fachman
26.05.09,15:19
Poprosím o radu,chcem si dať v PC vymeniť oper.pameť za väčšiu,treba preinštalovať aj Windows ? Ďakujem.
Stefan2005
26.05.09,13:28
Poprosím o radu,chcem si dať v PC vymeniť oper.pameť za väčšiu,treba preinštalovať aj Windows ? Ďakujem.

... ak operačnou pamäťou myslíš RAM, tak podľa mojich vedomostí netreba.
fachman
26.05.09,16:20
Chcem to preto lebo PC dlho trvá po zapnutí než sa načíta a nabehne internet.Ramku mám 256,o obchode mi ponúkol 512.Neviem či to neni málo,alebo na parametre PC asi väčšia nepôjde.
seat
26.05.09,16:48
skus napisat blizsie aky mas pocitac, aky windows, ako dlho je uz windows nainstalovany - casom nabieha pomalsie hlavne ked casto instalujes a odinstalovavas
kero64
26.05.09,17:19
Chcem to preto lebo PC dlho trvá po zapnutí než sa načíta a nabehne internet.Ramku mám 256,o obchode mi ponúkol 512.Neviem či to neni málo,alebo na parametre PC asi väčšia nepôjde.
Veľkosť RAM pamäte záleží aj od základovej dosky. Ak ti v predajni ponúkli 512 (čo je dnes už dosť málo), tak sa tam už asi nedá väčšia osadiť. Možno by stálo za to, porozmýšľať nad výmenou celého PC.
buchač
26.05.09,17:28
Veľkosť RAM pamäte záleží aj od základovej dosky. Ak ti v predajni ponúkli 512 (čo je dnes už dosť málo), tak sa tam už asi nedá väčšia osadiť. Možno by stálo za to, porozmýšľať nad výmenou celého PC.

Niekedy pri takej RAM-ke navaríš aj nedeľný obed , pokiaľ po zapnutí sa načíta a nabehne internet .....:D

Dnes je pomaly už aj 3-4 GB RAM málo . ;)
Fero11
26.05.09,17:59
A mne uplne staci 384MB
vyr skalny
26.05.09,18:17
Skor by som preinstaloval win ako dokupoval ramku, domnievam sa ze tym rychlost pocitaca nezvysis, kedysi som tiez k 128 prikupil 286 a narast rychlosti bol okolo nula percent. :)
bobino38
27.05.09,03:48
Pri zvyšovaní RAM-operačnej pamäte preinštalovať Windows netreba, stači PC vypnúť, odpojiť od siete, dať pozor na statickú elektrinu pri výmene, nechytať za plochu dosky modulu operačnej pamäte ale za okraje a jemne vtlačiť do drážok, kým nepočujete slabe cvaknutie zaáklopiek ktore modul držia na základnej doske. Každé zvýšenie operačnej pamäť má len kladný vplyv na beh Windows-u, takže doporučujem. Inak je tiež vhodné použiť aj niektoré z utilít na uvoľnenie operačnej pamäte, napríklad FreeRAM.
sthruska
27.05.09,04:49
256 RAM je naozaj málo.
Štartovanie W to nezrýchli. Treba dať do poriadku registre, fragmentácie a pozrieť sa, čo všetko sa pri štarte W spúšťa. Programy na uvoľňovanie pamäte sú zbytočné. Je lepšie v registroch nastaviť uvoľňovanie DLL po ukončení programu. Programy nabiehajú trocha dlhšie, ale ja osobe sa nedostanem nad 750 MB spotrebovanej pamäte (na čo sú mi 3GB :D ).
duves
27.05.09,04:55
Ak sa jedná o OS win XP, tak to je žalostne málo a nepomôže preinštalovanie. OS neustale swapuje, vsetko je spomalene, človek straca trpezlivost. Sokrovi som rozsiroval na takom kompe ramku. Mal tam 256 MB a bola to bieda.
Chobot
27.05.09,06:34
Chcem to preto lebo PC dlho trvá po zapnutí než sa načíta a nabehne internet.Ramku mám 256,o obchode mi ponúkol 512.Neviem či to neni málo,alebo na parametre PC asi väčšia nepôjde.

Dobré by bolo napísať, akú máš základnú dosku (značku a typ) a podľa toho prípadne tam dať pamäť v páre (2x512 MB), aby si využil prípadný dual channel.

XP v pohode pobeží aj na 512 MB, optimálne je 1 GB a maximálne 2 GB. Väčšia pamäť je pre XP zbytočná lebo ju nedokáže nevyužiť.

Ale dĺžka štartu nie je veľmi závislá od veľkosti RAM, skôr od množstva nainštalovaných programov, ktoré potom zahlcujú register a kompu trvá dlhšie, kým načíta všetky nastavenia a údaje z registra.

Samotná práca po naštartovaní už potom je závislá od operačnej pamäte, lebo ako bolo spomenuté, keď je malá pamäť, tak PC využíva swapovanie - t.j. časť pamäte, ktorú práve nepoužíva ukladá dočasne na HDD. A čím je menšia pamäť, tým častejšie musí ukladať dáta na HDD a spätne načítavať.
fachman
27.05.09,12:57
Defragmentujem,PC-Matsonic,Ram 224,XP home edition-nainštalovaný vlani,Intel celeron cpu 1,7 G.Pri spustení mám zvolenú položku Normálne spustenie-všetke ovládače,dať diagnostické-zákl.zariadenia? Pri spustení kontroluje-egui-files,reader sl.-files,ctfmon-w.system,microsoft office ink-Documents and set.Keď som ich nedal pri spustení kontrolovať-dole na lište sa mi nezobrazila ikona Esetu klávesnice a časove toasi nebolo rýchlejšie,stihol by som si kávu uvariť.
Chobot
27.05.09,13:53
Defragmentujem,PC-Matsonic,Ram 224,XP home edition-nainštalovaný vlani,Intel celeron cpu 1,7 G.Pri spustení mám zvolenú položku Normálne spustenie-všetke ovládače,dať diagnostické-zákl.zariadenia? Pri spustení kontroluje-egui-files,reader sl.-files,ctfmon-w.system,microsoft office ink-Documents and set.Keď som ich nedal pri spustení kontrolovať-dole na lište sa mi nezobrazila ikona Esetu klávesnice a časove toasi nebolo rýchlejšie,stihol by som si kávu uvariť.

Môžeš to prosím ťa preložiť do zrozumiteľnej reči?
duves
27.05.09,14:10
Ja som pochopil konfiguraciu PC, CPU a velkost RAM. Ano, ma iba 256 MB, to je malo.
pistik71
27.05.09,18:05
Ked je Win XP spravne nastaveny, tak staci aj 256MB RAM, samozrejme pre kancelarsku pracu (Office 2003, Internet,...).
Skor predpokladam "zabordeleny" system po dlhsom pouzivani (instalovanie - odinstalovanie, vela veci na ploche, atd...)
Stevo5
28.05.09,10:00
Odpovede a názory tu padli rôzne, dovolím si to zhrnúť aby sa v tom vyznali aj začiatočníci.
- Má v PC RAM 256MB a chce ju zväčšiť. Systém je "zabordelený" a (aj) preto spomalený.

RAM - by som dal zväčšiť (ak to podporuje doska) na 1-2GB, nie je kvôli tomu nutné chodiť do servisu, ale je nutné pri kúpe zaistiť aby sa kúpil modul RAM ktorý bude taký istý ako je teraz v PC, nesmie sa napríklad zameniť DDR za DDR2. Vypnúť PC z elektriny, dosadiť novú RAM a zapnúť na vyskúšanie. Doporučujem zveriť skúsenejšiemu v práci s PC - alebo ten servis.
Padli tu názory že 256MB je dostatočná veľkosť - áno, systém je takto chodivý, ale rozdiel z 256MB na 1/2GB sa prejaví iste vo svižnejšej práci, menej bude swapovať - a teda bude PC rýchlejší a aj sa bude šetriť HDD, ktorý iste má už niečo za sebou.
Istotne sa zväčšením RAM nič neskazí.

Druhý problém - preskenovať disk niektorým programom na údržbu a čistenie systému a registrov - Advanced systemCare, CCleaner, TuneUp utilities... . Tu ale upozorňujem že by mohlo (keďže nevieme nakoľko je systém poškodený) dôjsť k tomu že by mohol byť so systémom problém po prečistení.
Tiež by sa mali skontrolovať niektoré nastavenia systému (programy spúšťané pri štarte).
Mal by to robiť niekto kto to so systémom vie a tieto programky dokážu hodne pomôcť a opraviť registre, prečistiť ich od nefunkčných záznamov, defragmentovať ich po prečistení a tým zrýchliť systém. Doporučujem predtým zazálohovať dôležité veci (aj ak sa s tým pôjde do servisu).