Breki
21.07.05,11:10
Prosim Vas o radu. Kolegyna mala skolenie od pondelka (9.00) do piatku v Prahe (16.00), lenze ona chce diety na cely den este aj na nedelu aj na sobotu, ze vraj tam isla v nedelu o 11.00 a v sobotu sa vratila a 15.00. ja na to nejaky zakon kde je to presne definovane ci ma na to narok ? Ny sluzubku mala aj firemne auto a hotel jej bol zabezpeceny od po-pi. Dakujem. L.
porfin
21.07.05,09:13
JA by som jej preplatila len to ako bolo dohodnuté... čiže od pondelka do piatka. Keďže išla ako hovorí v nedelu, kde spala z nedele na pondelok???
endrju
21.07.05,09:37
Aké dátumy boli schválené v cestovnom príkaze pred začiatkom služobnej cesty? Zamestnanec si nemôže dovoliť svojvoľne začať služobnú cestu pred termínom určeným v cestovnom príkaze. A neskorší návrat tiež musí odobriť schvaľovateľ služobnej cesty.
Po vyjasnení týchto otázok je možné začať diskutovať o výške cestovných náhrad.
Chobot
21.07.05,09:37
Práve kvôli takýmto prípadom bol vymyslený príkaz na pracovnú cestu, kde sa uvedie zaciatok aj koniec sluzobnej cesty este ped nástupom na sluzobnú cestu a ten potvrdí zamestnávatel. Pri jeho schvalovaní treba zohladnit trvanie cesty. Pokial mala byt v Prahe o 9:00 a mala k dispozícii sluz. auto, nie je dôvod nástupu na cestu den predtým. Hoci na druhej strane mohol zamestnávatel aj to schválit, ale asi to neschválil, nakolko ubytovanie bolo az od pondelka. Nie je problém vyrazit o piatej ráno a príst do Prahy za nejaké 3 hodiny.

Ak to teda nemala vopred schválené, nemôze si nárokovat na preplatenie stravného uz v nedelu. Ak by ste boli protivní, tak by ste jej mohli urobit to, ze by ste jej uznali nástup v pondelok o 9:00 s tým, ze ten cas predtým mala súkromný a cestu do Prahy absolvovala súkromne. Ale kompromisným riesením by bolo, ak by jej nadriadený odsúhlasil napr. nástup na sluzobku o 5:00 v pondelok.

Obdobne je to so skoncením. Ak po skolení chcela zostat súkromne v Prahe, nic jej v tom nebráni, ale potom sa sluz. cesta skoncila v piatok o 16:00. Takze je to na rozhodnutí jej nadriadeného, ako jej to schváli. Ak bude stále tvrdit, ze na vlastnú päst tam isla uz v nedelu, tak má zákonný nárok az od pondelka 9:00, lebo nepreukáze, ze cestovala sluzobne. Ja ked jej schválite nástup v pondelok o 5:00, nebude to mat zaidny vplyv na výsku stravného a vreckového, lebo to stále bude v rovnakom casovom intervale.
durisovad
22.07.05,17:56
A este by som si preverila (napr. na pozvanke alebo propoziciach), ci nebolo poskytnute nejake obcerstvenie alebo celodenna strava, obycajne to pri dlhodobych skoleniach byva.
DanielaSL
22.07.05,18:56
Nie je pri stravnom dôležitý prechod cez štátnu hranicu ? Ja by som jej dala na základe toho diéty . Školenie skončilo v piatok o 16.00 + cca 4. hod - prechod cez štátnu hranicu , takže mala nárok na celý piatok. V pondelok podobne.
rada
22.07.05,19:00
Milí poraďáci. Nižšie uvedené je síce zo zákona, ale v podstate to vyjadruje súhlas s Vaším názorom, najmä to, že doba trvania SC musí byť určená pred nástupom cesty, a teda zamestnanec si ju svojvoľne nemá čo meniť. A iba taká poznámka k príspevku 5, nielen na dlhodobých školeniach, ale mám skúsenosti, že aj pri jednodňových seminároch poskytujú občerstvenie, ba niekedy aj obed.
Zamestnávateľ, ktorý vysiela zamestnanca na pracovnú cestu je povinný určiť podmienky pracovnej cesty. V zmysle zákona o cestovných náhradách ide o podmienky, ktoré musí zamestnávateľ určiť a podmienky, ktoré môže určiť napr. z dôvodu hospodárnosti, bezpečnosti a pod.



Povinné podmienky (obligatórne), ktoré musia byť určené pred nástupom na pracovnú cestu sú:
- miesto nástupu pracovnej cesty,
- miesto výkonu práce,
- doba trvania,
- spôsob dopravy,
- miesto ukončenia pracovnej cesty.

Pri určení podmienok pracovnej cesty je zamestnávateľ povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca. Napr. ak zamestnanec po ukončení pracovnej cesty ide za rodinou alebo na dovolenku
a je pre neho výhodnejšie pokračovať v ceste, môže sa pracovná cesta ukončiť po výkone práce v mieste výkonu práce na pracovnej ceste alebo pracovná cesta sa môže zahájiť z bydliska zamestnanca.

Nepovinné podmienky (fakultatívne), ktoré môže zamestnávateľ určiť tak, aby neboli v rozpore so zákonom o cestovných náhradách:
- výška limitu na ubytovanie,
- druh dopravného prostriedku,
- použitie vozidla, ktoré nie je v majetku zamestnávateľa (pričom môže určiť, že takého vozidlo musí byť poistené, alebo určí, že keď zamestnanec použije vlastné vozidlo, dostane náhradu vo výške cestovného vlakom, prípadne autobusom a pod.),
- druh ubytovania a primeranú maximálnu výšku ceny za ubytovanie,
- spolucestujúce osoby a pod.

Treba poznamenať, že ak zamestnávateľ vyšle svojho zamestnanca na pracovnú cestu, povinné náhrady, ktoré sú ustanovené zákonom nemôže zamestnávateľ svojvoľne krátiť, s výnimkou prípadov uvedených v zákone o cestovných náhradách, a zákonné cestovné náhrady môže zamestnanec súdne vymáhať.
Dadajka
19.08.08,11:27
.... a co v pripade, ze mal predlzenu zahr. sluz. cestu o sukr. pobyt a nadriadeny mu to povolil? Mam mu cest. listok spät preplatit a pritom sluz. cestu papierovo ukoncit skôr? Nie je to akoby "dotacia" sukr. vyletu?
Chobot
19.08.08,13:47
.... a co v pripade, ze mal predlzenu zahr. sluz. cestu o sukr. pobyt a nadriadeny mu to povolil? Mam mu cest. listok spät preplatit a pritom sluz. cestu papierovo ukoncit skôr? Nie je to akoby "dotacia" sukr. vyletu?

To záleží na zamestnávateľovi, či mu tú cestu zaplatí alebo nie. V podstate by nemusel, ale keby ten zamestnanec nezostal súkromne, tak by mu tú cestu musel uhradiť. akže zlatá stredná cesta - dohoda.