IvkaH
21.07.05,11:55
FO - podnikateľ je plátcom DPH. Prenajíma mot.vozidlá, ktoré má v majetku firmy iným podnikateľom s DPH.

FO - osoba nieje plátca DPH. Je to ale tá istá osoba. Ako občan prenajíma súkromnú nehnuteľnosť na podnikanie inej osobe - plátcovi DPH.

Má pri prenájme nehnuteľnosti v zmluve o nájme požadovať DPH? Ak áno, znamená to, že DIČ má rovnaké ako FO podnikateľ aj ako FO občan? Alebo môže jednoducho brať nájomné bez DPH? Ako to potom bude s daňovým priznaním na DPH? Bude ho dávať iba ako podnikateľ, alebo koeficientom aj ako občan?
Poraďte, ďakujem!!!
IvkaH
21.07.05,11:48
Naozaj mi nikto neporadí ???
Vladimír Ozimý
21.07.05,12:14
no myslim ze to mas trochu popletene. Kedze si ako sukromna osoba a prenajimas auto a nie si platitel nemozes si vystavovat aj s dph je to proti zakonu o dph....tod prve....

no a pokial tento prenajom podla paragrafu 8 ods 1 pism a nepresiahne prijmy uvedene v paragrafe 9 ods 1 pism h nepresiahne 5 nasobok zivotneho minima ktore je teraz myslim 4580 sk tak su to prijmy oslobodene od dane v pripade ze presiahnes tieto prijmy tak rozdiel musis zdanit....neovplyvnuje to odvody do fondov

ahoj
bea
21.07.05,12:25
Ja skúsim napísať svoj názor.
1. FO - platiteľ DPH fakturuje prenájom motorových vozidiel s DPH.
2. FO - ten istý človek, ale nie ako podnikateľ, prenajíma nehnuteľnosť. Tu si myslím, že to nesúvisí, že je to ten istý človek. A je to prenájom bez DPH a nemá to súvislosť s koeficientom.
ESTER
16.05.06,12:23
Ja si myslím, že pokiaľ už ako podnikateľ je platiteľ DPH vyplýva mu zo zákona povinnosť aj pri prenájme ako občan byť platiteľom DPH a fakturovať s DPH.
KEJKA
16.05.06,12:29
Nemyslím že musí automaticky prenajímať nehnuteľnosť s DPH. Prenájom je oslobodený a môže sa rozhodnúť. Ale rozhoduje sa platiteľ DPH=SZČO.
Teda musel by mať nehnuteľnosť v majetku, čo asi podľa zadania otázky nemá.
.......................
Ale pokiaľ viem, obrat z nájmu ide do obratu pre účely registrácie (tápem), musí zvážiť, aký má príjem z nájmu, či aj ako občan nebude sa musiť registrovať.
......................
Takže cítim, že je tu tenká pôda,...odporúčam pozrieť vyriešené otázky
k DPH.
ESTER
16.05.06,12:38
Áno súhlasím, že nemusí prenajímať s DPH lebo v prípade platiteľa sa môže rozhodnúť ale zároveň sa môže rozhodnúť prenajímať s DPH nakoľko aj ako občan musí byť platiteľom DPH.
ALBO
16.05.06,14:46
Mne sa pozdáva odpoveď Ester po oprave.
Je to jedna zdaniteľná osoba, nevadí, že tu nehnuteľnosť nema v majetku, je to ekonomicka činnosť podľa §3/2. Môže ten prenájom oslobodiť aj zdaňovať ako sa rozhodne. DO DP to dá, aj ak ten nájom bude oslobodený a z nehnuteľnosti a nákladov na ňu si nebude uplatňovať daň na vstupe.
Ešte ina možnosť, že sa dohodnú , že celu nehnuteľnosť prenajíma manželka a ta by sa stala platiteľka, keby dosiahla z toho 1.5 mil. § 3/2 posledna veta.A manžel by do DP nedaval nič.
sarmantna
26.05.06,08:42
Súhlasím s Vašou odpoveďou pre Ester, mám podobnú otázku, prosím Vás o Váš názor. Fyzická osoba, plátca DPH vlastní nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov so svojou manželkou, ktorá je tiež fyzická osoba-plátca DPH. Nehnuteľnosť, ktorá nie je v majetku ani jedného z nich, prenajímajú neplátcovi DPH. Je mi jasné, že to budú fakturovať bez DPH, bude to oslobodené, len by som potrebovala poradiť, ktorý z nich si to budú uvádzať v daňovom priznaní DPH, či jeden, alebo sa to má deliť na pol. Poraďte mi, prosím Vás, kto viete. Ďakujem.
ALBO
26.05.06,08:49
Súhlasím s Vašou odpoveďou pre Ester, mám podobnú otázku, prosím Vás o Váš názor. Fyzická osoba, plátca DPH vlastní nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov so svojou manželkou, ktorá je tiež fyzická osoba-plátca DPH. Nehnuteľnosť, ktorá nie je v majetku ani jedného z nich, prenajímajú neplátcovi DPH. Je mi jasné, že to budú fakturovať bez DPH, bude to oslobodené, len by som potrebovala poradiť, ktorý z nich si to budú uvádzať v daňovom priznaní DPH, či jeden, alebo sa to má deliť na pol. Poraďte mi, prosím Vás, kto viete. Ďakujem.
Ako sa dohodnú §3/2/posledná veta, ak sa nedohodnú tak napoly.
sarmantna
26.05.06,09:34
Albo, Renča, ďakujem Vám veľmi pekne, ste zlatí.