janaZH
27.05.09,07:00
Dobrý deň. Prosím o radu:
Účtujem súkromnú školu, ktorá má v zriaďovacej listine určenú formu hospodárenia ako príspevková organizácia a vedieme aj účtovníctvo pre príspevkové organizácie. Keďže to nie je celkom správne, chceli by sme zmeniť formu hospodárenia a účtovať podľa postupov pre organizácie nezriadené za účelom podnikania.
Stačí urobiť dodatok k zriaďovacej listine o zmene formy hospodárenia? Čo všetko je potrebné ďalej urobiť? Ďakujem.
victoria
29.05.09,14:50
Prispevkova organizacia je zriadena podla ineho zakona ako ostatne neziskove organizacie, z ktorych este kazda jedna je zriadena a hospodari podla ineho zakona. Prispevkove organizacie sa vacsinou zriaduju a na ich cinnost prispieva nejaky zriadovatel, preto sa nazyvaju prispevkove. Prispevky idu vascinou z rozpoctov miestnych samosprav alebo statneho rozpoctu. Vy potrebujete podla mojho nazoru viac ako zmenit formu hospodarenia dodatkom. Vy potrebujete pretransformovat celu organizaciu aby vznikla a fungovala podla uplne ineho zakona ako doteraz. Predpokladam ze pre vas bude najprijatelnejsia forma neziskovej organizacie poskytujucej vseobecne prospesne sluzby takze ja by som urobila transformaciu, novu zriadovaciu listinu a co sa tyka uctovnictva to asi bude tiez najidealnejsie urobit prevodovy mostik az od noveho roku. Neviem si celkom predstavit menit pocas roka uctovnictvo prispevkovej organizacie na uctovnictvo neziskovej organizacie.
janaZH
01.06.09,05:26
Považovala som za samozrejmé, že zmena prebehne od 01.01.