svoj príspevok, ktorý už andrej medzičasom citoval a napadol - PROSIM VYMAZAT ... Už som ho vymazal, ale vôbec som nikoho a nič nechcel napádať. Len som sa bál, že som zase nejaký dôležitý § prehliadol, tak som sa informoval na argument potvrdzujúci opodstatnenosť Tvojho názoru. Ale to sa pýtam vždy, keď niečomu nerozmiem :) .
ala13
13.09.05,04:36
Nerozumiem, ci sa teda oplati podat DDP, ked je rozdiel v prospech danovnika a uz uplynul 1 rok od terminu podania DP. Vratia rozdiel? Asi nie (podla prispevku Janiny7), tak potom radsej zbytocne neupozornovat?
evina
13.09.05,05:11
Nerozumiem, ci sa teda oplati podat DDP, ked je rozdiel v prospech danovnika a uz uplynul 1 rok od terminu podania DP. Vratia rozdiel? Asi nie (podla prispevku Janiny7), tak potom radsej zbytocne neupozornovat?
Ala znovu upopzorňujem na to, že lehota 1 rok platila podľa zákona 289/1995 .., ktorý platil ešte aj vI.. Q. 2004 , za ktorý žiadala vrátiť NO Janina 7. Od II. Q. 2004 novým zákonom o DPH 222/2004.... táto lehota bola zrušená, takže DDP sa oplatí žiadať rozdiel v prospech daňovníka a vrátia ho v zmysle zákona ...
ala13
13.09.05,05:16
Dakujem, rozmotala si tym moj chaoticky nazor, ktory som po citani tychto prispevkov ziskala. Teraz mi uz je vsetko jasne.

Teraz je doba 3-rocna?
evina
13.09.05,05:19
Dakujem, rozmotala si tym moj chaoticky nazor, ktory som po citani tychto prispevkov ziskala. Teraz mi uz je vsetko jasne.

Teraz je doba 3-rocna?
Prečo myslíš trojročná? Z čoho vychádzaš?
ala13
13.09.05,05:20
V máji tohto roku sme mali kontrolu na DPH 4.Q/2003 a zistili nám, že zálohovú platbu, ktorú sme obdržali na náš podnikat.účet v decembri sme mali i vyfakturovať v decembri 2003 a nie až po odobraní tovaru v januári 2004. Rozdiel bol 6700,- Sk, ktorý sme opravným daňovým priznaním za 4.Q/2003 museli zaplatiť 6700,- Sk a opravným daňovým priznaním za 1.Q/2004 nám sumu 6700,- Sk mali vrátiť na náš účet.
Ked vam nasli nejaky problem v DPH nezacali aj kontrolu skorsich danovych obdobi? Okrem rozdielu 6700,- ste nemuseli platit ziadne dalsie penale?
ala13
13.09.05,05:23
Prečo myslíš trojročná? Z čoho vychádzaš?
Priznam sa ze neviem, ale asi z nejakeho ineho precitaneho prispevku. Tak kolko-rocna je ta doba, prosim?
Kolko rokov je vlastne doba na kontrolu DPH, teda kolko rokov dozadu mi mozu DPH kontrolovat? 5 od podania danoveho priznania ako v dani z prijmov?
Je aj ta doba na vratenie rozdielu 5-rocna?
evina
13.09.05,05:39
Priznam sa ze neviem, ale asi z nejakeho ineho precitaneho prispevku. Tak kolko-rocna je ta doba, prosim?
Kolko rokov je vlastne doba na kontrolu DPH, teda kolko rokov dozadu mi mozu DPH kontrolovat? 5 od podania danoveho priznania ako v dani z prijmov?
Je aj ta doba na vratenie rozdielu 5-rocna? Ja o trojročnej lehote neviem nič /dúfam, že mi nič neuniklo/. Aj pre kontrolu DPH platí paragraf 45 zákona o správe daní a poplatkov.. o zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane:
1/ Ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak, nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane.
2/ Ak bol pred uplynutím lehoty vykonaný úkon smerujúci na vyrubenie dane alebo rozdielu dane, plynie päťročná lehota znovu od konca roka, v ktorom bol daňový subjekt o tomto úkone vyrozumený. Vyrubiť daň alebo rozdiel dane je možné najneskôr do desiatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu, alebo nárok na vrátenie dane.

Podľa mojej mienky táto 5-ročná lehota plynie aj po podaní DDP, nakoľko v paragrafe 39 mám tiež určenú povinosť podať DDP, ak zistím skutočnosti na podanie takéhoto priznania v prípade, že moja daňová povinnosť mala byť vyššia.
V prípade , ak mala byť moja daňová povinnosť nižšia mi zákon umožňuje podať DDP, takže v prípade NO je to 5 rokov od podania riadneho DP, ak však medzitým nebola zahájená daňová kontrola.
STRELEC
13.09.05,05:49
.....
Podľa mojej mienky táto 5-ročná lehota plynie aj po podaní DDP, nakoľko v paragrafe 39 mám tiež určenú povinosť podať DDP, ak zistím skutočnosti na podanie takéhoto priznania v prípade, že moja daňová povinnosť mala byť vyššia.
V prípade , ak mala byť moja daňová povinnosť nižšia mi zákon umožňuje podať DDP, takže v prípade NO je to 5 rokov od podania riadneho DP, ak však medzitým nebola zahájená daňová kontrola.To by znamenalo, že podaním DDP vlastne ulahodím daňarom a predĺžim im lehotu na možnosť ma kontrolovať. Neviem, či som to správne pochopil. Som skôr nočný vták.
Neviem. zdá si mi skôr, že lehjota plynie len od termínu pre riadne priznanie.
evina
13.09.05,05:53
To by znamenalo, že podaním DDP vlastne ulahodím daňarom a predĺžim im lehotu na možnosť ma kontrolovať. Neviem, či som to správne pochopil. Som skôr nočný vták.
Neviem. zdá si mi skôr, že lehjota plynie len od termínu pre riadne priznanie. Áno máš pravdu, nie som si ani ja stopercentne istá, ale vychádzam z toho, že mám povinnosť podať DDP ak zistím rozdiel v neprospech štátu....Možno sa k tomu ešte niekto vyjadrí:

" Ak zistí daňový subjekt, že jeho daňová povinnosť má byť vyššia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená, je povinný predložiť do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení dodatočné priznanie alebo hlásenie. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná.

V predchádzajúcej citácii zákona plynie 5-ročná lehota od vzniku povinnosti podať daňové priznanie.
ZuzanaP
13.09.05,06:14
Práve som zistila, že v min. mesiaci som nemala zaúčtovanú jednu fa (asi mi nejakým nadopatrením "zmizla"). Myslíte, že bude najrozumnejšie podať za min. mesiac dodatočné daň. priznanie alebo si ju mám zaradiť do DPH za tento mesiac.

Šéfovi nejaký kontrolór (známy z DÚ) povedal, že je na nás, či sa rozhodneme podať dodatočné alebo to zaradíme do tohto mesiaca.

Čo si o tom myslíte?
evina
13.09.05,06:17
Práve som zistila, že v min. mesiaci som nemala zaúčtovanú jednu fa (asi mi nejakým nadopatrením "zmizla"). Myslíte, že bude najrozumnejšie podať za min. mesiac dodatočné daň. priznanie alebo si ju mám zaradiť do DPH za tento mesiac.

Šéfovi nejaký kontrolór (známy z DÚ) povedal, že je na nás, či sa rozhodneme podať dodatočné alebo to zaradíme do tohto mesiaca.

Čo si o tom myslíte? Áno, ak ju zaúčtuješ v tomto mesiaci, tak ju daj aj do DP v tomto mesiaci. Hovorí o tom paragraf 51 zákona o DPH:

"Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a/, c/ alebo d/ v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a/, c/ alebo d/; ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a/, c/ alebo d/, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a/, c/ alebo d/. Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b/ v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70."
ZuzanaP
13.09.05,06:58
Zabudla som , tá faktúra je pre nás vystavená, asi mi vedúca vzala omylom obidve.
evina
13.09.05,07:08
Zabudla som , tá faktúra je pre nás vystavená, asi mi vedúca vzala omylom obidve.
Neviem či tomu dobre rozumiem, ale ak je to vaša faktúra, čiže vyšlá /odberateľská/ musíš podať dodatočné DP. Ak je došlá /dodávateľská/ postupuješ v zmysle môjho predchádzajúceho príspevku.
ZuzanaP
13.09.05,07:56
Som si aj myslela
adrika
13.09.05,11:03
Ja som zasa teraz prišla na to, že v minulom štvrťroku - sme kvartl.platcovia DPH - som jednu došlú fa omylom odpočítala 2x - suma dph je cca 50,-Sk - neviem čo teraz - či musím kvôli takej sume podávať dodatočné DP - ak áno tak ako na to ? Ďakujem za každú odpoveď
andreaS
13.09.05,11:43
po prvy krat som sa aj ja stretla s dodatocnym danovym priznanim... chvalabohu nie mojou vinou.. zivnostnik pri prerabani obchodnych priestorov zapatrosil zopar dokladov a nebola to mala suma, tak treba urobit dodatocne... Takze sa mu zvysil povodny nadmerny odpocet... Ake znamienko mam uviest na riadku 35?

Mam podat dodatocne radsej osobne a dat si potvrdit kopiu, alebo tiez staci postou?
evina
13.09.05,12:23
po prvy krat som sa aj ja stretla s dodatocnym danovym priznanim... chvalabohu nie mojou vinou.. zivnostnik pri prerabani obchodnych priestorov zapatrosil zopar dokladov a nebola to mala suma, tak treba urobit dodatocne... Takze sa mu zvysil povodny nadmerny odpocet... Ake znamienko mam uviest na riadku 35?

Mam podat dodatocne radsej osobne a dat si potvrdit kopiu, alebo tiez staci postou? Môžeš poslať aj doporučene poštou.
V riadku 35 uveď znamienko mínus.
Je otázne, či musíš podávať dodatočné DP a či nie je možné aplikovať paragraf 51 zákpona o DPH./príspevok 47/
andreaS
13.09.05,12:30
Medzi tymito dokladmi mal aj 2 nakupy z ciech a tiez jednu vystavenu fa.. uz len kvoli tomu by som davala dodatocne, navyse kazda koruna sa mu hodi, pretoze dalsi kvartal bude mat uz danovu povinnost...

Ale ak by som nemusela podavat, tak by som to nerobila... Ale myslim, ze musim...
evina
13.09.05,12:36
Medzi tymito dokladmi mal aj 2 nakupy z ciech a tiez jednu vystavenu fa.. uz len kvoli tomu by som davala dodatocne, navyse kazda koruna sa mu hodi, pretoze dalsi kvartal bude mat uz danovu povinnost...

Ale ak by som nemusela podavat, tak by som to nerobila... Ale myslim, ze musim...
Ak mal vystavenú-teda vyšlú /odberateľskú/ musíš podať DDP.
andreaS
13.09.05,12:37
evina: dakujem...

myslela som si to... uf, tak to idem poslat na postu konecne... len duuuufam, ze kontrola nebude
adrika
14.09.05,07:02
Ja som zasa teraz prišla na to, že v minulom štvrťroku - sme kvartl.platcovia DPH - som jednu došlú fa omylom odpočítala 2x - suma dph je cca 50,-Sk - neviem čo teraz - či musím kvôli takej sume podávať dodatočné DP - ak áno tak ako na to ? Ďakujem za každú odpoveďProsím, nikto mi neodpovie ?
evina
14.09.05,07:18
Prosím, nikto mi neodpovie ? Môžeš podať DDP pre poriadok, ak sa Ti to za tú sumu oplatí...50 SK nie je pokutovaťeľných....

Ak ho budeš podávať, vypíšeš ho tak ako má byť správne , zaškrtneš dodatočné daňové priznanie a na riadku 35 uvedieš plusom ten rozdiel 50,- SK a zaplatíš na účet DÚ
adrika
14.09.05,07:37
Môžeš podať DDP pre poriadok, ak sa Ti to za tú sumu oplatí...50 SK nie je pokutovaťeľných....

Ak ho budeš podávať, vypíšeš ho tak ako má byť správne , zaškrtneš dodatočné daňové priznanie a na riadku 35 uvedieš plusom ten rozdiel 50,- SK a zaplatíš na účet DÚ
Takže ak to nechám tak, nič sa nestane ? Naozaj nemám čas ani chuť kvôli 50,- -tim korunám naháňať sa po DÚ
ďakujem veľmi pekne
eripot
25.01.09,19:43
Pekný večer.
Prosím poraďte. Dnes sa mi "objavila" faktúra z Čiech, dátum uskutočnenia plnenia/platby 11.3.2008, dátum vystavenia 9.5.2008.
Mala by som podať dodatočné priznanie k DPH za máj 2008?
mamullienka
05.02.09,14:13
Prosím poraďte mi, či mám podať dodatočné DP alebo nie. Za 4.Q sme podali DP, kde nám vyšiel nadmerný odpočet, ale pri opätovnom kontrolovaní odoslaných fa, sme zistili, že jedna fa tam nemala byť zarátaná. Teraz sa zavýšil nadmerný odpočet. Háčik je však vtom, že dnes ráno sa nám nahlásila kontrola na 19.02. Asi je už zbytočné podávať dodatočné DP.
Pru
05.02.09,19:21
Idem podať dodatočné DP DPH, len sumu 550,- za 4.Q.2008 a neviem, či tú sumu mám zaevidovať v ID do r. 2008, alebo 2009. Alebo v ID nechať povôdnú sumu a v novom roku zaevidovať doplatok? ďakujem
Orsz
05.02.09,21:53
Prosím poraďte mi, či mám podať dodatočné DP alebo nie. Za 4.Q sme podali DP, kde nám vyšiel nadmerný odpočet, ale pri opätovnom kontrolovaní odoslaných fa, sme zistili, že jedna fa tam nemala byť zarátaná. Teraz sa zavýšil nadmerný odpočet. Háčik je však vtom, že dnes ráno sa nám nahlásila kontrola na 19.02. Asi je už zbytočné podávať dodatočné DP.

Ja by som to opravila - kontrola sa síce nahlásila, ale telefonicky. Oficiálne sa začne spísaním zápisnice - nech to máte OK.
Podľa toho čo píšeš, ide o vydanú faktúru? V tom prípade by sa to muselo aj tak opraviť.
Orsz
05.02.09,21:54
Idem podať dodatočné DP DPH, len sumu 550,- za 4.Q.2008 a neviem, či tú sumu mám zaevidovať v ID do r. 2008, alebo 2009. Alebo v ID nechať povôdnú sumu a v novom roku zaevidovať doplatok? ďakujem

Zúčtovať ešte do r.2008.
cloe
05.02.09,21:57
Ja by som to opravila - kontrola sa síce nahlásila, ale telefonicky. Oficiálne sa začne spísaním zápisnice - nech to máte OK.
Podľa toho čo píšeš, ide o vydanú faktúru? V tom prípade by sa to muselo aj tak opraviť.

Myslím, že aj keď to neopraví, nebude mať z toho problém. Veď sa jej NO po kontrole navýši.
adriana126
13.02.09,12:41
Teraz som dostala dodávateľskú faktúru za rok december 2008, na ktorom tlačive mám podať dodatočné daňové priznanie, predpokladám, že na tom čo platilo v roku 2008, mám potom nadmerný odpočet niekde ešte prepočítať v priznaní, alebo to už urobí daňový úrad, ďakujem
ekopo
13.02.09,12:46
Teraz som dostala dodávateľskú faktúru za rok december 2008, na ktorom tlačive mám podať dodatočné daňové priznanie, predpokladám, že na tom čo platilo v roku 2008, mám potom nadmerný odpočet niekde ešte prepočítať v priznaní, alebo to už urobí daňový úrad, ďakujem
prečo podávať dodatočné DP? Treba pozorne prečítať § 51 ods. 2 zákona o DPH
adriana126
13.02.09,13:02
Ja viem, lenže v záznamoch je doručená ešte v roku 2008, len sa cestou nejako zapotrošila, podnikatelia dosť často niečo dajú do šuflíka a zabudnú na to
Sosa
19.02.09,12:27
Prosím kto mi vysvetlí rozdiel medzi dodatočným a opravným daňovým priznaním. V čom je rozdiel?
Tweety
19.02.09,12:28
Prosím kto mi vysvetlí rozdiel medzi dodatočným a opravným daňovým priznaním. V čom je rozdiel?
Opravné, je do dátumu na podanie riadneho DP, a dodatočné je po termíne na podanie riadneho DP.
Sosa
20.02.09,09:26
Opravné, je do dátumu na podanie riadneho DP, a dodatočné je po termíne na podanie riadneho DP.
Ďakujem.
luccha
26.02.09,20:05
a ako ma vyzerat ziadost na vratenie vzniknutych preplatkov??? je niekde nejaky vzor ?:confused:
Paula
26.02.09,20:17
a ako ma vyzerat ziadost na vratenie vzniknutych preplatkov??? je niekde nejaky vzor ?:confused:


Jednou vetou: Žiadame o vrátenie preplatku na dani....v sume...na naše č. účtu....
Yuya
11.03.09,09:05
Vystavili sme v 12/08 vysle fa za sluzby, ktore sme uskutocnili v r.2007. Je mi jasne, ze musim podat dodatocne DP k DPH za obdobia, ktorych sa to tykalo. Mna by ale zaujimalo dokedy mam povinnost podat tie dodatocne DP. Mozem ich urobit az teraz v marci 2009, alebo som mala povinnost ich urobit v decembri 2008?
Yuya
12.03.09,13:19
posuvam ..........
babi2
18.03.09,07:33
Dodatočné DP si mala vystaviť, podľa mňa hneď pri zistení že pôvodné neboli správne
Jana Acsová
18.03.09,08:01
Vystavili sme v 12/08 vysle fa za sluzby, ktore sme uskutocnili v r.2007. Je mi jasne, ze musim podat dodatocne DP k DPH za obdobia, ktorych sa to tykalo. Mna by ale zaujimalo dokedy mam povinnost podat tie dodatocne DP. Mozem ich urobit az teraz v marci 2009, alebo som mala povinnost ich urobit v decembri 2008?DDP ste povinní podať do konca nasledujúceho mesiaca po zistení. Ak ste nesprávnosť zistili 12/2008 boli ste povinní podať DDP do 31.1.2009.

Z § 39 zákona o správe daní:
(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
Yuya
18.03.09,10:30
Dakujem za odpoved. Uz som sa ktomu aj ja dopatrala. A neviete nahodou ake su tam sankcie za neskore podanie dodatocneho DP.
babi2
18.03.09,10:33
N stránke www.drsr.sk nájdeš kalkulačku, tam si zadaj akú sumu a kedy si mala zaplatiť a kedy ju vlastne platíš a ono ti to vypočíta sankčný úrok, ak je menej ako 16,59 EUR tak sa neplatí
zuzu 76
19.03.09,07:09
Dobré ráno,
prosím Vás o radu - idem vystavovať dodatočné daňové priznanie DPH za obdobie december 2008 - chcem sa len uistiť - mám použiť tlačivo platné pre obdobie december 2008 a údaje vykázať v Sk? Ďakujem
babi2
19.03.09,07:11
Áno použiješ tlačivo pôvodné a údaje budú v SK
zuzu 76
19.03.09,08:24
Ďakujem za rýchlu odpoveď - chcela som sa len uistiť...:)
Anežob
19.05.09,14:54
§ 39 zákona o správe daní:
(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie...

Prosím o radu. Zistila som, že daňové priznanie DPH za 1.Q.2009 mám neúplné. Daň je vypočítaná správne, čiže preplatok ani nedoplatok nemám. Zabudla som vyplniť riadok č. 13 ( § 38 oslobodené od dane. Treba podať dodatočné DP, aby daňový úrad mal úplné informácie? Ak áno, bude aj sankcia ?
Ďakujem za všetky odpovede.
Anežob
21.05.09,08:51
§ 39 zákona o správe daní:
(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie...

Prosím o radu. Zistila som, že daňové priznanie DPH za 1.Q.2009 mám neúplné. Daň je vypočítaná správne, čiže preplatok ani nedoplatok nemám. Zabudla som vyplniť riadok č. 13 ( § 38 oslobodené od dane. Treba podať dodatočné DP, aby daňový úrad mal úplné informácie? Ak áno, bude aj sankcia ?
Ďakujem za všetky odpovede.
Ešte nikto neriešil niečo takéto ?

Nechcem si nejako vynucovať odpoveď, ale aby moja otázka nezapadla prachom, tak sa ešte raz prihováram s prosbou o pomoc.

Za Vaše názory ďakujem.
evina
21.05.09,09:14
Ešte nikto neriešil niečo takéto ?

Nechcem si nejako vynucovať odpoveď, ale aby moja otázka nezapadla prachom, tak sa ešte raz prihováram s prosbou o pomoc.

Za Vaše názory ďakujem.

Je potrebné podať DDP. DP má byť úplné a správne. Sankcia nebude, nakoľko nedošlo k rozdielu dane...
simonovaz
21.05.09,09:59
a čo keď dostanem kontrolu, daňový rozdiel v priznaní nie je, ale základ dane nesedí. Dostanem na to niečo?
Ďakujem.
marjankaj
21.05.09,14:29
§ 39 zákona o správe daní:
(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie...

Prosím o radu. Zistila som, že daňové priznanie DPH za 1.Q.2009 mám neúplné. Daň je vypočítaná správne, čiže preplatok ani nedoplatok nemám. Zabudla som vyplniť riadok č. 13 ( § 38 oslobodené od dane. Treba podať dodatočné DP, aby daňový úrad mal úplné informácie? Ak áno, bude aj sankcia ?
Ďakujem za všetky odpovede.

Povinnosť vzniká ak sú splnené obidve podmienky(modrá aj zelená). Keďže zelená podmienka nie je splnená, daňový subjekt nie je povinný podať daňové priznanie. Môže ho však podať "dobrovoľne".
evina
21.05.09,14:46
a čo keď dostanem kontrolu, daňový rozdiel v priznaní nie je, ale základ dane nesedí. Dostanem na to niečo?
Ďakujem.
Neviem prečo si myslíte, že DDP zakladá nutnosť daňovej kontroly. Vôbec nie---možno keby ste ho dávali každé zdaňovacie obdobie a aj to nie je isté. DDP je zákonný opravný prostriedok...
Kika69
21.07.09,08:13
Prosím vás mohli by ste mi poradiť, ako by ste postupovali v tomto prípade?

V roku 2007 firma prerátavala vstupy koeficientom. Ku koncu roka 2007 bol však vyrátaný koeficient 1. (podľa mňa to nebolo správne, ale nie ja som účtovala) Takže v r. 2008 sa mal používať koef. 1. Ročný koef. však vychádza na 0,66. Týmto som mala prerátať rok 2008, len to nebolo spravené. Celý rok 2008 sme mali nadmerný odpočet. Chcem teraz podať dodatočné DP, stačí, keď podám DDP za 4.Q. roku 2008?
tibor1000
23.07.09,11:36
Zdravím Vás,
chcel by som sa prosím opýtať.
Podávame dodatočné DP DPH za I.Q 2009,máme povinnosť DPH doplatiť.
Súčastne máme povinnosť platiť DPH aj za II.Q 2009.
Keď budeme DPH uhrádzať z bank.účtu,treba zaplatiť každú DPH samostatne?tzn. DPH doplatok za I.Q a samostatne II.Q? Treba prosím Vás aj v špecif.symbole DPH nejakým spôsobom rozlíšiť?
Ďakujem pekne
babi2
23.07.09,11:42
Ja by som to dala na úhradu každé zvlášť, je to dobré aj pre mňa do budúcnosti keď sa na to pozriem, lebo do poznámky si uvádzam obdobie za aké bola DPH odvedená
tibor1000
23.07.09,11:48
Ja by som to dala na úhradu každé zvlášť, je to dobré aj pre mňa do budúcnosti keď sa na to pozriem, lebo do poznámky si uvádzam obdobie za aké bola DPH odvedená
Ďakujem Ti pekne Babi.
zuzule
25.07.09,20:49
Ahojte,
myslím si správne, že ak podám dodatočné DP k DPH za 1.Q/2009, v ktorom sa mi zníži nadmerný odpočet, tak nebudem platiť žiadnu pokutu ani sankčný úrok?
Ďakujem
Sosa
28.07.09,12:40
Sme mesačnými platiteľmi DPH. Pomýlila som sa vo výške uplatniteľnej DPH v minulom roku v štyroch mesiacoch po sume 798,- Sk v prospech ŠR.
1. Musím podať dodatočné priznanie k DPH obdobie za každý mesiac zvlášť?
2. Keď počítam sankčný úrok za každý mesiac jednotlivo tak mi vychádza okolo 5,6€. V prípade, že sčítam sankčné úroky tak mi priesiahne sumu 16,59€. Budú sa sankčné úroky sčítavať?
Paula
28.07.09,12:48
Sme mesačnými platiteľmi DPH. Pomýlila som sa vo výške uplatniteľnej DPH v minulom roku v štyroch mesiacoch po sume 798,- Sk v prospech ŠR.
1. Musím podať dodatočné priznanie k DPH obdobie za každý mesiac zvlášť?- áno
2. Keď počítam sankčný úrok za každý mesiac jednotlivo tak mi vychádza okolo 5,6€. V prípade, že sčítam sankčné úroky tak mi priesiahne sumu 16,59€. Budú sa sankčné úroky sčítavať? -nebudú


odpoveď v texte
Sosa
28.07.09,12:49
Srdečná vďaka
alexis
18.09.09,10:11
Ahoj poradaci,
teraz sme zistili zle zauctovanu fakturu za december 2008. Musime podat DP DPH, ale neviem na ake tlacivo. Ci uz teraz na nove, alebo este na stare v Sk co sa pouzivalo?

Diky za odpoved, ak viete poradte.
Zoltán Kovács
18.09.09,10:15
Ahoj poradaci,
teraz sme zistili zle zauctovanu fakturu za december 2008. Musime podat DP DPH, ale neviem na ake tlacivo. Ci uz teraz na nove, alebo este na stare v Sk co sa pouzivalo?

Diky za odpoved, ak viete poradte.

Dodatočné by sa malo podať na rovnakom tlačive, ktoré bolo platné v období, za ktoré sa podáva DDP (aspoň si to myslím).
tuta
18.09.09,11:16
Dodatočné by sa malo podať na rovnakom tlačive, ktoré bolo platné v období, za ktoré sa podáva DDP (aspoň si to myslím).


Súhlas. V opačnom prípade Ťa DÚ vyzve aby si priznanie predložila na rovnakom tlačive platnom v období za ktoré podávaš DDP.
lenkam68
19.01.10,10:53
Neviem si vyrátať lehotu na podanie DDP podľa zákona 511/1992 Zb. § 39 ods. 2 a 3 a § 45 ods. 1. Tie ich do štyroch rokov od konca roka ... a po uplynutí piatich rokov od konca roka ... neviem sa z toho vysomáriť:cool::mee:
Príklad:
Ak som mala podať daň. priznanie s DPH na výstupe za obdobie 1-12/2005 a nepodala som, môžem podať DDP na výstupe najneskôr za 12/2010? - § 39 ods. 2 + § 45 ods. 1
Ak som mala podať daň. priznanie s DPH na vstupe za 1-12/2005 a nepodala som, mohla som DDP na vstupe podať najneskôr za 12/2009? - § 39 ods. 3
Preto prosím tých, ktorí sa lepšie orientujú v čítaní § o vysvetlenie.
zagra1
19.02.10,12:10
Ahoj všetci na PORADE,
prosim vas o radu... Podali sme DPH 4/2009 na tlacive MF SR/DPH 2010 dňa 20.01.2010, na to nám prišla výzva z DÚ aby sme DPH podali na tlacive MF SR/DPH 01-2009/1 do 15 dní. Prepísala som ho, kedze tam neboli ziadne zmeny a chceli iba ine tlacivo tak som im ho poslala ako riadne... na to nam prisiel dalsi list od DU -pokuta za neskore podanie DPH!! Je tato pokuta opravnená??? Ďakujem za všetky odpovede a pekný den vsetkym
babi2
19.02.10,12:15
Ahoj všetci na PORADE,
prosim vas o radu... Podali sme DPH 4/2009 na tlacive MF SR/DPH 2010 dňa 20.01.2010, na to nám prišla výzva z DÚ aby sme DPH podali na tlacive MF SR/DPH 01-2009/1 do 15 dní. Prepísala som ho, kedze tam neboli ziadne zmeny a chceli iba ine tlacivo tak som im ho poslala ako riadne... na to nam prisiel dalsi list od DU -pokuta za neskore podanie DPH!! Je tato pokuta opravnená??? Ďakujem za všetky odpovede a pekný den vsetkym
Ja si myslím, že na DÚ niekto zobral vaše priznanie DPH, ktoré ste predkladali po výzve na podanie na inom tlačive, a na základe dátumu prijatia sa rozhodol pre uloženie pokuty, neuvedomujúc si, že je to len opravené tlačivo. Podľa mňa nemajú nárok pokutovať vás, ak ste pôvodné DP podali v riadnom termíne, aj keď nie na správnom tlačive
babi2
19.02.10,12:26
To bol asi len môj pocit, že by to tak malo byť, ale keď som si prečítala toto, tak asi naozaj tá pokuta bude:mee:
http://www.porada.sk/t42693-p2-neskore-podanie-dan-priznania-oneskorene-zaplatenie-dane.html
lenkam68
19.02.10,12:44
Pokuta je oprávnená:
§ 38
Daňové priznanie a hlásenie
Na začiatok

(1) Daňové priznanie alebo hlásenie je povinný podať každý, komu vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie podľa osobitného zákona, 11ab) alebo ten, koho na to správca dane vyzve. Daňový subjekt je povinný daň zaplatiť najneskôr v lehote na podanie daňového priznania alebo hlásenia, ak osobitný zákon8b) neustanovuje inak.

(2) Daňové priznanie alebo hlásenie nemožno podať po doručení oznámenia o výkone daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly alebo po doručení oznámenia o rozšírení daňovej kontroly za zdaňovacie obdobie, ktorého by sa daňové priznanie alebo hlásenie týkalo, a to až do jej skončenia. Ak sa začala daňová kontrola podľa § 15 ods. 3 alebo ak správca dane rozšíril výkon tejto daňovej kontroly, daňové priznanie alebo hlásenie nemožno podať za kontrolované zdaňovacie obdobie počas jej výkonu. Rovnako daňové priznanie nemožno podať po doručení protokolu o určení dane podľa pomôcok podľa § 15 ods. 10 časti prvej vety pred bodkočiarkou.

(3) Daňové priznanie alebo hlásenie možno účinne podať na tlačive, ktorého vzor ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo a ktoré sa vyhlasuje v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (ďalej len "zbierka zákonov") uverejnením oznámenia o jeho vydaní. Prílohou daňového priznania je účtovná závierka podľa osobitného zákona;8ab) prílohou daňového priznania sú aj doklady uvedené v príslušnom tlačive daňového priznania.

(4) Daňové priznanie alebo hlásenie možno podať telefaxom, elektronickými prostriedkami, ak obsah údajov, ich rozsah a usporiadanie sú totožné so vzorom tlačiva ustanoveného ministerstvom; ustanovenie § 20 ods. 4 tým nie je dotknuté. Daňové priznanie alebo hlásenie podané elektronickými prostriedkami musí byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom 6aa) alebo urobené v súlade s dohodou podľa § 20 ods. 8.
zagra1
19.02.10,12:53
prve dph bolo podane nacas aj zaplatene nacas, len na inom tlacive... to iste dph sme prepisali na prilozene tlacivo kt. poslal DU a nechala som tam zaskrknute riadne dph len tlacivo sa zmenilo a prisla pokuta za neskore podanie
lenkam68
19.02.10,19:26
Veď práve to, že bolo podané na nesprávnom tlačive, DÚ považuje ako keby ste DP nepodali do lehoty na podanie daň. priznania. Hovorí o tom § 38 ods. 2 zákona 511/1992 Zb. Zyčajne býva k rozhodnutiu o udelení pokuty z DÚ zaslané aj zdôvodnenie. A ak nebolo alebo je nedostačujúce, máš možnosť obrátiť sa na svojho správcu dane a žiadať zdôvodnenie.
sybila3
23.02.10,09:44
robím dodatočné dph za december 2009, zabudli mi dať faktúru prijatú. Takže dodatočné vyplním s novými číslami, pôvodne bola DP 685,90, teraz mi vyšla 669,64, takže do r. 35 dám rozdiel 16,26 a r. 36 daň na úhradu mínusom 16,26? je to dobre? alebo v januári môžem odpočítať od DP?ďakujem
sybila3
23.02.10,10:03
odpovie mi niekto ako to mám urobiť, alebo dám len do r. 35 sumu -16,26 a odpočítam od DP v januári? prosím o radu?
sybila3
23.02.10,11:05
nikto mi neporadí? idem zachvíľu na DU ale asi to tam nezoberiem. Podľa mňa by som do r. 35 dala mínus 16,26, do r. 36 nič a odpočítam v DPH za január od DP? je to dobre? ďakujem
babi2
23.02.10,11:25
nikto mi neporadí? idem zachvíľu na DU ale asi to tam nezoberiem. Podľa mňa by som do r. 35 dala mínus 16,26, do r. 36 nič a odpočítam v DPH za január od DP? je to dobre? ďakujem
Ja by som ju evidovala v januári a aj do DPH by som ju dala v januári, cez ID do nákladov roku 2009, ale ak chceš robiť DDP, tak potom r.35 mínusom a tiež aj riadok 36, myslím, že by som tú sumu neuvádzala v DP za 01/2010, nakoľko to nebol NO, ale oprava už podaného DP DPH
sybila3
23.02.10,11:28
bola to oprava, ale keďže mi tam vyšlo, že sme o 16,26 mali zaplatiť menej, zaplatili sme viacej, tak by to malo byť v januári odrátané od DP? alebo nie? ď
azla
23.02.10,11:47
Nie, od januárovej Dph to neodrátavaj.
Tú Dph Ti vrátia .
sybila3
23.02.10,14:58
ďakujem a je dobrý ten postup, riadok 35 mínus 16,26 a potom tiež r. 36 mínus 16,26? ďakujem
babi2
23.02.10,15:01
ďakujem a je dobrý ten postup, riadok 35 mínus 16,26 a potom tiež r. 36 mínus 16,26? ďakujem
Ano tak je to správne
sybila3
23.02.10,15:32
ďakujem idem to tak urobiť, nech to mám z krku a hneď urobím aj január, tam už nič nebudem zohľadňovať. dík
sybila3
23.02.10,16:34
aj by som to mala zaevidovať-zaúčtovať predpis cez ID ako vrátenie DPH? ale ešte do r. 2009
IwanaV
02.03.10,12:59
V 2/2010 sme podávali dodatočné DP k DPH za 4.IV.09 - výsledok je zníženie daňovej povinnosti. Je potrebné o tom účtovať ešte s dopadom na rok 2009 cez ID ako upravujúci závierkový účt.prípad?
tibor1000
06.03.10,12:50
Dobrý deň
my robíme dodatočné DPH za 4.Q 2009 teraz v marci 2010
a vyšlo nám že sme zaplatili o 0,75 Eur viac na DPH (v pôvodnom daňovom priznaní)
čo myslíte prosím,máme poslať na DÚ dodatočné DPH,alebo kvôli 0,75 Eur netreba,iba si ho zaevidujeme v našom účtovníctve?

ďakujem moc
Paula
06.03.10,13:32
Dobrý deň
my robíme dodatočné DPH za 4.Q 2009 teraz v marci 2010
a vyšlo nám že sme zaplatili o 0,75 Eur viac na DPH (v pôvodnom daňovom priznaní)
čo myslíte prosím,máme poslať na DÚ dodatočné DPH,alebo kvôli 0,75 Eur netreba,iba si ho zaevidujeme v našom účtovníctve?

ďakujem moc


No, ak si to zaeviduješ v účtovníctve a nevysporiadaš s DÚ, potom Ti tých 0,75 eur bude visieť pri inventarizácii DPH pri každom zaúčtovaní DP DPH, teda naveky. Keď zaúčtuješ, treba to aj nejako upratať.
lenkam68
06.03.10,14:20
Dobrý deň
my robíme dodatočné DPH za 4.Q 2009 teraz v marci 2010
a vyšlo nám že sme zaplatili o 0,75 Eur viac na DPH (v pôvodnom daňovom priznaní)
čo myslíte prosím,máme poslať na DÚ dodatočné DPH,alebo kvôli 0,75 Eur netreba,iba si ho zaevidujeme v našom účtovníctve?

ďakujem mocRozhodnúť sa, či podáš DDP kvôli 75 centom, musíš sám. V zmysle zákona č. 511/1992 Zb. to tvojou povinnosťou nie je.

§ 39
Opravné a dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)


(3) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemôže daňový subjekt podať po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.
azla
06.03.10,14:26
...avšak, bolo by vhodné odúčtovať z účtu 343, aby si mal rovnaký stav ako DÚ.
tibor1000
06.03.10,15:48
...avšak, bolo by vhodné odúčtovať z účtu 343, aby si mal rovnaký stav ako DÚ.

ďakujem Vám všetkým za odpoved.

a ako by sme to mohli odúčtovať z účtu 343?
na 548 nedaňový?
to preúčtujeme asi až v r.2010,pretože 2009 práve uzatvárame..
sybila3
18.03.10,13:35
aj by som to mala zaevidovať-zaúčtovať predpis cez ID ako vrátenie DPH? ale ešte do r. 2009
mala by som ten predpis dať do r. 2009? Lebo mi to tam visí na účte???
sybila3
20.03.10,16:54
nevie mi nikto poriadiť? robila som dodatočné za 12/09 v januári, mala by som preúčtovať dph, ktorú nám majú vrátiť dodatočne ešte v r. 2009?
Maaaria
22.03.10,20:12
Poraďáci,

(opravné alebo dodatočné) daňové priznanie k dani z prijmov FO mám podať keď riadny termín na odovzdanie je až 31.3. ?
dakujem
babi2
22.03.10,20:17
Poraďáci,

(opravné alebo dodatočné) daňové priznanie k dani z prijmov FO mám podať keď riadny termín na odovzdanie je až 31.3. ?
dakujem
do termínu podania sa podáva opravné DP, po termíne dodatočné DP
dvojča
23.03.10,20:44
mala by som ten predpis dať do r. 2009? Lebo mi to tam visí na účte???
Ahojte, mám podobný problém, ktorý tiež neviem zaúčtovať.Za 4.Q 2008 moja predchodkyňa urobila dodatočné dph, no v účt. je zaúčtovaný predpis riadneho dph a úhrada bola už podľa dodatočného. Teraz mi samozrejme nesedí k 31.12.2009 dph, pretože mi vyskakuje tento rozdiel dodatočnej dph. aj počiatočný súvahový je podľa riadneho podaného dph. Ako mám urobiť predpis v ID? 343 voči čomu? mám to dať na 538? ak urobím zápis dph na vstupe a výstupe, lebo opravy sú na oboch stranách, opäť mi nebude súhlasiť 343. vďka
Mariana42
25.03.10,07:24
Dobrý deň, podávam DDP za 1/2010.
V pôvodnom DP som mala NO 150€, ale zistila som, že fakturantka 1 faktúru za 1/2010 omylom zaradila do 2/2010 - tzn. že za 1/2010 vstup mám zvýšiť o 1900€ a takto mi vychádza daň na úhradu 1750€.
Nemám istotu pri vyplňaní DDP:
do kolonky 36 som zadala hodnotu: -1900
a do kolonky 37 : +1750
Je to takto správne??

ĎAkujem M.
lenkam68
25.03.10,07:50
Dobrý deň, podávam DDP za 1/2010.
V pôvodnom DP som mala NO 150€, ale zistila som, že fakturantka 1 faktúru za 1/2010 omylom zaradila do 2/2010 - tzn. že za 1/2010 vstup mám zvýšiť o 1900€ a takto mi vychádza daň na úhradu 1750€.
Nemám istotu pri vyplňaní DDP:
do kolonky 36 som zadala hodnotu: -1900
a do kolonky 37 : +1750
Je to takto správne??

ĎAkujem M.
Ak ide o došlú faktúru, daň si možete uplatniť v zmysle § 51 ods. 2 v priebehu celého roka, takže nemusíte podávať DDP. Ale ak ho už podáte, tak do r. 36 a 37 uvedieš rozdiel medzi pôvodným DP a DDP. Ak ti víde rozdiel na vrátenie zo ŠR, tento sa uvádza so znamienkom mínus.
babi2
25.03.10,09:17
Ak ide o došlú faktúru, daň si možete uplatniť v zmysle § 51 ods. 2 v priebehu celého roka, takže nemusíte podávať DDP. Ale ak ho už podáte, tak do r. 36 a 37 uvedieš rozdiel medzi pôvodným DP a DDP. Ak ti víde rozdiel na vrátenie zo ŠR, tento sa uvádza so znamienkom mínus.
Lenka, ja si myslím, že práve ide o faktúru vydanú aj keď zadávateľka píše že zvyšuje vstup, ale nakoľko jej z NO vzniká daňová povinnosť, podľa mňa chcela napísať nie vstup, ale výstup
lenkam68
25.03.10,10:20
Lenka, ja si myslím, že práve ide o faktúru vydanú aj keď zadávateľka píše že zvyšuje vstup, ale nakoľko jej z NO vzniká daňová povinnosť, podľa mňa chcela napísať nie vstup, ale výstup
Je to možné, zo zadania mi to nie je jasné, preto som napísala, že ak ide o "došlú faktúru".
palmsoft
29.03.10,20:46
Dobrý večer, neviem si dať rady s dodatočným DPH - riadky č. 35 a 36: v dodat. DPH za 4.Q.09 mi vychadza NO. V pôvodnom podaní DPH bola daňová povinnosť, kt. bola aj uhradená - ale do tejto dan.povinnosti bol zarátaný aj nadmerný odpočet za 3.Q.09. A ja neviem, akú sumu mám dať do riadku 35 a 36 v dodatočnom DP DPH.Ďakujem za vaše názory.
lenkam68
30.03.10,04:16
Dobrý večer, neviem si dať rady s dodatočným DPH - riadky č. 35 a 36: v dodat. DPH za 4.Q.09 mi vychadza NO. V pôvodnom podaní DPH bola daňová povinnosť, kt. bola aj uhradená - ale do tejto dan.povinnosti bol zarátaný aj nadmerný odpočet za 3.Q.09. A ja neviem, akú sumu mám dať do riadku 35 a 36 v dodatočnom DP DPH.Ďakujem za vaše názory.
V DDP vyplníš všetky riadky v správnej výške a rozdiel, ktorý ti víde (rozdiel medzi pôvodným DP a DDP) uvedieš na r. 35 a 36. Ak ti má DÚ vrátiť peniaze, tento rozdiel uvedieš so znamienkom mínus. Ak ty máš poukázať DÚ peniaze, uvedieš rozdiel so znamienkom plus.
palmsoft
30.03.10,06:40
Takže tam dám iba sumu, čo mi vyšla v pôvodnom DP DPH? Lebo ako som už písala vyššie vyšla mi daňová povinnosť, od ktorej som odrátala NO za 3.Q.09 a daňová povinnosť sa mi znížila. A NO DPH za 3.Q.09 by mi teraz mal DÚ vrátiť, keď mi vyšla v DDP zase NO?
hajni
26.04.10,08:17
Prosím o radu, keďže idem prvýkrát podávať DDP. V 4Q/2009 mi vyšla daňová povinnosť 200 euro a v dodatočnom 400 euro nadmerný odpočet. Može mi niekto poradiť aké sumy napíšem do riadku 36 a 37? A ešte jedna otázka: aké tlačivo použijem platné do konca roka 2009 alebo terajšie? Ďakujem za rýchlu odpoveď, keďže musím daňové odovzadať ešte dnes.
babi2
26.04.10,09:20
Prosím o radu, keďže idem prvýkrát podávať DDP. V 4Q/2009 mi vyšla daňová povinnosť 200 euro a v dodatočnom 400 euro nadmerný odpočet. Može mi niekto poradiť aké sumy napíšem do riadku 36 a 37? A ešte jedna otázka: aké tlačivo použijem platné do konca roka 2009 alebo terajšie? Ďakujem za rýchlu odpoveď, keďže musím daňové odovzadať ešte dnes.
Môj názor je taký, že treba použiť tlačivo platné v tom daňovom období, ku ktorému sa DDP podáva, a teda vypĺňajú sa riadky 35 a 36, suma bude -600, čo je rozdiel oproti pôvodnému DP
lenkam68
26.04.10,09:44
Podľa mňa do r. 36 a 37 uvedieš rozdiel medzi pôvodným DP a DDP, t.j. 200 € (NO) so znamienkom mínus. Podáš ho na tlačive platnom od 1.4.2009.
babi2
26.04.10,10:16
V 4.Q. bola DP 200 €, ktorú predpokladám aj uhradili, na základe DDP vyšiel 400€ NO, čiže musia dostať späť 600 € /200 odvedené a 400 NO/ takže do riadku 35 pôjde -600 €, to je rozdiel, na pôvodnom DP bolo 200 €, teraz vychádza NO 400 €, tak isto bude aj v riadku 36 -600, lebo tie má štát vrátiť. V starom tlačive sú to riadky 35 a 36.
Z poučenia na vyplnenie DP
K dodatočnému daňovému priznaniu.

51. Riadok 35 - rozdiel oproti poslednej známej vlastnej daňovej povinnosti alebo poslednému známemu nadmernému odpočtu za príslušné zdaňovacie obdobie na základe daňových priznaní alebo zistení správcu dane v rámci daňovej kontroly.

52. Riadok 36 – suma dane, ktorá sa rovná sume uvedenej v riadku 35, ak sa má vysporiadať rozdiel v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu. V prípade, ak sa na základe podaného dodatočného daňového priznania nemá vysporiadať rozdiel uvedený v riadku 35 v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu, riadok sa nevyplňuje (napríklad pri úprave nadmerného odpočtu v čase, keď ešte nebol odpočítaný od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období).
Saturejka
30.04.10,09:01
Prosím, je stanovený časový limit dokedy sa dá podať dodatočné DP DPH za minulé obdobia ? Ďakujem
lenkam68
30.04.10,17:41
Prosím, je stanovený časový limit dokedy sa dá podať dodatočné DP DPH za minulé obdobia ? Ďakujem
Lehoty na podanie DDP Ti určuje zákon č. 511/1992 Z.z. , konkrétne
§ 39 Opravné a dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie

(1) Pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania alebo hlásenia môže daňový subjekt podať opravné priznanie alebo hlásenie. Pre vyrubovacie konanie sa použije opravné priznanie alebo hlásenie a na predchádzajúce priznanie alebo hlásenie sa neprihliada.

(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

(3) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly.

(4) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemožno podať po doručení oznámenia o výkone daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly alebo po doručení oznámenia o rozšírení daňovej kontroly za obdobie, ktorého by sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týkalo, a to až do jej skončenia. Ak sa začala daňová kontrola podľa § 15 ods. 3 alebo 14 alebo ak správca dane rozšíril výkon daňovej kontroly podľa § 15 ods. 4, alebo ak sa začala opakovaná daňová kontrola, dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemožno podať za kontrolované zdaňovacie obdobie počas jej výkonu.".

(5) Dodatočné daňové priznanie nemožno podať, ak bola daň správcom dane určená alebo dohodnutá podľa § 29 ods. 5 alebo ods. 6.

(6) Opravné daňové priznanie, dodatočné daňové priznanie, opravné hlásenie alebo dodatočné hlásenie sa podáva spôsobom podľa § 38 ods. 2 a 3 a musí byť označené ako opravné alebo dodatočné. V dodatočnom daňovom priznaní alebo dodatočnom hlásení sa vyznačia aj rozdiely oproti pôvodne podanému daňovému priznaniu alebo hláseniu alebo rozdiely oproti platobnému výmeru alebo dodatočnému platobnému výmeru, alebo len rozdiely, ak tak ustanovuje osobitný zákon. 6eb)

Ods. 2 čítaj v nadväznosti na
§ 45 Zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane

(1) Ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak, nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane.

(2) Ak bol pred uplynutím lehoty vykonaný úkon smerujúci na vyrubenie dane alebo rozdielu dane, plynie päťročná lehota znovu od konca roka, v ktorom bol daňový subjekt o tomto úkone vyrozumený. Vyrubiť daň alebo rozdiel dane je možné najneskôr do desiatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu, alebo nárok na vrátenie dane.

(3) Pri uplatnení medzinárodných zmlúv v oblasti daní, ktorými je Slovenská republika viazaná, možno daňovému subjektu vyrubiť daň alebo rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane najneskôr do desiatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu, alebo nárok na vrátenie dane; v týchto prípadoch sa nepoužijú ustanovenia odsekov 1 a 2.
Saturejka
05.05.10,12:14
vďaka, myslela som to ešte tak, že či je niekde obmedzené obdobie, dokedy je možné podať dodatočné DPH. Myslím, že niekedy to bolo max. 12 mesiacov dozadu. Teraz žeby nie?
lenkam68
05.05.10,14:21
vďaka, myslela som to ešte tak, že či je niekde obmedzené obdobie, dokedy je možné podať dodatočné DPH. Myslím, že niekedy to bolo max. 12 mesiacov dozadu. Teraz žeby nie?
Veď to časové obdobie, kedy môžeš podať DDP, je obsiahnuté v tých paragrafoch, ktoré som citovala. T.z., že DDP, ktoré má za následok zvýšenie daň. povinnosti, musíš podať do pätich rokov a DDP, ktoré má za následok zníženie daň. povinnosti môžeš podať do štyroch rokov. Pozor na lehoty podania daň. priznania - treba rátať jednotlivé mesiace.
Prečítaj si ešte raz celý § 39 a 45!
Saturejka
06.05.10,19:46
Už to vidím, rozumiem, ďakujem.
saminka6
24.05.10,18:09
Prosim o radu. Davam dodatočne danove priznanie. Mala som NO 3 200, ale teraz pri kontrole som zistila, že som omylom zauačtovala došlu fakturu 2 krat, takze teraz je NO 2 800. Kde mam napisat ten rozdiel? Do riadku 36? A so znamienkom - alebo +? Dakujem.
babi2
24.05.10,18:41
Prosim o radu. Davam dodatočne danove priznanie. Mala som NO 3 200, ale teraz pri kontrole som zistila, že som omylom zauačtovala došlu fakturu 2 krat, takze teraz je NO 2 800. Kde mam napisat ten rozdiel? Do riadku 36? A so znamienkom - alebo +? Dakujem.
K dodatočnému daňovému priznaniu

Z poučenia na vyplenie DP DPH
51. Riadok 36 - rozdiel oproti poslednej známej vlastnej daňovej povinnosti alebo poslednému známemu nadmernému odpočtu za príslušné zdaňovacie obdobie na základe daňových priznaní alebo zistení správcu dane v rámci daňovej kontroly.
Čiže rozdiel oproti pôvodnému NO je /-400/ teda r.mínusom

52. Riadok 37 – suma dane, ktorá sa rovná sume uvedenej v riadku 36, ak sa má vysporiadať rozdiel v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu. V prípade, ak sa na základe podaného dodatočného daňového priznania nemá vysporiadať rozdiel uvedený v riadku 36 v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu, riadok sa nevyplňuje (napríklad pri úprave nadmerného odpočtu v čase, keď ešte nebol odpočítaný od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období). Ak NO ešte nebol odpočítaný, tak r.37 sa nevypĺňa, ak NO už odpočítaný bol tak r.37 = r.36
Betina2
22.10.10,12:23
Ahojte, nemám veľa času, tak prosím o radu:
Za 2.kvartál podávame dodatočné DP k DPH. Chybu sme zistili my. Zvýšila sa nám daňová povinnosť, čiže máme doplatiť. Sankčný úrok nebude vyrubený, lebo je menší ako stanovené minimum. Ako mám tento výsledok z dodatočného DP správne zaúčtovať.
Neviem, či to preúčtovať obdobne, ako preúčtovavame analytiku 343 podla riadneho DP, alebo či to mám považovať za domeranie dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobia a účtovať 538/343AE. Skôr si myslím, že klasicky ako riadne DP. len vrámci analytík 343.
A ak by náhodou bola nejaká pokuta alebo sankčný úrok, tak potom 545/379 ?
A s akými dátumami zaúčtovať ten rozdiel oproti riadnemu DP. Po preúčtovaní DPH vrámci AE343, mi pekne k 30.6. sedel zostatok 343 - zúčtovanie s DU - zhodoval sa s výsledkom riadneho DP. Teraz ale neviem, ked som chybu zistila 20.10., budem robiť ID na zaúčtovanie toho rozdielu - doplatku, tak aký dám dátum vystavenia a dátum účtovného prípadu, aby mi sedela analytika s DU?
A ten doplatok ako mám špecifikovať v prevodnom príkaze? nejakým ˇ3S alebo ako? Robím to prvýkrát....ďakujem.
Ďakujem.
anelly
22.10.10,13:03
rozdiel z dodatoč. daň. priznania v rámci účtovného obdobia, ktorým je spravidla kalendárny rok zaúčtuješ klasicky cez analytiky. inak by to bolo, keby si podávala dodatoč. priznanie DPH až v nasledujúcom účtovnom období, pretože už máš rok uzavretý - v tedy by si účtovala myslím 549/343. Čo sa týka sankčného úroku a neprekročili ste limit (myslím, že aktuálne je 1%), tak nepredpokladám, že by Vám ho vyrúbili, ale ak, tak potom 545/379 môže byť. Rozdiel zaúčtuješ v deň, kedy si zistila chybu, resp. podala dodatoč. daň. priznanie - ja viem, je v tom potom hrozné harakiri a ťažko sa kontrolujú obraty...ananlytika Ti bude sedieť s DÚ, lebo oni tiež budú evidovať dátumom prijatia daň. priznania., keďže si Q. platiteľ, tak sa Ti DPH dorovná k 31.12. Doplatok DPH nemusíš špecifikovať na prevode, pretože na DÚ si robia klasické saldokonto, možno by bolo vhodné len do poznámky uviesť, že ide o doplatok3.Q
Betina2
22.10.10,14:42
Dakujem, som si myslela, že tak...a možno to až také hara-kiri nebude ....ved k tomu pondelku ked uhradíme ten rozdiel aj DPH za 3.q, by to mohlo pekne vypadnúť. Len dovtedy to tam bude trčať, ale aspoň budem vedieť, že tam bol nedoplatok do podania DDP.
LUkvetka
18.11.10,09:46
Chcem sa opytat,
za 3Q/2010 som podala DPH, ale teraz som zistila, ze sa cena zmenila, pridanim novych FA. Ako je to s dodatocnym priznanim a opravnym ? Kedy je to dodatocne a kedy uz opravne DPH ? Dakujem
Tamila
18.11.10,09:49
Chcem sa opytat,
za 3Q/2010 som podala DPH, ale teraz som zistila, ze sa cena zmenila, pridanim novych FA. Ako je to s dodatocnym priznanim a opravnym ? Kedy je to dodatocne a kedy uz opravne DPH ? Dakujem
Opravné priznanie je priznanie, ktoré podávaš po riadnom priznaní, ale je ešte v termíne riadneho priznania.
Dodatočné priznanie podávaš po termíne riadneho priznania.
Betina2
18.11.10,15:22
Chcem sa opytat,
za 3Q/2010 som podala DPH, ale teraz som zistila, ze sa cena zmenila, pridanim novych FA. Ako je to s dodatocnym priznanim a opravnym ? Kedy je to dodatocne a kedy uz opravne DPH ? Dakujem

No a bolo by dobré si tiež preštudovať Zákon o DPH a Zákon o správe daní a poplatkov, prípadne navštíviť webovú stránku daňovho riaditeľstva, nemyslíš? Tam by si sa to všetko dozvedela. :confused:. Ale ako vidím, Tamila už ochotne vysvetlila.
Lucinka23
21.03.11,17:43
Prosím Vás poraďte mi.
- v januári podané DP za IV.Q vo výške 88,30, no uhradené bolo omylom 111,70 tz. preplatok 23,40 €.
- Potom zistená dňa 31.1.2011 skutočnosť, z ktorej vyplynulo dodatočné DP za III.Q k DPH. Suma daňovej povinnosti zvýšená o 4,04 €, čo bolo na daňovom úrade konzultované a bolo nám povedané, že netreba uhrádzať, že sa to započíta. Ako to mám teraz účtovať. Mám k 31.1.2011 zaúčtovať záväzok voči daňovému úradu vo výške 4,04? Ale mám nejako upraviť záväzok zo septembra?
- A aby nebolo toho dosť pri účtovaní roku 2011 som našla medzi faktúrami faktúry z roku 2010, takže dodatočné priznanie k DPH za IV.Q 2010, čím sa ponížila daňová povinnosť o 14,45 €.T.z. záväzok vo výške 88,30, uhradené až 111,70 ale po dodatočnom je to iba 73,85 €. Ako to mám zaúčtovať?

Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne a niekto mi poradíte. Ďakujem
sedita
19.05.11,12:02
To je teda vec - zistila som, že celý minulý rok som robila chybu v daňovom priznaní - namiesto riadkov 11 a 12 som používala riadky 9 a 10 :(. Čo by ste, milí poraďáci, robili na mojom mieste, podali by ste dodatočné priznania?
rodina1
19.05.11,12:04
To je teda vec - zistila som, že celý minulý rok som robila chybu v daňovom priznaní - namiesto riadkov 11 a 12 som používala riadky 9 a 10 :(. Čo by ste, milí poraďáci, robili na mojom mieste, podali by ste dodatočné priznania?
Ja by som určite podala dodatočné DPDPH. Je to lepšie, ako keď ti na to príde daňová kontrola.
sedita
19.05.11,12:19
Ja by som určite podala dodatočné DPDPH. Je to lepšie, ako keď ti na to príde daňová kontrola.

Ďakujem, myslela som si to... Čo už, o "zábavu" mám postarané...:rolleyes:
Katarina
19.05.11,12:26
Skúsila by som najprv zavolať správcovi dane, voľakedy bola možnosť na DÚ chybu opraviť v tlačive bez podania dodatočného daňového priznania, ak chyba nemala vplyv na konečný výsledok. Neviem či to funguje aj dnes.
Betina2
21.05.11,12:32
To je teda vec - zistila som, že celý minulý rok som robila chybu v daňovom priznaní - namiesto riadkov 11 a 12 som používala riadky 9 a 10 :(. Čo by ste, milí poraďáci, robili na mojom mieste, podali by ste dodatočné priznania?

Ak sa nezmenila výška daňovej povinnosti, tak podaním DDP nič nepokazíš, práve naopak, dáš najavo, že si plníš daňové povinnosti zodpovedne a sleduješ dianie :) Určite podaj DDP s uvedením na správnycxh riadkoch. Výsledok oproti riadnemu DP bude síce 0,00, ale budeš to mať ako má byť :). Podaktorí by sa na to vykašlali (my určite nie :) ) v duchu hesla "ved ak nič nedlžíme, načo sa zaťažovať. "
Chelsea34198
03.06.11,12:43
ahojte, mohli by ste mi poradiť, lebo som ešte nerobila dodatočné daňové priznanie.
v riadnom priznaní mám nadmerný odpočet cca 300€.
zistila som, že fakturantka vydala dobropis ktorý nemal vôbec byť, po jeho stornovaní však vychádza daňová povinnosť cca 1500.
Nie som si istá akú sumu mám ako rozdiel uviesť na riadku 36 a akú na riadku 37, 1800?
poradte prosim
dakujem
KEJKA
03.06.11,12:58
cca 1800
Chelsea34198
03.06.11,14:59
dakujem
Mikolajova
08.06.11,10:02
Dobry den, prosim Vas ak robim DDP DPH za 01 a 02/2011 a v pôvodnom DP za 01/2011 bol NO 200, po oprave vychadza len 180, v riadku 36 a 37 bude +20?
A ked robim DDP DPH za 02/2011 tam uvediem uz NO z 01/2011 200 alebo to opravene 180 v riadku 32?
sedita
08.06.11,10:46
Dobry den, prosim Vas ak robim DDP DPH za 01 a 02/2011 a v pôvodnom DP za 01/2011 bol NO 200, po oprave vychadza len 180, v riadku 36 a 37 bude +20? áno
A ked robim DDP DPH za 02/2011 tam uvediem uz NO z 01/2011 200 alebo to opravene 180 v riadku 32? myslím, že tých 180

v texte
Mikolajova
08.06.11,10:59
A potom za 01/2011 nemusim nic odvádzat ak mam v riadku 37 daň na úhradu +20?
azeko
27.07.11,16:25
Dobrý deň,

Účtujem v programe MPR - WIN a stala sa mi taká nepríjemnosť, všetky bločky z nákupov najprv nahadzujem do pokladničnej knihy, následne mi program vypočíta moju daňovú povninnosť a vytlačím DP. Potom s odstupom času si tieto VPD účtujem do účtovného denníka (čo robím práve teraz).

Prišiel som nato že program mi nesprávne rozpočítal na jednom doklade základ dane a DPH namiesto 73,48 + 14,69 DPH mi tam hodil 73,47 + 14,70DPH. Takže moje podané DPH priznanie je tým pádom chybné o 1cent, o ktorý mala byť naša daňová povinnosť vyššia.

Čo robiť v takomto prípade? Podávať DDP? Aká bude sankcia?

Ďakujem
KEJKA
27.07.11,16:57
vykašli sa na to...........ale zober si ponaučenie. Nabudúce nepúšťaj z ruky DPH, pokiaľ nemáš riadne zaúčtované doklady a skontrolovanú výšku DP DPH na účet 343.
Jaka3
29.07.11,10:23
V daňovom priznaní k DPH v 2.štvrťroku nemám zaúčtovaných niekoľko faktúr, ktoré mi podnikateľ zabudol dať. Výsledný efekt, keby som podala dodatočné priznanie by bol, že jeho daňová povinnosť by bola nižšia. Takže nie som povinná podať dodatočné daňové priznanie, ale zabudnuté faktúry uvediem do ďalšieho štvrťroku, s tým, že dátum zápisu faktúr ako aj dátum dodania uvediem 1.7.2011, aj napriek tomu, že jedna z faktúr má dátum zdaniteľného plnenia v januári 2011. Uvažujem správne? Ďakujem pekne za odpovede.
kn-alka
29.07.11,10:27
ak sú to všetko došlé - dodávateľské faktúry, tak áno.
Jaka3
29.07.11,10:30
Sú tam aj opravy základu dane s mínusovou DPH, ale jedná sa len o došlé faktúry.
kn-alka
29.07.11,10:59
Ja osobne ak sa jedná len o došlé faktúry, aj keď sú s mínusovou DPH, zaraďujem do nasledovného obdobia. Ale pravdu povediac, tiež mám vždy dilemu, či je to správne.
Jaka3
29.07.11,11:20
Podľa zákona o DPH je to správne:

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

Mňa len mýlili tie mínusové DPH na došlých faktúrach a tiez postup, ktorý musím zvoliť kvoli programu, teda že uviesť dátum zápisu faktúry 1.7.2011, dátum odpočtu tiež 1.7.2011, ale dátum splatnosti napr. 15.5.2011.
Betina2
31.07.11,20:05
Dátum splatnosti nie je pre účely DPH smerodajný. V zákone o DPH si mala, kedy môžeš daňodpočítať a to v prípade splnenia oboch podmienok súčasne, že
1) tovar, služba boli dodané a daň voči vám bola uplatnená iným platcom dph
2) máš faktúru so všetkými náležitosťami podla zák. o DPH.

Ty si najprv síce mala dodanie aj voči vám bola daň uplatená, ale nemala si faktúru, tú si obdržala až následne v nesjkoršom nasledujúcom období, v ktorom si aj vykonala zápis a zaúčtovanie a zároveň si aj dátum dodania pre účely odpočtu dph zaevidovala ako dátum, kedz ste fa obdržali. Čiže ak napr. dodanie bolo v 2/2011, ale ja dostanem fa až 5.6.2011, orazím faktúru dátumovačkou došlo 5.6.2011. Týmto dátumom ju súčasne zaevidujem v knihe došlých faktúr a zaúčtujem a tiež ako dátum dodania uvediem 5.6.2011, lebo skôr som faktúru nemala a teda som odpočet nemohla uplatniť. Niekdo pripája aj opečiatkovanú obálku. Ja to takto robím bežne, lebo niektorí podnikatelia si furt myslia, že dph môžu odpočítať až po úhrade fa, ale to už dávno neplatí, takže sa ich sanžím dotlačiť do toho, abu si vždz, ked chcú s úhradou počkať, pre seba faktúru skopírovali a mne na zaevidovanie bezodkladne doručili originál....a už sa pomaličky lepšia.
Gabo71
01.08.11,07:03
Dodatočné daňové priznanie musím podať do konca mesiaca nasledujúceho po zistení rozdielu, to bolo včera. Keď podám dnes, budem mať zato nejaké sankcie? Daňová povinnosť sa mi znížila. Ďakujem
Tweety
01.08.11,07:04
Dodatočné daňové priznanie musím podať do konca mesiaca nasledujúceho po zistení rozdielu, to bolo včera. Keď podám dnes, budem mať zato nejaké sankcie? Daňová povinnosť sa mi znížila. Ďakujem
Nie, len ak by sa zvýšila, tak z toho rozdielu.
Gabo71
01.08.11,07:14
Ďakujem pekne :)
Mikolajova
12.08.11,08:17
Dobry den, zdedila som uctovnictvo a nesedi mi ucet zuctovaci DPH zostatok. Nasla som chybu v r. 2007 zle DP DPH nesedi s uctvovnictvom. Prosim Vas akym sposobom mozem tento rozdiel opravit. Dodadocne by som nechcela davat nakolko je to z r.2007.
KEJKA
12.08.11,21:14
nie je jasné, či sa uhradilo menej, alebo sa zle vyplnilo DP DPH. Predpokladám, že je zlé DP.
Rozdiel je dlh na DPH alebo NO?
V prípade že DP mala byť vyššia je správne podať dodatočné DP DPH a rozdiel zaplatiť. AK si chcete radšej počkať na kontrolu, tak ten rozdiel preúčtujte na iný účet 343 AU, aby ste to mali ešte min. 2 roky "archivivané", potom by sa to dalo odpísať do výnosov.
AK DP mala byť nižšia, rozdiel zúčtujete 546/343 ako nedaňový nálad, povinnosť podať dodtačoné DP DPH nie je.
lucka625
24.08.11,09:00
Ahojte, chcem sa opýtať tiež ohľadom dodatočného DP.
Za 1.Q som mala odpočet 200 €, za 2.Q daň. povinnosť 1100€. Teraz som zistila, že dve faktúry, ktoré mali byť v 2.Q som dala do 1.Q, tzn. odpočet za 1.Q mal byť nižší o 32 €, ale za 2.Q sa okrem odpočítateľnej dane, a odpočtu za 1. Q nič nemení. Musím aj tak podať dodatočné DP? A budem mať nejakú sankciu? Viem, že keby to bolo opačne nič sa nedeje, ale takto?

A to len preto, že som si nevšimla aprílové dátumy, och joj.

Ďakujem sa odpoveď.
KEJKA
24.08.11,09:19
podľa litery zákona - ak zistíš vyššiu DP, než si priznala /teda aj nižší NO, než si uviedla, tak máš povinnosť podať dodatočné DP DPH. Toto je správny postup.
poznámka na okraj-za II.Q. sa ti samozrejme mení DPH priznanie - čísla riadkov, len sa ti nezmení výsledok DP.
Ale:
Ty máš prípad, že 1.Q. aj 2.Q. máš už vysporiadaný, pričom chyba je v sume 32 EUR. Aj keby ti prišla kontrola a aj keby ti tie doklady z II.Q. "vyhodili" pokuta nebude, vychádza príliš nízko.
Takže by som nekomplikovala život sebe ani tetám na DU a nechala to tak.
P.S: v prípade príliš prísnej kontroly máš možnosť žiadať, aby ti vyhodené doklady z I.Q: uznali do II.Q. resp. podáš dodatočné DP až potom, aby si nebola "škodná"
lucka625
24.08.11,13:03
takže to mám nechať tak a neposielať DP znovu?
KEJKA
24.08.11,13:56
takže to mám nechať tak a neposielať DP znovu?
ja som sa vyjadrila a odpovedala.......rozhodnutie je na Tebe:)
Lucka SS
31.08.11,11:42
A čo v prípade, ak som do DP DPH nezapočítala došlú faktúru od zahraničného platiteľa? Ide o službu, pri ktorej príjemca platí daň podľa § 69 ods. 3 a máme nárok na jej odpočítanie. Daňová povinnosť sa nemení, zmenia sa však hodnoty v riadkoch 11, 12, 19 (daň celkom), 21 (odpočítanie dane celkom).
Musím podať DDP? Môžem hodnotu tejto služby dodaniť a následne daň odpočítať v nasledujúcom období?
KEJKA
31.08.11,19:49
samozdanenie má presne určené pravidlá, kedy musíš dodaniť - určuje dátum, obdobie.... Tam sa dodatočnému asi nevyhneš, lebo odpočítanie je síce možné, ale nie povinné.
Antea
02.09.11,12:57
Ahojte,
nemôžem nikde nájsť, tak mám otázku: Po daňovej kontrole musí podať DDP, týka sa to celého roka 2008. Musím opravovať každý Q zvlášť alebo by stačilo len za 4 Q?. Problém je v tom, že mi doniesol len zápis z DK a nič iné, nepoznám priznanú DPH, lebo to čo som dnes videla a vypočula si tak to je strašné. Jeho účtovníčku by som rezala a solila, on nemá ani fotokópie podaných DP k DPH. Ďakujem za radu
KEJKA
02.09.11,19:06
je príliš málo informácií. AK DK urobí protokol o kontrole, obvykle tam uvedie pôvodnú DPH a DPH zistenú správcom dane, vyčísli rozdiel a daňový subjekt doplatí rozdiel plus prípadné sankcie. Dodatočné DP DPH sa nepodáva.
Možno ide o prípad, ked DK sa týkala napr. r. 2009, tam mu vyrubili nedoplatok DPH s tým, že DPH si mal-mohol odpočítať v r. 2008.
Alebo mu v r. 2009 prípadne v r.2007 objavili iné chyby, vyriešili ale zasa na základe zistených skutočností vyšlo na povrch, že by mohol, alebo musí podať dodatočne DPH aj za rok 2008.
Samozrejme, ak ide o opravu DPH za celý rok 2008, tak osobitne treba riešiť každý Q zvlášť.
======================
pre teba je to práca navyše, nenadávaj, ale nechaj si to zaplatiť.
Antea
03.09.11,07:24
je príliš málo informácií. AK DK urobí protokol o kontrole, obvykle tam uvedie pôvodnú DPH a DPH zistenú správcom dane, vyčísli rozdiel a daňový subjekt doplatí rozdiel plus prípadné sankcie. Dodatočné DP DPH sa nepodáva.
Možno ide o prípad, ked DK sa týkala napr. r. 2009, tam mu vyrubili nedoplatok DPH s tým, že DPH si mal-mohol odpočítať v r. 2008.
Alebo mu v r. 2009 prípadne v r.2007 objavili iné chyby, vyriešili ale zasa na základe zistených skutočností vyšlo na povrch, že by mohol, alebo musí podať dodatočne DPH aj za rok 2008.
Samozrejme, ak ide o opravu DPH za celý rok 2008, tak osobitne treba riešiť každý Q zvlášť.
======================
pre teba je to práca navyše, nenadávaj, ale nechaj si to zaplatiť.
Doniesol len zápisnicu z ústneho pojednávania a kázali mu urobiť DDP, kontrola ešte nie je ukončená. Nepriznané FA a vystavené bez DPH sú tam vyčíslené, ale tie kde bola DPH sú uvedené len číslom. On síce tvrdí, že DPH vôbec nebolo podávané, ale istota je guľomet. On ani nevie čí je. Pôjde v pondelok za kontrolórkou, tak uvidím.
Nenadávam len kukám ako mucha puk. Tá čo mu to robila predtým dávala do dane z prímu aj tie čo mali DPH aj tie čo nie, a to dotyčnému robila účto 4 ROKY, tak musela vedieť, že je platcom DPH. Tak neviem.
KEJKA
03.09.11,08:01
kukám aj puk aj ja......nuž tiežúčtovníčky existujú a tak to dopadne. Hlavne že bola lacná.............
Ivenka
03.09.11,08:03
Poznám aj takú, ktorá nedávala DPH na výstupe lebo jej to odberateľ ešte neuhradil :ä
Betina2
04.09.11,20:07
Tak dosadla ďalšia Mucha Puk. Idú mi panenky vypadnúť....že čo ma ešte môže po niekom stretnúť......

Nechaj si to poriadne zaplatiť. Nie je nič horšie ako hasiť po niekom inom, najmä ak je už neskoro.:mee:
mondes
10.09.11,08:52
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Môj klient je SZČO, ale má aj s.r.o. Má samostatne sklad na SZČO aj na s.r.o. Robím mu spätne sklad pre SZČO a zistila som, že materiál, ktorý v koncom marca nakúpil, mal fakturovať na s.r.o., ale došlo k omylu a fakturoval ho na SZČO. Urobila som príjemku na sklad SZČO, ale výdajku mu nemôžem urobiť, pretože ten materiál išiel na zákazku s.r.očky. Čo mám s tým teraz robiť? Vraj mám vystaviť faktúru SZČO pre s.r.o., kde mu ten materiál prefakturujem a potom vystavím zo skladu výdajku na jeho s.r.očku. Lenže ide o to, že je platcom DPH aj tu, aj tu. S akým dátumom a poradovým číslom mám vystaviť faktúru? A budem musieť zrejme robiť aj dodatočné DPH. Prosím Vás, ak rozumiete o čo mi ide, napíšte mi, ako mám v takom prípade pokračovať. Veľká vďaka Vám.
KEJKA
10.09.11,14:44
dosť zmätočne napísané, ale treba urobiť doklady, tak ako mali byť vystavené aj s príslušnými dátumami dodania, dátum vystavenia aktuálny a podať dodatočne DP DPH.
Betina2
10.09.11,19:02
Kejka má pravdu, treba to poopravovať v oboch firmách (sro aj SZČO). Dodatočné k DPH vás neminie v szčo, ale v sro môžete odpočítavať, ked máte faktúru, čiže tam dodatočné nebude potrebné a odpočítate si ju v období, kedy ste fa dostali, čiže teraz. Ale je to vždy lepšie, ako ked na to príde kontrola resp. ked bude visieť sklad.
Takže aj ked ste tovar kúpili na SZČO, táto SZČO ho musí faktúrovať do sro. Na jednej strane sa zvýši daňová povinnosť szčo, ale na druhej sa zníži v sro. Pokutu nedostanete a úrok z omeškania sa vyrubí, len ak sa vyšplhá nad určitú výšku (pozri na drsr.sk alebo v zákone o správe daní a poplatkov.) Nám vlani ten sankčný úrok nevyšiel nad tú sumu, takže nič nevyrubili. :)
Čo sa týka dátumov vystavenia faktúry na sro:
Vystavíte faktúru s aktuálnym dátumom vystavenia a dátumom dodania, kedy sa to skutočne správne malo dodať. Poradie FA by som ja osobne nemenila, ale spravila by som ju normálne do poradia s tým, že dátum dodania bude správny, aj ked nebude splnená lehota vystavenia FA do 15 dní od dodania. Práve preto ale podávate dodatočné DPH, takže tu bude opodstatnenie takýchto dátumov. DDP k DPH tiež vystavíte s aktuálnym dátumom.
Neviem si predstaviť, že by ste prečíslovavali a rozposielali FA s novými porad.číslami odberateľom, a ako by si to oni u seba opravovali (tie poradové čísla, resp. VS....?)Teda neviem koľko ich je v poradí potom....
Skladovú výdajku v szčo budeš robiť so skutočným dátumom a tiež príjemku v sro v marci, ked ten tovar fyzicky prišiel. A mal by sa zhodovať s dátumom dodania na novej FA .
mondes
10.09.11,19:19
Kejka má pravdu, treba to poopravovať v oboch firmách (sro aj SZČO). Dodatočné k DPH vás neminie v szčo, ale v sro môžete odpočítavať, ked máte faktúru, čiže tam dodatočné nebude potrebné a odpočítate si ju v období, kedy ste fa dostali, čiže teraz. Ale je to vždy lepšie, ako ked na to príde kontrola resp. ked bude visieť sklad.
Takže aj ked ste tovar kúpili na SZČO, táto SZČO ho musí faktúrovať do sro. Na jednej strane sa zvýši daňová povinnosť szčo, ale na druhej sa zníži v sro. Pokutu nedostanete a úrok z omeškania sa vyrubí, len ak sa vyšplhá nad určitú výšku (pozri na drsr.sk alebo v zákone o správe daní a poplatkov.) Nám vlani ten sankčný úrok nevyšiel nad tú sumu, takže nič nevyrubili. :)
Čo sa týka dátumov vystavenia faktúry na sro:
Vystavíte faktúru s aktuálnym dátumom vystavenia a dátumom dodania, kedy sa to skutočne správne malo dodať. Poradie FA by som ja osobne nemenila, ale spravila by som ju normálne do poradia s tým, že dátum dodania bude správny, aj ked nebude splnená lehota vystavenia FA do 15 dní od dodania. Práve preto ale podávate dodatočné DPH, takže tu bude opodstatnenie takýchto dátumov. DDP k DPH tiež vystavíte s aktuálnym dátumom.
Neviem si predstaviť, že by ste prečíslovavali a rozposielali FA s novými porad.číslami odberateľom, a ako by si to oni u seba opravovali (tie poradové čísla, resp. VS....?)Teda neviem koľko ich je v poradí potom....
Skladovú výdajku v szčo budeš robiť so skutočným dátumom a tiež príjemku v sro v marci, ked ten tovar fyzicky prišiel. A mal by sa zhodovať s dátumom dodania na novej FA .
Jéééj, vyčerpávajúca a veľmi dobre napísaná odpoveď. Ďakujem Vám veľmi pekne, samozrejme aj Kejke.
Betina2
10.09.11,19:48
Aj ja ďakujem za pochvalu :) Rado sa stalo.
mondes
12.09.11,09:33
Tak a opäť Vás otravujem. Rozprávala som sa s jednou účtovníčkou, ktorá mi radila, že dátum vystavenia faktúry na SZČO nemá byť aktuálny, čiže napr. dnešný, ale ešte aprílový, kedy sa to skutočne malo faktúrovať a taktiež samozrejme dátum dodania aprílový. Takže teraz: Vystavím faktúru v SZČO pre s.r.o. s textom "Fakturujem Vám za dodaný materiál.... a dátum vystavenia dám dnešný alebo aprílový? Dátum dodania mi je jasný. A samozrejme aj číslo faktúry bude také, ako má nasledovať. Podľa mňa by tam mal byť dátum dnešný, keďže som to teraz zistila, ale mi vrta v hlave skutočnosť, že faktúra sa má vystaviť do 15 dní. Prosím je o tom niekde v zákone napísané? Ďakujem.
srska
12.09.11,09:48
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku:
§71/1 (http://www.******.sk/71-faktura-pri-dodani-tovaru-a-slu-by-v-tuzemsku-t93.html) - Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.

Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby:
§19/1 (http://www.******.sk/19-da-ova-povinnos-pri-dodani-tovaru-a-slu-by-t33.html) - Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.
mondes
12.09.11,09:58
Takže keď teraz vystavím faktúru, ktorú sme mali vystaviť v apríli, tak dátum dám aprílový? A poradové číslo také, aké nasleduje. Však?
srska
12.09.11,10:18
betina2 ti to v #191 vysvetlila
mondes
12.09.11,10:32
betina2 ti to v #191 vysvetlila
OK, len ma trošku zmiatla odpoveď účtovníčky, že dátum na vystavenej faktúre má byť aprílový. Preto som si to ešte raz chcela overiť. Vďaka.
srska
12.09.11,11:28
v #194 si sa pýtala na zákon a čo hovorí zákon je v #195
Betina2
12.09.11,11:50
OK, len ma trošku zmiatla odpoveď účtovníčky, že dátum na vystavenej faktúre má byť aprílový. Preto som si to ešte raz chcela overiť. Vďaka.

A koľko faktúr ste odvtedy už vystavili? Dve, tri, či 50? Dve, tri sa dajú prepísať a rozposlať, ak sú dobré vzťahy s odberateľmi a požiadať ich, aby si to vymenili...(ale či je to aj u nich možné ??? Hm.....)je to muž pomerne starší dátum...ešte kebz ste to zistili behom mesiaca...tak povedzme....

Ide o to, že ak tam dáš dátum vystavenia v apríli a porad. číslo bude aktuálne napr 165. Tak k poradovým číslam faktúr nebudú sedieť dátumy vystavenia...napr. č. 165 bude vystavená terbárs 5.9. a dátum dodania 5.9 a nasledujúca FA 165 bude vystavená síce po faktúre 164, ale s dátumom pred vystavovaním fa 164 (163,162.....)? V knihe faktúr to potom vyskočí tak, že bude jasné, že faktúru ste dorábali dodatočne.....ja by som ju vystavila s dnešným dátumom, resp. s najskorším možným po vystavení poslednej faktúry a s dátumom dodania aprílovým. Dátum vystavenia fa by mal podla mňa korešpondovať s poradovým číslom faktúry. Na DDP predsa aj tak uvedieš dátum, kedy ste zistili, že sa má podať DDP. A ten by som dala zhodne s dátumom vystavenia danej faktúry, teda teraz.

PS: a Teba soft pustí s dátumom zápisu do apríla, ked je teraz september a už máš vystavené a uzavreté riadne DP DPH?
detektív
27.09.11,09:49
Prosím, ak budem navyšovať nadmerný odpočet -podavať dodatoč,dan.priznanie,
platí sa nejaká pokuta???:confused:


Ďakujem
KEJKA
27.09.11,15:52
neplatí, ten NO je v tvoj prospech.
Betina2
28.09.11,10:39
Prosím, ak budem navyšovať nadmerný odpočet -podavať dodatoč,dan.priznanie,
platí sa nejaká pokuta???:confused:


Ďakujem

Kejka má pravdu. Ale, načo chcete podávať DDP, ked idete navyšovať Váš nadmerný odpočet? Nemôžete si odpočet uplatniť teraz v najbližšom období, aby ste nemuseli podávať dodatočné DDP? (neviem, čo konkrétne idete opravovať)
jenny5
07.10.11,09:39
Poprosím Vás o názor k možnosti podať, či nepodať dodatočné DP k DPH.
V II.Q sme mali nadmerný odpočet a zistila som, mám rozdiel 3,19€, o ktoré by som mala ten NO znížiť. Ide o prípad z aprílovým dátumom. Podať aj pre takýto rozdiel dodatočné DP, alebo zúčtovať v III.Q?
Vopred vďaka.
KEJKA
07.10.11,12:44
nejde ani tak o výšku /pri takej sume to budeš mať "beztrestne", ale o dôvod.
jenny5
07.10.11,12:49
nejde ani tak o výšku /pri takej sume to budeš mať "beztrestne", ale o dôvod.

Ďakujem Kejka za odpoveď, ide o neslávnu faktúru O2 a vysporiadanie iniciačnej zálohy. Už sa to tu rozoberalo v iných témach. Zabudli sme zúčtovať ich faktúru, ktorá informuje o tom, že zo zálohy budú odpočítané nasledujúce faktúry. Keďže sme dostali faktúru pri zaplatení zálohy s rozpisom DPH, tak sme si vtedy 19% DPH odpočítali. Teraz by sme mali vrátiť, lebo faktúry, z ktorých to odpočítavajú neriešia práve tú odpočítanú DPH.
janaGT
12.10.11,05:50
potrebujem urobiť DDP za 08/11, potrebujem zvýšiť NO o 1 200 eur oproti pôvodnému. Viem, že by som to nemusela robiť, ale majiteľ chce, aby mu boli peniažky vrátené čím skôr, pretože teraz budeme mať opäť NO a nechce čakať ďalší mesiac naviac.
Len sa chcem uistiť, pretože som véééééééééľmi dávno nerobila DDP, údaje vypíšem ako keby som robila riadne DP ( r. 03,04,19,21,23,30) len s tým, že ešte do r. 36 dopíšem rozdiel?
Ďakujem :)
KEJKA
12.10.11,06:48
Ďakujem Kejka za odpoveď, ide o neslávnu faktúru O2 a vysporiadanie iniciačnej zálohy. Už sa to tu rozoberalo v iných témach. Zabudli sme zúčtovať ich faktúru, ktorá informuje o tom, že zo zálohy budú odpočítané nasledujúce faktúry. Keďže sme dostali faktúru pri zaplatení zálohy s rozpisom DPH, tak sme si vtedy 19% DPH odpočítali. Teraz by sme mali vrátiť, lebo faktúry, z ktorých to odpočítavajú neriešia práve tú odpočítanú DPH.

ja mám tie neslávne faktúry tiež. Vyúčtovacie faktúry tú prvú zálohu neriešia, ale ani neodpočítavajú. Mne to tak matematicky vychádza, že aj ked je napr. 20EUR mínusom, v skutočnosti chcú zaplatiť celú fakturovanú čiastku a tá záloha zostáva bez zmeny.
Ak si mala na zálohu riadny doklad a DPH si odpočítala, tak to nechaj tak.
Ja mám ZD z tej zálohy ako nejakú zabezpeku, či či na preddavkoch a neriešim.
KEJKA
12.10.11,06:52
potrebujem urobiť DDP za 08/11, potrebujem zvýšiť NO o 1 200 eur oproti pôvodnému. Viem, že by som to nemusela robiť, ale majiteľ chce, aby mu boli peniažky vrátené čím skôr, pretože teraz budeme mať opäť NO a nechce čakať ďalší mesiac naviac.
Len sa chcem uistiť, pretože som véééééééééľmi dávno nerobila DDP, údaje vypíšem ako keby som robila riadne DP ( r. 03,04,19,21,23,30) len s tým, že ešte do r. 36 dopíšem rozdiel?
Ďakujem :)

Dôvod na DDP nie je, majiteľ síce môže chcieť, ale peniažky tak skoro neuvidí. Aspoň myslím. Alebo chceš stihnúť DDP 8/11 a ešte to odpočítať od 9/11?. To by tuším šlo, alebo bude NO aj za 9/11?
vypíšeš tak ako si napísala. Ale aj tak si myslím, že o ten rozdiel už treba požiadať, neviem, závisí aj od DU.
janaGT
12.10.11,07:00
Dôvod na DDP nie je, majiteľ síce môže chcieť, ale peniažky tak skoro neuvidí. Aspoň myslím. Alebo chceš stihnúť DDP 8/11 a ešte to odpočítať od 9/11?. To by tuším šlo, alebo bude NO aj za 9/11?
vypíšeš tak ako si napísala. Ale aj tak si myslím, že o ten rozdiel už treba požiadať, neviem, závisí aj od DU.
NO za 08 chcem iba navýšiť, nie zároveň odpočítať od 09, v 09 bude tiež NO. To znamená, že ak ak v 09 bude tiež odpočet, tak nám odpočet za 08 vrátia ... a prečo treba žiadať o rozdiel?
jenny5
12.10.11,11:17
ja mám tie neslávne faktúry tiež. Vyúčtovacie faktúry tú prvú zálohu neriešia, ale ani neodpočítavajú. Mne to tak matematicky vychádza, že aj ked je napr. 20EUR mínusom, v skutočnosti chcú zaplatiť celú fakturovanú čiastku a tá záloha zostáva bez zmeny.
Ak si mala na zálohu riadny doklad a DPH si odpočítala, tak to nechaj tak.
Ja mám ZD z tej zálohy ako nejakú zabezpeku, či či na preddavkoch a neriešim.

Kejka, mám na tú zálohu riadny daňový doklad s rozpisom DPH, tých 3,19€, na základe čo som si ich vtedy odpočítala. Na riadnych faktúrach mi terajšiu sumu odpočítavajú z tých 20€, takže tam mám postupne nižšiu zálohu podľa výšky faktúr. Keďže tieto faktúry účtujem úplne klasicky, tak mne to vychádza, že tých 3,19€ by som mala vrátiť do štátneho rozpočtu, na čo mám tú informatívnu faktúru z apríla, ktorú som však do II.Q nezarátala.
Každopádne by ma zaujímalo, ako účtujú v O2 :-))
KEJKA
12.10.11,18:42
nechápem, tak O2 robí faktúry dvojako? Tebe matematicky sedí odpočet zálohy?
a odpočítavjú aj s rozpisom ZD a DPH? - to by bola novinka.
vrátiť nemusíš, ved si mala doklad. Ale podľa mňa, ak teraz faktúra vykazuje nižší doplatok - tak si odpočítaš nižšiu DPH, než je celkové plnenie.
jenny5
13.10.11,06:42
Ahoj Kejka,

áno, predstav si, že mi sedí ten odpočet zálohy od 20€. Ale odpočítavajú bez rozpisu ZD a DPH, len celkovú sumu na zaplatenie. Netuším, ako to tam robia, ale už som raz s nimi bojovala, keď mi poslali faktúru bez zákonom určených náležitostí a bolo na nej napísané "daňový doklad", tak som ich žiadala o nápravu a vraj oni majú všetko v poriadku.
Každopádne veľmi pekne ďakujem za rady a želám pekný dník :-)
KEJKA
13.10.11,06:45
tak ja by som naozaj v danom mesiaci znižila odpočet DPH o alikvotnú čiastku DPH odpočítanej zo zálohy - aj ked ten rozpis tam nie je.
ked prídu doklady za Q, tak sa znova na to pozriem.
Ale tém na fakturáciu od O2 je tu viac.....môžeš si čítať.
Andyke
13.10.11,10:01
NO za 08 chcem iba navýšiť, nie zároveň odpočítať od 09, v 09 bude tiež NO. To znamená, že ak ak v 09 bude tiež odpočet, tak nám odpočet za 08 vrátia ... a prečo treba žiadať o rozdiel?
Netreba písomne žiadať o rozdiel , pošlú na účet na základe DDP
janaGT
03.11.11,09:27
prosím o radu:
za 08/2011 bolo podané riadne DP
potom som robila DDP za 08/11 z dôvodu vystavenia odberateľskej fa, v tomto DP som vyčíslila rozdiel,
teraz mi doniesli z jednej prevádzky vyfaktuerovať akciu, ktorá sa konala ešte v 08/11,
takže budem musieť urobiť ďalšie DDP za 08/11
Len neviem, či mám rozdiel vyčísliť oproti pôvodnému riadnemu DP, alebo oproti DDP?
babi2
03.11.11,09:52
prosím o radu:
za 08/2011 bolo podané riadne DP
potom som robila DDP za 08/11 z dôvodu vystavenia odberateľskej fa, v tomto DP som vyčíslila rozdiel,
teraz mi doniesli z jednej prevádzky vyfaktuerovať akciu, ktorá sa konala ešte v 08/11,
takže budem musieť urobiť ďalšie DDP za 08/11
Len neviem, či mám rozdiel vyčísliť oproti pôvodnému riadnemu DP, alebo oproti DDP?Podľa mňa sa vyčísľuje rozdiel oproti DDP, tu je z poučenia na vyplnenie tlačiva DPH, hovorí sa o poslednom daňovom priznaní, posledné bolo v tomto prípade DDP.

K dodatočnému daňovému priznaniu
Riadok 36 - rozdiel oproti poslednej známej vlastnej daňovej povinnosti alebo poslednému známemu nadmernému odpočtu za príslušné zdaňovacie obdobie na základe daňových priznaní alebo zistení správcu dane v rámci daňovej kontroly. 52.
Riadok 37 – suma dane, ktorá sa rovná sume uvedenej v riadku 36, ak sa má vysporiadať rozdiel v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu. V prípade, ak sa na základe podaného dodatočného daňového priznania nemá vysporiadať rozdiel uvedený v riadku 36 v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu, riadok sa nevyplňuje (napríklad pri úprave nadmerného odpočtu v čase, keď ešte nebol odpočítaný od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období).
Pri podávaní dodatočného daňového priznania sa postupuje podľa § 39 zákona SNR č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov. V dodatočnom daňovom priznaní sa uvedú všetky údaje v správnej výške. Údaje v dodatočnom daňovom priznaní nahrádzajú údaje posledného daňového priznania.
janaGT
03.11.11,10:18
skúsite mi to prosím pozrieť, ako to mám urobiť?
dofakturovávam teraz sumu 39,- eur, čo je základ 32,50 + 6,50 DPH
priladám aj scan DDP za 08/11
babi2
03.11.11,11:16
skúsite mi to prosím pozrieť, ako to mám urobiť?
dofakturovávam teraz sumu 39,- eur, čo je základ 32,50 + 6,50 DPH
priladám aj scan DDP za 08/11 Dofakturovávaš 39,- €, DPH z toho je 6,50 €, prečo máš na riadku 36 rozdiel oproti predchádzajúcemu DP čiastku 5? veď ak oprava spočívala len v tej dofakturácii, ktorú spomínaš, tak rozdiel by mal byť tých 6,50 €
janaGT
03.11.11,16:28
Dofakturovávaš 39,- €, DPH z toho je 6,50 €, prečo máš na riadku 36 rozdiel oproti predchádzajúcemu DP čiastku 5? veď ak oprava spočívala len v tej dofakturácii, ktorú spomínaš, tak rozdiel by mal byť tých 6,50 €
tých 5,- je rozdiel z prvého DDP, teraz musím urobiť ďalšie DDP toho istého mesiaca,nakoľko mi zabudli dať z prevádzky vyfakturovať ešte za 08/11 ... a tam to bude dph vo výške 6,50 ... len ja neviem, ako urobím to druhé DDP ... či tam dám do r. 36, dám tam -6,50? alebo 6,50 + pôvodných 5?
babi2
03.11.11,17:56
tých 5,- je rozdiel z prvého DDP, teraz musím urobiť ďalšie DDP toho istého mesiaca,nakoľko mi zabudli dať z prevádzky vyfakturovať ešte za 08/11 ... a tam to bude dph vo výške 6,50 ... len ja neviem, ako urobím to druhé DDP ... či tam dám do r. 36, dám tam -6,50? alebo 6,50 + pôvodných 5?Keďže vychádzame z toho, že Údaje v dodatočnom daňovom priznaní nahrádzajú údaje posledného daňového priznania, tak v riadku 36 bude -6,50. Predpokladám, že pri riadnom DP bol NO 1845,51 €, v 1. DDP sa NO upravil o tých 5 € na 1840,51, teraz pri 2. DDP to bude 1834,01, teda rozdiel v r. 36 bude -6,50 €, ak som to celé dobre pochopila
KEJKA
03.11.11,18:26
ja som tiež kedysi robila DDP na DDP, dala som tam rozdiely vždy po sebe susediace, ale teta na DU nemala prvé DDP spracované, či čo, skrátka, musela som robiť oprevu a dať celkový rozdiel kumulatívne, aj ked to nedávalo zmysel. Teda mne to zmysel nedávalo.
Takže urob ako myslíš, ale šla by som za správkyňou osobne.
janaGT
04.11.11,10:24
Keďže vychádzame z toho, že Údaje v dodatočnom daňovom priznaní nahrádzajú údaje posledného daňového priznania, tak v riadku 36 bude -6,50. Predpokladám, že pri riadnom DP bol NO 1845,51 €, v 1. DDP sa NO upravil o tých 5 € na 1840,51, teraz pri 2. DDP to bude 1834,01, teda rozdiel v r. 36 bude -6,50 €, ak som to celé dobre pochopila

áno, v pôvodnom bol 1845,51 v 1. DDP 1840,51 ... ďakujem za radu!
mondes
12.11.11,19:39
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Klient je SZČO a zároveň má s.r.o. 5.4. 2011 ako SZČO nakúpil z Čiech materiál, ktorý sme prijali na sklad. 11.4.2011 dodal ten materiál na zákazku, ale faktúru vystavil na s.r.o. , pretože tá zákazka bola dohodnutá s s.r.o.čkou. Vlastne materiál kúpený na živnosť dodal na zákazku s.r.o. Zistila som to až teraz, pretože dodatočne musím dorobiť sklad s.r.očke. To zrejme znamená, že by som ako SZČO mala vystaviť dodatočne faktúru s.r.o. za dodanie materiálu a mala by som podať DDP. Lenže faktom je, že už som v 2. Q. jedno DDP k DPH robila. V riadnom DP k DPH som mala NO 104,- Eur, v dodatočnom DP k DPH som mala NO 70,- Eur. Mňa zaujíma, či by ste mi neporadili nejaké riešenie, aby som nemusela to dodatočné DP k DPH podávať. Napr. uvažujem, či by som nemohla tú faktúru vystaviť teraz, aj keď výdaj materiálu zo skladu SZČO bol v apríli. Ale to zrejme asi nebude správne. Veľmi Vás prosím, skúste mi poradiť. Dúfam, že som to napísala jasne. Vďaka.
KEJKA
12.11.11,19:49
myslím, že si to napíssala zrozumiteľne. Ak chceš vystaviť faktúru teraz, tak riskuješ, že ti na to prídu a bude pokuta. Závisí od výšky fakturácie, od výšky dodatočnej DP DPH. sro nič neriskuje, odpočíta DPH v zdaňovacom období, kedy faktúru dostane, ale SZČO - tam nastala chyba a oneskorenie.

Zákazka bola ukončená a vyfakturovaná? Žiadne pokračovanie?
mondes
12.11.11,20:05
myslím, že si to napíssala zrozumiteľne. Ak chceš vystaviť faktúru teraz, tak riskuješ, že ti na to prídu a bude pokuta. Závisí od výšky fakturácie, od výšky dodatočnej DP DPH. sro nič neriskuje, odpočíta DPH v zdaňovacom období, kedy faktúru dostane, ale SZČO - tam nastala chyba a oneskorenie.

Zákazka bola ukončená a vyfakturovaná? Žiadne pokračovanie?
Áno zákazka je už ukončená. Viem, že u s.r.o. je to ok, len tá SZČO. Jednoducho z toho skladu vyberajú, akoby to bola jedna firma. Ja som tam nastúpila neskôr. A teraz to dorábam a prerábam atď. Práve kvôli takému istému problému som už raz robila DDP k DPH a tiež to bolo v 2. Q. Asi sa nevyhnem tomu DDP k DPH za 2. Q. však? Ale teraz ma napadlo ešte niečo. Ak by som nemala inú možnosť a urobila by som to DDP k DPH opäť by sa mi znížil nadmerný odpočet, čím by som mala opraviť aj 3. Q. Či?
KEJKA
12.11.11,20:27
3.Q: prečo? tam si si zrejme znížila DP o NO za 2.Q.
nebudeš opravovať 3.Q: len si vyčísliš rozdiel, ktorý bude treba doplatiť, nakoľko si si už ten nesprávny nO odpočítala.
DDP DPH - ja viem že sa tam dáva dátum zistenia, ale pokiaľ ťa vyslovene niečo netlačí, treba počkať. Hlavne ked si nastúpila neskôr a nemôžeš vedieť, čo všetko po predchádzajúcom účtovníkovi nájdeš. DDP podávam, ak sa náhodou vyskytne potreba, zásadne až po inventúrach, kontrole účtovníctva.......
mondes
12.11.11,20:56
3.Q: prečo? tam si si zrejme znížila DP o NO za 2.Q.
nebudeš opravovať 3.Q: len si vyčísliš rozdiel, ktorý bude treba doplatiť, nakoľko si si už ten nesprávny nO odpočítala.
DDP DPH - ja viem že sa tam dáva dátum zistenia, ale pokiaľ ťa vyslovene niečo netlačí, treba počkať. Hlavne ked si nastúpila neskôr a nemôžeš vedieť, čo všetko po predchádzajúcom účtovníkovi nájdeš. DDP podávam, ak sa náhodou vyskytne potreba, zásadne až po inventúrach, kontrole účtovníctva.......

Ďakujem. Zatiaľ ma nič netlačí k tomu, aby som podala DDP k DPH už teraz, ale ....
A máš pravdu, ja som sa poponáhľala s tým prvým DDP k DPH a teraz som zistila ďalšiu chybu, pre ktorú asi budem musieť robiť opäť DDP k DPH za 2, Q. Keby som vtedy počkala, tak.... Ale čo už. Chcem, aby to bolo všetko ok, aby som náhodou na niečo nezabudla. A ešte raz vďaka za odpoveď, som Vám veľmi vďačná.
Nsisa
02.12.11,17:50
Dobry vecer, mohol by mi niekto pomoct? Som neplatca DPH a dovazam tovar z EU. Kazdy mesiac podavam danove priznanie DPH a platim DPH. Za september som podala DP a zaplatila dan vcas a riadne, avsak som si az nasledujuci mesiac vsimla, ze som na tlacivo napisaa nespravny mesiac (miesto 09/2011 som dala 08/2011) Hned som to opravila s tym, ze som podala opravne DP (nemenilo sa nic, iba ten datum). Moze to mat pre mna nejake dosledky? Este sa chcem uistit, elektronicke stvrtrocne vykazy posiela ten, kto vyvaza do zahranicia? Mna sa to netyka?
Mila123
02.12.11,17:57
áno, súhrnný výkaz podáva iba ten, ktorý dodáva tovar či služby (bez DPH) vrámci ES .....
a ak ti dobre rozumiem, na tlačivo DPH si miesto 9 napísala 8??? ak som tomu porozumela, volala by som správcu dane, a ak by s týmsúhlasil išla by som tlačivo opraviť ručne......
a tvoj postup? bude ok, inak by ti došiel papier, že nemôžeš podávať DDP keďže nemáš riadne.....
Nsisa
02.12.11,18:02
ano, ja som na tlacivo dala nespravne za aky mesiac som podala danove priznanie, je fakt, ze mi nic od DU neprislo k tejto veci, podala som to zaroven s DP za 10/2011 ako opravne. Radsej sa tam este asi zastavim, aby nebol nejaky problem. Dakujem pekne.
zuzana164
04.12.11,14:11
Ahojte, mám podobný problém, ktorý tiež neviem zaúčtovať.Za 4.Q 2008 moja predchodkyňa urobila dodatočné dph, no v účt. je zaúčtovaný predpis riadneho dph a úhrada bola už podľa dodatočného. Teraz mi samozrejme nesedí k 31.12.2009 dph, pretože mi vyskakuje tento rozdiel dodatočnej dph. aj počiatočný súvahový je podľa riadneho podaného dph. Ako mám urobiť predpis v ID? 343 voči čomu? mám to dať na 538? ak urobím zápis dph na vstupe a výstupe, lebo opravy sú na oboch stranách, opäť mi nebude súhlasiť 343. vďka

dobrý den, mám rovnaký problém a neviem si dať rady, v januári 2011 sme podali opravé dph za rok 2007 - prišla mi kombenzácia nadmerného odpočtu vo februári 2011 a neviem aký učet mám použiť 343 voči čomu, zaučtovať to musím, ale počiatočné stavy na 343 sa predsa od roku 2007 prenášali akoby som nemala chybné dph, teraz podám iba opravné tlačivo DPH ale účtovníctvo už predsa od roku 2007 otvárať nebudem, nech to dám hocikde, vždy mi nebude sediet skutočný stav, ako sa takéto veci riešia, prosím poraďte
KEJKA
04.12.11,14:33
a akým spôsobom si prišla na rozdiel? nemusela si teraz účtovať o žiadnych dokladoch?
podávali ste dodatočné, nie opravné, a podľa mňa na základe nejakých konkrétnych dokladov, ktoré v r. 2007 do DPH neboli zahrnuté, alebo boli zahrnuté duplicitne.
zuzana164
04.12.11,14:48
v roku 2007 nebola uplatnená akontácia zo stroja CNC, je to komplikované, akontáciu sme tam preto vtedy nedali lebo dodávateľ stroja nám akontáciu rozpočítal na splátky postupne sme ju splácali a každý mesiac sme si počas 4 rokov uplatnili odpočet dph podľa týchto splátok a zrazu bum v 12/2010 nám vystavili dobropis na všetky tieto splátky, vobec som to nepochopila, oni tvrdili ze ked predali stroj leasingovke fakturovali im celú hodnotu stroja aj s dph teda dph odviedli aj v roku 2007, aj odvádzali počas týchto 4 rokov a teraz si to dph chcu uplatniť nazad a teda vystavuju dobropis na všetky tieto splátky akontácie. A ze ja som si tu dph z akontácie mala uplatniť tiež aj v roku 2007 aj počas tých 4 rokov... ja som predsa nevedela ze takto budú postupovať, pripadá mi nezákonne žeby som si dph z 1 veci uplatnovala 2x (aj v roku 2007 aj počas tých čiastočných uhrad) oni nemali tie čiastočné uhrady dávať s DPH, no ale to je jedno, na DU sme to vysvetlili a povedali ano - dodatočné dph za 11/2007 - s tým že mi to započítaju s tým DPH za 12/2010 - kedy mi kvoli tomu ich dobropisu vznikla povinnosť. suma sumárum sa to vyrovnalo, poslali mi kompenzáciu NO a započítali s tou povinnosťou za 12/2010 - ale to až vo februári 2011.
čiže moje zač. stavy boli prenášané od roku 2007 - teraz musím zaučtovať tu kompenzáciu... neviem aké účty, používam 343001 - odpočet, 343002 - povinnosť, 343099 DPH, na zač. stave 343099 mam kvoli tomu 12/2010 zaučtovanú tu povinnosť 4000eur, kompenzácia s tým dodatočným DPH za 2007 je 4000 (plus minus) musím z tej 343099 to dať preč, ale kam?
Sarlotka
11.12.11,21:09
prosim teraz mi klient oznamil ze mi zabudol dat nejake vystavene faktury ktore patria do 3 stvrtroku

konstantny symbol je 1144 pri dodatocnom danovom priznania DPH vsak?
1344 je pri dodatocnom DPPO ?
dakujem


mimotemyrobim prvykrat dodatocne danove priznanie a nenasla som ani pomocou vyhladavaca, no mam s tym vyhladavanim na porade este stale problem...mimotemy
beh
22.12.11,07:52
idem robiť dodat. DP DPH za 10/2011, lebo sme si viac odpočítali DPH ,
za 10/2011 nám vyšla povinnosť platiť DPH a týmto dodatočným ju ešte navýšim o 350 € , čiže musíme DPH ešte doplatiť,
prosím aká bude pokuta?
Ď.
mondes
22.12.11,08:58
3.Q: prečo? tam si si zrejme znížila DP o NO za 2.Q.
nebudeš opravovať 3.Q: len si vyčísliš rozdiel, ktorý bude treba doplatiť, nakoľko si si už ten nesprávny nO odpočítala.
DDP DPH - ja viem že sa tam dáva dátum zistenia, ale pokiaľ ťa vyslovene niečo netlačí, treba počkať. Hlavne ked si nastúpila neskôr a nemôžeš vedieť, čo všetko po predchádzajúcom účtovníkovi nájdeš. DDP podávam, ak sa náhodou vyskytne potreba, zásadne až po inventúrach, kontrole účtovníctva.......

Ešte by som sa k tomu chcela vrátiť. Dofaktúrovala som jednu fa SZČO pre s.r.o. s dátumom 1.12.2011, ale dátum vzniku daňovej povinnosti som dala 8.4.2011, kedy materiál išiel skutočne na zákazku. Tým pádom sa NO z 2Q. zníži zo 72,57 na 7,77 Eur. To mi je jasné. Ale čo s tým tretím Q? Ja si to opravím, že nadmerný odpočet z 2Q je 7,77, tým pádom sa mi navýši daňová povinnosť za tretí Q, ktorú musíme uhradiť. Ale DP k DPH za 3Q netreba tiež odniesť na DÚ? Len jednoducho doplatiť daňovú povinnosť? Ináč rozdiel mi presne vychádza o tú daň, na tej faktúre, ktorú som doúčtovala. A ešte do akého dátumu po zistení skutočnosti mám podať DDP k DPH? Vďaka.
mondes
22.12.11,09:26
Prosím Vás o odpoveď. A ešte prečo mi do riadku 36 nedalo nič? Vďaka.
mondes
28.12.11,09:36
Zdravím Vás a prajem požehnané vianočné sviatky a správny krok do r. 2012. Chcem sa Vás opýtať, že: Klient je SZČO a zároveň má aj s.r.o. Ako SZČO nakúpil materiál, ktorý odpísal na zákazku s.r.o. (nebolo to len 1x). Z pohľadu SZČO to znamená, že musí vystaviť faktúru za dodávku materiálu pre s.r.o. Dátum vystavenia faktúry bude napr. dnešný, ale dátum vzniku daňovej povinnosti bude napr. apríl. Správne? A ešte jedna podstatná otázka: Keďže teraz medzi sviatkami máme voľno, môžem to dodatočné DP k DPH podať na druhý týždeň, t.j. v januári 2012? S tým, že by som aj dátumy posunula do januára. Bol by nejaký problém, keďže tu už ide o nový rok? Vďaka.
mondes
28.12.11,11:09
Prosím Vás pekne o radu. Môžem podať DDP k DPH za 2Q 2011 v januári 2012, alebo ho musím podať ešte teraz? Ide mi o to, že to už bude rok 2012. Je v tom nejaký problém? Ďakujem.
Andyke
28.12.11,12:16
babi2
28.12.11,12:37
Prosím Vás pekne o radu. Môžem podať DDP k DPH za 2Q 2011 v januári 2012, alebo ho musím podať ešte teraz? Ide mi o to, že to už bude rok 2012. Je v tom nejaký problém? Ďakujem.Môžeš DDP podať aj v 01/2012, len neviem o akú sumu ide, či nebudú vyššie úroky z omeškania
mondes
28.12.11,19:36
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/letaky_podanie.html

OK, tak som povinná podať DDP k DPH do konca mesiaca. Ale len čisto teoreticky, ak prídem na chybu, pre ktorú musím podať DDP k DPH napr. dňa 29.12.2011, tak hneď aj v ten deň musím podať DDP k DPH?
Vďaka.
KEJKA
28.12.11,19:50
OK, tak som povinná podať DDP k DPH do konca mesiaca. Ale len čisto teoreticky, ak prídem na chybu, pre ktorú musím podať DDP k DPH napr. dňa 29.12.2011, tak hneď aj v ten deň musím podať DDP k DPH? Vďaka.
prečo v ten deň?
do 31.1.2012 je povinnosť.
mimotémy - dátum, kedy daňovník príšiel na chybu, sám uvádza v dod.DP - tak aký problém?


Dodatočné daňové priznanie podáva platiteľ v prípade, že zistí rozdiely oproti podanému daňovému priznaniu. Dodatočné daňové priznanie je platiteľ povinný podať do konca mesiaca nasledujúcom po mesiaci, v ktorom boli zistené rozdiely.
KEJKA
28.12.11,19:52
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/letaky_podanie.html
trochu staré, nie? ak sa nemýlim už dávno treba podať všetky údaje - opravené, nielen rozdiely, či? podľa mňa to užitočné nie je, skôr zavádzajúce,.......nič v zlom.
začiatok materiálu v odkaze:
Brožúry a letáky - daň z pridanej hodnoty - podanie daňového priznania a zaplatenie dane
(vydané v júli 2001)
mondes
28.12.11,19:54
Super. Totižto ide o to, že mám urobiť DDP k DPH za 2 Q 2011, čo by nebol problém, lenže tento týždeň máme vo firme dovolenku a nemám tie doklady podpísané. A na druhý týždeň už bude r. 2012, tak som si myslela, či by to nebol problém. Vďaka.
KEJKA
28.12.11,19:58
2.Q. sa podával do 25.7.2011
to nie je rozhodujúce, ale kedy bola zistená chyba, a podľa spôsobu zistenia môže byť zrejmý aj dátum zistenia chyby. Ja volím ten najneskorší možný dátum a tým sa mi posúva aj dátum povinnosti podať dod.DP DPH.
Betina2
02.01.12,17:05
Suhlas s Kejkou. Ak najdem chybu 28.12. a aj ju napravim, tak v DP uvediem datum zistenia dovodu na podanie ddp za dane obdobie 2q 2011 datum 28.12.2011. Vtedy musim DDP podat najneskor do konca januara 2012. Keby som chybu nasla dajme tomu 15.2.2012 a t7kala by sa povedzme marca 2011, tak ddp by som podala najneskor do konca marca 2012. Podotykam, ze o napraveni chyby treba aj uctovat a to datumom, ktory uvedeim v ddp ako datum zostavenia ddp. znizi alebo zvysi sa mi zavazok alebo pohladavka voci du z titulu rozdielu vyplyvajuceho z ddp. Ak podas ddp do konca januara 2012, tak k 31.12. zinventarizujes stav na 343ae a mal by tam bzt zostatok podla posledneho ddp, ktore podas podla stavu k 31.12. v januari 2012. Pokial ddp za 2q2011 podas s datumom zostavenia do 31.12.2011, aj ked ho podas a6 v januari 2012, tak aj tento stav bude zahrnuty v konecnom zostaku na 343ae.
Mimochodom do ddp sa uvadzaju celkove presne ciastky podla jednotlivych paragrafov v jednotlivych riadkoch [teda nie rozdielove sumy| a ten rozdiel oproti riadnemu ddp bude len v konkretnom policku pre rozdiel oproti rdp / je to dole vpravo na druhej strane tlaciva.

Mondes, zostavit ddp mozes aj 31.12.2011 a rovnako aj najdes chybu 31.12.2012 a podpisu ho az v januari 2012, podstatne je aby ste ho aj do konca januara 2012 aj podali a rozdiel aj uhradili }ak bude kladny| Takisto o oprave mozes uctovat v roku 2011 a v inventarizacii k 31.12. to sadne.
mondes
04.01.12,08:34
Dobrý deň, ďakujem Vám za odpovede. Idem práve vytlačiť DDP k DPH za 2. Q o ktorom sme sa bavili. Ide o to, že za druhý Q. som už raz podala DDP k DPH a vyšiel mi nadmerný odpočet 72,57 Eur. Teraz po oprave mi vyšiel NO 7,77 (presne ten rozdiel DPH, ktorý mám na faktúre, ktorú som doúčtovala). Takže rozdiel v r. 36 mám 64,80, ale tú sumu mám aj v r. 37. Neviem, prečo mi ju tam hodilo. Čo sa má dávať do r. 37? A ešte v 3. Q. som mala vlastnú daňovú povinnosť 149,76 a teraz po oprave mám vlastnú dańovú povinnosť 214,56 (vlastne o tých 64,80 viac). Čo mám robiť s tým 3. Q.? Mám si to len vytlačiť, založiť a na DU akurát doplatiť ten rozdiel, alebo aj doklady z 3. Q odovzdať tiež? Vďaka.
emma01
05.01.12,09:04
Do r. 37 uvádzaš daň na úhradu. Teda rozdiel, ktorý ti vyšiel oproti predchádzajúcemu DP. Ak túto daň hradíš ty DÚ, je táto suma kladná ak má DÚ daň vrátiť tebe, je táto suma záporná. Ak máš po oprave rozdiel v DP aj za 3 Q. treba podať DDP aj za toto obdobie.