lienocka235
26.05.09,19:05
Ahojte,
viete mi poradit doteraz sme mali prestupove koeficienty na jednotlive izby 0,915 0,692 a pod. malli sme tie odparovacie merace.
minulý rok sme ich menili na digitálne merace a doslo n am vyučtovanie a tam su prestupove koeficienty
1,949;1,46; 1.96

radiatory tie panelove nove.. tie sa nemenili nic sme neodsuhlasovali ziadne zmeny ani nic...

ide o krajny byt 2posch/3

je to v poriadku..? platime za teplo dvojnasobok /aj viac/ ako po ine roky
sito
27.05.09,04:09
Ahojte,
viete mi poradit doteraz sme mali prestupove koeficienty na jednotlive izby 0,915 0,692 a pod. malli sme tie odparovacie merace.
minulý rok sme ich menili na digitálne merace a doslo n am vyučtovanie a tam su prestupove koeficienty
1,949;1,46; 1.96

radiatory tie panelove nove.. tie sa nemenili nic sme neodsuhlasovali ziadne zmeny ani nic...

ide o krajny byt 2posch/3

je to v poriadku..? platime za teplo dvojnasobok /aj viac/ ako po ine roky

Prechodom na elektronické pomerové meranie nastali zmeny. U odparovacích to boli dieliky pri elektronických sú to jednotky a ich počet je vyšší. Každý prístroj je kalibrovaný na určitom mieste radiátora a sníma teplotu pretekajúcej vody v radiátore a to vyhodnocuje v jednotkách.

Pokiaľ voda nepreteká, jednotky sa nezaznamenávajú, čím je jednotiek viac, tým viac tepla požadoval, potreboval ten kto má zaznamenaných viac jednotiek. Rozdiel je potreba tepla podľa zaznamenaných jednotiek a spotreba vypočítaná na základe zaznamenaných a upravených jednotiek.

Príklad: Dva prístroje zaznamenajú 1 000 jednotiek, jeden je dlhý 2 m s jedným panelom a druhý 1,2 m s dvoma panelmi. Preto majú prístroje pridelený koeficient výkonu radiátora. Prvý 1,000, druhý 0,400. Načo sú teito koeficienty? Každý prístroj má 1 000 jednotiek, ale ktorý radiátor odobral väčší podiel tepla z fakturačného merača? Na rozdelenie tepla budú mať byty stav jednotiek zo zaznamenaného stavu, prvý 1 000 a druhý 400 jednotiek.

Keď prepočítanim pomeru všetkých prístrojov v dome k fakturačnému meraču pripadne prvému radiátoru 1 Gj. tak na druhý pripada 0,400 Gj. to znamená že druhému radiátoru sa odpisuje 60 % jednotiek a aj 60 % podielu spotreby napočítanej podľa zaznamenaných, neupravených jednotiek.

Každá miestnosť má svojú veľkosť, ochladovanú plochu z plochy domu, vzdialenosť od fakturačného merača, prípadne iných vplyvov na miestnosť. Príklad: Prvý radiátor je v miestnosti, ktorá má o 100 % väčšiu ochladzovanú plochu od druhého. Takže počet jednotiek 1 000 sa mu prenásobí koeficientom 0,8, výsledok je 800 jednotiek. Druhý má stále 400 jednotiek. Tomuto koeficientu sa hovorí, koeficient nevýhodnej polohy miestnosti v dome.

Toto je len minimum, ktoré by mal pochopiť každý vlastník bytu v obytnom dome. Pri tvorbe spôsobu rozdelenia tepla a nákladov za teplo je treba postupovať tak, aby spôsob zabezpečil minimálne 30 % spotreby zo spotreby priemeru na byt a zamedzil nadmernému prekračovaniu priemeru spotreby ma byt. Jednoducho, byty nebudú nedokurované a ani prekurované. Je treba dosiahnuť, aby byty neboli podchladzované, a aby sa s teplom zbytočne neplytvalo. Dá sa to spraviť.

To sa dá spraviť len pohľadom na celok, mať informácie o každej miestnosti, radiátore, byte v dome.

( je to v poriadku..? platime za teplo dvojnasobok /aj viac/ ako po ine roky )

Na toto na porade odpoveď nedostaneš, odvíja sa to od spotreby tepla, nákladov domu, výsledku pomerového merania v dome a spôsobe rozdelenia tepla a nákladov za teplo na jednotlivé byty. Zadala si minimum informácii.
lienocka235
27.05.09,06:13
teplo sa rozdeluje v pomere 30/70 %

ja rozumiem ze pocet dielikov je vyssi... mna zaujima preco sa menil prestupový koeficient

skusim par udajov

minuly rok /30% spotreby podlam2/ 6180 sk tento rok 6847

podla 70 % spotrebná zložka minulý rok 10 000,- Sk tento rok 19 000

sksuim nascanovat to vyuctovanie...
Elena Navrátilová
27.05.09,06:21
teplo sa rozdeluje v pomere 30/70 %

ja rozumiem ze pocet dielikov je vyssi... mna zaujima preco sa menil prestupový koeficient

skusim par udajov

minuly rok /30% spotreby podlam2/ 6180 sk tento rok 6847

podla 70 % spotrebná zložka minulý rok 10 000,- Sk tento rok 19 000

sksuim nascanovat to vyuctovanie...
Dieliky sú jedna vec a cena za UK druhá. A cena za GJ určite vzrástla oproti predchádzajúcemu obdobiu.
peton
27.05.09,06:23
Každá meracia technika má svoje koeficienty. Ak očakávaš, že koeficienty budú rovnaké tak u odparovacích meračov ako aj u digitálnych tak si na omyle.
Čo sa týka nárastu cien za byt, treba si pozrieť náklady za dom a porovnať tieto náklady. Ak ste ako dom spotrebovali tepla viac, tak je jasné, že aj na byt musí ísť väčšia položka. Ak bolo za dom menej, tak stojí za to sa opýtať predsedu či správcu, čo je vo veci.
lienocka235
27.05.09,06:53
práveže sme ako dom spotrebovali este menej ako minuly rok nam sa to cele nezda... lebo počet nameraných dielikov v celej trojbytovke je o polovicu menší ako by mal byť ked si to preratam z tych 70 % z tej celkovej ceny.. a z ceny za dielik....

doteraz nam robila odpocet firma mimo bytovky ento to bolo prvy krat ze dve pani z bytovky to robili...

co sa tyka vykurovania tak to sa u nas nezmenilo skor sme mali minuly rok uz nove okna..

ako nemame nedoplatok lebo platime vacsie zalohy.. ale je nam to divne..

inak bavime sa o tom prestupovom koeficiente co sa tyka polohy miestonosti a velkosti radiatora a tam zmena nenastala...

tak ako som pisala. ta fixny 30 % cast sa az tak velmi nezvysila.. to je ok vzhladom na zvysenie cien tepla...
ale ta spotrebna sa zdvojnasobila.. pritom tak isto chodime cely rok do roboty vracaime sa o 6 tej.. a neprekurujeme
lienocka235
27.05.09,06:55
a potom necahpem myslela som ze je to max. 1 cize kolko spotrebujes tolko ti zarataju... a ak mas nevyhodnu polohu tak to moze byt a j pod 1

je to vobec ok.. ked spalim... 4565 nech sa to vola dieliky odparene casti.. cokolvek... a mam zaplatit ako by som spalila dvojnasok...
lienocka235
27.05.09,07:01
našla som že sú korečné koeficienty čo sa rátajú a závisia od výhrevnosti radiátora /tie sa nemenili / a od polohy miestnosti
sito
27.05.09,07:36
teplo sa rozdeluje v pomere 30/70 %

ja rozumiem ze pocet dielikov je vyssi... mna zaujima preco sa menil prestupový koeficient

skusim par udajov

minuly rok /30% spotreby podlam2/ 6180 sk tento rok 6847

podla 70 % spotrebná zložka minulý rok 10 000,- Sk tento rok 19 000

sksuim nascanovat to vyuctovanie...


Zo základnej zložky je vidieť nárast nákladov domu o 10,79 %. Tento nárast je spôsobený zvýšením ceny za teplo. Prípadne spotrebou tepla.

V spotrebnej zložke je nárast 90 %. Tento rozdiel je spôsobený väčším počtom jednotiek na rozdelenie nákladov v dome a väčší počet jednotiek na rozdelenie vo vašom byte. Teda presnejšie zaznamenávanie elektronických prístrojov, ako odparovacích prístrojov.

A s tým teraz už nič nespravíte, do budúcna, treba sa viac venovať nastaveniu termostatických hlavíc a naučiť sa odoberať teplo efektívne, znížiť počet jednotiek.

Vysvetlite pojem prestupový koeficient, akú funkciu, činnosť Vám vykonával pred tým a teraz v rozdelení nákladov.
sito
27.05.09,09:52
práveže sme ako dom spotrebovali este menej ako minuly rok nam sa to cele nezda... lebo počet nameraných dielikov v celej trojbytovke je o polovicu menší ako by mal byť ked si to preratam z tych 70 % z tej celkovej ceny.. a z ceny za dielik....

doteraz nam robila odpocet firma mimo bytovky ento to bolo prvy krat ze dve pani z bytovky to robili...

co sa tyka vykurovania tak to sa u nas nezmenilo skor sme mali minuly rok uz nove okna..

ako nemame nedoplatok lebo platime vacsie zalohy.. ale je nam to divne..

inak bavime sa o tom prestupovom koeficiente co sa tyka polohy miestonosti a velkosti radiatora a tam zmena nenastala...

tak ako som pisala. ta fixny 30 % cast sa az tak velmi nezvysila.. to je ok vzhladom na zvysenie cien tepla...
ale ta spotrebna sa zdvojnasobila.. pritom tak isto chodime cely rok do roboty vracaime sa o 6 tej.. a neprekurujeme

Vy máte v dome len tri byty, alebo tri vchody?
lienocka235
27.05.09,10:23
Sito dakujem velmi pekne.. mame tri vchody po 8 bytov cize 24 bytov spolu

nemame pocit ze spotrebuvame nejako vela tepla.. ale uz som zistila kde je problem

problem je v tom ze správca /bytove druzstvo/ pri koeficientoch nezohladnil polohu miestnosti teda ten koeficient km.. ci ako sa vola dal rovný 1. pritom my mame rozny byt jedna stena je severná a preto sa tie koeficienty tak velmi zmenili...

teda my sa skladame na teplo ludom co su kureni zo vsetkych stran...

moja otazka... mohol to spravca urobit bez naseho suhlasu / vsetky byty su vo OV/ na schodzi sme to nepreberali ani nic neschvalovali.. sme u toho spravcu uz roky.. doteraz sa to vzdy zohladnovalo a tento rok nie...

da sa s tym vobec nieco robit?
evula0
27.05.09,11:21
Ak sú uvádzané vo vyúčtovaní prestupové koeficienty, tak sú to prestupové koeficienty a zmena PRVN ani spotreba domu ani percentuálne rozdelenie základnej a spotrebnej zložky na vykurovanie s tým nič nemá.
Jednoducho je potrebné požiadať správcu o vysvetlenie ich zmeny (schválením zhromaždenia vlastníkov?), hodnoty nezodpovedajú odporúčaným v zmysle 630/05, čo je to za vymyslené hodnoty väčšie ako 1.Prestupové koeficienty, ak sa používajú, zohľadňujú nepriaznivú polohu a nie opačne.
Ak sú tie koeficienty kombináciou viacerých koeficientov(napr.veľkosť radiátorov), vo vyúčtovaní to musí byť vysvetlené a potom to nie sú prestupové koeficienty.
Ešte k tomu skladaniu na kúrenie.Pri použití koeficientov sa práve naopak vnútorné byty skladajú na kúrenie tým ostatným.Ak je dom zateplený, najrozumnejšie je koeficienty nepoužívať.
sito
28.05.09,04:01
Sito dakujem velmi pekne.. mame tri vchody po 8 bytov cize 24 bytov spolu

nemame pocit ze spotrebuvame nejako vela tepla.. ale uz som zistila kde je problem

problem je v tom ze správca /bytove druzstvo/ pri koeficientoch nezohladnil polohu miestnosti teda ten koeficient km.. ci ako sa vola dal rovný 1. pritom my mame rozny byt jedna stena je severná a preto sa tie koeficienty tak velmi zmenili...

teda my sa skladame na teplo ludom co su kureni zo vsetkych stran...

moja otazka... mohol to spravca urobit bez naseho suhlasu / vsetky byty su vo OV/ na schodzi sme to nepreberali ani nic neschvalovali.. sme u toho spravcu uz roky.. doteraz sa to vzdy zohladnovalo a tento rok nie...

da sa s tym vobec nieco robit?


(je to vobec ok.. ked spalim... 4565 nech sa to vola dieliky odparene casti.. cokolvek... a mam zaplatit ako by som spalila dvojnasok...)

Správny názor, aj fazuľky.

(Ahojte,
viete mi poradit doteraz sme mali prestupove koeficienty na jednotlive izby 0,915 0,692 a pod. malli sme tie odparovacie merace.
minulý rok sme ich menili na digitálne merace a doslo n am vyučtovanie a tam su prestupove koeficienty
1,949;1,46; 1.96)

Osobne si myslím, že pri zmene prístrojov mohlo dôjsť aj k zmene koeficientu výkonu radiátora, nie preto, že sa zvýšil výkon, ale spôsob. Ale nemusím mať pravdu, mohol zostať taký aký bol.

Keďže ste krajný byt, pri výstavbe Vám boli do bytu namontované výkonnejšie radiátory, aby vo vašom byte bolo možné tiež dosiahnuť požadovanú teplotu. Tým Vám bola zohľadnená väčšia ochladzovaná plocha.

Pri prechode domu na pomerové meranie tepla v dome je pre Vás toto zohľadnenie príťaž, výkonnejšie radiátory majú väčší koeficient. Teda každá zaznamenaná jednotka má vyššiu hodnotu na konečné rozdelenia nákladov.

Ochladzovaná plocha bytu zostala nezmenená a tu je možné zohľadniť koeficientom nevýhodnej polohy miestnosti v dome. Vo vašom prípade by ten koeficient by mal byť menši ako nula, 0,??? Keď ním vynásobíte jednotky upravené koeficientom výkonu radiátorov, počet jednotiek na konečné rozdelenie sa zníži.

Znižovaním počtu jednotiek sa zvyšuje cena za jednu jednotku. To má efekt, že tie byty, ktoré majú menšiu ochladzovanú plochu a jednotky sa im neodpisujú, koeficientom, uhrádzajú väčšiu časť nákladov za odpísané jednotky.

Vyhláška č. 630/2005, príloha hovorí, že koeficienty polohy miestnosti sa sčitujú, ak ich je na miestnosť viac. Mne sa to javí tak, že boli spočítané koeficienty výkonu radiátorov s koeficientom polohy miestnosti v dome. Príklad z nášho domu: Radiátor Korádo, 2m dlhý, 2 panely, 2 vlnovce medzi panelmi a mriežka medzi panelmi jeho koeficient výkonu je 1,825, koeficeint polohy miestnosti má 0,800 je to málo, ale vnútorné byty viac neschválili. Takže, ak máte koeficienty, ktoré uvádzate (1,949;1,46; 1,96) výkon radiátorov je predimenzovany. Dalo by sa povedať, že nevlastníte byť, ale saunu.

(problem je v tom ze správca /bytove druzstvo/ pri koeficientoch nezohladnil polohu miestnosti teda ten koeficient km.. ci ako sa vola dal rovný 1. pritom my mame rozny byt jedna stena je severná a preto sa tie koeficienty tak velmi zmenili...)

Správca niečo dodrbal, po slovenský doškrábal.

(teda my sa skladame na teplo ludom co su kureni zo vsetkych stran... )

Nie, neskladáte. Ale oni sa nepodieľajú na uhrade tej spotreby, ktorá Vám konpenzovala pri rozdelení nákladov podľa m2 tú spotrebu, ktorú Vám dodával výkonnejší radiátor, aby ste mali rovnakú teplotu v byte ako vnútorný byt s menšou ochladzovanou plochou, minimálne 20 °C.

Nie, bez Vášeho súhlasu nie. Správca nemá rozhodovacie právo. Jedine, že by ešte vlastnil aspoň jeden byt vo vašom dome, alebo by ste sa dobrovolne vzdali svojej svojprávnosti v jeho prospech. Isto máte zmluvu o výkone správy, tam by ste mali mať dohodnuté podmienky spravovania domu.

Dá, reklamovať rozdelenie nákladov za teplo. Keď máte špatné rozdelenie Vy, tak ho majú špatné všetci v dome. Treba trvať na vysvetlení a oprave rozdelenia nákladov. Ak ste v práve a správca Vám neopraví rozdelenie nákladov, musíte požiadať súd, aby vo veci rozhodol.
svojar
28.05.09,05:45
So všetkým súhlasím, iba ten koeficient výkonu tak veľkého radiátoru je nejaký malý. Síce neviem jeho výšku. My tak veľký radiátor v bytoch ani nemáme.
Orim
28.05.09,06:06
Prestupové koeficienty, neviem dobre o čo ide. Predpokladám, že je to korekcia na polohu bytu.

Aby sa tento problém mohol riešiť a porovnať je treba mať viac podkladov. Podľa mňa sú potrebné tieto:
Celková spotreba tepla za dom vrátane jeho ceny.
Pomery podľa ktorých s teplo rozpočítava na merače a plochu.
Treba vedieť či sa nezmenili korekcie na polohu bytu.
Či nedošlo k zmene koeficientu (mierky) na jednotlivé radiátory.
Počet dielikov na jednotlivých meračoch.

Ak je to všetko v poriadku a tieto sa údaje spätne prepočítajú podľa údajov z predchádzajúceho roku mali by v konečnom dôsledku prísť k rovnakej cene za teplo.
Ak by nevyšla približne rovnaká cena niektoré veci neboli určené správne ide o to ktoré?
lienocka235
29.05.09,15:12
Ďakujem za vsetky odpovede..
uz vieme v com je problem.. porblem je v tom ze druzstvo pri vyučtovani nezohladnilo nepriaznivu polohu miestnosti.. a preto prislo k zmene tych koeficientov.. vyena meraov k tomu neprispela.. lebo tam je to KC´1

v zmluve o vykone spravy.. podpisana 8.11.2007 /odvtedy ina nebola ani dodatky.. ani arak nie je zatepleny... / je hrubo uvedene ze Správca ma rozratavat spotrebu tepla 30 a 70 percent a zohladnit nepriaznivu plohu miestnosti..

na nasom novom vyuctvani vsak je napisane ze nepriazniva poloha miestnosti sa nezohladnuje...

takze budeme reklamovat vyučtovanie..
som zvedava ci uspejeme...
Orim
29.05.09,21:55
...
Ešte k tomu skladaniu na kúrenie.Pri použití koeficientov sa práve naopak vnútorné byty skladajú na kúrenie tým ostatným.Ak je dom zateplený, najrozumnejšie je koeficienty nepoužívať.
S tým nesúhlasím ak sa používali koeficienty pred zateplením je ich treba používať aj po zateplení, akurát sú tu nižšie hodnoty celkového úniku tepla ale z tých krajných bytov uniká teplo najviac. Je to dobre vidieť na infračervených snímkach.
sito
30.05.09,04:58
S tým nesúhlasím ak sa používali koeficienty pred zateplením je ich treba používať aj po zateplení, akurát sú tu nižšie hodnoty celkového úniku tepla ale z tých krajných bytov uniká teplo najviac. Je to dobre vidieť na infračervených snímkach.

A predsa, nemlátil som prázdnu slamu, zrnečko sa našlo.
sito
30.05.09,16:39
So všetkým súhlasím, iba ten koeficient výkonu tak veľkého radiátoru je nejaký malý. Síce neviem jeho výšku. My tak veľký radiátor v bytoch ani nemáme.

Ahoj, svojar. Pokúsim sa Ťa dostať od obrazu. V dome máme 174 radiátorov stoh 168 v bytoch s pomerovým meraním. Uvádzam Ti všetky koeficienty výkonu radiátorov.

Koeficienty:

0,400, Päť bytov
0,450, štyri byty
0,475, sedem bytov
0,500, štrnásť bytov
0,550, tridsaťštyri bytov
0,575, jeden byt
0,625, tridsaťštyri bytov
0,675, dvanásť bytov
0,750, devätnásť bytov
0,825, sedem bytov
0,875, štyri byty
0,900, jeden byt
0,950, päť bytov
1,000, dva byty
1,025, tri byty
1,075, šesť bytov
1,115, tri byty
1,200, jeden byt
1,275, dva byty
1,650, dva byty
1,825, jeden byt

šesť radiátorov v spoločných priestorov je vo veľkosti 0,765.

Tieto čísla sú dôležité, ale druhoradé. Prvoradé sú zaznamenané jednotky, ktoré sa upravujú uvedenými koeficientami, prípadne ďalšími prepočtami sa upravujú ku konečnému stavu jednotiek na základe ktorých sa rozdelia náklady za teplo.

Konečný stav jednotiek by mal zabezpečiť minimálne vykurovanie na 40 % priemeru a mal by znížiť plytvanie s teplom v dome.

Keď veľký radiátor má veľký počet jednotiek má aj veľké náklady, ale 40 % podľa m2 mu prospeje.
svojar
31.05.09,04:54
Neviem podľa čoho rátate koeficient radiátoru. My podľa výkonu, uvedeného na www.usskorad.sk - teda napr. radiátor K 20 1500x600 = 1946 W, koef. 1,946.
Ty máš podľa opisu K 22K - 2000x?, preto som písal že neviem výšku, teda - H.
Nepozeral som, ale taký radiátor musí mať výkon tak okolo 4000W.
sito
31.05.09,08:33
Svojar, keď údržbári správcu montovali pomerové meranie v dome, vypisovali montážny list v ktorom uviedli podľa katalógu dodávateľa pomerového merania, výrobcu radiátora, typ, výšku, dĺžku, počet listov.

Pri prvom odpise už boli tieto koeficienty uvedené a aj koeficienty nevýhodnej polohy miestnosti v dome. Každý vlastník si mohol vypočítať konečný stav jednotiek na rozdelenie nákladov.

Nedalo mi a spravil som si mapu miestnosti a skontroloval podľa projektu vyregulovania. Zistil som, jednému bytu zapísali jeden list na viac nemal koeficient 0,475 ale 0,675 platil by teplo na viac. Druhý, nemal zapísané vlnovce medzi listami koeficient 1,150 namiesto 1,650 ten by platil menej ale teplo by odoberal. Dalo sa to na poriadok.

Keď porovnáme rovnaké radiátory vo vašom dome a našom dome vypočítame rovnaký výkon W, ale koeficienty prepočtu zaznamenaných jednotiek nemusíme mať rovnaké, tie môžu byť rozdielne podľa dodávateľa a jeho programu rozdelenia.

Pri pomerovom meraní sú podstatné zaznamenané jednotky, tie sa prepočtami upravujú až na konečný stav jednotiek na rozdelenie. Príklad:

Miestnosť 19,04 m2, radiátor 1,825, zaznamenané jednotky 731, upravené jednotky 1 334,08, priemer na jeden m2 70,07 jednotiek.
Miestnosť 11,97 m2, radiátor 0,400, zaznamenané jednotka 4 415, upravené jednotky 1 766,00, priemer na jeden m2 147,54 jednotiek.

Otázka : Kto podľa jednotiek odoberal teplo efektívne a kto s teplom plytval. Ak v obidvoch miestnostiach teplota vykurovacej vody umožní dosiahnuť maximálne 23 °C.

Keď je toho plytvania moc zakryjeme ho rozdelením podľa m2. A nebolo by lepšie pre dom dohodnúť sa na takom spôsobe rozdelenia, ktorý bude nútiť vlastníka znížiť počet jednotiek 1 766,00. Keď zníži počet jednotiek, zníži náklady domu a tým aj svoj podiel úhrady, vlastne všetci budeme platiť menej.

Teplo je najdrahšia služba v každom obytnom dome. A drahým veciam treba venovať zvýšenú pozornosť. No u nás sa nikto tomu nevenuje, nie tak ešte zvýšenú pozornosť. Myslím, že to je vo väčšine domov, bez tej zvýšenej pozornosti.

Naposledy mal dom kompletné výsledky pomerového merania v roku 2004. Sú uvedené v téme spôsob rozúčtovania tepla pri zmene ceny, príspevok 25, príloha. V tých mapách je vidieť ktorý byt má aký výkon radiátorov v byte, koľko zaznamenal jednotiek, aká pripadá na jeho byt spotreba, úhrada a ako sa dá zabrániť nedokurovaniu a prekurovaniu bytov. Pozri. Napíš názor.
Lotarka
31.05.09,09:04
Možno to patri do inej témy, ale táto otázka mi už dlho vŕta v hlave:

Dá sa vypočítať podľa projektu vyregulovania počet jednotiek na jednotlivé miestnosti, aby v nich nebolo napr. menej ako 16 stupňov?

Niekde som tu už čítala, že si nejaký dom odsúhlasil najnižší počet jednotiek 100 a keď ich niektoré miestnosti nemali, tak im ich dorátali.
sito
31.05.09,09:35
Dá sa vypočítať aký stav jednotiek by mal byť na každom radiátore pri rôznej spotrebe Gj. Je to tu na porade zavesené.

Podstatou toho je aby odchýlka od priemeru bola 30 až 40 % do mínusu, ak byt nesplní túto požiadavku vlastníkov bude uhrádzať drahé teplo aj keď mu pomerové meranie zaznamenalo nízky podiel na spotrebe domu. Príklad : namiesto 150 Sk. uhradí 19 000 Sk. takže si rozmyslí, či tých 30 - 40 % jednotiek zaznamená, dá sa to nastavením termostatických hlavíc.

Pri prekročení priemeru sa bytu bude neobmedzene zvyšovať úhrada podľa výšky prekročenia priemeru. Keď prekročí priemer domu o 200 % tak to pocíti na úhrade neuhradí 35 000 Sk. ale 40 000 Sk. Nastaví si rozumne termostatické hlavice, zníži počet zaznamenaných jednotiek jeho odchýlka bude menšia a bude mať aj menšie náklady.

A nie je treba veľké rozdiely v úhradách zakrývať rozdelením podľa m2. Tým sa plesňam dom nevyhne. Treba tých 30 - 40 % jednotiek priemeru domu. Keď sú jednotky je aj teplo a aj úhrada 30 - 40 % priemeru domu.

A nie je to v rozpore s vyhláškou č. 630/2005.
Lotarka
31.05.09,10:55
Mne ide o to, či sa dá vôbec určiť taký minimálny počet jednotiek na pomerovom merači, aby teplota neklesala v miestnostiach pod určitý stupeň alebo aspoň aby každý radiátor odobral tú minimálne dohodnutú základnú zložku tak, aby to už každý vlastník vedel dopredu???

Neviem, čo všetko obsahuje projekt a či sa dá z neho vychádzať pri takomto určený miminálných jednotiek.

Ak by sme sa dohadovali na takomto minime na základe odobratých GJ za minulé obdobie, tak za ďalšie vykurovacie obdobie môže byť toto minimum úplne iné v závislosti napríklad od úspor na základe zateplenia, výmeny okien alebo teplôt a dĺžky zimy a preto sa snažím zistiť, či pri stanovení takéhoto počtu minimálnych jednotiek nám nemôže pomôcť projekt.

Ak som správne pochopila ty na základe GJ vypočítaš na jednotlivé radiátori plánované jednotky a ak sú potom v skutočnosti jednotky v rozmedzí 30-40% od tých vypočítaných, tak je to OK a ak nie tak sa zaplatia minimálne tie naplánované a ak je ich viac ako v rozmedzí, tak tie skutočné. Chápem správne? No ako sa ľudia majú zariadiť dopredu a vedieť, či sú v tom rozmedzí, ak ten skutočný stav GJ budú vedieť až potom?


Ešte ma napadlo, že pri určovaní minimálnych jednotiek by sme museli brať do úvahy, či sú v miestnosti plastové okná alebo či je napríklad vnútorne zateplená, lebo ak by bolo kritérium rovnaká teplota v miestnostiach napríklad 16 stupňov, tak by boli tie minimá v takýchto miestnostiach rôzne.

Ospravedlňujem sa, uvažujem nahlas, možno o ničom, len ma to ako väčšinu trápi, ak sú v domoch povypínané radiátori.
sito
31.05.09,13:33
Mne ide o to, či sa dá vôbec určiť taký minimálny počet jednotiek na pomerovom merači, aby teplota neklesala v miestnostiach pod určitý stupeň alebo aspoň aby každý radiátor odobral tú minimálne dohodnutú základnú zložku tak, aby to už každý vlastník vedel dopredu???

Neviem, neskúšal som teplotu, asi nie. Všetko sa odvíja od priemeru jednotiek v roku. Priemer je vždy, ten kto nekúri ho znižuje, ten kto prekuruje ho zvyšuje. Ale od priemeru sa dá určiť a aj vypočítať 30 - 40 % ktoré musí byt zaznamenať inak mu budú pripočítané jednotky ktoré zabezpečia, aby tých 30 - 40 % zaznamenal. Polopate dostane pokutu a mastnú. Dá sa to naplánovať, ale plán treba priebežne kontrolovať, aj to sa dá.

Neviem, čo všetko obsahuje projekt a či sa dá z neho vychádzať pri takomto určený miminálných jednotiek.

Pri nápočte jednotiek sú podstatné koeficienty výkonu radiátorov, nie len tie je viac faktorov, ktoré treba brať pri nápočte do úvahy a tie sú v každom dome iné. Teda v domoch sú rozdielne podmienky

Ak by sme sa dohadovali na takomto minime na základe odobratých GJ za minulé obdobie, tak za ďalšie vykurovacie obdobie môže byť toto minimum úplne iné v závislosti napríklad od úspor na základe zateplenia, výmeny okien alebo teplôt a dĺžky zimy a preto sa snažím zistiť, či pri stanovení takéhoto počtu minimálnych jednotiek nám nemôže pomôcť projekt.

Keď sú všetky faktory ktoré vplývajú na teplotu v miestnosti zohľadnené, každý byt má nejaký percentuálny podiel na jednotkách a tým aj na spotrebe Gj.

Keď si všetci vymenia okná nie je čo zohľadňovať. Ale ak si niektoré byty nevymenia okná a potrebujú viac jednotiek je im to možné spraviť zohľadnením koeficientom, alebo rozdelením časti nákladov podľa m2. Ostatný vlastníci ich môžu podporiť, ale nemusia, aby sa im znížili náklady a čast ich nákladov uhradia s toho čo im ušetrili okná.

Ak som správne pochopila ty na základe GJ vypočítaš na jednotlivé radiátori plánované jednotky a ak sú potom v skutočnosti jednotky v rozmedzí 30-40% od tých vypočítaných, tak je to OK a ak nie tak sa zaplatia minimálne tie naplánované a ak je ich viac ako v rozmedzí, tak tie skutočné. Chápem správne? No ako sa ľudia majú zariadiť dopredu a vedieť, či sú v tom rozmedzí, ak ten skutočný stav GJ budú vedieť až potom?

Áno, vlastníci si určia spodnú hranicu povinného záznamu jednotiek. Povinných je 35 %, ak ich nesplní pripočítajú sa mu jednotky v takej výške, aby bolo preňho zaujmave tých 35 % zaznamenať.

Dopredu to je len v polohe plánu. Na konci každého mesiaca si môže každý vlastník ( bývajúci ) skontrolovať stav svojich jednotiek a v nasledujúcom mesiaci sa prispôsobiť nastavením hlavíc. No nemusí, ale dôsledky svojho rozhodnutia ponesie on a nie ostatní vlastníci.

Ešte ma napadlo, že pri určovaní minimálnych jednotiek by sme museli brať do úvahy, či sú v miestnosti plastové okná alebo či je napríklad vnútorne zateplená, lebo ak by bolo kritérium rovnaká teplota v miestnostiach napríklad 16 stupňov, tak by boli tie minimá v takýchto miestnostiach rôzne.

Okná už boli spomenuté. Ak si niekto zateplí byt z vnútra nepotrebuje koeficient, zateplenie mu znižuje zaznamenané jednotky.

No, niekto môže navrhnúť pre neho koeficient 1,200. Ak mu zateplenie ušetrí 20%, tak takýmto koeficientom sa mu zvýšia jednotky a zateplenie mu zabezpeči tepelnú pohodu pri nižších jednotkách, ale finančný efekt minimálny. Susedia ho oberu, okradnú.

Druhá možnosť, nás je viac čo nemáme z vnútra zateplené a preto si schválime koeficient poepočtu jednotiek 0,800. Znízia sa im zaznamenané jednotky a efekt je taký isty ako pri jeho koeficiente 1,200.

Akýkoľvek prepočet nápočet jednotiek spôsobuje, že niekomu klesa úhrada na byt a niekomu musí stúpať. Celý ten spôsob upravy jednotiek by mal zabezpečiť, že počet jednotiek na rozdelenie nákladov nebude nižší ako 35 %. Precentuálna odchylka od priemeru do minusu 65 %. To znamená, že byt môže ušetriť najviac 65 % priemeru na jeho byt, tých 30 % musí prekúriť.

Čo sa týka nadpriemeru, ak nechcú byty mať vysokú úhradu budú sa snažiť mať počet jednotiek, ktorý bude prekračovať priemer minimálne, teda aj ich úhrada bude taká, aby čo najmenej prekročila priemer na ich byty. Je to možné. ;)

Ospravedlňujem sa, uvažujem nahlas, možno o ničom, len ma to ako väčšinu trápi, ak sú v domoch povypínané radiátori.

Nie je dôvod, volá sa to porada, len sa treba opýtať. Ak niekto vie, môže odpovedať, no nemusí. Ja som tiež proti tomu, aby boli v domoch "eskimáci".
Orim
31.05.09,20:03
Keď sa che všetko sa dá prepočítať. Taký jednoduchý prepočet si môžete spraviť celkom ľahko.
Pri vyúčtovaní za rok máte určite popísané po jednotlivých miestnostiach aj počet spotrebovaných jednotiek koeficienty na jednotlivé radiatory, polohu miestnosti a zároveň aj vyjadrenie v GJ.
Ak ste si náhodou zaznamenávali aj teplotu v miestnosti aj vonku nie je čo riešiť. Z teploty steny z vnútra a z vonku určíte tepelný spád a potom podľa teploty vonku sa dá určiť možstvo potrebného tepla na udržanie určitej teploty v miestnosti a z toho vyplývajúci počet dielikov na merači.
V podstate by ten jeden dielik mal mať vždy rovnakú hodnotu spotrebovaného tepla ak ste nemali niekde mimo merače nejaké úniky tepla.
sito
01.06.09,14:53
Keď sa che všetko sa dá prepočítať. Taký jednoduchý prepočet si môžete spraviť celkom ľahko.
Pri vyúčtovaní za rok máte určite popísané po jednotlivých miestnostiach aj počet spotrebovaných jednotiek koeficienty na jednotlivé radiatory, polohu miestnosti a zároveň aj vyjadrenie v GJ.
Ak ste si náhodou zaznamenávali aj teplotu v miestnosti aj vonku nie je čo riešiť. Z teploty steny z vnútra a z vonku určíte tepelný spád a potom podľa teploty vonku sa dá určiť možstvo potrebného tepla na udržanie určitej teploty v miestnosti a z toho vyplývajúci počet dielikov na merači.
V podstate by ten jeden dielik mal mať vždy rovnakú hodnotu spotrebovaného tepla ak ste nemali niekde mimo merače nejaké úniky tepla.

Lotarka sa pýtala:

Dá sa vypočítať podľa projektu vyregulovania počet jednotiek na jednotlivé miestnosti, aby v nich nebolo napr. menej ako 16 stupňov?

Teoreticky. Všetko sa dá vypočítať, otázne je či je výsledok reálny, alebo sa k realite približuje.

A čo varenie v kuchyni. Vypočítaš počet jednotiek, ktorý by mal byť v miestnosti. Ak je správne nastavená termostatická hlavica , teplo z varenia odstaví radiátor a nastane rozdiel vo výpočte, pretože teplota v miestnosti je , ale jednotky sa nezaznamenávajú. Alebo vieš, kedy a koľko budeš variť? No ak máš hlavicu na päťke, výsledok sa bude zhodovať, ale teplo z varenia Ti neprinesie žiadny efekt. Zaznamenané jednotky počas varenia sú plytvaním!

Ja som vychádzal z priemeru jednotiek na radiátor. Priemer je za istých okolnosti nulová hodnota. Zohľadnil som všetko čo som uznal za vhodne podľa projektu. Nakoniec mi vyšiel počet jednotiek na každý radiátor podľa jeho výkonu, plochy miestnosti, ochladzovanej plochy bytu podľa projektu, vzdialenosti od fakturačného merača atd. Dospel som k istému číslu ku kazdému prístroju a to pasuje pri akomkoľvek množstve odobratých Gj. pri takto napočítaných jednotkách sa vychádza z výpočtovej teploty 20 °C.

Výsledok, spôsobu úpravy výsledku pomerového merania v dome musí zabezpečiť vykurovanie vo všetkých bytov v dome na 40 % ich priemeru.

(V podstate by ten jeden dielik mal mať vždy rovnakú hodnotu spotrebovaného tepla ak ste nemali niekde mimo merače nejaké úniky tepla.)

V tomto sme zajedno, zhoda.
Orim
01.06.09,17:02
samozrejme máš pravdu ak sa niekde varí, ak tam svieti slnko už sú hodnoty iné.
Skúšal som čierny pllech v izbe cez zimu divil by si sa ako je teplý, skoro neudržíš na ňom ruku. "prikúriť" sa dá rôzne.
sito
01.06.09,17:30
Vidíš, a toto by sa malo ľuďom dostať do hláv pomerové meranie v dome nič neušetrí, ale bez neho sa v dome nebude šetriť. Šetriť, nazval som to nesprávne. Efektívne odoberať teplo od dodávateľa cez spoločný fakturačný merač v dome. Termostatické hlavice sú zdrojom efektívneho odberu tepla, nie dodania, hlavicu neovláda dodávateľ tepla.

Pokiaľ niekto vie využívať iné zdroje energie a dokáže zaznamenať nenej jednotiek na prístrojoch, mal by to poznať aj na podieli úhrady z nákladov domu. Ak niekto kúri tak, že mu cez radiátory preteká jalová voda, tak by to mal tiež poznať na podiely úhrady nákladov. Jednoduchšie je to spriemerovať, ale to už nie je pomerové meranie v dome.

Keby to čo vŕta Lotarke v hlave, vŕtalo viac ľudom v hlave, snáď by bola situácia iná, zatiaľ je to málo, skoro nikto. Čas niečo prinesie, treba dúfať že to nebude hlúposť.