xetim
21.07.05,12:20
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či si môžem v prvom daňovom priznaní DPH odpočítať DPH okrem zo zásob ku dňu registracie, IM v odpisovaní i napr. zo zariadeni, (napr.nábytku, vybavenia a prístrojov ), ktoré využívam v podnikaní zakúpených pred dňom registrácie ??? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Janca
21.07.05,10:29
Je to síce majetok do 30. tis. Sk, ale ak ho zaúčtuješ podľa nových pokynov (§7 odst. 1 PÚJ) do zásob, presnejšie do materiálu, nevidím v tom problém. To je v JU. Teraz som to robila za 2.q.2005. IM odpisovaný samozrejme.
PU teraz narýchlo neviem, iste me niekto doplní.
Vladimír Ozimý
21.07.05,12:03
no jedina moznost podla mna je len taka ze si ho zavedies ako hmotny majetok podla uctovnictva paragraf 5 ods 5....no ale ma to podla mna hacik pretoze majetok takto zaradeny to jest cena mensia ako 30 tis a doba pouzitelnosti 1 rok musis odpisovat min. 2 roky.
KEJKA
21.07.05,13:52
no jedina moznost podla mna je len taka ze si ho zavedies ako hmotny majetok podla uctovnictva paragraf 5 ods 5....no ale ma to podla mna hacik pretoze majetok takto zaradeny to jest cena mensia ako 30 tis a doba pouzitelnosti 1 rok musis odpisovat min. 2 roky.ešte doplním, ak tn majetok bol kupovaný v roku 2005, tak by som ho ponechala v sklade na zásobách, uplatniť DPH zo zásob a do spotreby by som ho dala až po registrácii. Samozrejme teoreticky by sa to dalo urobiť aj so starším nábytkom, ale to sa mi už vidí prehnané - aj tak predpokladám, že za rok 2004 bol už uplatnený v nákladoch). Ale rok 2005 - je to priechodné riešenie.
egom
21.07.05,15:42
Pozri si § 55 ods. 1 zák. č. 222/2004 Z.z. o DPH v zn. n.pr.. Najmä druhú vetu, ktorá znie: "Daň pri uvedenom majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom (odvolávka na zák. o dani z príjmu § 22) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisov, .... ". Z uvedeného vyplýva, že pri uplatnení DPH musí ísť výlučne o odpisovaný majetok, ktorý spĺňa kritériá majetku odpisovaného (cena vyššia ako 30000 a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako 1 rok viď. § 22 ods.2 zák. o dani z príjmov). Nezabudni však aj na ďalšie súvislosti - karta investičného majetku.
KEJKA
21.07.05,18:45
Pozri si § 55 ods. 1 zák. č. 222/2004 Z.z. o DPH v zn. n.pr.. Najmä druhú vetu, ktorá znie: "Daň pri uvedenom majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom (odvolávka na zák. o dani z príjmu § 22) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisov, .... ". Z uvedeného vyplýva, že pri uplatnení DPH musí ísť výlučne o odpisovaný majetok, ktorý spĺňa kritériá majetku odpisovaného (cena vyššia ako 30000 a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako 1 rok viď. § 22 ods.2 zák. o dani z príjmov). Nezabudni však aj na ďalšie súvislosti - karta investičného majetku.správne, okrem toho sa môže rozhodnúť, že bude odpisovať aj majetok do 30000 Sk, ak ho považuje za dlhodobý- teda musí ho odpisovať aspoň 13 mesiacov. Ja odporúčam 2 roky.
Janca
22.07.05,05:23
Mám tomu rozumieť tak, že keď ho zaradím do materiálu - teda do zásob - že nemám nárok na odpočítanie DPH ? Veď zákon o DPH hovorí aj o zásobách ? - Ide mi o JU.
Podľa mňa zákon o DPH myslí odpismi odpisy daňové a ja sa m ô ž e m rozhodnúť, či budem uplatňovať UO aj ako DO, nie ?
Ak to zle chápem, prosím vysvetlite mi to. Ďakujem.
renča1
22.07.05,05:40
správne, okrem toho sa môže rozhodnúť, že bude odpisovať aj majetok do 30000 Sk, ak ho považuje za dlhodobý- teda musí ho odpisovať aspoň 13 mesiacov. Ja odporúčam 2 roky.
Lida prosím ťa a ak mám počítač kúpený do 30.000,00 doba použitel. viac než 1 rok budem ho teda odpisovať 2 roky, chcem sa ťa spýtať do ktorej odpisovej skupiny ho mám zaradiť? a bude to rovnom.alebo zrých.odpis.
A ak ho zaúčtujem do nákl.ovplyv.základ dane ako zásoby, po akú dobu ho budem musieť viesť na zásobach?:confused: Pri kúpe som si normálne odpočítala DPH, dúfam, že je to v poriadku.Prosím ťa poraď.
apsgroup
22.07.05,09:02
Ja mam rovnaky problem, ale myslim si ze je narok, ked to zaradim ako material. No neviem ,ci to mam nechat ako material aj po zaregistrovani DPH alebo to mam preradit do rezie?
danielko
22.07.05,09:45
Mám tomu rozumieť tak, že zo zásob tovar si na základe inventúry ku dňu registrácie v PU nemôžem v prvom zd. období uplatniť DPH, aj keď tieto zásoby budem ďalej predávať s DPH?
Helaa
22.07.05,10:17
Prvýkrát možeš okrem zásob odpočtovať aj z vecí, ktoré sú evidentne zaradené v majetku
KEJKA
22.07.05,10:33
Prvýkrát možeš okrem zásob odpočtovať aj z vecí, ktoré sú evidentne zaradené v majetkuDPH z majetku áno, ale len zo zostatkovej ceny. Akby tam bol drobný odpísaný na 100%, tak je to nula.
apsgroup
22.07.05,10:59
Mozem predsa odpocitat aj zo zasob, ked zaradim majetok do 30 tis.ako material v JU tak je to zasoba a mozem odpocitat. Alebo sa mýlim?
A este jeden dotaz. Platcom DPH sa stal 8.5.2005, fakturu za telefon za maj 1.5.-31.5.
mam rozpocitat a odpocet urobit len za dni od 8.5.-31.5.?
Budem rada ked niekto odpovie,kto ma s tym skusenosti.
xetim
22.07.05,11:08
Zo zásob na sklade od začiatku podnikania, si môžeš DPH v 1. daňovom priznaní DPH na zaklade inventury odpočítať hodnotu DPH.
Predchádzajúce príspevky sú o odpočítani DPH z hmotného majetku ( do 30.000 Sk )
KEJKA
22.07.05,12:06
Mozem predsa odpocitat aj zo zasob, ked zaradim majetok do 30 tis.ako material v JU tak je to zasoba a mozem odpocitat. Alebo sa mýlim?.áno - to som písala - vid príspevok č. 4


A este jeden dotaz. Platcom DPH sa stal 8.5.2005, fakturu za telefon za maj 1.5.-31.5.
mam rozpocitat a odpocet urobit len za dni od 8.5.-31.5.?
Budem rada ked niekto odpovie,kto ma s tym skusenosti.skúsenosť nemám, podľa starého zákona by to asi šlo celé, teraz sa dá podielovať DPH, tak by som to asi rozdelila. Ale nie - ja by som si to riskla a z pohodlnosti dala celé. faktúra predsa bude mať dátum dodania až po registrácii.
xetim
22.07.05,14:46
Dátum dodania služby je až po registracii DPH, tak preco nie ??? Riskol by som to tiež.
schreiterka
22.07.05,15:47
PRE XETIMA!!!!!!!

DPH Z MAJETKU SI MOZES UPLATNIT PRI REGISTRACII IBA PRI TAKOM MAJETKU, KTORY SI UCTOVAL NA 042 V PU, V JU TO PODLA MNA BUDE ZNAMENAT, ZE HO MAS V EVIDENCII MAJETKU, ODPISUJES HO, MAS HO FYZICKY KU DNU REGISTRACIE / MUSIS MAT UROBENU INVENTURU KU DNU REGISTRACIE,KED TI PRIDE DAN.KONTROLA/. SAMOZREJME, ZE MUSIS MAT DOKLAD NA ZAKLADE KTOREHO SI HO KUPIL A PODMIENKA ESTE JE, ZE HO VYUZIVAS V PLNEJ VYSKE NA TAKE ZDANITELNE PLNENIA, KTORE NIE SU OSLOBODENE, AK HO VYUZIVAS AJ NA OSLOBODENE ZDAN.PLNENIA, TAK SI DPH Z NEHO MOZES UPLATNIT IBA V POMERNEJ VYSKE A TO KOEFICIENTOM.
O ZASOBACH TOHO MOC NEVIEM. JA SOM PRAVE TENTO PROBLEM S MAJETKOM TERAZ RIESILA 2 MESIACE, 2X SOM BOLA NA DANOVOU URADE A KONZULTOVALA SOM TO, TAKZE OCAKAVAM, ZE SOM TO POCHOPILA.
UROB SI HLAVNE TU INVENTURU A V EXCELI SI UROB TABULKU VSETKEHO MAJETKU Z KTOREHO CHCES ABY TI DPH VRATILI, MAL BY SI TAM MAT C.DOKLADU, CO TO JE ZA MAJETOK, AKA BOLA JEHO OBST.CENA, V AKEJ HODNOTE BOLA NA DOKLADE DPH /AK JE NA FAKTURE ESTE 23%, TAK MUSIS RATAT 23%/, SUMA DPH Z DOKLADU, VYSKA ODPISOV /KEDZE DANOVE ODPISY SU ROCNE, TAK POCITAT AJ S ODPISMI ZA ROK 2005/, POTOM TAM DAJ ZOSTATKOVU CENU DANOVU, TEDA OBST.CENA MINUS ODPISY A POMERNU CAST DPH NA KTORU MAS NAROK VYPOCITAS AKO ZOSTATKOVA CENA DANOVA DELENO OBSTARAVACIA CENA KRAT CIASTKA DPH, KTORA BOLA NA DOKLADE OBSTARANIA. VYDE TI VLASTNE CIASTKA, KTORU BY TI DU MAL VRATIT.
KEJKA
22.07.05,15:57
súhlasím so schreiterkou. Doplím, že na základe inventúry zásob ku dňu registrácie je možné si uplatniť DPH určite. Ak v tej inventúre bude aj drobný majetok do 30000 Sk obstaraný v roku 2005, tak si odpočítať môže DPH tiež.
K odpisom - kedže daňové odpisy sú ročné, tak by som zostatkovú cenu daňovú brala bez odpisov za rok 2005, teda brala by som PS 1.1.2005 (toto bez záruky).
egom
22.07.05,16:15
Podstata uplatnenia DPH v prvom zdaňovacom období je, že nárok na odpočet vzniká pri majetku, ktorý bude používaný na uskutočnenie zdaniteľných plnení, t.j. od obdobia registrácie a nasl.. Preto si uplatňuješ DPH z odpisovaného majetku /nad 30000 .../ a zo zásob, pri ktorých sa predpokladá, že ich predáš, teda realizuješ-uskutočníš zdaniteľné plnenia.
Majetok, ktorý nie je odpisovaný sa považuje za majetok, ktorý svoje technicko-ekonomické určenie splnil hneď pri nákupe, čiže nebude sa podieľať na ďalších uskutočnených zdaniteľných plneniach už ani ku dňu registrácie, ani po ňom. Preto z neho nie je nárok na odpočet.
xetim
23.07.05,17:07
Pre SCHREITELKU,

dakujem, pochopeno
Xetim
pyton
24.07.05,13:01
PRE XETIMA!!!!!!!

DPH Z MAJETKU SI MOZES UPLATNIT PRI REGISTRACII IBA PRI TAKOM MAJETKU, KTORY SI UCTOVAL NA 042 V PU, V JU TO PODLA MNA BUDE ZNAMENAT, ZE HO MAS V EVIDENCII MAJETKU, ODPISUJES HO, MAS HO FYZICKY KU DNU REGISTRACIE / MUSIS MAT UROBENU INVENTURU KU DNU REGISTRACIE,KED TI PRIDE DAN.KONTROLA/. SAMOZREJME, ZE MUSIS MAT DOKLAD NA ZAKLADE KTOREHO SI HO KUPIL A PODMIENKA ESTE JE, ZE HO VYUZIVAS V PLNEJ VYSKE NA TAKE ZDANITELNE PLNENIA, KTORE NIE SU OSLOBODENE, AK HO VYUZIVAS AJ NA OSLOBODENE ZDAN.PLNENIA, TAK SI DPH Z NEHO MOZES UPLATNIT IBA V POMERNEJ VYSKE A TO KOEFICIENTOM.
O ZASOBACH TOHO MOC NEVIEM. JA SOM PRAVE TENTO PROBLEM S MAJETKOM TERAZ RIESILA 2 MESIACE, 2X SOM BOLA NA DANOVOU URADE A KONZULTOVALA SOM TO, TAKZE OCAKAVAM, ZE SOM TO POCHOPILA.
UROB SI HLAVNE TU INVENTURU A V EXCELI SI UROB TABULKU VSETKEHO MAJETKU Z KTOREHO CHCES ABY TI DPH VRATILI, MAL BY SI TAM MAT C.DOKLADU, CO TO JE ZA MAJETOK, AKA BOLA JEHO OBST.CENA, V AKEJ HODNOTE BOLA NA DOKLADE DPH /AK JE NA FAKTURE ESTE 23%, TAK MUSIS RATAT 23%/, SUMA DPH Z DOKLADU, VYSKA ODPISOV /KEDZE DANOVE ODPISY SU ROCNE, TAK POCITAT AJ S ODPISMI ZA ROK 2005/, POTOM TAM DAJ ZOSTATKOVU CENU DANOVU, TEDA OBST.CENA MINUS ODPISY A POMERNU CAST DPH NA KTORU MAS NAROK VYPOCITAS AKO ZOSTATKOVA CENA DANOVA DELENO OBSTARAVACIA CENA KRAT CIASTKA DPH, KTORA BOLA NA DOKLADE OBSTARANIA. VYDE TI VLASTNE CIASTKA, KTORU BY TI DU MAL VRATIT.
Ahojte, chcem sa spýtat, schreiterka píse, ze pri odpocítaní DPH pri registrácii podla § 55 zákona o DPH treba pouzit vzorec



"POMERNU CAST DPH NA KTORU MAS NAROK VYPOCITAS AKO ZOSTATKOVA CENA DANOVA DELENO OBSTARAVACIA CENA KRAT CIASTKA DPH, KTORA BOLA NA DOKLADE OBSTARANIA. VYDE TI VLASTNE CIASTKA, KTORU BY TI DU MAL VRATIT."



Kedze v § 55 takýto vzorec uvedený nie je, chcem sa spýtat, kde to je uvedené????????????????? Díííííky moc.
KEJKA
24.07.05,14:34
zostatkovú cenu zistíš z analytickej evidencie DM. To je základ DPH. Vynásobíš sadzbou, ktorá je uvedená na doklade o kúpe a dostaneš DPH, ktorú si na základe registrácie môžeš odpočítať.
Heni
24.07.05,14:40
prosím, potrebujem poradiť, kde treba zapísať v Omege uplatnenie si DPH z majetku pri registrácii v prvom zdaňovacom období ?

Ako na to v programe?
pyton
24.07.05,15:01
Lida, díky, ale ja si myslím, ze tá zostatková cena hmotného majetku je cena s DPH, takze ja som to robila tak, ze tá DPH z toho je tá DPH, ktorú si idem odpocítat.
KEJKA
24.07.05,15:24
Lida, díky, ale ja si myslím, ze tá zostatková cena hmotného majetku je cena s DPH, takze ja som to robila tak, ze tá DPH z toho je tá DPH, ktorú si idem odpocítat.sorry, pozerám film a surfujem na porade. Ospravedlňujem sa, ved je to z dôvodu registrácie. Čiže majetok je evidovaný a účtovaný s DPH. Takže presne tak ako ma opravuješ. Nie je to základ, ale cena s DPH, ktorú vydelíš 1,19, alebo 1,23 podľa sadzby dane a výsledok potom sa vynásobí sadzbou dane.