lilian22
27.05.09,07:37
Dobrý deň prajem, mám problém s ktorým si neviem dať rady a preto prosím vás, fundovaných majstrov porady o cenné rady.
U môjho zamestnávateľa som zamestnaná od roku 2006, kedy som bola prijatá na polovičný pracovný úväzok, čo mi veľmi vyhovovalo, pretože som začala študovať VŠ. Od 1.1.2008 ma zobral na plný úväzok a dobu neurčitú, no vo februári vymyslel, že vplyvom hospodárskej krízy mi ponúka buď opätovný polovičný pracovný úväzok na dobu URČITÚ (s tým, že ak sa práca posunie dopredu, prejdem na trvalý pracovný pomer), alebo výpovednú lehotu a ahoj.. Keďže peniaze potrebujeme, rozhodla som sa pre polovičný pracovný pomer a tu nastáva môj problém. Som v 11 týždni tehotenstva a pracovný pomer mám uzatvorený do 30.6.2009 a zatiaľ sa mi nikto nevyjadril ako to bude ďalej no je predpoklad, že zmluvu budem mať, nakoľko nikto za mňa nehľadá náhradu a pracovné plány mám nalinajkované na september 2009 ale.. Nástup na materskú dovolenku by som mala mať 4.11. Môžete mi poradiť prosím vás, aká situácia vznikne, ak by šéf so mnou nepredĺžil pracovnú zmluvu a ja budem nezamestnaná s podporou? Mám nárok potom na materskú? Nikto o mojom tehotenstve nevie a asi bude najlepšie ak to budem tajiť do 1.7., no čo potom? Je mi úplne jasné, že si novú prácu v 3 mesiaci nenájdem.. Dočítala som sa, že ak by som bola zamestnaná u tohoto zamestnávateľa a išla od neho na materskú, môj vymeriavací základ bude za rok 2008, však? V mojom prípade je asi bezpredmetné aby som mu písomnou formou poslala vyjadrenie, že som tehotná a tak bola zákonom chránená, však? (Možno tak ak mi predĺži zmluvu od 1.7., nie?) Prosím poraďte mi, aké kroky mám podniknúť, aby som z toho vyšla čo najlepšie a náš rodinný rozpočet neutrpel pre moje pochybenie. Ďakujem vám vopred veľmi pekne, Lilli
brčko
27.05.09,12:07
nárok na podporu v nezamestnanosti budeš mať, ak budeš mať, ak budeš poisená v nezamestnanosti aspon 3roky v posledných 4-och, tj. ak tvoj PP začal najneskôr cca 1.7.06 a nemala si dni bez PvN.

Nárok na materské mať budeš, no veru si netrúfam povedať z akého obdobia. Záleží, či od 1.2.09 máš nový PP alebo len dodatok k PZ z 1.1.08. Resp. najpodstatnejšie je, kedy ťa poslednýkrát mzdárka prihlasovala na soc.poistovnu, či od 1.1.08 alebo od 1.2.09, podla toho sa aj určí tvoje rozhod.obdobie pre výpočet materského.

inak platí pre teba to, čo som písala v odpovedi pre tomas v téme o materskom na str. 115+116
http://www.porada.sk/t93378-p115-materska-2009-a.html
ERKO
28.05.09,10:21
ahojte poraďaci!
Som zamestaná na polovičný úväzok (som na minimálnej mzde).
Som tehotná už v 20. mesiaci.Keď tak zostane, tak materské budem dostávať len minimum. Chcela by som sa dozvedieť, že kedy môžem dostať materské z maximálneho vymeriavacieho základu. Je možné sa zahlásiť dobrovoľne v sociálnej poisťovni, že chcem platiť poistsné dobrovoľne za max. vym. základu?? A potom by som dostala materské z max. vym. základu?????????
inguska08
06.08.10,13:12
Dobrý deň, všetkým, neviete prosím podať info, ako sa započítava doba pre nárok na podporu v nezamestnanosti, ak mal zamestnanec pracovný pomer hlavný síce necelé 3 roky počas 4 predchádzajúcich rokov, ale počas tohto obdobia mal aj pracovný pomer na 4 hodiny - priráta sa to tam? Alebo nie? Vďaka
veronikasad
06.08.10,13:19
Dobrý deň, všetkým, neviete prosím podať info, ako sa započítava doba pre nárok na podporu v nezamestnanosti, ak mal zamestnanec pracovný pomer hlavný síce necelé 3 roky počas 4 predchádzajúcich rokov, ale počas tohto obdobia mal aj pracovný pomer na 4 hodiny - priráta sa to tam? Alebo nie? Vďaka
Dávka v nezamestnanosti bude počítaná zo súčtu vymeriavacích základov z obidvoch zamestnaní. Treba predložiť potvrdenie o príjme.

Dávka bude vyplácaná len jedna

Ak si sa pýtala na dobu poistenia, ráta sa tam aj pracovný pomer na kratší pracovný čas (ak nešlo o dohodu, z ktorej sa poistenie v nezamestnanosti neplatí).
inguska08
06.08.10,13:26
súčet vymeriavacích základov- to mi je jasné, vlastne pozerám, že som to nejasne napísala, doba počas ktorej bol hlavný pracovný pomer sa prelína s dobou pracovného úväzku na 4 hodiny, pripočíta sa to?
veronikasad
06.08.10,13:28
súčet vymeriavacích základov- to mi je jasné, vlastne pozerám, že som to nejasne napísala, doba počas ktorej bol hlavný pracovný pomer sa prelína s dobou pracovného úväzku na 4 hodiny, pripočíta sa to?
určitý čas bol úväzok len 4 hod ?
inguska08
06.08.10,13:28
myslím tú dobu, pracovný pomer hlavný bol kratší ako 3 roky a pred tým bola materská - avšak nie ako zamestnanec - pomer sa skončil počas materskej v roku 2006
inguska08
06.08.10,13:29
bol súčasne hlavný aj 4 hodiny - bolo to takto jeden rok
veronikasad
06.08.10,13:30
myslím tú dobu, pracovný pomer hlavný bol kratší ako 3 roky a pred tým bola materská - avšak nie ako zamestnanec - pomer sa skončil počas materskej v roku 2006
uveď prosím presné dátumy trvania hlavného prac. pomeru, materskej zo zamestnania a pracovného pomeru na kratší pracovný čas.
inguska08
06.08.10,13:30
počíta sa do toho aj doba, keď bola osoba evidovaná na úrade práce? Podporu nepoberala
veronikasad
06.08.10,13:33
počíta sa do toho aj doba, keď bola osoba evidovaná na úrade práce? Podporu nepoberala
ak si počas tohto obdobia neplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti - nie
Katy a R
06.08.10,13:33
Dobrý deň, všetkým, neviete prosím podať info, ako sa započítava doba pre nárok na podporu v nezamestnanosti, ak mal zamestnanec pracovný pomer hlavný síce necelé 3 roky počas 4 predchádzajúcich rokov, ale počas tohto obdobia mal aj pracovný pomer na 4 hodiny - priráta sa to tam? Alebo nie? Vďaka

.. ešte doplním veroniku ... ak sa obdobia prekrývajú, doba sa počíta len raz (nepripočítaš k triapolroku napr osem mesiacov)
Čiže ak tam bol PP na dobu neurčitú .... tak pri evidencii v auguste by dávka nevznikla vôbec. :mee:.... Vlastne je tak či tak lepšie evidovať sa v septembri;)
inguska08
06.08.10,13:33
OK: materská 2004- 09/2007 - v roku 2005 ukončený pr. pomer počas materskej. 09-10/2007 -evidovaná. 11/2007-31.6.2010 zamestnaná - plný pracovný úväzok, ale počas doby 09/2008-03/2009 aj pracovný pomer na 4 hodiny
inguska08
06.08.10,13:35
aby vznikol nárok na podporu od 01.09. - musí sa odhlásiť z úradu práce? Je už totiž evidovaná od 1.7.2010 a potom od 1.9. sa znova prihlásiť?
veronikasad
06.08.10,13:35
OK: materská 2004- 09/2007 - v roku 2005 ukončený pr. pomer počas materskej. 09-10/2007 -evidovaná. 11/2007-31.6.2010 zamestnaná - plný pracovný úväzok, ale počas doby 09/2008-03/2009 aj pracovný pomer na 4 hodiny
Počkaj s evidenciu na UP do 1.9., vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti z oboch prac. pomerov. Budú stači 2 roky poistenia.
Alebo si už evidovaná na úrade práce ?
veronikasad
06.08.10,13:37
aby vznikol nárok na podporu od 01.09. - musí sa odhlásiť z úradu práce? Je už totiž evidovaná od 1.7.2010 a potom od 1.9. sa znova prihlásiť?
také jednoduché s odhlasovaním to nie je. Ak sa chceš odhlásiť, tak len ak si najdeš zamestnanie ...
inguska08
06.08.10,13:38
áno je od 1.7 evidovaná
inguska08
06.08.10,13:40
takže nebude mať nárok na podporu ani od 1.9.?
Katy a R
06.08.10,13:41
A ten PP bol na dobu neurčitú:confused:
inguska08
06.08.10,13:42
resp. ak sa zamestná počas posledného týždňa 08/2010 a od 1.9. sa znova zaeviduje, tak dostane podporu? Vymeriavacím základom bude mzda za ten týždeň, alebo rok 2009?
inguska08
06.08.10,13:43
PP bol na dobu neurčitú
veronikasad
06.08.10,13:43
) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu

1. starostlivosti o dieťa do desiatich rokov veku,
2. preukázanej osobnej starostlivosti o blízku osobu, 42) ktorá je odkázaná na osobnú celodennú opateru,

m) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie,
n) ktorým prestal spĺňať podmienku podľa § 6 ods. 2 písm. d),
o) nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o neplatnosti skončenia pracovného pomeru alebo nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o zrušení rozhodnutia orgánu štátnej správy o skončení štátnozamestnaneckého pomeru alebo služobného pomeru.

(2) Úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom zistenia

a) vykonávania práce bez pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu,
b) nástupu do zamestnania,
c) nedodržania povinnosti podľa § 34 ods. 7 bez vážnych dôvodov,
d) nespolupráce s úradom alebo
e) že mu bolo v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine udelené povolenie na zamestnanie.

(3) V prípadoch vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodov podľa odseku 1 písm. m) a z dôvodov podľa odseku 2 úrad znovu zaradí uchádzača o zamestnanie do evidencie uchádzačov o zamestnanie po uplynutí troch mesiacov odo dňa jeho vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie.
veronikasad
06.08.10,13:45
resp. ak sa zamestná počas posledného týždňa 08/2010 a od 1.9. sa znova zaeviduje, tak dostane podporu? Vymeriavacím základom bude mzda za ten týždeň, alebo rok 2009?
ak sa odhlásiš z UP na základe pracovnej zmluvy a od 1.9.2010 sa znovu zaeviduješ, vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti. Vymeriavacím základom bude príjem za posledné tri dva roky.
inguska08
06.08.10,13:48
Ďakujem veľmi pekne za rady. Prajem krásny víkend
Katy a R
06.08.10,13:49
resp. ak sa zamestná počas posledného týždňa 08/2010 a od 1.9. sa znova zaeviduje, tak dostane podporu? Vymeriavacím základom bude mzda za ten týždeň, alebo rok 2009?

... takto by to teoreticky šlo ;) ... ale na jej mieste by som sa zamestnala aspoň na mesiac (nejaké zastupovanie):)

VZ bude priemer za dva roky dozadu... kuk sem http://www.porada.sk/1473687-post3.html
inguska08
06.08.10,13:51
prečo aspoň na mesiac?
veronikasad
06.08.10,13:52
prečo aspoň na mesiac?
aby to UP nepovažoval za špekuláciu z tvojej strany. Ale ak budeš pracovať aj pár dní a prac.pomer skončíš v skúšobnej dobe, žiadny zákon neporušiš.
inguska08
06.08.10,13:53
Ešte raz vďaka
ivka70
07.08.10,04:58
ak sa odhlásiš z UP na základe pracovnej zmluvy a od 1.9.2010 sa znovu zaeviduješ, vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti. Vymeriavacím základom bude príjem za posledné tri dva roky.


Toto ale podla mna nie je pravda.
Ak sa totiz zamestna a napr. po skusobnej dobe ukonci PP (ci uz zamestnanec alebo zamestnavatel), moze sa opat zaregistrovat na UP ale ma narok len na taku podporu, aku mala pred zamestnanim. Aj vyskou aj dobou naroku na podporu (cize moze docerpat to, co nevycerpala pre zamestnanim)

Podporu v nezamestnanosti jej podla mna prehodnotia az po, aktualne, 2 rokoch zamestnania alebo platenia poistenia v nezamestnanosti.

Ono to tak nefunguje, ze tyzden si prec z UP a znovu ti narok prepocitavaju. :(.
veronikasad
07.08.10,07:41
Toto ale podla mna nie je pravda.
Ak sa totiz zamestna a napr. po skusobnej dobe ukonci PP (ci uz zamestnanec alebo zamestnavatel), moze sa opat zaregistrovat na UP ale ma narok len na taku podporu, aku mala pred zamestnanim. Aj vyskou aj dobou naroku na podporu (cize moze docerpat to, co nevycerpala pre zamestnanim)

Podporu v nezamestnanosti jej podla mna prehodnotia az po, aktualne, 2 rokoch zamestnania alebo platenia poistenia v nezamestnanosti.

Ono to tak nefunguje, ze tyzden si prec z UP a znovu ti narok prepocitavaju. :(.
Ivka, čítaj prosím príspevky od začiatku. Podla starého zákona nemala nárok na podporu, nemala splnenú dobu poistenia v nezamestnanosti. Nárok na dávku v nezamestnanosti jej vzniká len podľa nového zákona účinného od 1.9.
Katy a R
07.08.10,07:45
... veď žiadnu podporu nemala ....
ivka70
07.08.10,11:25
Ivka, čítaj prosím príspevky od začiatku. Podla starého zákona nemala nárok na podporu, nemala splnenú dobu poistenia v nezamestnanosti. Nárok na dávku v nezamestnanosti jej vzniká len podľa nového zákona účinného od 1.9.

To ano, citam, ja si len myslim, ze aj keby sa na mesiac zamestnanla, tak jej nebudu narok na podporu prehodnocovat.
Mozno sa mylim, ale nevidim dovod, preco by mali prehodnocovat narok, ked mesiac predtym zisitli, ze narok nema. Ten priklad s podporou som dala prave preto, ze ani vtedy po navrate socialna poistovna neprepocitava narok na podporu ...

Ked si spominam, tak ked sa od februara menila podmienka, ze RD pocas prace sa pocita do potrebneho casu, tak mamickam, ktore sa na UP evidovali napr. v decembri nestacilo, aby sa zamestnali ci platili si poistenie dobrovolne par dni a potom by sa zaevidovali na UP znovu - tiez im narok na podporu uz nepreratali.
Alebo to bolo inak?
Katy a R
07.08.10,12:14
To ano, citam, ja si len myslim, ze aj keby sa na mesiac zamestnanla, tak jej nebudu narok na podporu prehodnocovat.
Mozno sa mylim, ale nevidim dovod, preco by mali prehodnocovat narok, ked mesiac predtym zisitli, ze narok nema. Ten priklad s podporou som dala prave preto, ze ani vtedy po navrate socialna poistovna neprepocitava narok na podporu ...

Ked si spominam, tak ked sa od februara menila podmienka, ze RD pocas prace sa pocita do potrebneho casu, tak mamickam, ktore sa na UP evidovali napr. v decembri nestacilo, aby sa zamestnali ci platili si poistenie dobrovolne par dni a potom by sa zaevidovali na UP znovu - tiez im narok na podporu uz nepreratali.
Alebo to bolo inak?

.. jej nemajú čo prehodnocovať ... ;):D

zadávateľka sa síce evidovala na UPSVaR (keby sa neevidovala, bolo by to jednoduchšie ;)) .. ale nárok na dávku v nezamestnanosti jej teraz nevznikol. Ak sa teraz zamestná .... a zamestnanie skončí z akéhokoľvek dôvodu ... a evidovať sa znova pôjde po prvom septembri, tak bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Bude posúdená po novom

Dokonca ak by sa teraz dobrovoľne odhlásila ... aj tak môže urobiť - len teda tam sa znova môže zaevidovať najskôr o tri mesiace ... aj tak potom bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti

.. a ešte doplním, že keď niekto náhodou nechce dávku v nezamestnanosti ... nemusí o ňu požiadať;):D
veronikasad
07.08.10,15:45
To ano, citam, ja si len myslim, ze aj keby sa na mesiac zamestnanla, tak jej nebudu narok na podporu prehodnocovat.
Mozno sa mylim, ale nevidim dovod, preco by mali prehodnocovat narok, ked mesiac predtym zisitli, ze narok nema. Ten priklad s podporou som dala prave preto, ze ani vtedy po navrate socialna poistovna neprepocitava narok na podporu ...

Ked si spominam, tak ked sa od februara menila podmienka, ze RD pocas prace sa pocita do potrebneho casu, tak mamickam, ktore sa na UP evidovali napr. v decembri nestacilo, aby sa zamestnali ci platili si poistenie dobrovolne par dni a potom by sa zaevidovali na UP znovu - tiez im narok na podporu uz nepreratali.
Alebo to bolo inak?
Ivka, je to inak. Ak by na UP zostala a aj keď by k 1.9. splnila podmienky na výplatu dávky, bude posudzovaná podľa zákona platného k 31.8. a nárok na dávku jej nevznikne ....
AnnaČ
21.09.11,08:55
Naša zamestnankyňa ide na materskú dovolenku. Mám však problém, aký jej dať vymeriavací základ. Zamestnaná je u nás od 1.1.2010, ale od 18.3.2011 jej bola zmenená zmluva na skrátený pracovný čas. Vypočítať jej VZ len z obdobia od 18.3.2011 a na potvrdenie pre SP uviesť niekde, že sa jedná o skrátenú pracovnú dobu?
Katy a R
21.09.11,09:06
Naša zamestnankyňa ide na materskú dovolenku. Mám však problém, aký jej dať vymeriavací základ. Zamestnaná je u nás od 1.1.2010, ale od 18.3.2011 jej bola zmenená zmluva na skrátený pracovný čas. Vypočítať jej VZ len z obdobia od 18.3.2011 a na potvrdenie pre SP uviesť niekde, že sa jedná o skrátenú pracovnú dobu?

podľa toho, čo píšeš, jej zmluva trvá nepretržite ... takže RO je rok 2010. SP nezaujíma úväzok, ale VZ.
AnnaČ
22.09.11,05:59
Ale v podstate jej VZ je vlastne polovičný, lebo sa skrátil pracovný čas na polovicu a tým aj mzda je polovičná. Aj tak z roku 2010?
Katy a R
22.09.11,13:42
Ale v podstate jej VZ je vlastne polovičný, lebo sa skrátil pracovný čas na polovicu a tým aj mzda je polovičná. Aj tak z roku 2010?
zákon platí ... viď § 54 a 55 .. . ja dodám len, že chvalabohu - v tomto prípade :) (horšie je, keď je to opačne:mee:)