kapcsolat
26.05.09,10:07
Dobrý deň !
Teraz sme začali podnikať , toto čo predávame kupujeme od záhraničia a chcel by som informácie o tom že ako je najlepšie a najvýhodnejšie vyplatiť za tovar do inej krajiny , lebo som opýtal v banke že oni vždy na horšom kurzu menia peniaze ako zmenárne a ked cez banku odosielame penieza do záhraničia tak banka ešte dá na to pokutu a plus zoberie 1 percento z tej sumy ktorú posielame hocijaká je tá suma . A pri väčšom peniazí nie je to maličkosť .
Môže sa to tak urobiť že napríklad pojdem do tej krajiny a tam otvorím účet v jednej banky a tam dám penieza a už tam pošlem peniaze ?
Tá krajina je v EU .
Alebo poradte mi djakú lepšiu verziu .

Vopred ďakujem .
Nokerla
26.05.09,11:42
idealne by bolo keby si si otvoril ucet v zahranici u nejakej sesterskej polocnosti , ktora je aj tu.A peniaze si budes posielat na svoj ucet do zahranicia ovela vyhodnejsie. napr. Tatra banka a Reifeisen bank su sesterske spol a prevod penazi stoji cca 50korun a potom z neho budes platit dodavatela.
alebo pri ceste do zahranicia vlozit peniaze rovno na ich ucet.
kapcsolat
26.05.09,21:29
Ja som opital v OTP banky a tam mi hovorli že keď chcem posielať do záhraničia tak zoberú mi 1 percento , ale toto mi nehovorili že či je nejaký iný možnosť alebo lacnejší .
Nokerla
27.05.09,05:58
Ja som opital v OTP banky a tam mi hovorli že keď chcem posielať do záhraničia tak zoberú mi 1 percento , ale toto mi nehovorili že či je nejaký iný možnosť alebo lacnejší .
treba si skocit aj do inych bank a vyspovedat ich.
arion92
27.05.09,06:35
Tá krajina je v EU.
Alebo poradte mi djakú lepšiu verziu.
Je uvedena platba v eurach? Ak ano, je ten objem mensi nez 50.000 eur? Ak platia obidve podmienky, tak mozes vyuzit osobitne regulovany prevod v eurach, pri ktorom je poplatok za platbu do zahranicia rovnaky ako poplatok za realizaciu tuzemskej platby. Dalsie podmienky, ktore musis splnat najdes aj na stranke OTP banky.

http://www.otpbank.sk/sk/ostatne/regulovane-platby-v-eur/?zLINKER=2,8

Pripajam aj vysvetlenie niektorych pojmov:
Clenske krajiny Europskeho hospodarskeho priestoru:
Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Ceska republika, Dansko, Estonsko, Finsko, Francuzsko, Grecko, Holandsko, Irsko, Island, Lichtenstajnsko, Litva, Lotyssko, Luxembursko, Madarsko, Malta, Nemecko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakusko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Spanielsko, Svajciarsko, Svedsko, Taliansko, Velka Britania.

SWIFT kod banky prijemcu - uvedie ti dodavatel - je to medzinarodne oznacenie banky. Napriklad OTB banka ma kod OTPVSKBX.
IBAN kod - uvedie ti dodavatel - je to medzinarodne oznacenie cisla uctu prijemcu, ktore sa pouziva iba v cezhranicnom platobnom styku.
Dispozicia na zuctovanie poplatkov = SHA - platca (cize ty) hradi poplatky banky platcu, prijemca hradi poplatky banky prijemcu.
kapcsolat
27.05.09,09:26
A keď som pod 50 000 € a na účet mám euro a toto posielam napríklad do maďarska a tiež do otp banky oni dostanú to už forintoch /je taký možnosť/ ?
Lebo v tom vidím teraz problém že keď banka mi teraz premiena peniaze tak veľa na tom stratím keď to premenín v zmenárni ale neviem či v zmenárni mi premenia napríklad 10 000 € na forint ?
arion92
27.05.09,09:38
A keď som pod 50 000 € a na účet mám euro a toto posielam napríklad do maďarska a tiež do otp banky oni dostanú to už forintoch /je taký možnosť/ ?
Ako mas vystavenu fakturu? Vo forintoch alebo v eurach? Ak to mas vo forintoch, tak to musis zo svojho uctu poslat vo forintoch. Ak je uvedena v eurach, tak je to pre teba lepsie, lebo mozes vyuzit tu moznost, ktoru som spomenul predtym (osobitne regulovany prevod v eurach).


Lebo v tom vidím teraz problém že keď banka mi teraz premiena peniaze tak veľa na tom stratím keď to premenín v zmenárni ale neviem či v zmenárni mi premenia napríklad 10 000 € na forint ?
Urcite si nemen peniaze v zmenarni. V zmenarni pouziju valutovy kurz (cize hotovostny) a v banke pri prevode priamo z uctu pouziju devizovy kurz (bezhotovostny), ktory je pre teba vyhodnejsi. Staci, ked si pozries dnesny kurzovy listok v OTP banke - za jedno € ziskas 274,64580 forintov (valutovy kurz) alebo 279,17600 forintov (devizovy kurz).
kapcsolat
27.05.09,18:53
Ale ja som bol dneska v Maďarsku a v zmenárni mi dali za 1 euro 283 forintov . A keď pozerám čo ti si mi napísal že v banke dneska koľko dali tak je to 10 forintový rozdiel napríklad pri 5000 eur nie je málo .
arion92
28.05.09,05:34
Ale ja som bol dneska v Maďarsku a v zmenárni mi dali za 1 euro 283 forintov . A keď pozerám čo ti si mi napísal že v banke dneska koľko dali tak je to 10 forintový rozdiel napríklad pri 5000 eur nie je málo .
To ano. Predtym si vsak nenapisal, ze chces vyuzit zmenaren v Madarsku. ;)
kapcsolat
28.05.09,08:59
Potom som to asi zle písal ale ja nechcem meniť v žiadnom prípade v maďarsku lebo tam je horší kurz .
Ella2
28.05.09,11:27
Požiadaj dodávateľa v Maďarsku, nech ti vystaví faktúru nie vo forintoch, ale v eurách. A potom už len zo svojej slovenskej banky uhrádzaš pre nich v eurách. Ja tiež obchodujem s Maďarskom a nie je to pre nich problém, ak je to seriózny partner, vystavi ti faktúru v eurách.
arion92
28.05.09,12:18
Potom som to asi zle písal ale ja nechcem meniť v žiadnom prípade v maďarsku lebo tam je horší kurz .
Preco horsi??? :eek: Ved za jedno euro tam dostanes viac forintov nez na Slovensku.
arion92
28.05.09,12:20
Požiadaj dodávateľa v Maďarsku, nech ti vystaví faktúru nie vo forintoch, ale v eurách. A potom už len zo svojej slovenskej banky uhrádzaš pre nich v eurách. Ja tiež obchodujem s Maďarskom a nie je to pre nich problém, ak je to seriózny partner, vystavi ti faktúru v eurách.
Mozno to pre nich aj bude lepsie, lebo forint je v sucasnosti velmi nestabilny.
kapcsolat
29.05.09,09:23
Mozno to pre nich aj bude lepsie, lebo forint je v sucasnosti velmi nestabilny.

Áno ale to je zase že oni ptotm v maďarsku aký kurz budú počítať keď mi budú vistaviť faktúru v maďarsku .
kapcsolat
29.05.09,09:26
Preco horsi??? :eek: Ved za jedno euro tam dostanes viac forintov nez na Slovensku.

Ja som ešte nevidel v maďarsku takú zmenáreň aby mali lepší kurz než u nás a chodím do maďarska . Buď na zlej ceste chodím alebo neviem ty kde chodíš ?
arion92
29.05.09,15:21
Áno ale to je zase že oni ptotm v maďarsku aký kurz budú počítať keď mi budú vistaviť faktúru v maďarsku .
Nie som si isty, ci som spravne pochopil otazku. Ak ti vystavia fakturu v eurach, ty im to z tvojho uctu zaplatis v eurach. Im to pride na ucet sice v eurach, ale banka to automaticky zmeni na madarsky forint kurzom deviza nakup.
Ak ti vystavia fakturu vo forintoch, ty to z tvojho uctu zaplatis vo forintoch kurzom deviza predaj. Tvojmu dodavatelovi to uz pride vo forintoch.
arion92
29.05.09,15:47
Ja som ešte nevidel v maďarsku takú zmenáreň aby mali lepší kurz než u nás a chodím do maďarska . Buď na zlej ceste chodím alebo neviem ty kde chodíš ?
Ja do Madarska nechodim. ;) Ja som vychadzal z toho, aky kurz si napisal, ze si ziskal v madarskej zmenarni. Napisal si, ze ti tam dali za jedno euro 283 forintov, co bolo viac nez na Slovensku. Mozno si chcel napisat, ze za jedno euro si musel zaplatit 283 forintov, co je rozdiel.
Pre vysvetlenie ti uvadzam, ktory kurz si musis vsimat u nas na Slovensku a ktory v Madarsku.

Slovensko
1 EUR = 292,93200 (nakup) / 276,25600 (predaj)

Madarsko
1 EUR = 275,83 (nakup) / 289,97 (predaj)

Na Slovensku si vsimaj predajny kurz a nech je co najvyssi.
V Madarsku si vsimaj nakupny kurz a nech je co najnizsi.

Z tohto prikladu sa ti napriklad viac oplati kupit forinty v Madarsku - zaplatis o cca 7 EUR menej.
kapcsolat
29.05.09,20:36
Nie som si isty, ci som spravne pochopil otazku. Ak ti vystavia fakturu v eurach, ty im to z tvojho uctu zaplatis v eurach. Im to pride na ucet sice v eurach, ale banka to automaticky zmeni na madarsky forint kurzom deviza nakup.
Ak ti vystavia fakturu vo forintoch, ty to z tvojho uctu zaplatis vo forintoch kurzom deviza predaj. Tvojmu dodavatelovi to uz pride vo forintoch.

Ja som mislel tak že tu na slovensku dakto kúpi odo mňa v eurách dačo ja toto euro premením na forinty tu na slovensku a potom už tie forinty pošlem k dodávatelovi do maďarska .
Dá sa to takto nie ?
kapcsolat
29.05.09,20:44
Ja do Madarska nechodim. ;) Ja som vychadzal z toho, aky kurz si napisal, ze si ziskal v madarskej zmenarni. Napisal si, ze ti tam dali za jedno euro 283 forintov, co bolo viac nez na Slovensku. Mozno si chcel napisat, ze za jedno euro si musel zaplatit 283 forintov, co je rozdiel.
Pre vysvetlenie ti uvadzam, ktory kurz si musis vsimat u nas na Slovensku a ktory v Madarsku.

Slovensko
1 EUR = 292,93200 (nakup) / 276,25600 (predaj)

Madarsko
1 EUR = 275,83 (nakup) / 289,97 (predaj)

Na Slovensku si vsimaj predajny kurz a nech je co najvyssi.
V Madarsku si vsimaj nakupny kurz a nech je co najnizsi.

Z tohto prikladu sa ti napriklad viac oplati kupit forinty v Madarsku - zaplatis o cca 7 EUR menej.

Ja som nepísal že v maďarsku je aký kurz .
Ja som písal kurzy čo viem tu na slovensku . Toto čo som písal to preto som písal lebo viem že v maďarskej zmenárni je vždy horší kurz .
Tie čísla čo som písal To som videl tu na slovensku v slovenskej zmenárni . V banke tu na slovensku 275 alebo jak a v slovenskej zmenárni 283 . Dúfam že pochopitelne som písal všetko .
Ja nechcem v maďarsku meniť ani v banke ani zmenárni lebo to viem že tam je to horšie ako u nás . Všetky čísla čo som písal som zistil tu na slovensku , a preto som písal že je lepšie meniť u nás v zmenárni ako v banke lebo je veľký rozdiel .